МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Заява проводу НРУ щодо свободи віросповідання

04/04/2005 | otar
ЗАЯВА
Центрального Проводу Народного Руху України
Щодо свободи віросповідання

Свобода віросповідання та можливість громадянину обирати свою належність до тої чи іншої конфесії, закріплені Конституцією і Законами України, є одним з наріжних каменів побудови демократичного суспільства. В той же час протягом керівництва державою Л.Кучмою ми стали свідками значних і систематичних порушень у цій сфері. Брутальне побиття міліцією духовенства і віруючих на Софійській площі в Києві під час похорону патріарха Володимира (Романюка) в липні 1995 р., не розслідувана справа про напад на патріарха Філарета (Денисенка) в квітні 1999 р. прихильників Московського патріархату в м. Маріуполі, до якого безпосередньо було причетне керівництво Донецької облдержадміністрації на чолі з В.Януковичем, масове порушення прав віруючих Київського патріархату з боку місцевих органів влади, яке виявлялося у систематичних відмовах у реєстрації статутів громад УПЦ КП, відмові їм у поверненні храмів та релігійного майна, забороні меценатам робити пожертви на їхню діяльність – все це лише частина тієї політики в релігійних питаннях, яку проводили попередні можновладці.
Апофеозом цієї політики стало грубе і цинічне використання тодішньою владою УПЦ Московського патріархату в політичній агітації за В.Януковича та проти В.Ющенка під час виборів Президента України в 2004 р., що було прямим порушенням Закону України „Про свободу совісті і релігійні організації”. Незаконним втручанням у внутрішні справи України була також активна пряма і опосередкована участь керівництва Російської православної церкви в агітаційній кампанії на підтримку кандидата в Президенти України В.Януковича.
У зв’язку з цим Народний Рух України рішуче засуджує спроби окремих політиків та політичних сил, які свого часу сприяли масовому і систематичному порушенню прав віруючих, зараз використовувати релігійні питання для піднесення свого політичного авторитету. НРУ висловлює повну підтримку позиції Президента України Віктора Андрійовича Ющенка, яка полягає у забезпеченні віруючим можливості повною мірою реалізувати свої законні права на основі рівного ставлення з боку держави до всіх законно діючих конфесій та рівності останніх перед Законом.
Народний Рух України схвально зустрів заяву офіційного представника Вселенського патріарха Варфоломія архієпископа Всеволода, зроблену під час зустрічі делегації Константинопольського патріархату з Президентом України В.Ющенком, в якій вказано на те, що на думку Константинопольського патріархату приєднання православної Київської митрополії до Московського патріархату в 1686 р. відбулося з порушенням канонів, а тому не є дійсним. Ця заява архієпископа Всеволода підтверджує незмінність позиції Константинопольського патріархату в цьому питанні і відкриває шлях до розв’язання проблеми розділення Православної церкви в Україні та визнання Української православної церкви Київського патріархату з боку Константинопольської та інших Православних церков, як Помісної православної церкви. Народний Рух України щиро вітає бажання Вселенського Патріарха Варфоломія і Константинопольської Церкви-Матері активно допомогти розв’язати проблемні питання українського православ’я і закликає Його Святість, не зважаючи на можливий тиск з боку зацікавлених у збереженні сучасного ненормального стану Православної церкви в Україні державних і релігійних центрів, продовжувати діяти в цьому напрямку та визнати Українську православну церкву Київського патріархату, як Помісну автокефальну православну церкву.
Ми переконані, що не активність нової державної влади, спрямована на вирішення, в рамках Конституції і Законів, застарілих релігійних проблем, а систематичне порушення попередньою владою принципу рівності перед Законом всіх конфесій, фаворитизація Церкви Московського патріархату, особливо на фоні активного використання російськими політичними колами Православної церкви в своїх інтересах, є справжнім порушенням прав віруючих та причиною міжконфесійних конфліктів. Тому Народний Рух України і надалі послідовно підтримуватиме Президента України Віктора Ющенка і нову державну владу у справі забезпечення справжньої свободи совісті на основі рівності всіх конфесій перед Законом.


Голова Народного Руху України Борис ТАРАСЮК

02 квітня 2005 року м. Київ


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua