МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Круглий стіл "Майбутнє Севастопольської громади у складі Української політичної нації"

02/12/2007 | MV
Конгрес Українців Севастополя
Круглий стіл
Майбутнє Севастопольської громади у складі Української політичної нації

10 лютого 2007 р. за ініціативою Конгресу Українців Севастополя в Українському культурно-інформаційному центрі відбувся Круглий стіл "Майбутнє Севастопольської громади у складі Української політичної нації", у якому взяли участь представники громадських и молодіжних організацій, місцевих органів влади, освітніх та культурних установ, Збройних Сил України, політологи та експерти.

Метою зібрання було обговорити сучасні процеси формування Української політичної нації, стан та проблеми української громади міста, сприяти об’єднанню зусиль національно-патріотичних сил Севастополя.

Обговорювались наступні доповіді: “Нація політична і нація етнічна: антитеза чи єдність?” (Ігор Лосєв, кандидат філософських наук, доцент Національного Університету Києво-Могилянська Академія), "Можливості Інтернету у справі розвитку громадянського суспільства" (Микола Владзімірський, журналіст, власник Інтернет-сайту “Українське життя в Севастополі”, координатор громадського комітету “Український Севастополь”), “Роль громадсько-політичних рухів, української громади Севастополя» (Дмитро Вітвіцький, Севастопольський Національний Університет Ядерної енергії і Промисловості), “Без мови нема держави” (Тамара Мельник, педагогічне товариство імені Г. Ващенка, кандидат філологічних наук (українська мова), декан факультету, Севастопольський Гуманітарний Університет), “Виживання і життєствердження Севастопольської української громади” (Володимир Проценко, голова Севастопольської організації КУН, голова Севастопольського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка),
«Формування української політичної нації – головна передумова творення Української Держави» (Петро Вольвач, голова Кримської філії Наукового товариства імені Шевченка)

За результатами роботи учасники круглого столу прийняли заяви та два звернення.


Голові Державного комітету телебачення і радіомовлення України
ПРУТНІКУ Едуарду Анатолійовичу,
Голові Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення
ШЕВЧЕНКО Віталію Федоровичу
Копія:
Генеральному директору
Севастопольської регіональної державної телерадіокомпанії (СДТРК)
СКРИПНИЧЕНКО
Олександру Анатолійовичу


ЗВЕРНЕННЯ
учасників круглого столу
«Майбутнє Севастопольської громади
у складі Української політичної нації»

Шановні панове!

Той стан із теле- і радіомовленням, який впродовж кількох років існує на СДТРК, не може задовольнити духовні і культурні потреби не лише українців Севастополя і севастопольського регіону, а й великої кількості думаючих глядачів. Програми, які виробляє державна телерадіокомпанія, є в більшості своїй пропагандистськими продуктами, які однобічно висвітлюють теми і питання, які турбують мешканців міста, та висвітлюють життя і діяльність практично однієї політичної сили. На телебаченні відсутні дискусії та альтернативні думки, що призводить до дезорієнтації глядачів. Цей стан є післявиборчим синдромом, якого керівництво СДТРК та журналісти все ще не можуть позбутись.

Через екран глядачам навіюються неіснуючі проблеми, наприклад, про утиски російської мови в місті; насаджуються реакційні погляди, особливо на дротовому радіо, запроваджується сепаратистська термінологія.
Небезпечним для національної безпеки в інформаційній сфері є той факт, що СДТРК суттєву частину мовлення надає для тиражування програм почасти тенденційного російського каналу ОРТ та пропагандистських матеріалів студії ЧФ Росії. Також часті випадки, коли журналісти української державної телерадіокомпанії лобіюють інтереси іншої країни.
У той же час керівництво СДТРК не допускає на екран інтелектуалів-експертів із поміркованими поглядами і державницьким мисленням.
Всі перераховані фактори суттєво та вирішально впливають і на політичний вибір севастопольців.
Особливе занепокоєння учасників круглого столу викликає стан з українськомовними новинами, який інакше як ганебним для журналістів і для керівництва назвати не можна. Новини просто слово в слово перекладаються на українську мову, часто з прикрими помилками. Таку діяльність журналістською називати не можна.

На наш погляд, керівництво СДТРК мусило б забезпечувати реалізацію державної політики в інформаційній сфері та державної мовної політики. Навпаки, останнім часом почастішали прохання журналістів не вживати українську мову. Очевидно, існує негласна заборона показувати навіть керівників міста, коли ті вживають державну мову.
Упевнені, що державним підходом влади мусить стати згуртування української нації і одним із шляхів цього є повернення інформаційного простору, націоналізація його за допомогою закону Верховної Ради. Також ні в якому разі не можна допускати роздержавлення ЗМІ в кримському регіоні і приватизації їх антиукраїнськими і антидержавними силами, натомість укріпити їх державницькими кадрами.
Також природнім демократичним кроком було б створення української редакції програм на СДТРК, де працюватимуть віддані державницькій ідеї професіонали.
Вважаємо, що українці Севастополя можуть вимагати від Української Держави захисту своїх громадянських прав та створення в місті лояльної атмосфери до держави, тим більше в стратегічно найважливішому для України регіоні.

Прийнято учасниками круглого столу «Майбутнє Севастопольської громади у складі Української політичної нації»

м. Севастополь, 10 лютого 2007 р.

****


Президенту України Віктору ЮЩЕНКУ,
Прем’єр-Міністру України Віктору ЯНУКОВИЧУ,
голові Верховної Ради України Олександру МОРОЗУ,
голові Севастопольської міської державної адміністрації
Сергію КУНИЦИНУ
голові Севастопольської міської ради
Валерію САРАТОВУ

ЗВЕРНЕННЯ
учасників круглого столу
«Майбутнє Севастопольської громади
у складі Української політичної нації»

Починаючи з 1998 року громадськість Севастополя доклала чимало зусиль, щоб переконати українську владу щодо необхідності побудови українського колегіуму у нашому місті, який надав би можливість забезпечення рівня знань вище державного освітнього мінімуму, у якому навчально-виховний процес проводився б українською мовою, з урахуванням історичних та культурних традицій українського народу.
Головним завданням колегіуму, на думку учасників круглого столу, мусить стати виконання соціального наказу українського суспільства – виховання особистості, виховання у молоді споконвічних якостей національного характеру – доброти, милосердя, доброзичливості до інших людей, чесності, порядності, любові до Батьківщини.
Будівництво школи-колегіуму було заплановано на березі бухти Круглої (Омега). 23 серпня 2005 року за участі керівництва міста, району, представників громадськості, учнів був відкритий пам’ятний Знак на місці будівництва школи-колегіуму.
Український колегіум розрахований на навчання 720 осіб. Був замовлений і виконаний проект будівництва школи-колегіуму. Оплачена вартість проекту склала 1 млн. гривень.
Нині будь-які роботи щодо будівництва школи-колегіуму зупинились.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Програми сталого соціально-економічного, екологічного і культурного розвитку м. Севастополя на період до 2015 року» №1017 від 27.07.2006 року орієнтовний обсяг фінансування на спорудження колегіуму становить 42,6 млн. гривень (в тому числі в 2007 році – 10,5 млн. гривень).
Але в державному бюджеті України на 2007 рік пункт про будівництво школи-колегіуму в Севастополі відсутній.

Учасники круглого столу звертаються з проханням відновити фінансування будівництва української школи-колегіуму, прискорити будівництво та не допустити перепрофілювання навчального закладу.

Прийнято учасниками круглого столу «Майбутнє Севастопольської громади у складі Української політичної нації»

м. Севастополь, 10 лютого 2007 р.

****


Президенту України Віктору ЮЩЕНКУ,
Прем’єр-Міністру України Віктору ЯНУКОВИЧУ,
голові Верховної Ради України Олександру МОРОЗУ,
голові Севастопольської міської державної адміністрації
Сергію КУНИЦИНУ
голові Севастопольської міської ради
Валерію САРАТОВУ

ЗАЯВА
учасників круглого столу
«Майбутнє Севастопольської громади
у складі Української політичної нації»
про становище українців у місті Севастополі

Учасники круглого столу зазначають подальше погіршення умов національно-культурного життя українців Севастополя.

Інформаційний простір Севастополя є фактично інформаційним простором провінційного міста сусідньої держави; севастопольці не мають можливості регулярно читати в бібліотеках чи купувати в кіосках київські видання, що формує атмосферу ізольованості, анклавності Севастополя. Державна телерадіокомпанія виконує функції ретранслятора російських програм.

Офіційний Київ демонструє абсолютну байдужість до проблем севастопольського українства, яке переживає неймовірний російський ідеологічний вплив, зокрема, нині здійснюється тиск на викладачів історії з метою змусити їх викладати історію України з позицій іншої держави. У питаннях мови, культури, інформації, освіти українська громада Севастополя перебуває в гіршому стані, ніж українська діаспора будь-якої цивілізованої демократичної країни.

Таке становище аж ніяк не можна визнати прийнятним. Нам дуже приємно, що Президент України планує відвідати Крим для вирішення проблем кримськотатарського народу. Але коли в столиці України згадають про кримське та севастопольське українство? Адже задоволення духовних і культурних потреб своїх громадян мусило б стати турботою Української Держави ще й в інтересах збереження ідей Соборності і на Півдні.

Вимагаємо від Президента України та Уряду України:

а) припинити системну передачу міста Севастополя в користування і володіння Росією, її військовими та бізнесовими структурами;

б) припинити пропагандистську та комерційну діяльність Чорноморського Флоту Російської Федерації, які стали основними видами діяльності військових РФ на території України і, зокрема, в Севастополі, як такі, які не повинні бути властивими військовим формуванням;

Пропонуємо нинішній виконавчій та представницькій владі провести зустріч з представниками української громадськості міста для вивчення та пошуку можливості задовольнити культурні та інформаційні потреби «меншини в меншині», якими є українці в Севастополі.

Пропонуємо Управлінню освіти і науки СМДА м. Севастополя розглянути пропозицію української громади щодо викладання всіх предметів українською мовою в одній із шкіл кожного району міста та про створення навчальних комплексів «дитсадок-школа» для забезпечення безперервності навчального і виховного процесів.

Пропонуємо Управлінню культури і туризму СМДА м. Севастополя сприяти проведенню 15 квітня вечора пам’яті з нагоди 90-річчя від дня народження члена Національної Спілки письменників України прозаїка і поета Дмитра Вітюка в центральній бібліотеці міста.

Прийнято учасниками круглого столу «Майбутнє Севастопольської громади у складі Української політичної нації»

м. Севастополь, 10 лютого 2007 р.

http://www.ukrlife.org/main/tribuna/kr_stil10_02.htm


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".