МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Заява фракції партії "Батьківщина" Львівської облради з приводу захисту української мови від нерозумних рішень Президента та Верховної Ради

04/05/2005 | otar
ЗВЕРНЕННЯ ФРАКЦІЇ ВО «Батьківщина»
Львівської обласної ради до Президента, Верховної Ради та Кабінету Міністрів України.
З престольного Києва «до самих до окраїн» блискавично рознеслася приголомшлива для кожного українця вістка: Президент готує для нас новітній «Валуєвський циркуляр», проект якого має доволі симптоматичну назву - «Про захист прав громадян на використання російської мови та мов інших національностей України».
Вкрай схвилювала ця неймовірна звістка і нас. Але перед тим, як висловити свої обурливі міркування з цього приводу, хочемо уточнити одну суттєву деталь, на яку далеко не всі воліють звертати увагу. А саме - Президент ніколи власноручно не готує указів - для того він має канцеляристів, челядників. Президент підготовані папери лише підписує. Чому звертаємо на це особливу увагу? А тому, що комусь дуже хочеться з самого початку заховатися зі своїми ліберальними ідеями «російських класів», компактного вживання «общепонятного» і так далі, за спину Президента. Ми твердо пам'ятаємо, що недавно заявляв Президент. На його переконання, мова - це те, що ідентифікує нас як українців і для втрати суверенітету не потрібно бомб, - досить забрати від нації мову, традиції, історію і національну церкву. Тобто позиція Віктора Ющенка чітка і недвозначна. Підкріплюється вона й тим, що у змінах до Державного бюджету на розвиток української мови виділено ЗО мільйонів гривень.
Мабуть, комусь це не надто подобається і під виглядом «ліберальної демократії» запускається оцей уже охрещений «валуєвським» проект, у якому зазначено, що Кабінет міністрів має розробити і затвердити перелік пунктів, на території яких у роботі місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування при наданні інформації на запити "громадян, поряд з державною, застосовується російська мова або мова інших національностей України у місцях їхнього компактного проживання.
Найперше, що тут насторожує, - це те, що російська мова, тобто мова однієї з нацменшин, хай і найбільшої, чомусь виділена окремо. Тобто тут уже у самій назві закладена дискримінація щодо інших мов - скажімо кримських татар чи болгарів. І друге, найголовніше, те, що таким «циркуляром» укотре стверджується, що в Українській державі не обов'язково знати державну мову. А це вже прецедент, якого у світі ще не було! Хтось дуже хоче заштовхати, і то досить швидко, нашого Президента у ... «Книгу рекордів Гіннеса». Не забуваймо ще одного - подібний прецедент має прозорий натяк і на неперспективність рідної мови. Ми вже й без того «циркуляру» маємо достатньо прикладів, коли митці, спортсмени, навіть ті, які гаряче підтримали Ющенка на виборах, легко, без усіляких там умов, вивчають, перебуваючи за кордоном, іноземні мови, а ось рідну - принципово ігнорують. Так наче навмисно хочуть переконати нас усіх у тому, що українцем і навіть патріотом можна бути, не вивчаючи при цьому державної мови. Звідки росте оце космополітичне коріння - знаємо, бо бачили і чули як на пару з дружиною під акомпанемент табачників виводив «Подмосковниє вєчєра» попередній ґарант. Все це, звичайно, не скидалося на невинні забави, це були символічні знаки, які недвозначно натякали - топчи ногами, руйнуй українське, цинічно знущайся над ним.
Що ж діється нині? Президентові Ющенку його пахолки-канцеляристи підсовують проект указу, який має довести нам усім, що новий Президент у нищенні української мови перевершить старого, але зробить це не тишком-нишком як попередник, а «на законній основі», у правовому полі - указами. Чи може бути задум більш витонченіший і цинічніший, ніж руками українського Президента продовжувати московсько-імперську колоніальну політику нищення державної мови?
Не віримо, що наш Президент не побачить чи не відчує, що його «близькі соратники» готують йому підступний удар. А наразі наведемо для кращої орієнтації Президента слова людини, яку не запідозриш у галицькому, містечковому патріотизмі. Федір Моргун - родом з Донбасу, 15 літ був першим секретарем обкому КПУ на Полтавщині, член ЦК КПУ та ЦК КПРС. Він згадує, пю добре пам'ятає довоєнні і післявоєнні роки, коли більшість жителів не тільки шахтарських селищ, а й міст Донбасу говорила українською мовою. На превеликий жаль, сьогодні рідної мови там майже не чути. Не чути навіть у селах, де проживають виключно українці. І причину треба шукати не за межами України, каже Моргун. Винні ми і вже точно - люди типу тих «жирних котів», котрі влаштували ганебне зборище у Сєвєродонецьку.
Чи не відповідь це для віце-прем'єра Томенка ( і поле діяльності одночасно), який переконує нас, що влада хоче бути ближчою до народу і тому спілкуватиметься з бабусями у Луганську, Донецьку російською. Таке враження, ніби у шахтарських краях одні дідусі й бабусі, причому всі російськомовні.
А може, канцеляристи, які підготували проект сумнозвісного указу, не знають даних останнього перепису населення, де рідною назвали українську мову 68 % громадян?
Кабміну ніби доручено визначитися з територіальними одиницями, на яких впроваджуватиметься указ. А як їх назвати - ці одиниці? Якщо йти за логікою проекту указу, то питати і слід якраз у тих «жирних котів» на чолі з «федералістом» Кушнарьовим. Одне слово, тривога людей зрозуміла, І ми, члени В О «Батьківщина», депутати обласної та міської рад, як виразники волі нашої громади, не маємо права ховати голову в пісок. Голос народу мусить бути почутим народним президентом. Не допустимо, аби роль короля грало його оточення.
Голова фракції Олег Канівець
Секретар фракції Остап Федоришин


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua