МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

У Дрогобичі на будинку колишньої української гімназії встанов(\)

11/20/2010 | stryjko_bojko
У Дрогобичі на будинку колишньої української гімназії встановлено пам’ятну таблицю

У рамках святкування 80-річчя Дрогобицької загальноосвітньої школи №1, що працює в будинку колишньої гімназії, на фасаді встановлено пам’ятну таблицю. Напис на ній говорить: «Будинок колишньої гімназії імені І.Франка (1929-1939, 1941-1944 рр.). Споруджено у 1926-1929 рр. за народні кошти. Архітектор – Є. Нагірний. Громадський комітет будівництва: В.Ільницький (голова), О.Левицький, Р.Савойка, В.Чапельський. Освятив будівлю 9.06.1930 р. єпископ Й.Коциловський. Тут працювали відомі педагоги і громадські діячі: М.Бараник (1890-1961) – директор, сотник УСС, І.Чмола (1892-1941) – засновник Пласту, полковник УГА, Д.Бурко (1886-1941) – сотник УГА. 2009 р.». Про це сьогодні, 4 вересня, повідомив кореспондент ЗІКу.
-AAA+

Обряд освячення таблиці виконав священик кафедрального собору Пресвятої Трійці УГКЦ О.Ростислав Мелех. «Услід за недавно відкритою пам’ятною таблицею колишньому випускникові цієї гімназії, провідному діячеві ОУН Дрогобиччини Михайлові Смолі на будинку, де він жив, нова таблиця на приміщенні першої школи поповнила другий десяток таких же таблиць у Дрогобичі, – зазначив заступник міського голови з гуманітарних питань Богдан Пристай. – А є ще низка славних імен, які заслуговують на увічнення. Сподіваємось, що невдовзі буде встановлено таблицю на честь відомого діяча ОУН Зенона Коссака, який народився в Дрогобичі, навчався в Дрогобицькій українській гімназії, а загинув при захисті Карпатської України в березні 1939 року».

Довідка ЗІКу.

Колишня українська гімназія ім. І.Франка на вул. П.Сагайдачного є одним із найславніших закладів Дрогобича. Споруджена у 1926-1929 рр. за проектом відомого львівського архітектора Євгена Нагірного, в якому поєднано характерний елемент церкви – наріжний купол і риси навчального приміщення, коштом місцевої української громади, що сягнув 500 тисяч злотих, гімназія перенеслася у це приміщення з вул. М.Тарнавського і стала другим, після Народного дому, центром національного розвою у повіті. Серед викладачів були відомі люди, які зі зброєю в руках встановлювали і відстоювали українську владу, а також священики, літератори, художники. Тут здобували освіту учні, котрі згодом овіяли славою і свою школу, і Галичину, і цілу Україну. Нині настав час повернути їхні імена міській громаді. Зокрема, в роки незалежності на фасаді будинку відкрито пам’ятні таблиці поетові і вчителеві гімназії Петрові Карманському, її вихованцю, організаторові української науки в США Степанові Хемичу. Давно існувала думка увічнити принаймні в таких же таблицях низку інших славних імен, але з різних причин цього не зроблено. Лише цього року завдяки ініціативі та наполегливості колишніх учнів гімназії – голови гімназійного братства Лідії Дутко, Мирона Низового, матеріальному сприянню колишніх гімназистів з діаспори, допомозі інших осіб благородний задум втілено у ще одну пам’ятну таблицю. Витрати на її виготовлення та встановлення оплатили колишні гімназисти скромних достатків Орест Чапельський, Оксана з Чапельських Трешньовська, Лідія Бараник, Роман Левицький, Христина Левицька; Степан Кушнір, Євген Турянський, Мирон. Білас, Осип Німилович, Лідія Дутко, Лідія Ковалів, Надія Гарбузюк, Роман Білик, Ярослав Ольховий, Петро Чайківський, Євген Коссак, Богдан Станович та ін.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua