МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Михаил Хазин: Европе не нужна от Украины высокотехнологичная продукция

06/22/2011 | unian.net
22.06.2011 19:05 , ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

Эксперты: Европе не нужна от Украины высокотехнологичная продукция

Подписав с Евросоюзом договор о Зоне свободной торговли (ЗСТ), Украина рискует стать сельскохозяйственным придатком Европы.

Как передает корреспондент УНИАН, такое мнение сегодня в ходе круглого стола на тему: «Отношения Украины и России после подписания Украиной соглашения о ЗСТ с ЕС», организованного Институтом Горшенина, высказал президент компании экспертного консультирования "Неокон" Михаил ХАЗИН.

По мнению российского экономиста, высокотехнологичная украинская продукция может быть востребована только в рамках Таможенного союза с Россией, Беларусью, и Казахстаном, тогда как ЕС в ней совершенно не заинтересован. «Европа не пустит украинскую продукцию с высокой добавленной стоимостью на свой рынок. Украина может рассчитывать в зоне свободной торговли только на роль сельскохозяйственного придатка Европы», - убежден эксперт.

Как отметил в ходе круглого стола руководитель группы экономического сотрудничества Посольства России в Украине Алексей УРИН, по результатам первого квартала 2011 года украинский экспорт в РФ составил 4,2 млрд. долл., что на 63% больше аналогичного периода прошлого года. «Стоит особо отметить, что 37% от всего объема украинского экспорта в РФ составили машины - оборудование и транспортные средства. Хотел бы отметить, что такая структура украинского экспорта характерна только для торговли с РФ. Структура экспорта с другими странами совершенно другая, и в ней нет такой доли высокотехнологичной продукции», - сообщил А.УРИН.

Отвечая на вопрос о перспективах украинской высокотехнологичной продукции на европейском рынке, руководитель представительства Фонда Конрада Аденауэра в Украине Нико ЛАНГЕ отметил, что следует больше внимания уделять долгосрочным перспективам развития украинской промышленности, а не сегодняшней ситуации с реализацией ее продукции. «Иногда складывается впечатление, что Украина хочет с одной стороны себя модернизировать, а с другой - ничего не менять. Если мы говорим о модернизации, то нужно думать о долгосрочной перспективе. Если говорить о перспективах украинских технологий, то, несмотря на интерес к украинскому авиапрому со стороны европейских компаний, пока ничего из этого не вышло», - сказал Н.ЛАНГЕ.

Вместе с тем, по его мнению, Украина имеет очень большой потенциал в секторе программного обеспечения. «Украинские программисты уже сегодня вполне успешно работают с европейскими компаниями», - добавил Н.ЛАНГЕ.

Справка УНИАН. Украина и ЕС начали переговоры о соглашении об ассоциации в 2007 году. В начале 2008 года, после вступления Украины во Всемирную торговую организацию, стороны начали переговоры о соглашении о зоне свободной торговли, которое должно стать составной частью соглашения об ассоциации.

20 июня в Киеве начался очередной, 17-й раунд переговоров по подготовке соглашения о зоне свободной торговли между Украиной и Европейским Союзом. Переговоры продлятся до 24 июня.

http://www.unian.net/rus/news/news-442335.html

Відповіді

 • 2011.06.23 | простий науковець

  І висока культура теж! Ще жодного мого роману не опублікували кляті сноби!

  Правда, я ще жодного й не написав, але ж які падлюки! ;)
 • 2011.06.23 | IH

  Re: Михаил Хазин: Европе не нужна от Украины высокотехнологичная продукция

  Замість спeкуляцій на тeму, що Європі НЕ ПОТРІБНО, кращe сказати, що Європі (і нe тільки) ПОТРІБНО: наприклад, біо-їжа.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
 • 2011.06.23 | Мацяльця

  Ось до теми:

  Ампутація амбіцій
  http://dt.ua/articles/82909
  Україна — країна третього світу?

  Так уже склалося, що українці можуть заявити про свої інтереси тільки у формі протесту. Причому обмеження форм волевиявлення, ініційоване владою, не дає від­повіді на запитання «за що ми вис­тупаємо?» і за всієї чіткості позиції «проти» цей факт істотно звужує обрії суспільної свідо­мос­ті. І річ навіть не в тому, що наші громадяни недостатньо компе­тентні соціально і не використовують усіх суспільних механізмів прямого впливу на дії влади, а отже, не можуть змусити її діяти у своїх інтересах, — у нас немає реальної моделі су­спіль­ного життя. Що означає втрату зв’язку з дійсністю. І втрату здорових амбіцій цілим народом — а це можна порівняти з утратою життєво важливих орга­нів людиною. Або, наприклад, з утратою великого кола крово­обігу…

  Половина населення готова до протестних дій

  Як показують соціологічні дослідження Центру Разумкова, «маленький українець» не дуже-то й амбітний. На перших місцях у його ієрархії цінностей — здоров’я, стосунки з сім’єю, рівень добробуту. Само­реалізація, самоствердження — десь на 13-му міс­ці, суспільне визнання і повага — на 14-му. Кар’єра — на 15-му місці, при тому що цікава робота — всього на 10-му.

  Значимість рів­ності прав і можливостей наші люди оцінюють в 4,66 бала за п’ятибальною шкалою, рівень її реалізованості в реальному житті — всього в 2,62 бала. Допомогу з боку держави люди оцінюють в 4,37 бала, реальну її наявність у їхньому житті — у 1,98 бала.

  Тому зрозуміло, що протестні настрої в суспільстві наявні в такій розкладці: тільки 22,8% населення згодні терпіти матеріальні труднощі заради збереження в країні порядку, 53,9% готові вийти на вулицю з про­тестом у разі значного погір­шення умов життя (вагалися з відповіддю 23,2% опитаних). Готових іти до кінця у відстоюванні своїх інтересів небагато: переконаних у тому, що візьмуть участь у санкціонованих мітингах і демонстраціях, усього 19,5% (іще 29,6 зазначають, що, скоріш за все, візьмуть у них участь), у несанкціонованих мітингах і демонстраціях — 8,5 (і 17,4 тих, хто, скоріш за все, вийде на вулиці), у страйках — 8,9 (і 18,5% тих, хто, можливо, до них приєднається). Бойкот — відмова від виконання рішень адміністрації, органів влади — абсолютно прийнятний для 6,2% опитаних (іще 12,9% стверджують, що, скоріш за все, його підтримають). Блокування руху на дорогах і залізницях реально можуть застосувати 3,9% опитаних (і 8,2%, швидше за все, їх у цьому підтримають). У вуличних сутичках узяли б участь 2,2% опитаних (і 4%, швидше за все, візьмуть у цьому участь). Створення не залежних від президента та уряду озброєних формувань виявиться під силу 2,2% респондентів (і 2,8%, скоріш за все, їх підтримають).

  Але сам протест можливий лише в разі обмеження вітальних інтересів наших громадян — у разі значного підвищення цін на найнеобхідніше готові вийти на вулиці 42,5% опитаних, у разі невиплати зарплат — 34,2, через низький рівень заробітної плати — 29,2%. Із протестом проти масового скорочення робочих місць на якомусь підприємстві або в якійсь галузі готові виступити 26,9% опитаних. Опиратися сваволі місцевої влади готові 21,6% опитаних. Проти злочин­ності й беззаконня готові боротися 21,6% громадян. А от вийти на екологічний мітинг згодні тільки 9,4% респондентів, узяти участь в акціях для захисту пам’яток історії та культури — 7% і виступити на захист порушених прав інших людей — усього 15,4%. І тут так і проситься в рядок обвинувачення українсь­ких громадян у глибокому духовному провінціалізмі й нерозу­мінні того, що добробут саме й починається з утвердження в суспільстві громадянських прав і свобод. Але як звинувачувати народ, який свого часу підняв помаранчевий прапор Майдану, — він же повинен знати ціну демократичним принципам? І правда, вийти на вулиці на підтримку чинної влади згодні тільки 2,6% респондентів.

  Але зараз у суспільстві переважають цінності виживання (зрідка — самоствердження, як у випадку з протестами підприєм­ців). Саме це відкидає нашу країну до країн третього світу.

  Перемежаючи кризи апатією

  Наш співрозмовник — директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко.

  — На мою думку, наша країна загрузла в безгрошових буднях і навіть не відчуває повороту до авторитаризму.

  — Україну і тепер особливо вільною країною не можна назвати, втім, так було завжди. А до авторитаризму ми можемо прийти разом із втратою незалежності. А що втрачати? Україна ніколи не була незалежною країною — і дії різних її «вождів» протягом двадцяти років свідчать про те, що в нас немає еліти, яка знала б, що робити з країною. Як Україна отримала незалежність багато в чому завдяки збігу обставин, від неї не залежних, так і не виключено, що втратить.

  — Тобто, у вас немає даних, які свідчили б проти того, що Україна є країною третього світу?

  — Справді немає. Україна не є важливою (а не те що провідною) для світу в жодній галузі, починаючи з фінансів і промисловості й закінчуючи науковим потенціалом. Єдина сфера, де Україна має якусь вагу, — це сільське господарство, але це сировинна галузь: якщо це соняшник — то ми продаємо насіння, а не олію, якщо пшениця — то зерно. Тобто ми продаємо те, що Україна вивозила ще триста років тому. Прогресу не видно. Той прогрес, що був пов’язаний із Радянським Союзом, зберігся нині в єдиній галузі — це участь нашої країни в космічних проектах. І то випадковість, що саме в Україні побудували «Південмаш», а при ньому конструкторське бюро. Більше в високотехнологічних сферах на світових ринках України помічено не було.
  (виділили ми, М.)
  — Чи є наша суспільна свідомість свідомістю людей третього світу?

  — Тут неоднозначна ситуація. В інших сферах свідомість українців є типовою для населення країн третього світу, починаючи з того, що ніхто з українців не вважає, що їхня країна щось вирішує, що вона може бути законодавцем чи основоположником якихось світових трендів у науці, мистецтві. З іншого боку, в Україні — і це залишилося з радянських часів — дуже високий, за світовими мірками, освітній рівень, а багато явищ наші люди сприймають найчастіше з позиції освіченої людини, здатної бачити цілісну картину світу. Тобто в українців «особлива» свідомість. (Про освіченість - це також міти постсовіцькі, М, Все було та загуло)

  — Але реалізовувати свої інтереси українці не вміють.

  — З огляду на економічну політику, що проводиться двадцять років у країні, переважною частиною інтересів українців залишаються економічні. Не може голодна людина думати про додаткові потреби. І оскільки в нашій країні не забезпечуються потреби найнеобхідніші, більшість населення не замислюється про життя більше, ніж про хліб насущний. Що стосується захисту своїх інтересів, то прогрес є, хоча й дуже повільний. Ми фіксуємо його з 2003 року. І тоді, й тепер основною проблемою для суспільної активності була невіра людей у те, що вона може бути результативною. І позитивним тут виявився досвід «помаранчевої революції». Тому свідомість українців як громадян потихеньку зростає.

  — Чи змінилася з часом якість протестних настроїв?

  — Змінилася. Але українці не надто схильні протестувати. До протестів у нас може призвести різке погіршення ситуації, причому за короткий час. Дуже високим був протестний потенціал наприкінці 2008 — початку 2009 року, коли вибухнула криза, але цей потенціал не реалізувався. Досить сильно підняло протестні настрої ухвалення Податкового кодексу. Я не виключаю, що пенсійна реформа чи Трудовий кодекс теж можуть сколихнути суспільство. Проте повільне погіршення ситуації скоріше призведе до апатії, ніж до протестів. Насправді все залежить від багатьох чинників. Нині ніхто не знає, чи буде друга хвиля кризи. І будь-яке серйозне потрясіння, зокрема й економічне, може вплинути на Україну: наша влада на тлі світової кризи не має серйозних важелів впливу, і сказати, що може статися, дуже складно.

  — До того ж ініціативи Росії на кшталт Митного союзу відкидають нас далеко назад.

  — Через те що, як на мене, Україна рухається по колу, однаковою мірою наскільки назад — настільки ж і вперед, у середньостроковій і довгостроковій перспективах її шлях, на жаль, — це об’єднання з Росією. Бо Європі ми не потрібні, і вона всіма силами дає це зрозуміти. А Україна тим часом показує свою неспроможність як держава, і подальше її існування саме як держави можливе в двох випадках: або вона стане сильною фінансово, або сусідні держави не будуть зацікавлені в союзі з нею. А з боку Росії ми бачимо зацікавленість, яка включає «метод батога і пряника»: є і тиск, і обіцянки, — і я не бачу, яким чином Україна може протистояти цим зусиллям.

  — І тоді її точно затягнуть у третій світ.

  — Можливість дуже висока.

  — Наскільки наша влада компетентна у своїх діях?

  — Мені складно оцінити рівень їхньої компетентності: можливо, вона низька, а можливо, люди діють заради власного блага, жертвуючи інтересами співвітчизників. Важко сказати, через некомпетентність чи свідомо Україну привели до нинішнього стану речей.

  — Чи має Україна бодай якісь амбіції?

  — З того, що країна демонструє, найбільша амбіція — це проведення чемпіонату Європи з футболу. Ще одна — провести Олімпіаду 2022 року.

  — А те, що люди не нарощують громадянських амбіцій, їм заважає?

  — Звичайно, і люди це розуміють. Те, що корупція — це друга за значимістю проблема після економічної, визнаний факт. Але що із цим робити, люди не знають. Тим більше коли всі заявляють про боротьбу з корупцією, а вона тим часом зростає. До того ж суди не відіграють жодної ролі в державі. Люди в таких умовах можуть удаватися до протестних, насильницьких заходів щодо держави. Корупція — це одна з причин високої еміграції з України. Їдуть люди достатньо активні, вони й готові були б боротися, але присвячувати своє життя протистоянню діям якогось дрібного чиновника вони не хочуть, а в іншій країні їм простіше започаткувати своє діло, доклавши менше зусиль. Це вже фізичні закони, які діють у суспільстві.

  Наші люди демонструють кроки назустріч владі. Влада ж, включно із часом Ющенка, який очолив країну завдяки громадській активності, показала, що вона не збирається робити жодних кроків назустріч народу. На сьогодні в цій сфері люди можуть розв’язати накопичені проблеми одним шляхом — це туніський, єгипетський варіанти, коли влада підлягає фізичному зметенню. З цієї ситуації є три виходи: або українська влада робитиме кроки назустріч суспільству, або нинішнє лихоліття триватиме і Україна припинить своє існування, або прийде нормальна влада — демократичним чи менш демократичним шляхом.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2011.06.23 | простий науковець

   "ініціативи Росії на кшталт Митного союзу відкидають нас далеко назад"

   Good point.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2011.06.24 | Мацяльця

    Егеж, у часи, коли еконоиіка України була співмірна з французькою

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.06.24 | Shooter

     Так, так. І коли українці жили так само "заможньо" як і французи

     Та, безробітного совка не перевиховаєш.

     Поки не здохне, буде і надалі талдичити, що СССР була "лучшей страной в мірє"
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2011.06.24 | Мацяльця

      Тупого нацюка тим паче

      Усе, що у руки не потрапить, переведе на гівно.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2011.06.24 | Shooter

       да, да, "умниє совєцкіє люді", "пєрєдовой отряд чєловєчєства", "лучшіє із лучшіїх"

       Типові совіцькі нацюки. Тупорилі, недалекі, агресивні - всьо як родная партія учіла.

       Але вже небагато залишилося - ще рочків 20 і останні совіцькі динозаври виздихають.

       Жалкувати за таким ніхто не буде.
 • 2011.06.24 | Shooter

  Брєд сівого російського мєріна

  Високотехнологічна продукція потрібна на будь-яких ринках. Якщо ж непотрібна - значить, вона не високотехнологічна, а відстала.

  Все ну дуже просто.

  А автаркія будь-якої економіки веде її по загнивання/повної жопи - зрі все на той же СССР чи навіть ще кращі приклади Білорусі, Куби, Пн.Кореї.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2011.06.24 | Мацяльця

   Ще один рекляміст "гноїння" України

   Високотехнологічна продукція може бути на 5-10 відсотків гірша за параметрами конкуруючої і тоді вона на конкурентному ринку або взагалі не знайде собі збуту, або стане неприбутковою. Що і сталося. Я пам'ятаю, як з України вивозилися вугілля, брухт, кольорові метали, а побутова техніка (яка була ніяк не гірша китайської) відкидалася. Власне, таке трапилося і з центальноєвропейькими економіками: де чеське чи угорське приладобудівництво подівалося? Тю-тю.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2011.06.24 | Трясця

    Re: Ще один рекляміст "гноїння" України

    А де американське?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.06.24 | Мацяльця

     За них не хвилюйтеся

     National Instruments, Texas Instruments - це тільки найбільш відомі. Вони виробляють прилади на замовлення тощо. Я вже не кажу про авіабудування, високотехнологічні матеріали, та багато чого іншого, де не треба докладати рук. Але головне - вони друкують гроші, на які купують все, що бажають аж до затятих пропагандонів. Втім, останніх дешевше не проплачувати, а виховувати.
   • 2011.06.24 | Shooter

    так-так, совіцького лоба нічим не прошибеш

    Мацяльця пише:
    > Високотехнологічна продукція може бути на 5-10 відсотків гірша за параметрами конкуруючої і тоді вона на конкурентному ринку або взагалі не знайде собі збуту, або стане неприбутковою.

    І туди їй дорога, звісно. Оскільки з роками відставання лише поглиблювалося і поглиблювалося

    >Я пам'ятаю, як з України вивозилися вугілля, брухт, кольорові метали, а побутова техніка (яка була ніяк не гірша китайської) відкидалася.

    Бо була значно дорожча. Значиться, неконкурентна також.

    > Власне, таке трапилося і з центальноєвропейькими економіками: де чеське чи угорське приладобудівництво подівалося?

    :) Cкажімо, з Тесли мікроскопів стала Тесла мікроскопи, FEI-CZ та Tescan - егеж?

    А просто класичний приклад: із вгробленої комуністами забитої Шкоди було зроблено за якістю "вище середнього" автомобільний бренд.

    Але от "наші" ВАЗи, ЗАЗи та прочія "високотєхнологічєскіє проізводства" врагу, звісно, не продали - і тепер з них ну просто лідери світового ринку з виробництва автомобілів.
   • 2011.06.25 | ziggy_freud

    радянську побутову техніку я добре пам*ятаю.

    львівський або київський телевізор доводилось ремонтувати до кількох разів на рік. Аналогічний корейський на початку 90х був значно кращим, а в Китаї їх ще не робили.

    магнітофон Маяк типово відносили в ремонт два-три рази на рік; якщо магнітофон не ламався більше року, в ньому напевне стояла імпортна механіка. Скільки я з ними продовбався, доки в комісійному купив собі японський. Він в мене пахав років 10 і навіть не жував дефіцітну плівку. А радянські носії запису то взагалі була окрема і дуже сумна пестня. Особливо касети...

    зверніть увагу на дизайн. Приблизно відповідає японським моделям 1970х, хоча зроблено на 10 років пізніше.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2011.06.24 | IH

   Re: Брєд сівого російського мєріна

   який щe й залякує:
   "Украина рискует стать сельскохозяйственным придатком Европы."!

   І цe в той час, коли
   "Світ потерпає від багатьох бід, у тому числі голоду.
   Експерти прогнозують, що за якесь десятиліття-два продовольча проблема стане глобальною.
   Вже зараз мільйони землян хронічно недоїдають.
   У їхньому меню все менше продуктів, які дають сили до життя і народження здорових поколінь.
   "
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2011.06.24 | Мацяльця

    От Ви їх і будете годувати безплатно,

    все'дно їм нема чим платити за харчі.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.06.24 | Shooter

     так-так, Європа - бідна, відстала, забита

     а от Совіцький Союз - самая пєрєдовая і лучая для чєловєка страна в мірє

     старчєскій маразм в таффаріща наліцо.
 • 2011.06.25 | ziggy_freud

  наскільки аффтур має підстави говорити від імені Європи?

  чи це його у минулому втіленні викрав Юпітер? Думаю що навряд цей самозваний Європ має для того достатню інформацію.

  або від імені Росії. Якщо українська висока технологія з конкурує з російською, росіяни її охоче знищать. На тих самих підставах, що і інші іноземні конкуренти. З тією різницею, що легше за "буржуїв" можуть порозумітись з локальною бюрократією та швидше знайдуть, куди і скільки занести. Див. долю київського "Арсенала", або харківського з-ду ім.Малишева
 • 2011.09.21 | censor.net.ua

  Re: FEMEN посетили Москву по приглашению молодежного крыла партии «Справедливая Россия»

  21.09.11 12:26 "Секс-тур в Москву": украинские FEMENистки обнажились на Красной площади. ФОТО
  FEMEN посетили Москву по приглашению молодежного крыла партии «Справедливая Россия».

  http://censor.net.ua/photo_news/182357/sekstur_v_moskvu_ukrainskie_femenistki_obnajilis_na_krasnoyi_ploschadi_fotoCopyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua