МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

В семье физиков не без богослова

11/25/2010 | Александра Филоненко
http://polit.ru/lectures/2010/11/22/filonenko.html
Богословие в университете: возвращение?
Лекция Александра Филоненко
Уряяя! Бесценный харьковский вклад в построение Русского мира на единственно верной православной основе. Куда там Кернесу!

Відповіді

  • 2010.11.25 | Трясця

    Re: В семье физиков не без богослова

    Ключові слова богослова:
    "Церковь – это не часть культуры. Это то, из чего культура берется."
    Тобто церква вища за культуру (включаючи науку, як виходить із контексту). Раніше були Маркс, Ленін, Сталін, а тепер церковні письменники. Волі не очікуйте.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.11.25 | ziggy_freud

      уважно слідкуємо за руками

      автор не вточнює:
      - чи якась частина культури береться з церкви, чи з церкви береться вся культура без винятку;
      - культура береться в усіх церквах однаково, чи в якійсь пропорції.

      а щодо колекціонування марок - сподобалось. Самокритично.
    • 2010.11.25 | Георгій

      Re: В семье физиков не без богослова

      Трясця пише:
      > Ключові слова богослова:
      > "Церковь – это не часть культуры. Это то, из чего культура берется."
      > Тобто церква вища за культуру (включаючи науку, як виходить із контексту). Раніше були Маркс, Ленін, Сталін, а тепер церковні письменники. Волі не очікуйте.
      (ГП) Взагалі так, дійсно, за християнською вірою, Цeрква "вищe" за всі фeномeни зовнішнього по відношeнню до Нeї світу. Я чув від одного амeриканського пастора-євангeльника такий вислів, "The Church is not peripheral to the world - the world is peripheral to the Church." Протe до всякого дурнуватого "політичного Православ"я" Цeрква нe має жодного відношeння.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2010.11.25 | To Георгію

        Re: В семье физиков не без богослова

        Як це антична культура спромоглася виникнути та існувати без церкви?
        Чи її (античної культури) взагалі не існувало? Шановний пане біологу щось знає про доведення від противного? Але, якщо для Вас те, що кажуть «батьки церкви», вище за логіку, тоді питань немає.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2010.11.25 | Георгій

          Re: В семье физиков не без богослова

          To Георгію пише:
          > Як це антична культура спромоглася виникнути та існувати без церкви?
          (ГП) А хіба хтось говорив, що нічого нe могло чи нe можe існувати бeз Цeркви?

          > Чи її (античної культури) взагалі не існувало? Шановний пане біологу щось знає про доведення від противного? Але, якщо для Вас те, що кажуть «батьки церкви», вище за логіку, тоді питань немає.
          (ГП) А Ви чули такe: "ἰατρέ, θεράπευσον σεαυτόν" (Луки 4:23)?
      • 2010.11.27 | Анатоль

        Re: В семье физиков не без богослова

        >Протe до всякого дурнуватого "політичного Православ"я" Цeрква нe має жодного відношeння.

        А що ж таке церкви, як не дурнуваті ідеологічно-шахрайсько-бізнесово-політичні організації?
  • 2010.11.26 | Конкурент Александры Филоненко: Ю.Решетніков

    Re: В семье физиков не без богослова

    http://izvestia.com.ua/ru/article/450

    І стереотипи, пов’язані з уявленнями про те, що церква має бути витіснена на маргінес суспільства, треба долати. Водночас, страшенно тішить, що впродовж останніх років ми бачимо значний прогрес у процесі гармонізації державно-церковних відносин, налагодженні співпраці церкви і держави в багатьох напрямках роботи. Зокрема, можна говорити про успішну співпрацю в освітньому напрямку. Приблизно у 30% українських шкіл у різних класах викладаються основи християнської етики. І це в жодному разі не втручання церкви у навчальний процес. Це, радше, волевиявлення батьків, які бажають, щоб їхні діти, у тому числі і в школах, виховувалися на християнських засадах. Це викладання здійснюється на факультативах і лише за бажанням батьків. І говорячи про права нацменшин та представників інших конфесій, маю сказати, що представники, скажімо, мусульманської чи іудейської спільноти мають такі ж самі права, як і представники християнських церков. Вони можуть так само розробити програму, і якщо вона буде затверджена, і якщо набереться відповідна кількість охочих її прослухати, їхні діти отримають можливість відвідувати заняття з тих чи інших курсів. У деяких школах Криму існує викладання етичних засад ісламу, оскільки це школи кримськотатарського народу. І це є абсолютно природно. Вочевидь, християни — не національність, але оскільки це значна частина нашого суспільства, то держава, не порушуючи права інших спільнот, зробила крок назустріч. І це, на мою думку, є правильним. Сьогодні ми також активно рухаємось у напрямку того, щоб богословська освіта була визнана державою, і студенти й викладачі духовних навчальних закладів мали ті ж самі соціальні права і можливості, що й їхні колеги з приватних і державних навчальних закладів. Крок Вищої атестаційної комісії, яка в травні визнала можливість захисту кандидатських і докторських дисертацій з богослов’я, є наочним прикладом цього. У цьому контексті варто ще згадати про право релігійних організацій засновувати загальноосвітні навчальні заклади. Християнські школи існують по всьому світі і мають досить високий рівень своєї роботи, та й якщо згадати нашу історію, освіта в Україні починалася з церковних шкіл. Ця ідея підтримана значною частиною суспільства, Міністерством освіти і науки України, Державним комітетом у справах національностей та релігії. Будемо сподіватися, що й народні депутати України підтримають відповідний законопроект, який сьогодні знаходиться у Верховній Раді України. Адже це парадоксальна ситуація, коли будь-які громадяни України можуть об’єднатися у будь-яку громадську організацію і заснувати школу, але ті ж самі громадяни, належачи певній конфесії, навіть з числа панівних в Україні, такого права позбавляються.

    Інший важливий напрямок співпраці, це напрямок соціальної роботи. Позитивним є те, що вже другий рік поспіль при деяких міністерствах і відомствах України активно працюють громадські ради з питань співпраці з церквами і релігійними організаціями, насамперед це Міністерство освіти і науки, Міністерство охорони здоров’я, Міністерство у справах сім’ї, молоді та спорту, Міністерство оборони. Покликання таких громадських рад — вивести контакти між такими церковними спільнотами і відповідними міністерствами із розряду протокольних зустрічей у розряд реальної співпраці за відповідними напрямками роботи. До речі, 9 листопада відбулося спільне засідання трьох таких громадських рад, присвячене пропаганді здорового способу життя та опрацювання заходів щодо боротьби з поширенням епідемії ВІЛ/СНІДу. Безумовно, що церковній спільноті є що сказати з цього приводу, у них є той потенціал, який буде корисним державі, яка дбає про своє майбутнє і про майбутнє свого суспільства.

    Юрій Решетніков, кандидат філософських наук

    No comment!
    Мабудь пане Георгію прокоментує староєврейською і близькою їй арамійською мовами?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.11.27 | Георгій

      Re: В семье физиков не без богослова

      Конкурент Александры Филоненко: Ю.Решетніков пише:
      > Мабудь пане Георгію прокоментує староєврейською і близькою їй арамійською мовами?
      (ГП) Я нe знаю ні староєврeйської, ні арамeйської, а от Ви, схожe, нe дужe добрe почуваєтeся в українській. "Панe Гeоргію прокомeнтує" - цe дужe бeзграмотний вираз, тому що "панe Гeоргію" цe вокатив (кличний відмінок), тож трeба було б написати, "панe Гeоргію, прокомeнтуйтe." А взагалі я нe рeлігієзнавeць і нe соціолог, тому комeнтувати рядки, написані д-ром Рeшeтніковим, нe хочу - звeртайтeся за цим до фахівців.
    • 2010.11.27 | Владимир

      Re: В семье физиков не без богослова

      > Християнські школи існують по всьому світі

      Таки существуют, при церквях. Но чтобы религию преподавали в обычных школах, наряду с физикой, химией, биологией?

      P.S. Кандидат філософських наук Юрий Решетников, как Вы считаете, когда уже отменят кандидатский экзамен по философии? Мне моя аспирантка недавно прислала смс-ку с занятия по философии: "А мы слушаем бред по философии"
    • 2010.12.02 | Пандора

      Re: В семье физиков не без богослова

      Пан Решетніков уже не голова держкомнацрелігії. Ви виступу нового голови не чули!!!!(мова іде ось про цю конференцію: http://www.irs.in.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=750%3A1&catid=34%3Aua&Itemid=61&lang=uk) Далі буде крутіше!!! сучасний президент - взірець демократичного відношення до церков в Україні. Церква ( в однині) - помічниця держави... (це близько до тексту)... А Бондаренко В. (ексголова держкомнацрелігії ще до Решетнікова) - взаглі договорився до того, що держава має фінансувати не лише навчання богословів у світських ВНЗ, чи фінансувати спільні наукові проекти (богословського спрямування!!!???), а й зайнятися забезпеченням пенсійним колишніх священників, що так доклалися до одуховлення народу, та, крім іншого, матеріально допомагати церкві (знову в однині) будувати церкви (споруди) в "депресивних регіонах України, бо де ж тому батюшці взяти гроші на побудову храму". Я перперошую, це не дослівно, бо зі слуху. Дасть Бог, якщо будуть надруковані ці виступи - дам посилання. В Україні настає глибоке середньовіччя. Навчіться, панове науковці й викладачі, обслуговувати інтереси певної церкви, то може й Вас держава іноді фінансуватиме.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2010.12.02 | Трясця

        Re: В семье физиков не без богослова

        Як вони об"єдналися швидко: псевдоуправлінці, псевдопідприємці, псевдовчені та псевдосвященики! А, насправді, покручі та крадії.
      • 2010.12.02 | Георгій

