МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

ЗАЯВА Міністра фінансів України з приводу спроб відновлення тіньових оборотів економіки

07/24/2006 | guest
24 липня 2006 р.
ЗАЯВА
Міністра фінансів України
з приводу спроб відновлення тіньових оборотів економіки


Бюджетним комітетом Верховної Ради схвалено проект пропозицій до основних напрямів бюджетної політики на 2007 рік, прийнятих Кабінетом Міністрів України. Одним із пунктів цих пропозицій передбачено відновлення режиму надання податкових пільг стосовно спеціальних економічних зон та спеціального режиму діяльності технологічних парків.
Нагадаю, що переважно такі пільгові режими діяли щодо звільнення від податку на прибуток та податку на додану вартість.
Неможливо знайти логіку в рішеннях, коли, з одного боку, заявляється про необхідність захисту національного виробника через механізм підвищення імпортного мита, а з другого, імпортні товари звільняються від ПДВ, що є рівнозначним їх дотуванню. У світовій практиці немає прикладів такої політики дотування імпорту та пригноблення національної економіки.
Такі режими суперечать статті 13 Конституції України, відповідно до якої „усі суб’єкти права власності рівні перед законом”.
Жодного відношення до сприяння інвестиційному клімату подібні режими оподаткування не мають. Навпаки, вони руйнують інвестиційне середовище, збільшують ризики інвесторів внаслідок нерівних умов конкуренції. Інвестор потребує стабільності та рівних умов оподаткування.
Існування режимів звільнення від оподаткування веде не тільки до прямих втрат бюджету, а й створює в країні офшорні зони, через які уникнути сплату податку може будь-який суб’єкт господарювання.
Про масштаби використання тіньових схем переконливо свідчать дані 2005 року. Якщо у 2004 році при зростанні ВВП на 12,1% приріст доходів загального фонду державного бюджету склав 9,5 млрд. грн., то у 2005 році при зростанні ВВП на 2,6% отримано збільшення надходжень на 32,6 млрд. грн. (у 3,4 рази більше). Унікальний результат отримано по податку на додану вартість. Його надходження збільшено з 16,7 до 33,8 млрд. грн., або більше ніж удвічі. І це при повному виконанні плану відшкодування ПДВ. За один 2005 р. зібрано більше половини всього ПДВ, яке надійшло у бюджет за попередні п’ять років (2000 – 2004 рр.).
Очевидно, що за звичайних умов досягнути такого зростання доходів нереально. Воно стало можливим завдяки перекриттю різних схем уникнення від оподаткування (податкові пільги, можливості необґрунтованого страхування, „експорту повітря” та пов’язаного з ним відшкодування ПДВ, заниження митної вартості імпортних товарів тощо).
Саме закриття різноманітних тіньових схем дозволило не тільки усунути критичну розбалансованість бюджету, але й отримати значний додатковий фінансовий ресурс для здійснення серйозних кроків у подоланні бідності. Нагадаю, що мінімальна заробітна плата зросла у 2005 р. на 40%, а середня – на 45% (грудень до грудня). У 12 разів (до 8,5 тис. грн.) збільшено допомогу при народженні дитини, у 5,5 – допомогу дітям сиротам, у 3,6 рази – допомогу дітям-інвалідам. Ліквідовано зрівнялівку у виплаті пенсії, підвищено пенсійне забезпечення військових. Зрозуміло, що раніше багатомільярдні суми цих коштів не потрапляли простим громадянам України.
За розрахунками Міністерства фінансів України відновлення податкових пільг призведе до втрат доходів бюджету на суму 12,5 млрд. грн. За таких умов стає неможливим не тільки підвищення мінімального розміру заробітної плати у 2007 році, а й виникає ризик щодо забезпечення виплат мінімальної зарплати у 400 грн., що вводиться з грудня 2006 р. (перехідні видатки). Буде нанесено серйозного удару по багатьох інших соціальних програмах.
Відновлення схем уникнення від оподаткування через звільнення окремих суб’єктів господарювання від податків не сприяє розвитку економіки України.
Не покращує економічний розвиток ситуація, коли пенсіонер вчасно не отримує пенсію, а вчитель, лікар – заробітну плату, чи коли бюджет не може розрахуватися за виконані суб’єктами господарювання роботи або надані послуги.
Міністерство фінансів України застерігає: відновлення режимів звільнення від оподаткування призведе до критичного розбалансування бюджету, нанесе удар по багатьох соціальних програмах, створить загрозу серйозної фінансової дестабілізації країни.


Міністр фінансів Віктор ПИНЗЕНИК

Надіслано на Майдан Від: a_globa@minfin.gov.ua Дата: Понеділок, 24 Липень 2006, 04:47


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua