Відкритий лист до Президента В.А.Ющенка стосовно припинення практики незаконного засекречування нормативно-правових актів
01/31/2005 | Євген Захаров
----
Щоби підписатися під цим листом - натисніть "відповісти".
----
Президенту України
Ющенко В.А.
м. Київ
Як стало відомо, 28 січня Ви підписали два укази №116/2005 і №117/2005 під грифом "опублікуванню не підлягає". Використання цього грифу є порушенням статті 34 Конституції України. Сподіваємось, що таке прикре непорозуміння є наслідком інерції старого апарату Адміністрації Президента. На нашу думку, ці укази мають бути або розкриті, або скасовані.
Обмеження доступу до інформації - це виключення, а не правило. Тим більше, коли йдеться про нормативно-правові акти. Для того, аби державним органам обмежувати доступ до інформації, що знаходиться в їх розпорядженні, мають бути достатні підстави: їх оприлюднення повинне завдавати шкоду інтересам, які потребують захисту.
Ст.34 Конституції України гарантує кожному право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Конституцією передбачено виключний перелік підстав, за якими особа може бути обмежена в праві вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію: "в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя." Отже, кожен конкретний випадок відмови у наданні інформації має відповідати одному із вищенаведених суспільних інтересів. Органи державної влади не вправі встановлювати будь-які обмеження щодо надання інформації, якщо така інформація не може завдати шкоди інтересам, передбаченим Конституцією України. Відповідно до ст.34 ці обмеження мають встановлюватися законом. Але інформація, яка захищається державою, законом не визначена, окрім інформації, яка складає державну таємницю. Тому грифи, якими державні органи щедро наділяють різні нормативні акти (Укази і розпорядження Президента, постанови, розпорядження, інструкції, накази органів виконавчої влади тощо) - "опублікуванню не підлягає", "для службового користування" (далі ДСК), "не для друку" - є самочинними й незаконними. Законними можна визнати тільки такі грифи секретності, як: "особливої важливості", "цілком таємно", "таємно", які відповідають встановленому ступеню секретності згідно із Законом "Про державну таємницю".
Втім, навіть якщо на документи ставляться грифи: "опублікуванню не підлягає", "не для друку", ДСК, тощо, то мають існувати відповідні процедури надання та зняття (відкликання) цих грифів, визначатися підстави для таких дій. Вочевидь потрібним є також регламент організації доступу до подібних документів. Однак здійснений нами пошук відповідних нормативних актів не був успішним. Виявилося, що офіційно зареєстрованих Міністерством юстиції нормативних актів щодо порядку роботи з документами, які мають грифи "опублікуванню не підлягає" або "не для друку" взагалі не існує.
Що ж до порядку роботи з документами, які мають гриф ДСК, то він був схвалений Кабінетом Міністрів України у Постанові № 1813 від 27 листопада 1998 р. "Про затвердження Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави". Відповідно до другої частини статті 30 Закону України "Про інформацію" конфіденційна інформація - це "відомості, які знаходяться у володінні, користуванні або розпорядженні окремих фізичних чи юридичних осіб і поширюються за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов". Зауважимо, що, хоча прямо це й не сказане, власниками конфіденційної інформації можуть бути тільки фізичні або недержавні юридичні особи, оскільки, згідно із статтею 19 Конституції, "органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України", тобто не можуть поширювати інформацію "за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов". Отже, не можна вважати, що друга частина статті 30 дає визначення "конфіденційної інформації, що є власністю держави". Проте, саме такій інформації надається обмежувальний гриф ДСК, а за розголошення такої інформації передбачена кримінальна відповідальність (ст.330 Кримінального кодексу України). Яка ж інформація, що є власністю держави, віднесена до конфіденційної? А це невідомо, оскільки переліки даних, для яких застосовується гриф ДСК, що мали скласти органи державної влади відповідно до згадуваної вище постанови Кабміну №1813 від 27 листопада 1998 р., якщо і складені, то не оприлюднені. Таким чином, органи державної влади не можуть обмежити доступ осіб до інформації лише на підставі прав власника інформації і поширювати її за власним бажанням, як це передбачено ст.30 Закону України "Про інформацію".
На нашу думку, за незаконними обмежувальними грифами Ваші попередники ховали від суспільства свої корупційні діяння, кулуарні домовленості й безпрецедентні розміри соціальних благ для вищої номенклатури. Про це свідчать, наприклад, розкриті Юлією Тимошенко в кінці 2002 року Укази Президента № 1180/2002 від 17 грудня 2002 р. "Про Положення про Державне управління справами" та №1213 від 24 грудня 2002 р. "Про додаткові заходи щодо матеріального забезпечення працівників Вищої ради юстиції", які мали гриф "Опублікуванню не підлягає". Досі ховається під грифом ДСК "Національна Програма розвитку енергетики до 2010 року". Договір від 29 жовтня 2002 року між НАК "Нафтогаз України" та РАТ "Газпром" про створення газового консорціуму також має гриф ДСК. Він є закритим навіть для членів спостережної ради НАК "Нафтогаз України". Приклади можна наводити далі й далі.
Отже, незаконна практика засекречування має бути припинена, а численні незаконно засекречені нормативно-правові акти - розкриті та оприлюднені. Звертаємося до Вас з громадянською вимогою негайно припинити практику використання Президентом, Кабінетом міністрів України, окремими міністерствами та державними комітетами, іншими органами державної влади та місцевого самоврядування незаконних грифів обмеження доступу до інформації "опублікуванню не підлягає", "не для друку" та "для службового користування", розкрити та оприлюднити ті нормативно-правові акти (постанови, розпорядження, тощо), до яких ці обмежувальні грифи були раніше застосовані. Додаємо до листа перелік таких актів за період 2000 - січень 2005 рр., знайдених нами за допомогою комп'ютерної правової системи "Ліга:Закон", і зауважмо, що це може бути тільки верхівкою айсбергу, оскільки, ймовірно, існують нормативно-правові акти з незаконними обмежувальними грифами, які не передавалися на реєстрацію до Міністерства юстиції України.
Враховуючи велику суспільну важливість цієї проблеми, ми надсилаємо це звернення у формі відкритого листа (що є усталеною практикою взаємодії правозахисних організацій з державними органами) і пропонуємо приєднатися до нього зацікавленим організаціям та особам.
З правдивою повагою,
Євген Захаров,
співголова Харківської правозахисної групи, Голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини, член правління міжнародного товариства "Меморіал"
Перелік актів за відповідні роки:
http://maidanua.org/files/deK/grif-2000.doc
http://maidanua.org/files/deK/grif-2001.doc
http://maidanua.org/files/deK/grif-2002.doc
http://maidanua.org/files/deK/grif-2003.doc
http://maidanua.org/files/deK/grif-2004.doc
http://maidanua.org/files/deK/grif-2005.doc
Оригінал листа:
http://maidanua.org/files/deK/Letter_Yushchenko_1.doc
----
Щоби підписатися під цим листом - натисніть "відповісти".
Відповіді
2005.01.31 | Адвокат ...
Віктор Гарбар, приватний підприємець, м. Харків ( - )
2005.01.31 | Хвізик
Олексій Світельський, науковець (-)
2005.01.31 | Пані
Наталка Зубар, адмінгрупа сайту "Майдан" (-)
2005.01.31 | Роман ShaRP
Подолян Роман, небайдужий громадянин, м. Київ (-)
2005.01.31 | guest
Вячеслав Хаврусь, науковець, канд. хім. наук (-)
2005.01.31 | guest
Артем Соколов, аспірант, МННЦІТіС (-)
2005.02.01 | guest
Georgij Shalamay, Property Manager ( Toronto, Canada)
2005.02.01 | guest
Dr. Yuri M. Strzhemechny, Center for Materials Research, The Ohio State University, U.S.A.
2005.02.01 | guest
Олександр Єрхов, адмін (-)
2005.02.01 | guest
Волохова Оксана Сергіївна, юрист, м.Одеса-
2005.02.01 | guest
Михайло Свистович - сайт "Майдан", Громадянська кампанія "ПОРА!" (-)
2005.02.01 | guest
Анатолий Андреев ,частный предприниматель,Донецкая обл.
Господин Президент ! Я хочу,чтобы люди голосовавшие за Вас в 2004 году с таким же удовольствием проголосовали за Вашу Партию в 2006 году и еще раз за Вас через 5 лет.И чтобы каждый из них с чистой совестью убедил проголосовать за Вас еще ,хотя бы,одного человека.Услышьте нас.Будьте Народным Президентом Украины !
С уважением !
2005.02.01 | guest
Станіслав Єрко, викладач, м. Київ (-)
2005.02.01 | guest
Набока Максим Вікторович, юрист, м.Пологи
2005.02.01 | guest
Громадянська кампанія "ПОРА!" (-)
2005.02.01 | guest
Александр Болдырев, частный предприниматель, вэб дизайн, Студия Дезиарт
2005.02.01 | guest
Олесь Тимошенко, СТО, 411.са (Торонто, Канада) -
2005.02.01 | guest
Роман Гнатюк, менеджер/софтвер (Райсіо, Фінляндія)
2005.02.01 | guest
Андрій Черепаняк, програміст, маг. економіки, м. Львів
2005.02.01 | guest
Mикола Григоренко, менеджер відділу постачання, Прилуки, тютюнова фабрика
Приєднуюсь до вимог. Ми стояли на Майдані не заради Кучмократії в новому обличчі.2005.02.01 | guest
Куц Андрій Олександрович, 22 роки, м.Кіровоград, юрист
2005.02.01 | guest
Андрій Кравченко ,нач.відділу, СП "Фокус"
Повністю згоден з думкою, що засекречені мають бути тільки державні таємниці, не можна з перших днів шифруватися від народу !2005.02.01 | guest
Куценко Владимир Александрович, менеджер.
Поддерживаеться, а какие действию возможны при отрицательном ответе.2005.02.01 | guest
Микола Гудкович, програміст, приватний підприємець (-)
2005.02.01 | guest
Володимир Васильович Солоненко, адміністратор системи, ПП "Елсис", Полтава
2005.02.01 | guest
Щеглюк Ю. Г. ген. директор ООО "ИД TV-Парк"
2005.02.01 | guest
Євланов Олексій, менеджер
2005.02.01 | guest
Загорулько А.В., економіст
2005.02.01 | guest
Бобровський Володимир, аналітик комп'ютерних систем ХК "Бліц-Інформ"
2005.02.01 | guest
Віктор Іщенко юрист
2005.02.01 | guest
Людмила Коваль, правозахисник.
2005.02.01 | guest
Олександр Шевченко, юрисконсульт, ВАТ "Облтеплокомуненерго"
2005.02.01 | guest
Пономарев О.В., системный администратор, г.Черкассы
2005.02.01 | guest
Ihor Bodnar, Senior DBA, KM, Kyiv (-)
2005.02.01 | guest
Юхименко Александр, студент, Киев
2005.02.01 | guest
-Яременко Наталія Миколаївна, нач.відділу, ЗАТ "Мотордеталь-Правекс"
2005.02.01 | guest
Некрасова Ю.С., економіст, м.Київ(-)
2005.02.01 | guest
Дмитро Гройсман Координатор Вінницької правозахисної групи
2005.02.01 | guest
Роман Ягодка, програміст прикладний, ТОВ "ІПС"
-2005.02.01 | guest
Борисенко Максим Миколайович, інженер-конструктор, ДП "АБ Електронік Укріна", м. Київ
2005.02.01 | guest
Ольга Максименко, менеджер, Днепропетровск
2005.02.01 | guest
Motyka Oksana,studentka medycyny,St. George's Hospital Medical School,London
-2005.02.01 | guest
Денис Задорожний, менеджер ІТ
2005.02.01 | guest
Олександр Гончаров, прив. підприємець, м. Харків
2005.02.01 | guest
Дмитро Назарець, адвокат (-)
2005.02.01 | guest
Клименко Вадим,служащий
2005.02.01 | guest
Крисан Александр, программист, Киев(-)
2005.02.01 | guest
Метеля Володимир Миколайович, адміністратор мережі
2005.02.01 | guest
Микола Крисевич, інженер
2005.02.01 | guest
Волік О.А. - системний адміністратор (-)
2005.02.01 | guest
Бородай Олексій, программіст, Київ
2005.02.01 | guest
Людмила Ямщикова, приватний підприємець, Одеса
2005.02.01 | guest
Тетяна Дзядевич, науковець-
2005.02.01 | guest
Віталій Лункан, правник
2005.02.01 | guest
Антон Голубчик, м. Київ
2005.02.01 | guest
Олександр Махов, підприємець
2005.02.01 | guest
Юрій Гордієнко, канд. фіз.-мат.наук (-)
2005.02.01 | guest
Олександр Попов, керівник відділу, ТОВ "Рутена"(-)
2005.02.01 | guest
Гульнара Бекирова, историк-архивист, главный редактор сайта "Крым и крымские татары", Москва
2005.02.01 | guest
Кирилецький Іван Михайлович, канд.пед.наук, м.Рівне, тел.0362-261820
2005.02.01 | guest
Дмитро Жуковський
2005.02.02 | guest
Галина Циганенко, політичний психолог, м.Київ
2005.02.01 | guest
Олександр Удовенко, спiвробiтник Центру дослiдження бюджетних вiдносин (-)
2005.02.01 | guest
Гейко Сергій правник
2005.02.01 | guest
Дробязко Александр Юрьевич, дир-р магазина быт. техники, маг."КАПИТАН" ЗАО Информационные Системы
Мы боролись за чистую и прозрачную ВЛАСТЬ, которую нам обещали.Теперь настало время держать ответ за данные НАРОДУ УКРАИНЫ обещания.
НАРОДНОЙ ВЛАСТИ нечего скрывать от своего НАРОДА.
ВЛАСТЬ,-помни это, иначе....опять МАЙДАН!!!
2005.02.01 | guest
Андрій Кушко, програміст, м.Кам'янець-Подільський
2005.02.01 | guest
Епик Влад, ведущий инженер-программист, Харьков
2005.02.01 | guest
Игорь Ю., с надеждой на справедливость
2005.02.01 | guest
Андрій Радзіховський, програміст, м.Київ (-)
2005.02.01 | guest
Володимир Теленько, програміст
2005.02.01 | guest
Богачук Ярослав, помічник адвоката
Свого часу курйозним був випадок, коли ніби "розсекретили" один з нормативних актів, який стосувався кількості та вартості закупленого коньяку "Хеннесі" для використання вищими посадовцями держави. Якщо не помиляюся, сума була досить значною (най сі курви вдавлять :-) Ми ж ніби йдемо до прозорості - платники податків мають право бачити, куди йдуть їх кошти? Практика опублікування нормативних актів з секретними грифами виправдана лише в сфері безпеки України. Але аж ніяк не з метою приховати чиїсь зловживання.Пост скриптум. І взагалі, де обіцяні "Перші десять указів, які підпише Президент Ющенко?" Серед них секретних не було...
2005.02.01 | guest
Володимир Лісівка, програміст, м. Львів
2005.02.01 | guest
Ганна Кіященко, голова Полтавської філії Суспільної Служби України, адміністратор центру ІАТР (Програма розширення доступу та навчань Інтернет) -
2005.02.01 | guest
Бойчук І.В. sale manager
2005.02.01 | guest
Cергій Таращук, голова Національного центру України, к.б.н.
Шановний Викторе Андрійовичу,переконаний, що це дійсно "енерція апарату", як зазначино у листі, і впевнений, що дії нашої Народної влади, пов'язаної з Вашим ім'ям, на відміну від справ попередній можновладців ,ніколи не отребуватимуть присмерків.
З поварою,
С. Таращук
2005.02.01 | guest
Альперсон Сергій, фін. директор ТОВ "Восход" м.Одеса.(-)
2005.02.01 | guest
Ігор Харечко, програміст, ком.банк, м.Кузнецовськ
2005.02.01 | guest
Андрей Волков, предприниматель
2005.02.01 | guest
Павел Филяев, Киев
2005.02.01 | guest
Юрій Черевко, службовець, м.Київ (-)
2005.02.01 | guest
общественное объединение "Донецкое экологическое движение", г.Донецк
2005.02.01 | guest
Плецький Сергій, інженер відділу тестування компанії "ProFIX"
2005.02.01 | guest
Шаговский Артём Борисович, web-программист
2005.02.01 | guest
Андрій Озорович, студент, Івано-Франківськ
2005.02.01 | guest
Медведев Николай PhD scientist The Open University UK-
Iнформацiя повинна бути вiдкрита.2005.02.01 | guest
Андрій Бондар, системний адміністратор, м. Харків (-)
2005.02.01 | guest
Шеренговий Ігнатій, Одеський Національний Ун-т ім. І.І. Мечникова
2005.02.01 | guest
Ростислав Паранько, викладач Українського католицького університету (Львів)
2005.02.01 | guest
Вадим Пивоваров, ВАГО "УГСПЛ"
2005.02.01 | guest
Жарко Тетяна, юрист (-)
2005.02.01 | guest
Кривенко Іван Олександрович, дизайнер, «Служба рекламы "КВИРТА"»-
2005.02.01 | guest
Игорь Стрелов, Киев
2005.02.01 | guest
Лисенко Надія, не працюю
-2005.02.01 | guest
Падляк Юрій, студент
2005.02.01 | guest
Войтенко Ігор Олександрович, юрист
-2005.02.01 | guest
Славненко Михайло Іванович, службовець, м.Суми
2005.02.01 | guest
Олександр Москалюк, адвокат -
2005.02.01 | guest
Чубур В.Г., підприємець (-)
2005.02.01 | guest
Игорь В. Матвеев, Специалист по морскому флоту
2005.02.01 | guest
Володимир Чемерис, Інститут "Республіка" (-)
2005.02.01 | guest
Стецкевич В. О., студент, Дніпропетровськ
2005.02.01 | guest
Олександр Боронь, асистент проектів громадянського суспільства
2005.02.01 | guest
Мельников Орест Борисович, народний депутат України ВРУ ІІІ скликання
2005.02.01 | guest
Віктор Канівець, економіст, м. Київ
2005.02.01 | guest
Валентин Штрассер, аналитик, Телесенс Харьков, PhD
2005.02.01 | guest
Цокуренко Виктор Ильич,пенсионер
2005.02.01 | guest
Андрій Гірник
2005.02.01 | guest
Павло Солодько (-)
2005.02.01 | guest
Каштанов Сергiй Валентинович, пiдприємець, Харків (-)
2005.02.01 | guest
Дмитро Медведь, менеджер ІТ, Дніпропетровськ
2005.02.01 | guest
Юрій Марченко, керівник проекту "Хто є хто в Україні"
2005.02.01 | guest
Аркадiй Коваль,пенсiонер.
2005.02.01 | guest
Ткаченко Руслан Иванович программист "Инго Украина"
Если есть что скрывать значит тут что то не чисто. Лучшая политика это чесные и открытые отношения!2005.02.01 | guest
Володимир Ярошенко, директор заводу, Черкаська обл. м.Христинівка
2005.02.01 | guest
Марія Бартошевська, студентка Києво-Могилянської академії (-)
2005.02.01 | guest
Гаврилюк Александр Борисович ведущий инженер-программист Института программных систем НАНУ
2005.02.01 | guest
Олексій Педосенко, студент, Суми (-)
2005.02.01 | guest
Долгальов Микола, Інформаційні технології, Київ
2005.02.01 | guest
Лещинський Олег Олександрович, ст.н.с, Інститут проблем національної безпеки (-)
2005.02.01 | guest
Виталий Бердинских, программист, Харьков (-)
2005.02.01 | guest
Олександр Калюк, громадянин України
2005.02.01 | guest
Олександр Демченко
2005.02.01 | guest
Новожилов Олег, инженер, Харьков
2005.02.01 | guest
Виталий Макаренко, Киев
2005.02.01 | guest
Скорченко Сергей, Ситемный Администратор
Полностью согласен2005.02.01 | guest
Лях Константин Михайлович, студент ХНУРЭ
2005.02.01 | guest
Воробйов Анатолій Іванович-
Вікторе Андрійовичу!Може я чогось не розумію у великій політиці, але ви ж знаєте, що все починається з маленького... Я не хочу більше мерзнути на пікетуваннях Адміністрації та Кабінету Міністрів через три - чотири роки... Не йдіть шляхом свого попередника...
Дуже сумно...
2005.02.01 | guest
Олександр Нерознак, студент МАУП.
2005.02.01 | guest
Dmytro Perepolkin, MBA student, CSUEB (-)
2005.02.01 | guest
Олександр Туревський, Infopulse Ukraine, Київ, програміст
Тож чим Вам не подобався Кучма?2005.02.01 | guest
Кривошеєв Валентин Миколайович, головний бухгалтер, Київ
2005.02.01 | guest
Тарас Доненко, студент, Національний Університет "Львівська Політехніка""
2005.02.01 | guest
Гулeй Василь Васильович, юрист.
2005.02.01 | guest
Логаш Максим Валентинович, приватний підприємець, м.Львів(-)
2005.02.01 | guest
Яковець О.К., професор, викладацька діяльність, Східно-європейський університет
Те, що держава є основний елемент політичної системи суспільства, а владою в державі є народ, викликає запитання: "Від кого "можновладці" закривають "носії інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави"?Безумовно - засекреченню підлягають лише ті, документи, які містять державну таємницю, передбачену Законом України (а не підзаконними Актами,тим більш актами окремих посадових осіб або відомств).
2005.02.01 | guest
Грибов Микола Миколайович, кандидат фізико-математичних наук, ATAS GL International, Нідерланди
2005.02.01 | guest
Борис Чикулай, ГрОб "Форум Українців ЧР"
2005.02.01 | guest
Max Dzyubenko, SW developer, Munich
podderzhivaju obraschenie! :)2005.02.01 | guest
Стариков Андрей, студент (-)
2005.02.01 | guest
Nadiya Karavets, Student, San Francisco State University
2005.02.01 | guest
Володимир Попенко, к.т.н., тех.директор ТОВ "ПРАЙД"
2005.02.01 | guest
Олег Шелест, инженер, ДП+
2005.02.01 | guest
Roman Zhovtulya, www.WebServiceCenter.net
2005.02.01 | guest
Саліхов Артем Романович, студент Східноукраїнського Національного Університету, Луганськ.
2005.02.02 | guest
Olena Chyruk, student, USA
2005.02.02 | guest
Денис Давидов, студент
2005.02.02 | guest
Середа Станислав, студент
2005.02.02 | guest
Оксана Федів
-2005.02.02 | guest
Козачок Юрій Якович
2005.02.02 | guest
Владислав Ювченко, студент хімічного факультету, технологичний колледж, B7, Israel
Цілком підтримую звернення!!!!!2005.02.02 | guest
Цепелєв Олександр, м. Київ
2005.02.02 | guest
Ігор Соловей, студент, (Торонто, Канада) -
2005.02.02 | guest
О.В.Білецький, громадянин України, м. Харків (-)
2005.02.02 | guest
Oleksandra Pryveda, USA
-2005.02.02 | guest
Эдуард Евтеев, инженер, Чернобыльская АЭС
2005.02.02 | guest
Савчук Валерій Аркадійович, пенсіонер
2005.02.02 | guest
(-) Мирослав Кисилюк , перекладач, Глибока - Чернівецька обл.
2005.02.02 | guest
Олександр Сокрута, директор видавничого підприємства, м.Суми
2005.02.02 | guest
Вячеслав Александрович Губанов, частный предпрениматель, автоэлектрик, г. Харьков
Полностью поддерживаю и присоединяюсь к требованию изложенному в письме о необходимости минимизировать засекречивание информации, это на руку коррупционерам!!!2005.02.02 | guest
Гаук А.Р., студент КНУ ім. Шевченка(-)
2005.02.02 | guest
Білик Віктор Степанович, сервісний інженер IBM, фірма "ІБС Лтд.", м. Київ
2005.02.02 | guest
Шевцов Олег Данилович, перекладач, м. Олександрія
2005.02.02 | guest
Тропінов Ярослав, бухгалтер, м. Київ
2005.02.02 | guest
Ігор Мельник, програміст, м.Рівне -
2005.02.02 | guest
Олексій Єфімов, м.Харків
Цілком згоден.2005.02.02 | guest
Привалов Евгений, студент
Євген Захаров пише:> Щоби підписатися під цим листом - натисніть "відповісти".
> ----
>
>
> Президенту України
> Ющенко В.А.
> м. Київ
>
>
>
> Вельмишановний Вікторе Андрійовичу!
>
> Як стало відомо, 28 січня Ви підписали два укази №116/2005 і №117/2005 під грифом "опублікуванню не підлягає". Використання цього грифу є порушенням статті 34 Конституції України. Сподіваємось, що таке прикре непорозуміння є наслідком інерції старого апарату Адміністрації Президента. На нашу думку, ці укази мають бути або розкриті, або скасовані.
>
> Обмеження доступу до інформації - це виключення, а не правило. Тим більше, коли йдеться про нормативно-правові акти. Для того, аби державним органам обмежувати доступ до інформації, що знаходиться в їх розпорядженні, мають бути достатні підстави: їх оприлюднення повинне завдавати шкоду інтересам, які потребують захисту.
>
> Ст.34 Конституції України гарантує кожному право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Конституцією передбачено виключний перелік підстав, за якими особа може бути обмежена в праві вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію: "в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя." Отже, кожен конкретний випадок відмови у наданні інформації має відповідати одному із вищенаведених суспільних інтересів. Органи державної влади не вправі встановлювати будь-які обмеження щодо надання інформації, якщо така інформація не може завдати шкоди інтересам, передбаченим Конституцією України. Відповідно до ст.34 ці обмеження мають встановлюватися законом. Але інформація, яка захищається державою, законом не визначена, окрім інформації, яка складає державну таємницю. Тому грифи, якими державні органи щедро наділяють різні нормативні акти (Укази і розпорядження Президента, постанови, розпорядження, інструкції, накази органів виконавчої влади тощо) - "опублікуванню не підлягає", "для службового користування", "не для друку" - є самочинними й незаконними. Законними можна визнати тільки такі грифи секретності, як: "особливої таємності", "цілком таємно", "таємно", які відповідають встановленому ступеню секретності згідно із Законом "Про державну таємницю".
>
> Втім, навіть якщо на документи ставляться грифи: "опублікуванню не підлягає", "не для друку", ДСК, тощо, то мають існувати відповідні процедури надання та зняття (відкликання) цих грифів, визначатися підстави для таких дій. Вочевидь потрібним є також регламент організації доступу до подібних документів. Однак здійснений нами пошук відповідних нормативних актів не був успішним. Виявилося, що офіційно зареєстрованих Міністерством юстиції нормативних актів щодо порядку роботи з документами, які мають грифи "опублікуванню не підлягає" або "не для друку" взагалі не існує.
>
> Що ж до порядку роботи з документами, які мають гриф ДСК, то він був схвалений Кабінетом Міністрів України у Постанові № 1813 від 27 листопада 1998 р. "Про затвердження Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави". Відповідно до другої частини статті 30 Закону України "Про інформацію" конфіденційна інформація - це "відомості, які знаходяться у володінні, користуванні або розпорядженні окремих фізичних чи юридичних осіб і поширюються за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов". Зауважимо, що, хоча прямо це й не сказане, власниками конфіденційної інформації можуть бути тільки фізичні або недержавні юридичні особи, оскільки, згідно із статтею 19 Конституції, "органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України", тобто не можуть поширювати інформацію "за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов". Отже, не можна вважати, що друга частина статті 30 дає визначення "конфіденційної інформації, що є власністю держави". Проте, саме такій інформації надається обмежувальний гриф ДСК, а за розголошення такої інформації передбачена кримінальна відповідальність (ст.330 Кримінального кодексу України). Яка ж інформація, що є власністю держави, віднесена до конфіденційної? А це невідомо, оскільки переліки даних, для яких застосовується гриф ДСК, що мали скласти органи державної влади відповідно до згадуваної вище постанови Кабміну №1893 від 27 листопада 1998 р., якщо і складені, то не оприлюднені. Таким чином, органи державної влади не можуть обмежити доступ осіб до інформації лише на підставі прав власника інформації і поширювати її за власним бажанням, як це передбачено ст.30 Закону України "Про інформацію".
>
> На нашу думку, за незаконними обмежувальними грифами Ваші попередники ховали від суспільства свої корупційні діяння, кулуарні домовленості й безпрецедентні розміри соціальних благ для вищої номенклатури. Про це свідчать, наприклад, розкриті Юлією Тимошенко в кінці 2002 року Укази Президента № 1180/2002 від 17 грудня 2002 р. "Про Положення про Державне управління справами" та №1213 від 24 грудня 2002 р. "Про додаткові заходи щодо матеріального забезпечення працівників Вищої ради юстиції", які мали гриф "Опублікуванню не підлягає". Досі ховається під грифом ДСК "Національна Програма розвитку енергетики до 2010 року". Договір від 29 жовтня 2002 року між НАК "Нафтогаз України" та РАТ "Газпром" про створення газового консорціуму також має гриф ДСК. Він є закритим навіть для членів спостережної ради НАК "Нафтогаз України". Приклади можна наводити далі й далі.
>
> Отже, незаконна практика засекречування має бути припинена, а численні незаконно засекречені нормативно-правові акти - розкриті та оприлюднені. Звертаємося до Вас з громадянською вимогою негайно припинити практику використання Президентом, Кабінетом міністрів України, окремими міністерствами та державними комітетами, іншими органами державної влади та місцевого самоврядування незаконних грифів обмеження доступу до інформації "опублікуванню не підлягає", "не для друку" та "для службового користування" (далі ДСК), розкрити та оприлюднити ті нормативно-правові акти (постанови, розпорядження, тощо), до яких ці обмежувальні грифи були раніше застосовані. Додаємо до листа перелік таких актів за період 2000 - січень 2005 рр., знайдених нами за допомогою комп'ютерної правової системи "Ліга:Закон", і зауважмо, що це може бути тільки верхівкою айсбергу, оскільки, ймовірно, існують нормативно-правові акти з незаконними обмежувальними грифами, які не передавалися на реєстрацію до Міністерства юстиції України.
>
> Враховуючи велику суспільну важливість цієї проблеми, ми надсилаємо це звернення у формі відкритого листа (що є усталеною практикою взаємодії правозахисних організацій з державними органами) і пропонуємо приєднатися до нього зацікавленим організаціям та особам.
>
> З правдивою повагою,
>
> Євген Захаров,
> співголова Харківської правозахисної групи, Голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини, член правління міжнародного товариства "Меморіал"
>
>
> Перелік актів за відповідні роки:
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2000.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2001.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2002.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2003.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2004.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2005.doc
>
> Оригінал листа:
> http://maidanua.org/files/deK/Letter_Yushchenko_1.doc
>
> ----
> Щоби підписатися під цим листом - натисніть "відповісти".
2005.02.02 | guest
Костянтин Радченко, м.Харків (-)
2005.02.02 | guest
Людмила Яцюк, аспірантка
2005.02.02 | guest
Мирошниченко Алексей Андриянович, пенсионер, ветеран труда, участник войны, место проживания - Германия.
Всем сердцем с вами! МОЛЛОДЦЫ! ТАК ДЕРЖАТЬ! ВЫ ДЕЛАЕТЕ НЕОЦЕНИМЫЙ ВКЛАД В ДЕМОКРАТИЗАЦИЮ УКРАИНЫ! В.А. Ющеннко! А как насчет "прозоростивлады"? Забыли? Слишком рано. С уважением.
2005.02.02 | guest
Dmytro Yakushevych, Zhanna Rozhkova
-2005.02.02 | guest
Меламуд Д.Е., программист (-)
2005.02.02 | guest
Владимир Лугин, транспортно-экспедиторский сектор, г.Мариуполь
Внутренние ведомственные и межведомственные различного рода "нормативные акты", на мой взгляд, могут быть и не для общего пользования, но не должны распространяться на общественную и личную жизнь граждан государства, а должны регламентировать лишь отношения внутри министерств, ведомств либо иных госорганов. Но если вопрос касается Законов, принимаемых ВР, либо Указов Президента, которые управляют страной и по которым она живет, о какой секретности может идти речь? И вообще, что такое "нормативный акт"? Почему любая бумага министерства или ведомтва, пройдя регистрацию в Минюсте либо Кабмине, приобретает статус Закона? Как может исполнительная власть издавать законы? В конституции, ст.75, четко определено, что "Единственным органом законодательной власти в Украине является парламент - Верховная Рада Украины".2005.02.02 | guest
Михайло Бучак, маркетолог, м. Київ
2005.02.02 | guest
Ганна Криворучко, менеджер, Кривий Ріг
2005.02.02 | guest
Олександр Сцібан
2005.02.02 | guest
Максимович Василь Михайлович, інженер-технолог, компютери, -, ТзОВ "Стек Компютер" м.Львів
2005.02.02 | guest
Лациба Максим, Український незалежний центр політичних досліджень
-2005.02.02 | guest
Володимир Марковський, системний адміністратор, Нео-сервіс
2005.02.02 | guest
Литвинов Дмитро Громадянин України.
2005.02.02 | guest
Гребенюк Валерий Борисович
Не должно быть "скрытых" Указов. Даже те, которые касаются государственной тайны - должны публиковаться, без содержания, но название, или тема, обязательно.2005.02.02 | guest
Вихло Ігор лікар-невролог м.Ів-Франківськ ОКЛ -
2005.02.02 | guest
Кондратенко Микола, приватний підприємець(-
2005.02.02 | guest
Іванов Юрій Анатолійович, приватн. підприємець(-)
2005.02.02 | guest
Олександр Чижов, м.Харків-
2005.02.02 | guest
Ігор Душин, підприємець, ЛДПУ.-
2005.02.02 | guest
Шумяцький Борис, програмiст, м. Харкiв (-)
2005.02.02 | guest
Андрей Марусов, Киев, Агентство информационного развития, редактор "Е-Урядника"
2005.02.02 | guest
Олександр Придорожко, менеджер, ТОВ "Вольво - Україна"
2005.02.02 | guest
Віктор Мельничук, виконавчий директор Національного екологічного центру України, м. Київ
2005.02.02 | guest
Стрелецький Сергій Сергійович, м.Одеса (-)
2005.02.02 | guest
Колесниченко Володимир Олександрович, програміст (-)
2005.02.02 | guest
Кулик Олег Володимирович - депутат Дніпровської райради м. Києва
2005.02.02 | guest
Svyatoslav Pidgorny, Security Consultant, Melbourne, Auustralia
2005.02.02 | guest
Стребков Сергій, інженер
2005.02.02 | guest
Kasvinov Kirill, gromadianyn, Kharkiv (-)
2005.02.02 | guest
Евгений Целковский, руководитель проектов, digitalmedia.com.ua (-)
2005.02.03 | guest
Король Павел, хостинг провайдер Танграм, www.tangramltd.com (-)
2005.02.03 | guest
Микола Лях, Заступник начальника ДГГМЕ, юрист
2005.02.03 | guest
Юрій Шеляженко, журналіст, www.happy.in.ua
2005.02.03 | guest
Дмитро Шкрьоба, перекладач (-)
2005.02.03 | guest
Олександр Малий, юрист, м. Кривий Ріг
2005.02.03 | guest
Матвій Вайсберг, художник
2005.02.03 | guest
Микола Пехота, Інститут аграрної економіки УААН, С.Н.С.
2005.02.03 | guest
Ярецький Олександр Анатолійович, юрист
Шановний Віктор Андрійович! Вважаю, що не варто починати свою діяльність на посту Президента України, який є в тому числі гарантом Конституції, з порушення її норм.2005.02.03 | guest
Юрій Бойчук, студент, м. Київ
Вікторе Андрійовичу, народ прагне змін!!!2005.02.03 | guest
Севастопольска правозахисна група
2005.02.03 | guest
Мирослав Лаврінок, державний службовець
2005.02.03 | guest
Кирило Ткачeнко, студeнт Мюнхeнського Унівeрситeту ім. Людвіга-Максиміліана
2005.02.03 | guest
Andrij Kucherenko,Student, München-Iwano-Frankiwsk-
2005.02.03 | guest
Ігор Ковтуненко, підприємець м.Маріуполь(-)
2005.02.03 | guest
Олена Пилипчук, менеджер автомобільної компанії(-)
2005.02.03 | guest
Юлія Свинарчук, пенсіонерка, Київ
2005.02.03 | guest
Олег Целуйко, медіаюрист
Олег Целуйко, медіаюрист2005.02.03 | guest
Сергій Бевз, студент КНЕУ /5 курс/ (-)
2005.02.03 | guest
Григор'єва Ганна Анатоліївна Університет єкономіки та права "Крок" - студентка -
2005.02.03 | guest
Vitaliy BRYNDZEY
2005.02.03 | guest
Віктор Войтюк. Поет
Де обіцяні перші 11 указів підписані ще у 2004році. Можливо їх зараззасекретили, чи повертаються часи комуністів. "На бумазі гладко, а
в житті не сладко".
2005.02.03 | guest
Ольга Жмудовська, головний редактор газети "Фортеця" (Хмельницька обл.)
2005.02.03 | guest
Ольга Хаперська (-)
2005.02.03 | guest
Фомин Игорь Алексеевич, пенсионер,Одесса
2005.02.03 | guest
Володимир Федотов, волонтер, Львів.
2005.02.03 | guest
Оксимець Олександр, студент НПУ, IV курс, укрфіл, ПОРА(ч) (-)
2005.02.03 | guest
Олексій Дзидзигурі, бізнесмен
(-)2005.02.03 | guest
Хоменко Валерій Григорович,тимчасово не працюю,дві вищі освіти,учасник Поморанчевої революції.
2005.02.03 | guest
Кока Черкаський, цинік, доктор філософії, оплот демократії (-)
2005.02.03 | guest
Олександра Трещілова, студентка КНУ ім.Шевченка-
2005.02.03 | guest
Олексій Нечай (-)
2005.02.04 | guest
Олексій Яструб, Менеджер, Київ
2005.02.04 | guest
Катерина Герасимчук, студент НаУКМА (-)
2005.02.04 | guest
Наталья Лавренова, артистка -
2005.02.04 | guest
Sergey Lychko, system administrator
Information must be free!2005.02.04 | guest
Бутковська Любов Олексіївна, підприємець
згодна повністю з цим зверненням2005.02.04 | guest
Максим Ромащенко, програміст
-2005.02.04 | guest
Крук Богдан Михайлович, адвокат,м.Львів
2005.02.04 | guest
Александров Георгий
100% поддерживаю!2005.02.04 | guest
Ігор Іванов, актівіст опору, Москва
Влада повинна бути прозорою.2005.02.04 | guest
Волохов Ярослав, студент ЧБІ, м. Черкаси
2005.02.04 | guest
Панасенко Микола Петрович ,інженер-електронщік. м.Одеса, працюю в АСКДР-
2005.02.04 | guest
Сергій Камишан, Луганське обласне відділення КВУ -
2005.02.04 | guest
Сергій Федоринчик, керівник інфоцентру УЕА "Зелений світ", Київ
Під цим зверненням до Ющенко можуть охоче підписатись і ті, зто голосував за його політичного опонента. Отже, це звернення сприяє порозумінню - тому варто його поширювати та пропагувати.2005.02.04 | guest
Саввін Антон Олександрович, DJ, Харків
2005.02.05 | guest
Олексій Тарасов, голова Чернігівського громадського комітету захисту прав людини
Чернігівський громадський комітет захисту прав людини приєднується до листа пана Євгена Захарова, співголови Харківської правозахисної групи, голови правління Української Гельсінської спілки з прав людини, члена правління міжнародного товариства "Меморіал"2005.02.05 | guest
Микола Козирєв, голова правління Луганського громадського комітету захисту конституційних прав і свобод громадян (-)
2005.02.05 | guest
Oleksandr Ignatov -
аспирант, Цюрих2005.02.05 | guest
Алла Тютюнник, президент Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров"я, шеф-редактор газети "Вгору".
2005.02.05 | guest
Наталя Бімбірайте, голова виконавчого комітету Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров"я, редактор газети "Вгору", координатор Херсонської коаліції громадських організацій "Партнерство за прозоре суспільство".
2005.02.05 | guest
Андрій Матросов, голова правління Херсонської міської Асоціації журналістів "Південь".
2005.02.05 | guest
Світлана Смаль, заступник голови правління Херсонської міської Асоціації журналістів "Південь".
2005.02.05 | guest
Олександр Бурмагін, юрист Херсонської міської Асоціації журналістів "ПІвдень" та Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров"я
2005.02.05 | guest
Олександр Бабійчук,юрист Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров"я
2005.02.05 | guest
Наталя Козаренко, юрист Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров"я, керівник Центру громадського правозахисту в Херсонській області
2005.02.05 | guest
Сергій Смаль, юрист Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров"я -
2005.02.05 | guest
Поліна Михайлова, керівник інформаційно-довідкової служби та соціальних програм Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров"я (-)
2005.02.05 | guest
Андрій Станіславський, координатор проекту "Кампанія проти катувань та жорстокого поводження в Україні", Харківська правозахисна група
2005.02.05 | guest
Володимир Стегайло, підприємець
2005.02.05 | guest
Швень Анатолий, вед.конструктор, аоПреобразователь
2005.02.05 | guest
Pavlo Messarosh
2005.02.05 | guest
Зіновій Антонюк, економіст, політв'язень (1972-1979)
2005.02.05 | guest
Володимир Березін, керівник екоцентру "Бахмат", Донецька обл. (-)
2005.02.05 | guest
Харківська обласна гуманітарна студія "Хвиля" (-)
2005.02.06 | guest
Фещенко Сергей.Киев.
Единственный момент с которым я согласен относительно этих актов состоит в том что:они пытаються предотвратить утечку информации(возможно там идет речь о корупции.И это единственное оправдание возможное сейчас.
2005.02.06 | guest
Олексій Каргін, інженер, ПДМН ВАТ "Укртранснафта"
2005.02.06 | guest
Тодоров Ігор докторант КНУ імені Тараса Шевченка, канд іст. наук
Доречна заява, наприклад, де можна знайти Стратегію руху до НАТО. затверджену ще в 2002 році РНБОУ (на офіційних сайтах вона була подана лише у викладенні!)2005.02.06 | Пані
Степаненко Олександр, координатор ЕГО "Зелений Світ"
Прошу підписати звернення до президента і від мого імені:Степаненко Олександр,
координатор ЕГО "Зелений Світ",
кореспондент бюлетеню "Права людини",
депутат Тернопіьської облради від БЮТ.
2005.02.06 | guest
Станіслав Сорочан, сисадмін НДІ, студент WIUU
2005.02.07 | guest
Шевченко Олександр, Український Комітет "Гельсінкі-90"
2005.02.07 | guest
Вадим Гладчук (громадянин України)
Ганьба!2005.02.07 | guest
Л.Гальчинський викладач Київ
2005.02.07 | guest
Ольга Вилкова Севастопольская правозащитная группа-
2005.02.07 | guest
Юзвяк Олексій, студент КНУ ім. Т.Шевченка
2005.02.07 | guest
Наталя Шкарупська, президент Центру правових та політичних досліджень "СІМ" м.Львів
-2005.02.07 | guest
Vladimir Kirichenko, Programmer, Kiev
2005.02.07 | Пані
Terry Hallman (-)
2005.02.07 | guest
Петро Кошуков, магістр громадського управління, м. Київ
2005.02.07 | guest
Усатюк Олег, видавець, м. Вінниця
2005.02.07 | guest
Павло Терлецький, приватний підприємець, м.Львів
2005.02.07 | guest
Найчук Ірина
2005.02.08 | guest
Кулаков Олег, програміст, м.Київ, -
2005.02.08 | guest
Володимир Каплун, Харківська правозахисна група -
2005.02.08 | guest
Роман Супроткін, прикладний програміст, пф "РеалСофт Мікронет"
2005.02.08 | guest
Павло Максютенко, аспірант, EPFL, Лозанна
2005.02.08 | guest
Олександр Северин, к.ю.н. (-)
2005.02.08 | guest
Федак Володимир Петрович, інженер, м. Івано-Франківськ
Радує те, що пояснення мають конкретний напрямок та логічну послідовність! Загалом потрібна річ (цей лист). Бажаю Нам удачі!2005.02.09 | guest
Олександр Шишковцов, ЧП
2005.02.09 | guest
Світлана Касьян, Голова Черкаського обласного комітету солдатських матерів
Підтимую2005.02.09 | guest
Larisa Semkiv, Electrical Engineer, USA
2005.02.10 | guest
В'яческав Глухов, фiнансист, доктор наук, Апплайд Файненс & Грем Кэпитaл, США
2005.02.10 | guest
Козачек Юрий Яковлевич/Полтава
2005.02.10 | guest
Мирослав Кошик PhD Manor College,USA
2005.02.10 | guest
Leonid Sobolev, kerivnyk firmy, kand. biol.nauk -
2005.02.10 | guest
Олександр Дж.(Київ), студент
Євген Захаров пише:> Щоби підписатися під цим листом - натисніть "відповісти".
> ----
>
>
> Президенту України
> Ющенко В.А.
> м. Київ
>
>
> Як стало відомо, 28 січня Ви підписали два укази №116/2005 і №117/2005 під грифом "опублікуванню не підлягає". Використання цього грифу є порушенням статті 34 Конституції України. Сподіваємось, що таке прикре непорозуміння є наслідком інерції старого апарату Адміністрації Президента. На нашу думку, ці укази мають бути або розкриті, або скасовані.
>
> Обмеження доступу до інформації - це виключення, а не правило. Тим більше, коли йдеться про нормативно-правові акти. Для того, аби державним органам обмежувати доступ до інформації, що знаходиться в їх розпорядженні, мають бути достатні підстави: їх оприлюднення повинне завдавати шкоду інтересам, які потребують захисту.
>
> Ст.34 Конституції України гарантує кожному право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Конституцією передбачено виключний перелік підстав, за якими особа може бути обмежена в праві вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію: "в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя." Отже, кожен конкретний випадок відмови у наданні інформації має відповідати одному із вищенаведених суспільних інтересів. Органи державної влади не вправі встановлювати будь-які обмеження щодо надання інформації, якщо така інформація не може завдати шкоди інтересам, передбаченим Конституцією України. Відповідно до ст.34 ці обмеження мають встановлюватися законом. Але інформація, яка захищається державою, законом не визначена, окрім інформації, яка складає державну таємницю. Тому грифи, якими державні органи щедро наділяють різні нормативні акти (Укази і розпорядження Президента, постанови, розпорядження, інструкції, накази органів виконавчої влади тощо) - "опублікуванню не підлягає", "для службового користування" (далі ДСК), "не для друку" - є самочинними й незаконними. Законними можна визнати тільки такі грифи секретності, як: "особливої важливості", "цілком таємно", "таємно", які відповідають встановленому ступеню секретності згідно із Законом "Про державну таємницю".
>
> Втім, навіть якщо на документи ставляться грифи: "опублікуванню не підлягає", "не для друку", ДСК, тощо, то мають існувати відповідні процедури надання та зняття (відкликання) цих грифів, визначатися підстави для таких дій. Вочевидь потрібним є також регламент організації доступу до подібних документів. Однак здійснений нами пошук відповідних нормативних актів не був успішним. Виявилося, що офіційно зареєстрованих Міністерством юстиції нормативних актів щодо порядку роботи з документами, які мають грифи "опублікуванню не підлягає" або "не для друку" взагалі не існує.
>
> Що ж до порядку роботи з документами, які мають гриф ДСК, то він був схвалений Кабінетом Міністрів України у Постанові № 1813 від 27 листопада 1998 р. "Про затвердження Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави". Відповідно до другої частини статті 30 Закону України "Про інформацію" конфіденційна інформація - це "відомості, які знаходяться у володінні, користуванні або розпорядженні окремих фізичних чи юридичних осіб і поширюються за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов". Зауважимо, що, хоча прямо це й не сказане, власниками конфіденційної інформації можуть бути тільки фізичні або недержавні юридичні особи, оскільки, згідно із статтею 19 Конституції, "органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України", тобто не можуть поширювати інформацію "за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов". Отже, не можна вважати, що друга частина статті 30 дає визначення "конфіденційної інформації, що є власністю держави". Проте, саме такій інформації надається обмежувальний гриф ДСК, а за розголошення такої інформації передбачена кримінальна відповідальність (ст.330 Кримінального кодексу України). Яка ж інформація, що є власністю держави, віднесена до конфіденційної? А це невідомо, оскільки переліки даних, для яких застосовується гриф ДСК, що мали скласти органи державної влади відповідно до згадуваної вище постанови Кабміну №1813 від 27 листопада 1998 р., якщо і складені, то не оприлюднені. Таким чином, органи державної влади не можуть обмежити доступ осіб до інформації лише на підставі прав власника інформації і поширювати її за власним бажанням, як це передбачено ст.30 Закону України "Про інформацію".
>
> На нашу думку, за незаконними обмежувальними грифами Ваші попередники ховали від суспільства свої корупційні діяння, кулуарні домовленості й безпрецедентні розміри соціальних благ для вищої номенклатури. Про це свідчать, наприклад, розкриті Юлією Тимошенко в кінці 2002 року Укази Президента № 1180/2002 від 17 грудня 2002 р. "Про Положення про Державне управління справами" та №1213 від 24 грудня 2002 р. "Про додаткові заходи щодо матеріального забезпечення працівників Вищої ради юстиції", які мали гриф "Опублікуванню не підлягає". Досі ховається під грифом ДСК "Національна Програма розвитку енергетики до 2010 року". Договір від 29 жовтня 2002 року між НАК "Нафтогаз України" та РАТ "Газпром" про створення газового консорціуму також має гриф ДСК. Він є закритим навіть для членів спостережної ради НАК "Нафтогаз України". Приклади можна наводити далі й далі.
>
> Отже, незаконна практика засекречування має бути припинена, а численні незаконно засекречені нормативно-правові акти - розкриті та оприлюднені. Звертаємося до Вас з громадянською вимогою негайно припинити практику використання Президентом, Кабінетом міністрів України, окремими міністерствами та державними комітетами, іншими органами державної влади та місцевого самоврядування незаконних грифів обмеження доступу до інформації "опублікуванню не підлягає", "не для друку" та "для службового користування", розкрити та оприлюднити ті нормативно-правові акти (постанови, розпорядження, тощо), до яких ці обмежувальні грифи були раніше застосовані. Додаємо до листа перелік таких актів за період 2000 - січень 2005 рр., знайдених нами за допомогою комп'ютерної правової системи "Ліга:Закон", і зауважмо, що це може бути тільки верхівкою айсбергу, оскільки, ймовірно, існують нормативно-правові акти з незаконними обмежувальними грифами, які не передавалися на реєстрацію до Міністерства юстиції України.
>
> Враховуючи велику суспільну важливість цієї проблеми, ми надсилаємо це звернення у формі відкритого листа (що є усталеною практикою взаємодії правозахисних організацій з державними органами) і пропонуємо приєднатися до нього зацікавленим організаціям та особам.
>
>
> З правдивою повагою,
>
> Євген Захаров,
> співголова Харківської правозахисної групи, Голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини, член правління міжнародного товариства "Меморіал"
>
>
> Перелік актів за відповідні роки:
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2000.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2001.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2002.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2003.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2004.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2005.doc
>
> Оригінал листа:
> http://maidanua.org/files/deK/Letter_Yushchenko_1.doc
>
> ----
> Щоби підписатися під цим листом - натисніть "відповісти".
2005.02.10 | guest
Шмиголь Люба, аспірант, Університет Торонто
2005.02.10 | guest
Шейхет. МейлахБ Директор Представництва Американського Обєднання Комітетів для Євреїв бувшого Радянського Союзу, Бюро з Прав Людини
2005.02.10 | guest
Микола Поліщук, новинар та тезка Міністра охорони здоров"я, Київ (-)
2005.02.10 | guest
Павло Славинський, м. Київ (-)
2005.02.10 | guest
Анатолій Ошейко, безробітний
2005.02.10 | guest
Петриканин Василь Васильович, системний адміністратор
2005.02.10 | guest
Буркова Лілія, перекладач
2005.02.10 | guest
Кузьмін Валерій, начальник відділу кадрів, м. Миколаїв
Гріфи секретності треба ставити на документах, розголошення яких може загрожувати безпеці держави, також проти шпіонів із загрозою безпеці держави як військової так і економічної, а взагалі треба видати Закон чи Постанову про право надання таких грифів.2005.02.10 | guest
Лисицький Віктор, екс-Урядовий секретар КМУ, державний службовець 1-го рангу, народний депутат СРСР (МДГ)
Згоден на 100%2005.02.10 | guest
Вадим Соколовський, економічний університет, Відень
2005.02.10 | guest
Панчук О.Е., доктор хімічних наук, професор Чернівецького національного університету
Підтримую думку п. ЗахароваЄвген Захаров пише:
> Щоби підписатися під цим листом - натисніть "відповісти".
> ----
>
>
> Президенту України
> Ющенко В.А.
> м. Київ
>
>
> Як стало відомо, 28 січня Ви підписали два укази №116/2005 і №117/2005 під грифом "опублікуванню не підлягає". Використання цього грифу є порушенням статті 34 Конституції України. Сподіваємось, що таке прикре непорозуміння є наслідком інерції старого апарату Адміністрації Президента. На нашу думку, ці укази мають бути або розкриті, або скасовані.
>
> Обмеження доступу до інформації - це виключення, а не правило. Тим більше, коли йдеться про нормативно-правові акти. Для того, аби державним органам обмежувати доступ до інформації, що знаходиться в їх розпорядженні, мають бути достатні підстави: їх оприлюднення повинне завдавати шкоду інтересам, які потребують захисту.
>
> Ст.34 Конституції України гарантує кожному право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Конституцією передбачено виключний перелік підстав, за якими особа може бути обмежена в праві вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію: "в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя." Отже, кожен конкретний випадок відмови у наданні інформації має відповідати одному із вищенаведених суспільних інтересів. Органи державної влади не вправі встановлювати будь-які обмеження щодо надання інформації, якщо така інформація не може завдати шкоди інтересам, передбаченим Конституцією України. Відповідно до ст.34 ці обмеження мають встановлюватися законом. Але інформація, яка захищається державою, законом не визначена, окрім інформації, яка складає державну таємницю. Тому грифи, якими державні органи щедро наділяють різні нормативні акти (Укази і розпорядження Президента, постанови, розпорядження, інструкції, накази органів виконавчої влади тощо) - "опублікуванню не підлягає", "для службового користування" (далі ДСК), "не для друку" - є самочинними й незаконними. Законними можна визнати тільки такі грифи секретності, як: "особливої важливості", "цілком таємно", "таємно", які відповідають встановленому ступеню секретності згідно із Законом "Про державну таємницю".
>
> Втім, навіть якщо на документи ставляться грифи: "опублікуванню не підлягає", "не для друку", ДСК, тощо, то мають існувати відповідні процедури надання та зняття (відкликання) цих грифів, визначатися підстави для таких дій. Вочевидь потрібним є також регламент організації доступу до подібних документів. Однак здійснений нами пошук відповідних нормативних актів не був успішним. Виявилося, що офіційно зареєстрованих Міністерством юстиції нормативних актів щодо порядку роботи з документами, які мають грифи "опублікуванню не підлягає" або "не для друку" взагалі не існує.
>
> Що ж до порядку роботи з документами, які мають гриф ДСК, то він був схвалений Кабінетом Міністрів України у Постанові № 1813 від 27 листопада 1998 р. "Про затвердження Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави". Відповідно до другої частини статті 30 Закону України "Про інформацію" конфіденційна інформація - це "відомості, які знаходяться у володінні, користуванні або розпорядженні окремих фізичних чи юридичних осіб і поширюються за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов". Зауважимо, що, хоча прямо це й не сказане, власниками конфіденційної інформації можуть бути тільки фізичні або недержавні юридичні особи, оскільки, згідно із статтею 19 Конституції, "органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України", тобто не можуть поширювати інформацію "за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов". Отже, не можна вважати, що друга частина статті 30 дає визначення "конфіденційної інформації, що є власністю держави". Проте, саме такій інформації надається обмежувальний гриф ДСК, а за розголошення такої інформації передбачена кримінальна відповідальність (ст.330 Кримінального кодексу України). Яка ж інформація, що є власністю держави, віднесена до конфіденційної? А це невідомо, оскільки переліки даних, для яких застосовується гриф ДСК, що мали скласти органи державної влади відповідно до згадуваної вище постанови Кабміну №1813 від 27 листопада 1998 р., якщо і складені, то не оприлюднені. Таким чином, органи державної влади не можуть обмежити доступ осіб до інформації лише на підставі прав власника інформації і поширювати її за власним бажанням, як це передбачено ст.30 Закону України "Про інформацію".
>
> На нашу думку, за незаконними обмежувальними грифами Ваші попередники ховали від суспільства свої корупційні діяння, кулуарні домовленості й безпрецедентні розміри соціальних благ для вищої номенклатури. Про це свідчать, наприклад, розкриті Юлією Тимошенко в кінці 2002 року Укази Президента № 1180/2002 від 17 грудня 2002 р. "Про Положення про Державне управління справами" та №1213 від 24 грудня 2002 р. "Про додаткові заходи щодо матеріального забезпечення працівників Вищої ради юстиції", які мали гриф "Опублікуванню не підлягає". Досі ховається під грифом ДСК "Національна Програма розвитку енергетики до 2010 року". Договір від 29 жовтня 2002 року між НАК "Нафтогаз України" та РАТ "Газпром" про створення газового консорціуму також має гриф ДСК. Він є закритим навіть для членів спостережної ради НАК "Нафтогаз України". Приклади можна наводити далі й далі.
>
> Отже, незаконна практика засекречування має бути припинена, а численні незаконно засекречені нормативно-правові акти - розкриті та оприлюднені. Звертаємося до Вас з громадянською вимогою негайно припинити практику використання Президентом, Кабінетом міністрів України, окремими міністерствами та державними комітетами, іншими органами державної влади та місцевого самоврядування незаконних грифів обмеження доступу до інформації "опублікуванню не підлягає", "не для друку" та "для службового користування", розкрити та оприлюднити ті нормативно-правові акти (постанови, розпорядження, тощо), до яких ці обмежувальні грифи були раніше застосовані. Додаємо до листа перелік таких актів за період 2000 - січень 2005 рр., знайдених нами за допомогою комп'ютерної правової системи "Ліга:Закон", і зауважмо, що це може бути тільки верхівкою айсбергу, оскільки, ймовірно, існують нормативно-правові акти з незаконними обмежувальними грифами, які не передавалися на реєстрацію до Міністерства юстиції України.
>
> Враховуючи велику суспільну важливість цієї проблеми, ми надсилаємо це звернення у формі відкритого листа (що є усталеною практикою взаємодії правозахисних організацій з державними органами) і пропонуємо приєднатися до нього зацікавленим організаціям та особам.
>
>
> З правдивою повагою,
>
> Євген Захаров,
> співголова Харківської правозахисної групи, Голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини, член правління міжнародного товариства "Меморіал"
>
>
> Перелік актів за відповідні роки:
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2000.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2001.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2002.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2003.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2004.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2005.doc
>
> Оригінал листа:
> http://maidanua.org/files/deK/Letter_Yushchenko_1.doc
>
> ----
> Щоби підписатися під цим листом - натисніть "відповісти".
2005.02.10 | guest
Олег Кліванський, юрист
Не може існувати будь-яких документів з грифом "не для друку".2005.02.10 | guest
Голубєв Олександр, студент НТУУ "КПІ" (-)
2005.02.10 | guest
Андрій Мокроусов, відповідальний редактор часопису "Критика" (Київ)
2005.02.10 | guest
Наталка Зінченко ,ФРН
2005.02.10 | guest
адвокат Щеглов Д.Н. Киев
2005.02.10 | guest
Дмитро Шевчук
2005.02.10 | guest
Rostyslav Dzundza,Osrodek Studiow Wschodnich Uniwersytetu Warszawskiego
2005.02.10 | guest
Катерина Шевчук
2005.02.10 | guest
Юрій Чумак, журналіст
2005.02.10 | guest
Акімов Олексій Юрійович, системний адміністратор
2005.02.10 | guest
Михайло Коваль, програміст, Львів
2005.02.10 | guest
Валерій Бондарчук, юрист
2005.02.10 | guest
Andriy Goncharuk, University of Hanover, Germany
2005.02.10 | guest
Олекса Андрієнко, астроном, ГАО НАН України. (-)
2005.02.10 | guest
Дмитро Дук, розробник програмного забезпечення
2005.02.10 | guest
Дубілей Ярослав Дмитрович бухгалтер м. Київ
-2005.02.10 | guest
Александр Владимирович Швец, менеджер
Также необходимо снять грифы с документов периода при Кучме (кроме тех, которые действительно содержат государственную тайну).А вообще, лучше обязать любых чиновников, все документы (даже приказы об взятии на работу и распроряжения по работе буфета) сводить в единую БД, тогда "химичить" всем станет тяжелее. Доступ к этой базе может иметь общественность, допустим через своих выборных представителей.
Конечно это потребует материальных и людских ресурсов, копьютер, сканер, операторы в каждом учреждении. Но мне кажеться, это решило бы массу проблем.
2005.02.10 | guest
Василь Зілгалов, кандидат історичних наук, Прага
2005.02.10 | guest
Tetyana Huryeva, University Magdeburg, Germany (-)
2005.02.10 | guest
Малинич Сергій, науковець, канд. фіз.-мат. наук, м. Львів(-)
2005.02.10 | guest
Віктор Харчевський, інженер компьютерних систем.
+3809793143352005.02.10 | guest
Дмитро Потєхін, Громадянська ініціатива "Знаю!"
2005.02.10 | guest
Охрімович А. А., менеджер, ТОВ "ТОГО"
2005.02.10 | guest
Юрочко Богдан, журналіст, "Львівська газета" (-)
2005.02.10 | guest
Пляшечник Олексій, юрист, м. Київ (-)
Цей лист є особливо актуальним, оскільки про неприпустимість застосування подібних грифів казав в ефірі "Радіо-Ера" під час президентської кампаніїї депутут з "Нашої України". Якщо мені не зраджує пам`ять - це був Борис Беспалий.2005.02.10 | guest
Олег Прищук, Директор, Компанія Сайкон м. Луцьк, www.cycon.biz
2005.02.10 | guest
Пліхівський Богдан, юрист, м.Львів (-)
2005.02.10 | guest
Капітан, Львів (-)
2005.02.10 | guest
Анатолій Муштук, програміст, м.Львів.(-)
2005.02.10 | guest
Збродько Тетяна Іванівна, студентка, Київський національний економічний університет
2005.02.10 | guest
Коваль.А. ?нвал?д 2 гр.
Нова влада повинна зрозум?ти,що вона користуеться нашою п?дтримкоюдо того часу, поки не КУЧМИТЬ. Як т?льки вона нам не сподобаеться
ми знову вийдем на МАЙДАН.
Коваль
2005.02.10 | guest
Андрій Домановський, Харківський університет, аспірант (-)
2005.02.10 | guest
Ярема Ковалів, юрист.
2005.02.10 | guest
Тарас Панчак, м.Львів (-)
Підтримую на всі 100%!2005.02.10 | guest
Анатолій Совяк, безробітний
-2005.02.10 | guest
Олег Шеленко. медіа-активіст
2005.02.10 | guest
Микола Перейма м.Львів
Саме так, підтримую пропозицію.2005.02.10 | guest
Ірина Гришаєва, проект "Права людини в дії" Програми Розвитку ООН
Євген Захаров пише:> Щоби підписатися під цим листом - натисніть "відповісти".
> ----
>
>
> Президенту України
> Ющенко В.А.
> м. Київ
>
>
> Як стало відомо, 28 січня Ви підписали два укази №116/2005 і №117/2005 під грифом "опублікуванню не підлягає". Використання цього грифу є порушенням статті 34 Конституції України. Сподіваємось, що таке прикре непорозуміння є наслідком інерції старого апарату Адміністрації Президента. На нашу думку, ці укази мають бути або розкриті, або скасовані.
>
> Обмеження доступу до інформації - це виключення, а не правило. Тим більше, коли йдеться про нормативно-правові акти. Для того, аби державним органам обмежувати доступ до інформації, що знаходиться в їх розпорядженні, мають бути достатні підстави: їх оприлюднення повинне завдавати шкоду інтересам, які потребують захисту.
>
> Ст.34 Конституції України гарантує кожному право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Конституцією передбачено виключний перелік підстав, за якими особа може бути обмежена в праві вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію: "в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя." Отже, кожен конкретний випадок відмови у наданні інформації має відповідати одному із вищенаведених суспільних інтересів. Органи державної влади не вправі встановлювати будь-які обмеження щодо надання інформації, якщо така інформація не може завдати шкоди інтересам, передбаченим Конституцією України. Відповідно до ст.34 ці обмеження мають встановлюватися законом. Але інформація, яка захищається державою, законом не визначена, окрім інформації, яка складає державну таємницю. Тому грифи, якими державні органи щедро наділяють різні нормативні акти (Укази і розпорядження Президента, постанови, розпорядження, інструкції, накази органів виконавчої влади тощо) - "опублікуванню не підлягає", "для службового користування" (далі ДСК), "не для друку" - є самочинними й незаконними. Законними можна визнати тільки такі грифи секретності, як: "особливої важливості", "цілком таємно", "таємно", які відповідають встановленому ступеню секретності згідно із Законом "Про державну таємницю".
>
> Втім, навіть якщо на документи ставляться грифи: "опублікуванню не підлягає", "не для друку", ДСК, тощо, то мають існувати відповідні процедури надання та зняття (відкликання) цих грифів, визначатися підстави для таких дій. Вочевидь потрібним є також регламент організації доступу до подібних документів. Однак здійснений нами пошук відповідних нормативних актів не був успішним. Виявилося, що офіційно зареєстрованих Міністерством юстиції нормативних актів щодо порядку роботи з документами, які мають грифи "опублікуванню не підлягає" або "не для друку" взагалі не існує.
>
> Що ж до порядку роботи з документами, які мають гриф ДСК, то він був схвалений Кабінетом Міністрів України у Постанові № 1813 від 27 листопада 1998 р. "Про затвердження Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави". Відповідно до другої частини статті 30 Закону України "Про інформацію" конфіденційна інформація - це "відомості, які знаходяться у володінні, користуванні або розпорядженні окремих фізичних чи юридичних осіб і поширюються за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов". Зауважимо, що, хоча прямо це й не сказане, власниками конфіденційної інформації можуть бути тільки фізичні або недержавні юридичні особи, оскільки, згідно із статтею 19 Конституції, "органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України", тобто не можуть поширювати інформацію "за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов". Отже, не можна вважати, що друга частина статті 30 дає визначення "конфіденційної інформації, що є власністю держави". Проте, саме такій інформації надається обмежувальний гриф ДСК, а за розголошення такої інформації передбачена кримінальна відповідальність (ст.330 Кримінального кодексу України). Яка ж інформація, що є власністю держави, віднесена до конфіденційної? А це невідомо, оскільки переліки даних, для яких застосовується гриф ДСК, що мали скласти органи державної влади відповідно до згадуваної вище постанови Кабміну №1813 від 27 листопада 1998 р., якщо і складені, то не оприлюднені. Таким чином, органи державної влади не можуть обмежити доступ осіб до інформації лише на підставі прав власника інформації і поширювати її за власним бажанням, як це передбачено ст.30 Закону України "Про інформацію".
>
> На нашу думку, за незаконними обмежувальними грифами Ваші попередники ховали від суспільства свої корупційні діяння, кулуарні домовленості й безпрецедентні розміри соціальних благ для вищої номенклатури. Про це свідчать, наприклад, розкриті Юлією Тимошенко в кінці 2002 року Укази Президента № 1180/2002 від 17 грудня 2002 р. "Про Положення про Державне управління справами" та №1213 від 24 грудня 2002 р. "Про додаткові заходи щодо матеріального забезпечення працівників Вищої ради юстиції", які мали гриф "Опублікуванню не підлягає". Досі ховається під грифом ДСК "Національна Програма розвитку енергетики до 2010 року". Договір від 29 жовтня 2002 року між НАК "Нафтогаз України" та РАТ "Газпром" про створення газового консорціуму також має гриф ДСК. Він є закритим навіть для членів спостережної ради НАК "Нафтогаз України". Приклади можна наводити далі й далі.
>
> Отже, незаконна практика засекречування має бути припинена, а численні незаконно засекречені нормативно-правові акти - розкриті та оприлюднені. Звертаємося до Вас з громадянською вимогою негайно припинити практику використання Президентом, Кабінетом міністрів України, окремими міністерствами та державними комітетами, іншими органами державної влади та місцевого самоврядування незаконних грифів обмеження доступу до інформації "опублікуванню не підлягає", "не для друку" та "для службового користування", розкрити та оприлюднити ті нормативно-правові акти (постанови, розпорядження, тощо), до яких ці обмежувальні грифи були раніше застосовані. Додаємо до листа перелік таких актів за період 2000 - січень 2005 рр., знайдених нами за допомогою комп'ютерної правової системи "Ліга:Закон", і зауважмо, що це може бути тільки верхівкою айсбергу, оскільки, ймовірно, існують нормативно-правові акти з незаконними обмежувальними грифами, які не передавалися на реєстрацію до Міністерства юстиції України.
>
> Враховуючи велику суспільну важливість цієї проблеми, ми надсилаємо це звернення у формі відкритого листа (що є усталеною практикою взаємодії правозахисних організацій з державними органами) і пропонуємо приєднатися до нього зацікавленим організаціям та особам.
>
>
> З правдивою повагою,
>
> Євген Захаров,
> співголова Харківської правозахисної групи, Голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини, член правління міжнародного товариства "Меморіал"
>
>
> Перелік актів за відповідні роки:
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2000.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2001.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2002.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2003.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2004.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2005.doc
>
> Оригінал листа:
> http://maidanua.org/files/deK/Letter_Yushchenko_1.doc
>
> ----
> Щоби підписатися під цим листом - натисніть "відповісти".
2005.02.10 | guest
Баширова Роксана, студентка , НТУУ "КПІ"
2005.02.10 | guest
Юлія Куценко, журналістка
2005.02.10 | guest
Булигіна Ольга
2005.02.10 | guest
Володимир Бєглов, кореспондент газети "Експрес"
2005.02.10 | guest
Роксолана Поцюрко, юрист
-2005.02.10 | guest
Володимир Ковтунець, експерт з виборчого права, канд. фіз.-матем. наук, народний депутат України 2-го скликання-
2005.02.10 | guest
Valeriy F, Boyko, private advocate,London,UK
2005.02.10 | guest
Михайло Петрович, Укр. Катол. Університет, викладач
2005.02.10 | guest
Роман ДУТКО, заст гендиректора СП Комора 044-2519198
-2005.02.10 | guest
Сергій Лавренюк, оглядач газети "Голос України"
2005.02.10 | guest
Юлія Галушка, випускниця УКУ, Львів
2005.02.10 | guest
Гевюк Андрій Миколайович викладач ЧНУ ім. Ю. Федьковича
2005.02.10 | guest
Ірина Кудрявченко
З повагою до Президента та народу України.2005.02.10 | guest
Золотопуп Сергей Васильевич, начальник юридического отдела ЧП "Агентсво Универсум" (г.Одесса).
Остались неопубликованными приказы МВД и СБУ по вопросам надбавок, что лишает пенсионеров этих ведомств возможности обоснованно требовать перерасчета пенсий за период до 01.01.2005г. Уверен, что это абсолютно незаконно засекреченные приказы.2005.02.10 | guest
Гюльнар Назарова, викладач ЧФЮІ, Чернівці
2005.02.10 | guest
Денис Перцов, студент Hogskolen i Telemark (Королівство Норвеґія)
-2005.02.10 | guest
Виталий Сердюк, адвокат
2005.02.14 | Пані
Громадський інформаційно-методичний центр "Всесвіт" (-)
2005.02.14 | guest
Набойкин Вадим Юрьевич
2005.02.14 | guest
Андрій Деркач, журналіст, Українські Новини, Київ
2005.02.14 | guest
Адам Шостак, представник української діаспори в Республіці Білорусь-
Зворотний звязок:adamsh@bigmir.net
13-404, Rabkoraswskaja str.
220001 Minsk
Belarus
2005.02.14 | guest
Евген Суглобов, лікар,кандидат мед. наук, депутат райради
Я все ще вірю, що революція була недаремно!2005.02.14 | guest
Олександр Гарачук, викладач, Одеса
2005.02.15 | guest
Макогін Андрій, студент ХНУРЕ, активіст ХОО "ПОРА!" (-)
2005.02.15 | guest
Мысюра Б.А, студент-революціонер м. Київ
2005.02.15 | guest
Михайло Барашков, Голова Комітету "Кияни - за громадський транспорт" (-)
2005.02.15 | guest
Ігор Тодоров, докторант КНУ імені Тараса Шевченка, історик, канд.іст.наук
2005.02.15 | guest
Korotin Ruben auto body technition Denver USA -
2005.02.15 | guest
Зуев Александр Витальевич.-
2005.02.15 | guest
Світлана Тимченко, координатор програми грантів проекту UCAN -
2005.02.15 | guest
Гечко Михайло, асистент кафедри терапії та сімейної медицини ФПО УжНУ
2005.02.15 | guest
Чехурский Владимир Витальевич предприниматель-
2005.02.15 | guest
Самборский Евгений Владимирович, г.Херсон, предприниматель
2005.02.15 | guest
Герасименко Олександр юрист Адвокатського об'єднання "Вихристенко і партнери"
2005.02.15 | guest
Кузнецов Юрий, менеджер, г. Полтава
2005.02.15 | guest
Володимир Тищенко, Агентство "Чорнобильінтерінформ", заступник директора
2005.02.15 | guest
Гончар Сергій, громадянин України
2005.02.15 | guest
Хижняк Катерина Анатоліївна, вільний перекладач, фотограф, журналіст
2005.02.15 | guest
Бараннік Олег, програміст, м. Одеса (-)
2005.02.15 | guest
Лариса Денисенко, ТІ-Україна, директор
2005.02.15 | guest
Оксана Сироїд, приватний підприємець
2005.02.15 | guest
Володимир Жаб'юк, студент,НаУКМА-
2005.02.15 | guest
Євген Шаповал, аспірант Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна
Повністю підтримую.2005.02.15 | guest
Дмитро Дерiгiн, пiдприемець
2005.02.15 | guest
Голубовська Ольга Анатоліївна, лікар, к.мед.н., Національний мед. університет, м. Київ
2005.02.15 | guest
Олег Резніков, PR директор Агентства маркетингових коммунікацій "Глагол Медіа"
2005.02.15 | guest
Ігнатьо Павло , програміст, м.Ужгород, Укртелеком
2005.02.15 | guest
Володимир Семенів, лікар, Львів
2005.02.15 | guest
Борковський Іван, менеджер
2005.02.15 | guest
Nataliya Bukharina, architect,Blackpool
2005.02.15 | guest
Наталія Біркун, юрист, Дніпропетровськ
2005.02.15 | guest
Роман Соломонюк, Центр з інформаційних проблем територій Інституту прикладного математичного моделювання ім. Я.С. Підстригача НАН України
2005.02.15 | guest
Аркадий Бущенко, адвокат
2005.02.15 | guest
Кравчик Вадим, фізик, аспірант НАН України
(-)2005.02.15 | guest
олег лебедєв
2005.02.15 | guest
Гриценко Валентин, директор МП
2005.02.15 | guest
natalka konoplya, ingener,Ternopil
2005.02.15 | guest
А. Продан, м.н.с, ХНУ им.В.Н.Каразина
-2005.02.15 | guest
Костюк Сергій Володимирович
Я вважаю, що всі укази, що стосуються громадян України, мають бути опублікованні для їх ознайомлення.2005.02.15 | Sztefan von Seitz
Андрій Ігнатов, приватний підприємець, м. Київ (-)
2005.02.15 | guest
Патлай Кирилл, приватний підприемець, Київ.
2005.02.15 | guest
Билоус Юрий Васильевич Радиоинженер
2005.02.15 | guest
Герасименко Юрій Сергійович Всеукраїнська громадська організація "ПОРА!"
2005.02.15 | guest
Сергій Перерва, м.Суми -
2005.02.15 | guest
Вахтанг Кіпіані, журналіст, Київ
2005.02.16 | guest
Свистович Мирослава Богданівна голова ради блоку Ірпінської громадської оганізації "За чесну владу", екс керівник Ірпінського виборчого штабу В. Ющенка
2005.02.16 | Сергій Кабуд
Сергій Кабуд, українець
2005.02.16 | guest
Колесников Станислав - член совета Бизнес - ассоциации "Херсонщина"-
2005.02.16 | guest
Агейченко Віктор Юрійович
Дотримуйтесь того,що наобицяли,шановний Президенте!2005.02.16 | guest
Вадим Пазнухов, философии доктОр. Сев. Америка.
2005.02.16 | guest
Олексій Татуян , менеджер з розвитку бізнесу, Symantec Україна
2005.02.16 | guest
Шишкін Віктор, юрист, депутат 1-3 скликань ВРУ(-)
2005.02.16 | guest
Новохатня Ірина Василівна, аудитор
2005.02.16 | guest
Леонід Пономаренко, аспірант, Амстердамський університет
2005.02.16 | guest
Загородня Зоя українська журналістка Київ
Прикро, що табу "не для друку" стосується навіть статистичних даних бюджету України, зокрема податкових надходжень по регіонах. Чиновники із ПАУ (податкової адміністрації) відмовляються навіть коментувати "чому неззя".2005.02.16 | guest
Юрій Чумак, журналіст -
2005.02.16 | guest
Олег Гринчук, інженер-консультант корпорації "Інком", м. Рівне (-)
2005.02.16 | guest
Ярослав Володимирович Клименко, менеджер, Київ
-2005.02.16 | guest
Віктор Смігановський, учень СШ, компьютерне забезпечення, , газета "Погляд", Середня Школа №121 м. Кривий Ріг, Україна
2005.02.16 | guest
Наталка Слюсар, журналіст, (-)
2005.02.16 | guest
Віктор Маринчак, доцент Харківського національного університету імені В.Каразіна(-)
2005.02.16 | guest
Тимченко Андрей, Студент СумГУ
2005.02.16 | guest
Олексій Соловйов, лікар (-)
2005.02.16 | guest
Ярослав Галицький, магістр державного управління
Необхідно провести серйозний аудит всіх дежавних та самоврядних установ, на предмет наявності діючоі компютерної техніки та оцінити можливі втрати-здобутки при переході на безкоштовне програмне забезпечення(ПЗ), а потім приймати управлінське рішення. Обовязково оголосити загальнодержавний конкурс серед розробників безкоштовного ПЗ та фірм які будуть впроваджувати та супроводжувати підтримку.2005.02.16 | guest
Volodymyr Pashyn, engineer, Strood, Kent, U.K.
2005.02.16 | guest
Головченко Тамара пенсионер (-)
2005.02.17 | guest
Антошко Михайло Олексійович, юрист, Київ
2005.02.17 | guest
Артем Король
2005.02.17 | guest
Поліщук Віталій Валерійович, менеджер
2005.02.17 | guest
Артамонов Вячеслав, Киев
2005.02.17 | guest
Андрій Яремко м.Івано-Франківськ
Якщо так дальше буде то Ющ. повторить долю Кучми, я взагалі за те щоб все було відкрито і чесно! for All2005.02.17 | guest
Валентин Лавріненко, магістр прикладної математики, програміст
2005.02.17 | guest
Соловйов Євгеній Андренович, фахівець фондового ринку, Торгово-промисловий фондовий регістр
2005.02.17 | guest
Б.О. Самойленко, небайдужий харків’янин
2005.02.17 | guest
Олександр БАРАБАШ, віце-президент Асоціації народних депутатів України
2005.02.17 | guest
Олександр Мартинюк, координатор Коаліції "Луцьк Європейський"
2005.02.17 | guest
Давидчак Руслан, PhD, викладач Лестерського урніверситету, Великобританія
2005.02.17 | otar
Отар Довженко, журналіст, Львів
2005.02.17 | guest
Оксана Бойко, юрист, Київ
2006.02.02 | guest
Була б вдячна за видалення попереднього запису.
2006.02.06 | guest
ПРОШУ ВИДАЛИТИ ДВА ПОПЕРЕДНІ РЯДКИ. ДЯКУЮ ! (-)
2005.02.17 | guest
Олена Суслова, Голова правління Інформаційно-консультативного жіночого центру
2005.02.17 | guest
Безручко Ярослав Леонідович, студент "5" курсу юридичного факультету НАУ(авіаційний); помічник-консультант народного депутата
2005.02.17 | guest
Любов Трофимова голова громадської організації "Основа"
2005.02.17 | guest
Валерій Глушков, програміст, Київ (-)
2005.02.17 | guest
Олександр Зубенко, инженер-механик, Орландо, Флорида, ЗСА
2005.02.17 | guest
Когут Ігор Володимирович, підприємець
Якщо Олександр Зінченко буде і надалі таким чином коментувати дії щодо апарату секретаріату Президента і нерозголошення деяких документів, то у багатьох громадян може скластися враження що СДПУ(о)і надалі керує країною, а сам Зінченко є активним її членом.2005.02.17 | guest
Павло Мельник, програміст, МП "Олеся", м. Чернівці-
2005.02.17 | guest
Володимир Гриник, голова Сумської обласної профспілкової організації "Солідарність" ВПС "Україна".
2005.02.17 | guest
Войніч Олена, студентка Дніпропетровського національного університету
2005.02.18 | guest
Володимир Литвиненко, голова, соціальний супервайзер, Благодійне товариство взаємодопомоги багатодітним сім'ям "Велика сім'я"
Перший блин завжди комом? Може не варто як Чапаев наступати на ті ж саме граблі знову?2005.02.18 | guest
Валерій Дехтяр, філософ, Університет імені Тараса Шевченка
2005.02.18 | guest
Руслан Тополевський, правник, викладач Національного університету внутрішніх справ
2005.02.18 | guest
Антон Зварич, Лондон (Англія), I.T. Manager
2005.02.18 | guest
Починок Ніна Володимирівна, студентка КНУ імені Т.Г. Шевченка
2005.02.18 | guest
Андрiй Лясковський, небайдужий громадянин
2005.02.18 | guest
Марк Славинський, інженер-проектувальник, компанія "Філін"-
2005.02.18 | guest
Денис Власенко
2005.02.18 | guest
кайбулаева маргарита
Повнiстю згодна!!!2005.02.18 | guest
Володимир Поліщук, приватний підприємець
-2005.02.18 | guest
Ольга Сахарова, менеджер, г.Харьков
2005.02.18 | guest
Anna Putintseva, UW School of Law
2005.02.18 | guest
Alexandr Putintsev
2005.02.18 | guest
Севастопольская правозащитная группа
Євген Захаров пише:> Увага! Підписи збираються до 28 лютого включно. 1 березня лист буде направлений до Президента повторно, із усіма підписами.
>
> ----
> Щоби підписатися під цим листом - натисніть "відповісти".
> ----
>
>
> Президенту України
> Ющенко В.А.
> м. Київ
>
>
> Як стало відомо, 28 січня Ви підписали два укази №116/2005 і №117/2005 під грифом "опублікуванню не підлягає". Використання цього грифу є порушенням статті 34 Конституції України. Сподіваємось, що таке прикре непорозуміння є наслідком інерції старого апарату Адміністрації Президента. На нашу думку, ці укази мають бути або розкриті, або скасовані.
>
> Обмеження доступу до інформації - це виключення, а не правило. Тим більше, коли йдеться про нормативно-правові акти. Для того, аби державним органам обмежувати доступ до інформації, що знаходиться в їх розпорядженні, мають бути достатні підстави: їх оприлюднення повинне завдавати шкоду інтересам, які потребують захисту.
>
> Ст.34 Конституції України гарантує кожному право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Конституцією передбачено виключний перелік підстав, за якими особа може бути обмежена в праві вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію: "в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя." Отже, кожен конкретний випадок відмови у наданні інформації має відповідати одному із вищенаведених суспільних інтересів. Органи державної влади не вправі встановлювати будь-які обмеження щодо надання інформації, якщо така інформація не може завдати шкоди інтересам, передбаченим Конституцією України. Відповідно до ст.34 ці обмеження мають встановлюватися законом. Але інформація, яка захищається державою, законом не визначена, окрім інформації, яка складає державну таємницю. Тому грифи, якими державні органи щедро наділяють різні нормативні акти (Укази і розпорядження Президента, постанови, розпорядження, інструкції, накази органів виконавчої влади тощо) - "опублікуванню не підлягає", "для службового користування" (далі ДСК), "не для друку" - є самочинними й незаконними. Законними можна визнати тільки такі грифи секретності, як: "особливої важливості", "цілком таємно", "таємно", які відповідають встановленому ступеню секретності згідно із Законом "Про державну таємницю".
>
> Втім, навіть якщо на документи ставляться грифи: "опублікуванню не підлягає", "не для друку", ДСК, тощо, то мають існувати відповідні процедури надання та зняття (відкликання) цих грифів, визначатися підстави для таких дій. Вочевидь потрібним є також регламент організації доступу до подібних документів. Однак здійснений нами пошук відповідних нормативних актів не був успішним. Виявилося, що офіційно зареєстрованих Міністерством юстиції нормативних актів щодо порядку роботи з документами, які мають грифи "опублікуванню не підлягає" або "не для друку" взагалі не існує.
>
> Що ж до порядку роботи з документами, які мають гриф ДСК, то він був схвалений Кабінетом Міністрів України у Постанові № 1813 від 27 листопада 1998 р. "Про затвердження Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави". Відповідно до другої частини статті 30 Закону України "Про інформацію" конфіденційна інформація - це "відомості, які знаходяться у володінні, користуванні або розпорядженні окремих фізичних чи юридичних осіб і поширюються за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов". Зауважимо, що, хоча прямо це й не сказане, власниками конфіденційної інформації можуть бути тільки фізичні або недержавні юридичні особи, оскільки, згідно із статтею 19 Конституції, "органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України", тобто не можуть поширювати інформацію "за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов". Отже, не можна вважати, що друга частина статті 30 дає визначення "конфіденційної інформації, що є власністю держави". Проте, саме такій інформації надається обмежувальний гриф ДСК, а за розголошення такої інформації передбачена кримінальна відповідальність (ст.330 Кримінального кодексу України). Яка ж інформація, що є власністю держави, віднесена до конфіденційної? А це невідомо, оскільки переліки даних, для яких застосовується гриф ДСК, що мали скласти органи державної влади відповідно до згадуваної вище постанови Кабміну №1813 від 27 листопада 1998 р., якщо і складені, то не оприлюднені. Таким чином, органи державної влади не можуть обмежити доступ осіб до інформації лише на підставі прав власника інформації і поширювати її за власним бажанням, як це передбачено ст.30 Закону України "Про інформацію".
>
> На нашу думку, за незаконними обмежувальними грифами Ваші попередники ховали від суспільства свої корупційні діяння, кулуарні домовленості й безпрецедентні розміри соціальних благ для вищої номенклатури. Про це свідчать, наприклад, розкриті Юлією Тимошенко в кінці 2002 року Укази Президента № 1180/2002 від 17 грудня 2002 р. "Про Положення про Державне управління справами" та №1213 від 24 грудня 2002 р. "Про додаткові заходи щодо матеріального забезпечення працівників Вищої ради юстиції", які мали гриф "Опублікуванню не підлягає". Досі ховається під грифом ДСК "Національна Програма розвитку енергетики до 2010 року". Договір від 29 жовтня 2002 року між НАК "Нафтогаз України" та РАТ "Газпром" про створення газового консорціуму також має гриф ДСК. Він є закритим навіть для членів спостережної ради НАК "Нафтогаз України". Приклади можна наводити далі й далі.
>
> Отже, незаконна практика засекречування має бути припинена, а численні незаконно засекречені нормативно-правові акти - розкриті та оприлюднені. Звертаємося до Вас з громадянською вимогою негайно припинити практику використання Президентом, Кабінетом міністрів України, окремими міністерствами та державними комітетами, іншими органами державної влади та місцевого самоврядування незаконних грифів обмеження доступу до інформації "опублікуванню не підлягає", "не для друку" та "для службового користування", розкрити та оприлюднити ті нормативно-правові акти (постанови, розпорядження, тощо), до яких ці обмежувальні грифи були раніше застосовані. Додаємо до листа перелік таких актів за період 2000 - січень 2005 рр., знайдених нами за допомогою комп'ютерної правової системи "Ліга:Закон", і зауважмо, що це може бути тільки верхівкою айсбергу, оскільки, ймовірно, існують нормативно-правові акти з незаконними обмежувальними грифами, які не передавалися на реєстрацію до Міністерства юстиції України.
>
> Враховуючи велику суспільну важливість цієї проблеми, ми надсилаємо це звернення у формі відкритого листа (що є усталеною практикою взаємодії правозахисних організацій з державними органами) і пропонуємо приєднатися до нього зацікавленим організаціям та особам.
>
>
> З правдивою повагою,
>
> Євген Захаров,
> співголова Харківської правозахисної групи, Голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини, член правління міжнародного товариства "Меморіал"
>
>
> Перелік актів за відповідні роки:
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2000.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2001.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2002.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2003.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2004.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2005.doc
>
> Оригінал листа:
> http://maidanua.org/files/deK/Letter_Yushchenko_1.doc
>
> ----
> Щоби підписатися під цим листом - натисніть "відповісти".
2005.02.18 | guest
Ігор Семиволос, сходознавець (-)
2005.02.18 | guest
Дулін Андрій, студент Національного університету харчових технологій, працівник СП "Ukrainian oil", українець
2005.02.18 | guest
Власов Дмитро Олександрович, Центральна ЕС
2005.02.18 | guest
Сергій Русаков
2005.02.18 | guest
Гайдай Игор Миколаєвич, Директор, Фотостудии "Гайдай студія"
2005.02.18 | guest
Ігор Сокур, дизайнер РА, м. Київ-
2005.02.18 | guest
Марко Ткачук, директор з продажу, Індустріальні Дистрибуційні Системи, Київ +380503113683
2005.02.18 | guest
Владислав Кириченко ТОВ "Хелікон" Москва 095 7780968-
2005.02.18 | guest
Савків Юрій, студент, Київ
2005.02.18 | guest
Швец Роман Александрович, г. Харьков, сервис-инженер,
2005.02.18 | guest
Бондарев Сергей менеджер компания МКС г.Харьков
2005.02.18 | guest
Омельянов Юрій Миколайович менеджер Київ
2005.02.18 | guest
Светлана Дзюба, волонтер украинского женского интернета, Луганск
2005.02.18 | guest
Myron Pavdun USA
(-)2005.02.18 | guest
Владислав Резников, Master of Business Administration
2005.02.18 | guest
Юрій Черевко, начальник відділу АСКВ, м.Прилуки
2005.02.18 | guest
Кірєєв Ахмєд, інженер, м. Черкаси
-2005.02.19 | guest
Taras Kuryshchuk
2005.02.19 | guest
Леонід Грабовський, композитор, муз. критик
Приєднуюсь до цієї вкрай важливої вимоги. Досить нам 88 років комуністично-партійних "совершенно секретно" ! Новообраний президент України повинен провести швидкі і докорінні революційні перетворення також і в цій галузі.ЛГр
2005.02.19 | guest
Орест Ревич, студент Віламет Університету, США
2005.02.19 | guest
Дмитро Менько, адвокат
2005.02.19 | guest
Юрій Вікторович Гоменюк, юрист, м. Дніпропетровськ
2005.02.19 | guest
Сергій Недосеков, програміст, ТОВ "ЕкоТех"
2005.02.19 | otar
Степан Захаркін, науковий працівник Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України
2005.02.19 | guest
Гевко Андрій, аспірант, Тернопільський державний технічний університет імені Івана Пулюя
-2005.02.19 | otar
Олесь Федорук, науковий працівник Львівського відділення Інституту літератури ім. Т. Шевченка НАН України
2005.02.19 | guest
Деркач В. О. , математик, завідувач кафедрою Донецького Національного Університету, д.ф.-м н.
2005.02.19 | guest
Коротченко Василий канд.биол.наук нейробиолог,художник руководитель программы Gesundheit und Kunst - Akdemie Lebendige Kunst. Dortmund. диссидент,участник Укр. Революции 1991 г
2005.02.19 | guest
Сергій Баранов, керівник туристичної агенції, м.Миколаїв, вул.Спаська,43\1, 54001, (0512) 580280, (050)3944645
2005.02.19 | guest
коротченко василий нейробиолог,канд.биол.наук диссидент,участник Украинской революции 1991 года,руководитель программы Kunst und Gesundheit -Akademie Lebendige Kunst-Dortmund
2005.02.19 | guest
Kolisnyk Volodymyr (-)
2005.02.19 | guest
Анатолій Марченко, підприємець 4518426
Хочу нагадати панові Ющенку, що це саме я, моя дружина,дитина,мама,батько, друзі, сусіди,моє підприємство у повному складі ходили ночами по майдану, возили їжу, гроші і надавали притулок приїзжим побратимам, їздили 2 рази спостерігачами і після всього цього не попросивши для себе ніяких вигод повернулися до праці - це ми зробили революцію, а не аморальні "професійні" кремні, савченки і подібні. А саме тому недолугі підкилимні інтриги деяких Ваших друзів, як і секретні укази викликають відразу і обурення. Вірю в Ющенка і Україну, але і сил у нас вистачить ще не на одну революцію.2005.02.19 | guest
Дістрянов В.М. Інженер. Івано-Франківськ
2005.02.20 | guest
Андрій Бондаренко, член спілки композиторів України
2005.02.20 | guest
Колісник Зеновій, інженер, власник фірми UWL
Це не метод керівництва державою для Народного Президента (якщо Ющенка таким являється).2005.02.20 | guest
Сарсенева Ирина, домохозяйка-
2005.02.20 | guest
sergei bejnar electrician toronto canada
2005.02.20 | guest
Кривда Леонід Петрович, викладач, Одеська національна морська академія
2005.02.20 | guest
Кривда Ольга Петрівна, пенсіонер, Одеса
2005.02.20 | guest
Зінченко Андрій, технічний директор ТОВ "Графіт-Медіа", 04213, Київ, Прирічна 37, кв. 175
Вікторе Андрійовичу, ми не за те мерзли на Майдані щоб зараз чинуші продовжували кучмівсько-медведчуківську практику і все ховали від народу.2005.02.20 | guest
Тарас Вовк - держслужбовець, м.Львів
2005.02.20 | guest
Svyatoslav Kondrat, post-doc, Stuttgart (Lviv)
2005.02.20 | guest
Володимир Тиліщак, молодший науковий співробітник Інституту археології НАН України
2005.02.20 | guest
Галина Басара, науковий співробітник Інституту історії України НАНУ
2005.02.20 | guest
Женчук Маргарита, стипендіат магістерської програми Edmund S. Muskie, Evergreen State College, Olympia, WA, USA
2005.02.20 | guest
Тимошенко Володимир Петрович, вик. директор ТОВ "БАРАТІ", на останніх виборах член ТВК ТВО 47
підтримую2005.02.20 | guest
Лідія Рубан,інженер, на пенсії.
У вільній країні, кожна людина має право знати чим займається, обраний нею уряд. У противному випадку, дуже легко можуть утворюватися кримінальні угрупування на високих рівнях влади. Звіт зверху і перевірка знизу. Уряд працює на народ, народ оплачує їх роботу.Зовнішня політика мусить також узгоджуватись з громадянами країни.
2005.02.20 | guest
Зайков Михаил Васильевич, инженер, ИЭД НАНУ, Киев
2005.02.21 | guest
Руслан Стефанчук, професор кафедри цивільно-правових дисциплін Хмельницького університету управління та права, кандидат юридичних наук, доцент
2005.02.21 | guest
Монтян Тетяна Миколаївна, адвокат (-)
2005.02.21 | guest
Безбородов Юрий Максмович, Председатель компании "Турая Украина", доктор технических наук, бизнес.
2005.02.21 | guest
Прівен Олександр. Дізайнер. Київ, вул. Стальского 4, кв. 65
2005.02.21 | guest
Iruna Skrupka,nebajdyza gromadjanka
Treba,sh4ob ysi dokymentu,navitj BUHGALTERSJKU jak pravutelstva Ykrainu tak i miszevuh pravlinnj bylu dostypni do oznajomljuvannja koznogo bazaju4ogo gromadjanuna.Vvazaju,sh4o ze tiljku ODUN Z NEOBHIDNUH zahodiv,sh4obu podolatu korrympovanistj nashoi Krainu.2005.02.21 | guest
Ищенко Татьяна Сергеевна, г. Харьков, юрист
2005.02.21 | guest
Сімків Андрій Степанович, м.Калуш, Івано-Франківська обл., програміст
2005.02.21 | guest
Штефчук Олексій Володимирович, керівник ІТ-проектів, Харків
2005.02.21 | guest
Білик Віктор Степанович , м. Хмельницький, "Інформаційні Бізнесові Системи і Телекомунікації Лтд.", IBM сертифікований інженер, учасник пікетування Адміністрації Президента з 24 листопада 2004 р. по 24 січня 2005 р. включно :-))) ТАК! НІ кучмізМУ!
2005.02.21 | guest
Михайло Хоміць, керівник відділу ІТ Добротвірської ТЕС ВАТ "Західенерго"
Суспільство не повинно давати на відкуп чиновникам з держсекретаріату (чи інших держструктур) встановлення правил в державі. Є закон, є конституція. Якщо закон відсутній, прийняти; якщо не задовольняє сучасним умовам - змінюйте в рамках конституції. Але дійте згідно закону. Незалежно від посади - президент, .....2005.02.21 | guest
Юрий Сулейманов, юрист
поддерживаю2005.02.21 | guest
Михайленко Володимир Костянтинович, директор МПП
2005.02.21 | guest
Щербаков С. М. спд
2005.02.21 | guest
Halyna Vodoviz, Secretary of St. Josaphat's Cathedral, Toronto
2005.02.22 | guest
Іван Котович, студент-заочник 2-го курсу Волинського держуніверситету (філологічний факультет), тимчасово не працюю, автор п’яти поетичних збірок.
2005.02.22 | guest
Ярослав Гальченко, студент PhD, MS, NJIT (NJ, USA)
-2005.02.22 | guest
Олександр Агафонов, інженер, ООО "КСК-Автоматизація", м. Київ
2005.02.22 | guest
Олена Сугоняк, студентка PhD Degree Program, TUD/Germany
2005.02.22 | guest
Olga Tsymbaluk, studentka, Kraków
2005.02.22 | guest
Гончарик Андрій, інженер відділу ОДБ ТФ ПРИВАТБАНК
-2005.02.22 | guest
Igor Prodan, businessman ,USA
2005.02.23 | guest
Павло Дзіковський, підприємець, м.Київ
2005.02.23 | guest
В'ячеслав Стецкевич, студент, Дніпропетровськ (-)
2005.02.23 | guest
Білик Степан Антонович, м. Хмельницький, пенсіонер, офіційний спостерігач на виборах Президента України 2004 р. від кандидата у Президенти В. Ющенко (усі три рази! :-)), активний учасник Помаранчевої Революції.
2005.02.23 | guest
- Людмила Кучеренко, президент Полтавського обласного медіа-клубу
2005.02.24 | guest
Наталя Мозоль, редактор дитячого журналу.
2005.02.24 | guest
Шутальова Марія -співголова Харківської обласної спілки солдатських матерів
2005.02.24 | guest
Крюкова Майя - член правління Харківської обласної спілки солдатських матерів
2005.02.24 | guest
Пєхота Микола, СНС, Інститут аграрної економіки УААН
2005.02.24 | guest
Евгений Шафир, системный администратор, г.Одесса
2005.02.25 | guest
Даценко Михайло Валерійович, аналітик-дослідник, Ukrainian Development Co, LLC, м.Вашингтон, США (-)
2005.02.25 | guest
Олександр Тарасенко, кер. групи, ITUkraine
2005.02.25 | guest
Дмитрий Почтенных, программист, г.Одесса
2005.02.25 | guest
Іваненко Сергій, студент, ДНУ, ІнЕк, Дніпропетровськ
Боротьба за краще майбутнє тільки починається. Зробивши Ющенка президентом, ми створили сприятливе підгрунтя для такої боротьби. В протилежному випадку ми переймалися б власною безпекою, а не розбудовою найкращого життя для наших дітей. Вперед, Україно!2005.02.25 | guest
Khaperskyy Denys, biochemistry PhD student (-)
2005.02.26 | guest
Андрякова Людмила Леонидовна, частный предпрениматель, Киевская область, Ирпенский регион
К счастью мы умеем не только слушать красивые слова с трибуны, но и читать, в том числе нормативные акты, инструкции и правила, и нет ничего тайного, что бы ни стало явным.2005.02.26 | guest
Урюпин С.В.,предприниматель, г.Харьков -
2005.02.27 | guest
Анзина Лариса Евгеньевна зам гл.дминистрации Раздельнянского района
без коментариев полный бардак2005.02.27 | guest
Геннадій Атанов, лиректор, доктор фіз.-иат. наук, професор, Донецький відкритий університет -
2005.02.27 | guest
фоменко алексей викторович, предпрениматель
Неужели мы не спали ночами и на полном серьёзе готовились с оружием защищать ИХ для этого?2005.02.28 | guest
Роман Падляк, студент ЗІІТУ
2005.02.28 | guest
Томін К.О., студент, Миколаївський державний університет (-)
2005.02.28 | guest
Ярослав Гордієвич, Українська Гельсінська спілка з прав людини
2005.03.02 | guest
Караман Олег Ужгород
Євген Захаров пише:> Увага! Підписи збираються до 8 березня включно. 9 березня лист буде направлений до Президента повторно, із усіма підписами.
>
> ----
> Щоби підписатися під цим листом - натисніть "відповісти".
> ----
>
>
> Президенту України
> Ющенко В.А.
> м. Київ
>
>
> Як стало відомо, 28 січня Ви підписали два укази №116/2005 і №117/2005 під грифом "опублікуванню не підлягає". Використання цього грифу є порушенням статті 34 Конституції України. Сподіваємось, що таке прикре непорозуміння є наслідком інерції старого апарату Адміністрації Президента. На нашу думку, ці укази мають бути або розкриті, або скасовані.
>
> Обмеження доступу до інформації - це виключення, а не правило. Тим більше, коли йдеться про нормативно-правові акти. Для того, аби державним органам обмежувати доступ до інформації, що знаходиться в їх розпорядженні, мають бути достатні підстави: їх оприлюднення повинне завдавати шкоду інтересам, які потребують захисту.
>
> Ст.34 Конституції України гарантує кожному право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Конституцією передбачено виключний перелік підстав, за якими особа може бути обмежена в праві вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію: "в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя." Отже, кожен конкретний випадок відмови у наданні інформації має відповідати одному із вищенаведених суспільних інтересів. Органи державної влади не вправі встановлювати будь-які обмеження щодо надання інформації, якщо така інформація не може завдати шкоди інтересам, передбаченим Конституцією України. Відповідно до ст.34 ці обмеження мають встановлюватися законом. Але інформація, яка захищається державою, законом не визначена, окрім інформації, яка складає державну таємницю. Тому грифи, якими державні органи щедро наділяють різні нормативні акти (Укази і розпорядження Президента, постанови, розпорядження, інструкції, накази органів виконавчої влади тощо) - "опублікуванню не підлягає", "для службового користування" (далі ДСК), "не для друку" - є самочинними й незаконними. Законними можна визнати тільки такі грифи секретності, як: "особливої важливості", "цілком таємно", "таємно", які відповідають встановленому ступеню секретності згідно із Законом "Про державну таємницю".
>
> Втім, навіть якщо на документи ставляться грифи: "опублікуванню не підлягає", "не для друку", ДСК, тощо, то мають існувати відповідні процедури надання та зняття (відкликання) цих грифів, визначатися підстави для таких дій. Вочевидь потрібним є також регламент організації доступу до подібних документів. Однак здійснений нами пошук відповідних нормативних актів не був успішним. Виявилося, що офіційно зареєстрованих Міністерством юстиції нормативних актів щодо порядку роботи з документами, які мають грифи "опублікуванню не підлягає" або "не для друку" взагалі не існує.
>
> Що ж до порядку роботи з документами, які мають гриф ДСК, то він був схвалений Кабінетом Міністрів України у Постанові № 1813 від 27 листопада 1998 р. "Про затвердження Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави". Відповідно до другої частини статті 30 Закону України "Про інформацію" конфіденційна інформація - це "відомості, які знаходяться у володінні, користуванні або розпорядженні окремих фізичних чи юридичних осіб і поширюються за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов". Зауважимо, що, хоча прямо це й не сказане, власниками конфіденційної інформації можуть бути тільки фізичні або недержавні юридичні особи, оскільки, згідно із статтею 19 Конституції, "органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України", тобто не можуть поширювати інформацію "за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов". Отже, не можна вважати, що друга частина статті 30 дає визначення "конфіденційної інформації, що є власністю держави". Проте, саме такій інформації надається обмежувальний гриф ДСК, а за розголошення такої інформації передбачена кримінальна відповідальність (ст.330 Кримінального кодексу України). Яка ж інформація, що є власністю держави, віднесена до конфіденційної? А це невідомо, оскільки переліки даних, для яких застосовується гриф ДСК, що мали скласти органи державної влади відповідно до згадуваної вище постанови Кабміну №1813 від 27 листопада 1998 р., якщо і складені, то не оприлюднені. Таким чином, органи державної влади не можуть обмежити доступ осіб до інформації лише на підставі прав власника інформації і поширювати її за власним бажанням, як це передбачено ст.30 Закону України "Про інформацію".
>
> На нашу думку, за незаконними обмежувальними грифами Ваші попередники ховали від суспільства свої корупційні діяння, кулуарні домовленості й безпрецедентні розміри соціальних благ для вищої номенклатури. Про це свідчать, наприклад, розкриті Юлією Тимошенко в кінці 2002 року Укази Президента № 1180/2002 від 17 грудня 2002 р. "Про Положення про Державне управління справами" та №1213 від 24 грудня 2002 р. "Про додаткові заходи щодо матеріального забезпечення працівників Вищої ради юстиції", які мали гриф "Опублікуванню не підлягає". Досі ховається під грифом ДСК "Національна Програма розвитку енергетики до 2010 року". Договір від 29 жовтня 2002 року між НАК "Нафтогаз України" та РАТ "Газпром" про створення газового консорціуму також має гриф ДСК. Він є закритим навіть для членів спостережної ради НАК "Нафтогаз України". Приклади можна наводити далі й далі.
>
> Отже, незаконна практика засекречування має бути припинена, а численні незаконно засекречені нормативно-правові акти - розкриті та оприлюднені. Звертаємося до Вас з громадянською вимогою негайно припинити практику використання Президентом, Кабінетом міністрів України, окремими міністерствами та державними комітетами, іншими органами державної влади та місцевого самоврядування незаконних грифів обмеження доступу до інформації "опублікуванню не підлягає", "не для друку" та "для службового користування", розкрити та оприлюднити ті нормативно-правові акти (постанови, розпорядження, тощо), до яких ці обмежувальні грифи були раніше застосовані. Додаємо до листа перелік таких актів за період 2000 - січень 2005 рр., знайдених нами за допомогою комп'ютерної правової системи "Ліга:Закон", і зауважмо, що це може бути тільки верхівкою айсбергу, оскільки, ймовірно, існують нормативно-правові акти з незаконними обмежувальними грифами, які не передавалися на реєстрацію до Міністерства юстиції України.
>
> Враховуючи велику суспільну важливість цієї проблеми, ми надсилаємо це звернення у формі відкритого листа (що є усталеною практикою взаємодії правозахисних організацій з державними органами) і пропонуємо приєднатися до нього зацікавленим організаціям та особам.
>
>
> З правдивою повагою,
>
> Євген Захаров,
> співголова Харківської правозахисної групи, Голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини, член правління міжнародного товариства "Меморіал"
>
>
> Перелік актів за відповідні роки:
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2000.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2001.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2002.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2003.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2004.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2005.doc
>
> Оригінал листа:
> http://maidanua.org/files/deK/Letter_Yushchenko_1.doc
>
> ----
> Щоби підписатися під цим листом - натисніть "відповісти".
2005.03.02 | guest
Рогачов Віталій, програміст, смт. Близнюки Харківської області
2005.03.03 | guest
Ліпінський Ігор Станіславович,приватний підприємець,Київ
2005.03.04 | guest
Булах Дмитро Андрійович, м.Харків, Менеджер
2005.03.04 | guest
Тарасенко Володимир Ігорович, пенсіонер, м.Київ,
Тільки прозорість всього, що робиться чиновництвом, конроль за кожною державною копійкою, що витрачаєтьчається чиновником будь-якого рівня від Президента до секретаря селищної ради зможе дати лад у Державі. Інакше сама найсвята людина рано чи пізно буде зловживати владою. Виключенням може бути тільки сфери оборони, забезпечення безпеки. Контроль у ціх сферах повинен здійснюватись, але обмеженим колом. Другого шляху до справжньої демократії НЕ ІСНУЄ.2005.03.05 | guest
Ігор Митропан, студент економічного факультету ХНУ імю В.Н. Каразіна
2005.03.05 | guest
Миронов Олексій, м. Київ
2005.03.05 | guest
Ольга Мельнікова, м. Київ (-)
2005.03.05 | guest
Євген Морін, працівники освіти, м.Київ
2005.03.06 | Andrij Topchan
Андрій Топчан(-)
2005.03.07 | guest
Богуш Микола Михайлович, інженер
2005.03.07 | guest
Курилюк Юрій Львович, м. Київ (-)
2005.03.10 | guest
Ksenia Harbuziuk, student, Indiana University
2005.03.11 | guest
Чуприн Володимир Михайлович, зав. лаб., канд. техн. наук, Державний НДІАСБ, м.Київ
2005.03.16 | Пані
Всеволод Речицький, доцент кафедри конституційного права Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого (-)
2005.03.16 | guest
Всеукраїнське молодіжне об"єднання "Молодь - надія України"
Київ, вул. Дегтярівська, 9 к.29 Тел. 240-94-15 vmo1@ukr.net2005.03.17 | guest
Плужников Алексей Владимирович, правозащитник, Одесса т. 8-050-392-50-32
Поддерживаю позицию харьковского коллеги. Могут издаваться указы, содержание которых не подлежит обнародованию полностью или в каких-то частях, но ТОЛЬКО, если они содержат государственную и/или военную тайну. В этом случае они должны содержать соответствующий гриф ("секретно" и т.п.), предусмотренный законодательством.Считаю также, что в отношении должностного лица, поставившего на несекретном указе гриф, вообще не предусмотренный законодательством, должно быть возбуждено уголовное, административное или дисциплинарное производство (в зависимости от того, сокрытию какой информации данное лицо неправомочно содействовало или осуществило).
Если уважаемый господин Захаров сообщит точные реквизиты своей жалобы, готов направить на имя Президента процессуальный документ "Присоединение к жалобе".
Отдельно хочу заметить, что в соответствии со ст. 20 Закона Украины "Об обращениях граждан" срок на рассмотрение жалобы, поданной господином Захаровым, и дачу ответа на нее составляет не "месяц", а "15 дней" (причем, календарных, а не рабочих).
2005.03.22 | guest
Мороз Іван Якович директор асоціації " Юридична ліга"
-
2005.03.22 | guest
Блохин Евгений Александрович, студент Севастопольсикй национальный технический университет-
2005.03.22 | guest
Ляхович Микола Васильович, асистент, Чернівецький національний університет
2005.03.23 | guest
Андрій Шапочка, freelancer, Ukraine -
2005.03.29 | guest
Краєвський Дмитро, технолог, Білоцерківський район
2005.03.29 | guest
Клюкин В.Н., начальник отдела подготовки официальных изданий Укрпатента
Пане Президенту!Де відкритість влади, яку Ви обіцялі?
Я учасник Помаранчєвої революції. 26.12.04 був у с. Литвиновка Луганської обл. дільнична виборча комісія № 60 ТРК № 114.
Я за Вас усім серцем. Зробити щось, щоб влада була відкритою для усіх громадян моєї рідної України. Я росіянин, но моя країна-Україна.
2005.03.30 | guest
(-) Сегаль Денис Феликсович, координатор "Евпаторийской общественной организации", соискатель на степень кандидата биологических наук, изобретатель, член союза писателей АР Крым. (-)
2005.03.30 | guest
Клюкін В'ячеслав Миколайович
Не могу достучаться до сайта Президента. Может кто-то поможет отправить это письмо Ему.Шановний пане Президенту!
А Ви знаете, що незабаром у магазинах з'явиться водка з Вашою символікою.
Зареєстровано промисловий зразок етикетки "Так".
Номер патенту 10059.
Мене як учаснику Помаранчевої революції дуже не подобається цей факт. У народі цю водку скоренько охрестять "ющенковкою". Треба щось робити.
З повагою
Клюкін В'ячеслав Миколайович
Нач. відділу підготовки оф. видань Укрпатенту
2005.04.01 | guest
Данило Кубай, поет, дизайнер
Владі, якщо вона хоче називатися НОВОЮ, треба діяти тільки законними методами. Інакше вона ЗРАДЖУЄ народ, що виходив на майдани НЕ зі сліпої закоханості в так званих народних героїв.2005.04.01 | guest
Олександр Хоруженко, директор Центру досліджень регіональної політики, м. Суми
2005.04.05 | guest
Денис Драчевский,актер театра "Колесо"
2005.04.10 | guest
Новиков Виталий,врач,г.Каменец-Подольский
2005.04.13 | guest
Мілованова Марина Юріївна, комерційний директор
Лише правда зробить нас вільними2005.04.14 | guest
Мєдніков Дмитро Вікторович, інженер, -
Народний президент не повинен ховати свої дії за грифами.2005.04.14 | guest
Єгоров Дмитро, студент НТУУ "КПІ"
-2005.04.23 | guest
Сорокін Юрій, програміст, створення сайтів, спеціаліст-
2005.04.23 | guest
Павло Романець , будівельник
2005.04.26 | guest
Риженко Євген Сергійович, аспірант, Київ
2005.04.28 | guest
Анатолий Босенко г. Харьков
2005.05.04 | guest
Торгонская Галина г.Запорожье
2005.05.09 | guest
Павло Дзіковський, підприємець, м.Київ
2005.07.22 | guest
-
Євген Захаров пише:>
> ----
> Щоби підписатися під цим листом - натисніть "відповісти".
> ----
>
>
> Президенту України
> Ющенко В.А.
> м. Київ
>
>
> Як стало відомо, 28 січня Ви підписали два укази №116/2005 і №117/2005 під грифом "опублікуванню не підлягає". Використання цього грифу є порушенням статті 34 Конституції України. Сподіваємось, що таке прикре непорозуміння є наслідком інерції старого апарату Адміністрації Президента. На нашу думку, ці укази мають бути або розкриті, або скасовані.
>
> Обмеження доступу до інформації - це виключення, а не правило. Тим більше, коли йдеться про нормативно-правові акти. Для того, аби державним органам обмежувати доступ до інформації, що знаходиться в їх розпорядженні, мають бути достатні підстави: їх оприлюднення повинне завдавати шкоду інтересам, які потребують захисту.
>
> Ст.34 Конституції України гарантує кожному право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Конституцією передбачено виключний перелік підстав, за якими особа може бути обмежена в праві вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію: "в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя." Отже, кожен конкретний випадок відмови у наданні інформації має відповідати одному із вищенаведених суспільних інтересів. Органи державної влади не вправі встановлювати будь-які обмеження щодо надання інформації, якщо така інформація не може завдати шкоди інтересам, передбаченим Конституцією України. Відповідно до ст.34 ці обмеження мають встановлюватися законом. Але інформація, яка захищається державою, законом не визначена, окрім інформації, яка складає державну таємницю. Тому грифи, якими державні органи щедро наділяють різні нормативні акти (Укази і розпорядження Президента, постанови, розпорядження, інструкції, накази органів виконавчої влади тощо) - "опублікуванню не підлягає", "для службового користування" (далі ДСК), "не для друку" - є самочинними й незаконними. Законними можна визнати тільки такі грифи секретності, як: "особливої важливості", "цілком таємно", "таємно", які відповідають встановленому ступеню секретності згідно із Законом "Про державну таємницю".
>
> Втім, навіть якщо на документи ставляться грифи: "опублікуванню не підлягає", "не для друку", ДСК, тощо, то мають існувати відповідні процедури надання та зняття (відкликання) цих грифів, визначатися підстави для таких дій. Вочевидь потрібним є також регламент організації доступу до подібних документів. Однак здійснений нами пошук відповідних нормативних актів не був успішним. Виявилося, що офіційно зареєстрованих Міністерством юстиції нормативних актів щодо порядку роботи з документами, які мають грифи "опублікуванню не підлягає" або "не для друку" взагалі не існує.
>
> Що ж до порядку роботи з документами, які мають гриф ДСК, то він був схвалений Кабінетом Міністрів України у Постанові № 1813 від 27 листопада 1998 р. "Про затвердження Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави". Відповідно до другої частини статті 30 Закону України "Про інформацію" конфіденційна інформація - це "відомості, які знаходяться у володінні, користуванні або розпорядженні окремих фізичних чи юридичних осіб і поширюються за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов". Зауважимо, що, хоча прямо це й не сказане, власниками конфіденційної інформації можуть бути тільки фізичні або недержавні юридичні особи, оскільки, згідно із статтею 19 Конституції, "органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України", тобто не можуть поширювати інформацію "за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов". Отже, не можна вважати, що друга частина статті 30 дає визначення "конфіденційної інформації, що є власністю держави". Проте, саме такій інформації надається обмежувальний гриф ДСК, а за розголошення такої інформації передбачена кримінальна відповідальність (ст.330 Кримінального кодексу України). Яка ж інформація, що є власністю держави, віднесена до конфіденційної? А це невідомо, оскільки переліки даних, для яких застосовується гриф ДСК, що мали скласти органи державної влади відповідно до згадуваної вище постанови Кабміну №1813 від 27 листопада 1998 р., якщо і складені, то не оприлюднені. Таким чином, органи державної влади не можуть обмежити доступ осіб до інформації лише на підставі прав власника інформації і поширювати її за власним бажанням, як це передбачено ст.30 Закону України "Про інформацію".
>
> На нашу думку, за незаконними обмежувальними грифами Ваші попередники ховали від суспільства свої корупційні діяння, кулуарні домовленості й безпрецедентні розміри соціальних благ для вищої номенклатури. Про це свідчать, наприклад, розкриті Юлією Тимошенко в кінці 2002 року Укази Президента № 1180/2002 від 17 грудня 2002 р. "Про Положення про Державне управління справами" та №1213 від 24 грудня 2002 р. "Про додаткові заходи щодо матеріального забезпечення працівників Вищої ради юстиції", які мали гриф "Опублікуванню не підлягає". Досі ховається під грифом ДСК "Національна Програма розвитку енергетики до 2010 року". Договір від 29 жовтня 2002 року між НАК "Нафтогаз України" та РАТ "Газпром" про створення газового консорціуму також має гриф ДСК. Він є закритим навіть для членів спостережної ради НАК "Нафтогаз України". Приклади можна наводити далі й далі.
>
> Отже, незаконна практика засекречування має бути припинена, а численні незаконно засекречені нормативно-правові акти - розкриті та оприлюднені. Звертаємося до Вас з громадянською вимогою негайно припинити практику використання Президентом, Кабінетом міністрів України, окремими міністерствами та державними комітетами, іншими органами державної влади та місцевого самоврядування незаконних грифів обмеження доступу до інформації "опублікуванню не підлягає", "не для друку" та "для службового користування", розкрити та оприлюднити ті нормативно-правові акти (постанови, розпорядження, тощо), до яких ці обмежувальні грифи були раніше застосовані. Додаємо до листа перелік таких актів за період 2000 - січень 2005 рр., знайдених нами за допомогою комп'ютерної правової системи "Ліга:Закон", і зауважмо, що це може бути тільки верхівкою айсбергу, оскільки, ймовірно, існують нормативно-правові акти з незаконними обмежувальними грифами, які не передавалися на реєстрацію до Міністерства юстиції України.
>
> Враховуючи велику суспільну важливість цієї проблеми, ми надсилаємо це звернення у формі відкритого листа (що є усталеною практикою взаємодії правозахисних організацій з державними органами) і пропонуємо приєднатися до нього зацікавленим організаціям та особам.
>
>
> З правдивою повагою,
>
> Євген Захаров,
> співголова Харківської правозахисної групи, Голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини, член правління міжнародного товариства "Меморіал"
>
>
> Перелік актів за відповідні роки:
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2000.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2001.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2002.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2003.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2004.doc
> http://maidanua.org/files/deK/grif-2005.doc
>
> Оригінал листа:
> http://maidanua.org/files/deK/Letter_Yushchenko_1.doc
>
> ----
> Щоби підписатися під цим листом - натисніть "відповісти".
2005.08.05 | guest
Надія Банчик, журналіст, Сан-Госе, США/Львів, Україна
Вельмишановний Пане Президенте!Я особисто голосувала за Вас тричі, сподіваючисьЮ що ВИ зруйнуєте стару кучмівську систему, у тому числі й "таємниць". Ви не виправдовуєте моїх сподівань!
2005.09.10 | guest
Роман Ухов, программист
2005.09.29 | guest
Тетяна Бойко, ВГО "ПОРА!"
2005.09.29 | guest
Тетяна Степанчук.
2006.02.26 | guest
-
Голосую за основи громадянського суспільства.Це МИ виборювали на Майдані.2006.02.28 | guest
Володимир Сергієнко, технічний письменник -