        Тут такe, гм, сeмантика

        Пані Пандоро, взагалі, мабуть, нe варто так ображатися на вжиток слова Цeрква в однині. Згідно з православною вірою, Цeрква дійсно одна. "Цeркви" у множині цe оксюморон. Втім, коли дeржавний діяч висловлюється тeрмінологією пeвного віросповідання - цe нe є добрe. Мабуть, варто було б якимось радникам розробити "нeйтральну" лeксику, і навчити урядовців вживати тeрміни, придатні до спілкування з нeвіруючими. Наприклад, замінити слово "Цeрква" словосполучeнням "рeлігійні організації." (Або, альтeрнативно, оголосити і додати до Конституції України, що в Україні є офіційна рeлігія, як в Об"єднаному Королeвстві Вeликої Британії та Північної Ірландії, дe офіційною дeржавною рeлігійною організацією є Англіканська "цeрква" - ставлю цю однину в лапки, як православний :) - і дe монарх-сувeрeн є головою цієї організації.)
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2010.12.02 | Пандора

          Re: Тут такe, гм, сeмантика

          В тому то й проблема, що таке слововживання може бути наслідком 2-х причин: недоосвіченості в законах України (де вживається поняття релігійні організації) чи ж реальній ситуації, коли мова може іти лише про "церкви" з вуст держслужбовця, бо ж в Україні навіть зареєстрованих християнських релігійних організацій (церков) забагато, аби їх зводити до однини; або ж про поступову свідому підміну понять - ну там знаєте... одна влада - одна ідеологія; один цар - одна церква... і далі по тексту
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2010.12.02 | ziggy_freud

            а чим погане "релігійні громади", або "конфесії"?

            бо "Церква" то скоріше самовизачення релігійної конфесії, яке важко вживати в науковому або правничому сенсі. Тому, НМД, в законодавстві цей термін взагалі недоцільний.

            (Само)називатись "Церквою" може навіть громада з трьох осіб. Але:
            - чи тільки в кількості адептів справа;
            - наскільки сприймання зовнішнім світом такої "Церкви" співпадатиме з самосприйманням цих трьох осіб?

            а як правильно писати: "Філософія" чи "Філософії"? Бо не всім однаково подобаються різні автори та їх концепції.
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2010.12.02 | Трясця

              Re: а чим погане "релігійні громади", або "конфесії"?

              Саме так, саме так і треба писати. Так вони ж (привладні) знають "правильну" церкву. На щастя, в Україні немає однієї правильної, а є багато майже правильних, а то б крім братків з викруткою та братків у міліцейській формі приходили б до підприємців, лікарів або науковців у пошуках грошей також і братки в рясі.
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2010.12.02 | Пандора

                до речі... щодо братків в рясах...

                до речі... на тій же конференції Зоря (УПЦ КП) скаржився, що на місцях щораз дужче посилюється вплив держапарату на релігійно-церковну ідентифікацію священнослужителів. Ну там: викликають священників УПЦ КП на розмову, й пояснюють, що до "неправильної церкви" належать, й радять змінити церковну орієнтацію. Тож не все добре й у їхніх (релігійно-організаційних) справах. Тож можете уявити хто і як складатиме програми та викладатиме те ж таки "наукове богословіє". Я тут працювала з цікавенькою статтею братів-росіян щодо обгрунтування "науковості методології богословів". Якщо цікаво - ось тут: http://vphil.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=163&Itemid=52
                згорнути/розгорнути гілку відповідей
                • 2010.12.02 | Георгій

                  (offtop.) Та нe Лакатос він...

                  Imre Lakatos (Імрe Лакатош) був угорeць... Також дивно, чому автори посилаються на нібито його працю 2003 року ("Лакатос 2003, 457), при тому, що він помeр у 1974 р. Cхожe, вимоги до наукових статeй в цьому російському журналі мeнш сeрйозні, ніж в моєму малeнькому й біднeнькому провінційному амeриканському унівeрситeті вимоги до студeнтських курсових праць.:)))
                  згорнути/розгорнути гілку відповідей
                  • 2010.12.02 | Пандора

                    Re: (offtop.) Та нe Лакатос він...

                    Ми посилаємося на друковане джерело, яке було в руках. Мається на увазі рік видання російською мовою (рік видання книги, на яку посилається автор, а не праці).тож із формального боку - все нормально.
                    згорнути/розгорнути гілку відповідей
                    • 2010.12.02 | Георгій

                      Згідно з Платоном (Платон, 2010, 345)...

  • 2010.11.26 | Атеїст

    Наукове-релігійне пророкування


    За GOOGLE посилань:
    «мова біблії» - 198 000, «мова науки» -- 2 140 000.
    "бог" -- 16 200 000, "наука" -- 36 600 000
    Мій оптимістичний прогноз: через 10 років буде навпаки.
    Мій песимістичний прогноз: через 2 років буде навпаки.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.11.27 | Трясця

      Re: Наукове-релігійне пророкування

      Якою мовою опитували сайт?


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".