МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Громадський Комітет захисту Святої Софії - Відкритий лист

07/23/2002 | Майдан-Інформ
Президентові України
п. Кучмі Л.Д.

Відкритий лист

Шановний пане Президенте!

Звернутися до Вас як до гаранта Конституції України змушує та небезпечна ситуація, що склалась навколо будівельного буму, що охопив Київ останнім часом.

Київ, який за свою довгу й драматичну історію відбив не одну ворожу навалу, Київ, що зазнав нищівного удару в період боротьби з "релігійними пережитками", Київ, що руйнувався у варварський спосіб під час останньої війни і все-таки встояв — тепер, вже за незалежності, цей Київ ми можемо втратити.

Обурення української громадськості й протести киян з приводу неконтрольованих і недолугих перебудов Хрещатика та Майдану Незалежності, інших сумнівних проектів, — принципово не хочуть чути у високих кабінетах Міськради.

На наших очах руйнується образ старого Києва: під ударами потужної техніки рушаться історичні будинки, що простояли б ще не одне десятиліття; натомість в історичній частині міста виростають гіганти, надбудовуються мансарди, які не вписуються в архітектурний ансамбль міста, спотворюють його.

У першу чергу це стосується невтомного "мера-забудовника" п. Омельченка та головного архітектора міста п. Бабушкіна, які скромно себе іменують "зодчими". Порушення українського законодавства щодо охорони історико-культурної спадщини також санкціонує Управління охорони пам’яток історії, культури та історичного середовища м. Києва та Управління охорони та реставрації пам’яток містобудування і архітектури Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України.

Мабуть, отці міста й високі посадовці не зрозуміли, що Київ — не їхня вотчина, і не просто столиця й адміністративний центр держави, — це український духовний центр світового значення!

Нікому ще не спало на думку засумніватися в цьому високому статусі. Але не нинішньому його керівництву, яке замахнулось на Православну святиню світового значення — Святу "Софію".

Ушкодження, які вже нанесені Національному заповіднику “Софія Київська”, можна перелічувати довго: це і тотальна "мансардизація" навколо Софії, на яку захворів п. Бабушкін у Парижі (як тут не згадати народну приказку: "Пусти Дуньку в Європу!!!"); в порушення українського і міжнародного законодавства у найближчому оточенні Софійського собору ведеться активна будівельна діяльність, надбудовуються пам’ятки історії та архітектури, ведеться реконструкція житлових будинків на Софійському подвір’ї; під самими стінами Софії вирито котлован (нібито з метою реконструкції туалету); знищуються сквери (навесні 2000 року бульдозером викорінено старий Митрополичий сад, видалені дерева під мурами біля Софійської Дзвіниці, Брами Заборовського, біля пристінних келій). Непоправної шкоди зазнають пам'ятки архітектури національного значення – комплекс споруд Софійського собору, внесений за №1 до Державного реєстру нерухомих пам’яток України і до Списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО.

Але перевершує все — вже втілений в життя, зведений у порушення чинного законодавства і всупереч здоровому глуздові, людській і християнській моралі, — підземний двоярусний паркінг під самими стінами Собору, впритул до території заповідника!

Цей останній шедевр місцевих і заїжджих "зодчих" збудований з дозволу київської влади з комерційною метою. Для його будівництва на подвір'ї будинку, що знаходиться на території заповідника (N 20-22, по вул. Володимирській), було вирито величезний котлован, бетоном перекритий підземний плин води на 16 метрів углиб, внаслідок чого грунт під Софією невдовзі може перетворитися на болото, в яке просядуть усі надземні споруди.

Тут же, на заповідній території, у 80 метрах від стін Святої Софії, у дворі будинку 5, що по провулку Рильського, ударними темпами, з порушенням усіх технологій, фактично, без врахування аварійних ситуацій (відсутній механізм скиду води) добудовується інший гігантський об'єкт — фітнес-центр з кількома басейнами на тисячі кубометрів води. Глибина котловану — 18 м. Під час побудови останнього було зруйновано частину монастирського муру 18 століття.

Українська громадськість звертається до Вас як до гаранта Конституції України з вимогою негайно втрутитися і припинити наругу новітніх вандалів над Національною святинею і притягти винних до відповідальності.

Громадський Комітет захисту Святої Софії


Надіслане прес-службою СПУ

Відповіді

 • 2002.07.25 | Олексій Толкачов

  Олексій Толкачов, Громадський комітет національної безпеки України

  Глибоко обурені. Цілком підтримуємо мужню ініціативу!
 • 2002.07.26 | Andrij

  Andrij Sydor, a teacher, Poland

 • 2002.07.26 | Лідія Медведик

  Ліда Медведик лікар-терапевт м.Л ьвівCopyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua