МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Відкрите звернення Коаліції політичних партій „Народний парламент” до Президента України В.А. Ющенка щодо порушення конституційних прав громадян України та політичних партій

05/17/2005 | Таня
16 травня 2005 року


Шановний пане Президенте!


До Вас звертається ряд політичних партій та народних депутатів України у зв’язку з тим, що в нашій державі відбувається порушення прав українських громадян та політичних партій.

Особливої брутальності ці порушення набули після прийняття Верховною Радою Закону України №27-28 „Про вибори народних депутатів України”, деякі норми якого прямо чи опосередковано обмежують права українських громадян та політичних партій. У Законі зафіксовано правові норми, які зобов’язують політичну партію або блок, що бажають взяти участь у виборах до Верховної Ради України, внести грошову заставу в обсязі двох з половиною тисяч мінімальних розмірів заробітної плати (725 000 грн.) на спеціальний рахунок Центральної виборчої комісії (ст. 46 Закону України №27-28 „Про вибори народних депутатів України”). Згідно із Законом, грошова застава повертається тим партіям або блокам, які взяли участь в розподілі депутатських мандатів, а грошова застава, внесена партією або блоком, що не взяли участі у розподілі депутатських мандатів (тобто не потрапили до Верховної Ради України), перераховується до Державного бюджету України (ст. 46 Закону України №27-28 „Про вибори народних депутатів України”). Враховуючи те, що майно та кошти політичних партій формуються в основному за рахунок партійних внесків та добровільних пожертв членів партії, можна стверджувати, що це положення Закону є, по-перше, штучним інструментом пограбування невеликих політичних партій з боку мегапартій, а по-друге, завуальованим механізмом відсторонення небажаних політичних партій від процесу парламентських виборів, утиском прав українських громадян, які не є членами або симпатиками „владних” партій.

Окрім того, відповідно до ст. 77 Закону України №27-28 „Про вибори народних депутатів України” для отримання депутатського мандату політична партія або блок повинні подолати 3%-й виборчий бар’єр . Подібна норма для політичних партій і блоків, на наше переконання, є абсурдною та небезпечною. Адже за допомогою подібних відсоткових бар’єрів будується не демократія, а диктатура. Невже Ви, пане Ющенко, хочете стати батьком диктатури в Україні?

На нашу думку, наявність у Законі зазначених вище виборчих перешкод суперечить Конституції України і суттєво порушує конституційні права громадян України, позаяк ст. 38 Основного Закону передбачає, що „громадяни мають право ...вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування”. Якщо подібні обмеження (грошова застава та виборчий бар’єр) не будуть усунені, то велика частина виборців не зможе бути представленою у Верховній Раді України.

Практика виборів до парламенту у 2002 році засвідчила, що наявність 4%-го виборчого бар’єра не допустила до представницького органу десятки політичних партій, підтриманих майже 18% виборців, або 4 684 078 активних громадян України. Таким чином, майже 5 млн. українців виявилися позбавленими права бути представленими через політичні партії у вищому законодавчому органі країни.

Однак слід враховувати, що у 2002 році вибори народних депутатів проводилися за змішаною системою, що пом’якшувало наслідки несправедливого представництва у Верховній Раді України. У 2006 році вибори до законодавчого органу України відбуватимуться за партійними списками, що, за наявності зазначених обмежень, призведе до зґвалтування політичної волі щонайменше 10 млн. українців.

Думаємо, що Ви як гарант Конституції погодитеся з тим, що норми Закону України „Про вибори народних депутатів України”, які стосуються грошової застави і виборчого бар’єра, створюють систему політичної сегрегації в Україні та формують монополію владних політичних сил. Як наслідок, створюється можливість для узурпації державної влади і її використання у вузькоегоїстичних інтересах певних сил.

Характерною ознакою сучасного політичного життя в Україні є соціально-політична неструктурованість та подрібненість суспільства. Це призвело до утворення великої кількості малих і середніх за розміром політичних партій, кожну з яких підтримує 1—2% населення. Зрозуміло, що такі партії за прийнятого Закону України „Про вибори народних депутатів України” не потраплять у 2006 році до Верховної Ради України. Відповідно не будуть представлені у вищому законодавчому органі країни ті верстви населення, які за них голосуватимуть.

Ситуація ускладнюється й тим, що в Україні знову проявилися тоталітарно-диктаторські тенденції, що були сформовані попереднім режимом бандократії на чолі з Л. Кучмою. Сьогодні невеликі політичні партії мають обмежені фінансові ресурси та позбавлені доступу до ЗМІ, які належать кільком олігархічним сімействам (про що Ви, пане Президенте, неодноразово говорили). На жаль, нова влада не сприяє процесу демонополізації інформаційного простору, не формує рівні умови для доступу на нього всіх політичних сил.

Виникає абсурдна ситуація. Згідно із Законом України „Про політичні партії в Україні”, політичні партії зобов’язані постійно брати участь у виборах. Але з другого боку, малі та середні політичні партії не мають змоги брати в них участь і відповідно потрапити до Верховної Ради України через вищезазначені обмеження.

Таким чином, ці дві перешкоди руйнують малі та середні політичні партії і не дають їм можливості набути парламентського статусу.

Потрібно також зазначити, що грошова застава і виборчий бар’єр фактично є політичним, ідеологічним і майновим цензом, що порушує ст. 76 Конституції України, відповідно до якої українські громадяни мають право обиратися до Верховної Ради незалежно від їх політичних поглядів, майнового стану та кількісного складу партії, членом якої вони є.

Слід підкреслити, що Верховна Рада України не має відповідних повноважень для того, щоб регулювати доступ політичних сил до парламенту.

Ми звертаємося до Вас, оскільки Ви є гарантом Конституції і лідером найбільшої української партії „Народний Союз „Наша Україна”. Ви справедливо декларуєте, що Україна вже не повернеться до диктатури і режиму бандократії, які існували за президентства Л. Кучми. Ви виступаєте як послідовний захисник демократії в інших країнах (Куба, Білорусь), тож повинні захищати принципи демократії і у своїй власній державі. Адже саме завдяки малим і середнім політичним партіям Ви і члени Вашої команди стали на чолі держави Україна.

Пане Президенте, Ви маєте бути найбільш зацікавленим у тому, щоб Конституція України, права українських громадян не порушувалися, щоб у нашій державі існували рівні можливості для всіх громадян і політичних партій.

Тим паче, усунення виборчих бар’єрів сприятиме формуванню багатоманітності політичних сил у Верховній Раді й засвідчить, що Україна насправді є демократичною європейською державою.

Було б добре, якби Ви, пане Президенте, підтримали законодавчу ініціативу Коаліції політичних партій „Народний парламент” щодо скасування грошової застави і трьохвідсоткового бар’єра. Відповідний проект Закону „Про внесення змін до Закону України „Про вибори народних депутатів” був розроблений „Партією правозахисту” (голова партії — Д.Костржевський), яка є членом Коаліції „Народний парламент” ( www.uncp.soskin.info/material.php?pokaz=1917). Цей Законопроект зареєстровано Верховною Радою України 24 квітня 2005 р. за №7428.

Якщо Ви підтримаєте послідовні пропозиції політичних партій щодо скасування грошової застави та трьохвідсоткового бар’єра для політичних партій, котрі бажають узяти участь у виборах до Верховної Ради України, то доведете світовому співтовариству та українській спільноті, що Ви є людиною, яка насправді дотримується принципів демократії і захищає права людини.

Пане Президенте, чекаємо від Вас публічної відповіді на наше Відкрите звернення.


З повагою,

Олександр Ржавський, Всеукраїнське політичне об’єднання „Єдина Родина”
Ігор Душин , Ліберально-демократична партія України
Григорій Кузьмич, Національно-демократичне об’єднання „Україна”
Денис Костржевський, „Партія правозахисту”
Олег Соскін, Українська Національна Консервативна партія

Людмила Янковська, Всеукраїнська партія миру і єдності
Валентин Тризна, Всеукраїнська партія „Нова сила”
Ігор Шишкін, Народна партія вкладників і соціального захисту
Віктор Швець, Партія малого і середнього бізнесу України
Микола Габер, Патріотична партія України
Анатолій Логвиненко, Партія „Соціал-демократичний союз”
Сергій Корж, Союз анархістів України


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".