МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Звернення представників ГО до Голови Політичного Блоку НУНС, стурбованих долею НПП Гуцульщина".

10/04/2007 | Людмила Коваль
ЗВЕРНЕННЯ
представників українських громадських організацій
до Голови Політради Блоку “Наша Україна – Народна Самооборона”,
В’ячеслава Кириленка

- Чому депутати та призначенці ”пропрезидентських” партій Косівщини
активно протидіють реалізації пріоритетів державної політики,
проголошених Президентом України?!

Шановний пане В’ячеславе,
звертаємось до Вас, як до лідера впливового політичного блоку, аби висловити стурбованість критичною ситуацією, що склалася на шляху становлення Національного природного парку (НПП) “Гуцульщина” у Косівському районі Івано-Франківської області.

Ми глибоко занепокоєні тим, що протягом останніх двох років діяльність НПП “Гуцульщина” стикається з організованою протидією та протиправними кроками деяких органів місцевої влади, окремих бізнесових та кримінальних кіл.
У цьому сенсі ми вважаємо неприйнятною позицію правлячої більшості у Косівській районній раді, сформованої депутатами від виборчого блоку Народний союз “Наша Україна”, керівництва Косівської районної ради та РДА. Це позиція зумисної дискредитації самої ідеї створення на Косівщині установи загальнодержавного значення, відповідальної за збереження та відновлення унікальної природної та етнокультурної спадщини краю в контексті його сталого розвитку.
Подробиці викладено в нашій “Оцінці проблем створення НПП “Гуцульщина”, що додається.
Вважаємо, що керівництво Косівської районної ради та РДА своїми діями компрометує Народний союз “Наша Україна”. Дії районної ради та РДА протягом 2-х років дискредитували на Косівщині наміри політичного керівництва “Нашої України” щодо побудови в Україні чесної та відповідальної влади.
Ці дії однозначно не відповідають проголошеному курсу всенародно обраного Президента України В. Ющенка, який своїм Указом “Про заходи щодо дальшого розвитку природно-заповідної справи в Україні” проголосив розвиток природно-заповідної справи одним з найважливіших пріоритетів довгострокової державної політики України.

Просимо Вас винести питання про дії керівництва Косівської районної ради та Косівської РДА на засідання Політради Блоку “Наша Україна – Народна Самооборона” та дати їм принципову політичну та правову оцінку.
Ми чекаємо від Політради Блоку “Наша Україна – Народна Самооборона” публічної відповіді на це колективне звернення.
З даного приводу нами готуються окремі послання до Президента та Уряду України, Генеральної прокуратури України та Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.З повагою,

1. Микола Коробко, Народний депутат України 1-го скликання, Голова Української екологічної асоціації “Зелений Світ” (м. Кривий Ріг)
2. Віктор Мельничук, виконавчий директор Національного екоцентру України (м. Київ)
3. Сергій Шапаренко, Голова ЕГ „Печеніги” (м. Харків)
4. Сергій Федоринчик, керівник Інформаційного центру УЕА “Зелений Світ” (м. Київ)
5. Ганна Голубовська-Онісімова, Президент Всеукраїнської екологічної громадської організації “МАМА-86”, Голова Громадської Ради при Міністерстві охорони навколишнього природного середовища України (м. Київ)
6. Євген Захаров, Співголова Харківської правозахисної групи (м. Харків)
7. Володимир Песляк, Президент журналістської громадської організації WETI (м. Львів).
8. Іван Маруняк, Коломийське редставництво Громадянської мережі ОПОРА .
9. Ірина Вихристюк, Голова ГЕО "Відродження" (м. Татарбунари Одеської області).
10. Володимир Приступа, голова АДГЕО "Легіони Землі" (м. Львів).
11. Олександр Степаненко, Голова ЕГО “Зелений Світ”, депутат Тернопільської обласної ради (м. Чортків Тернопільської області).
12. Володимир Березін, директор Еколого-культурного центру "Бахмат" (м. Артемівськ Донецької області).
13. Вадим Манюк, Голова еколого-краєзнавчого товариства "Вирій", доцент геолого-географічного факультету ДНУ, к.б.н.
Оцінка проблем створення НПП “Гуцульщина”.

Правові та політичні аспекти створення національного парку. НПП “Гуцульщина” організовано Указом Президента України від 14.05.2002 року у відповідності до Закону "Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки, Постанови Верховної Ради „Про Програму перспективного розвитку заповідної справи в Україні". Його діяльність є важлимим кроком у реалізації міжнародних зобов’язань України щодо створення Карпатської мережі природоохоронних територій відповідно до положень “Рамкової Конвенції про охорону довкілля та сталий розвиток Карпат”.
Указ Президента В. А. Ющенка “Про заходи щодо дальшого розвитку природно-заповідної справи в Україні” зобов’язує до “посилення вимог до режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду, вдосконалення системи державного контролю у цій сфері, підвищення відповідальності за порушення законодавства, вдосконалення порядку створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затвердження проектів організації територій природних, біосферних заповідників та національних природних парків.”
Даним Указом передбачається “розширення мережі територій та об'єктів природно-заповідного фонду, прискорення формування на їх основі національної екологічної мережі”.

Обставини створення НПП. Створення національного парку “Гуцульщина” було викликано насущною необхідністю збереження унікальної природної та культурної спадщини Покутських Карпат, а також – зростаючими обсягами нераціональних і прямо протиправних рубок у гірських лісах. За оцінками фахівців, якби не було створено парк, внаслідок суцільних рубок у Косівському районі щороку з’являлося б близько 170 га оголених гірських схилів. На момент створення НПП “Гуцульщина” у лісах Косівщини здійснювали майже безконтрольні рубки численні комерційні підприємства, а Кутський держлісгосп та Косівське РП “Райагроліс” практично не забезпечували дотримання режиму охорони державного лісового та природно-заповідного фонду. Приміром, було варварськи знищено заповідне урочище “Гаївка” в Космацькому лісництві Кутського лісгоспу пло¬щею 13,0 га, створене з метою збереження елітного ялицевого лісу столітнього віку. Самовільна рубка на площі більше 10 га допущена у Яблунівському лісництві Кутського лісгоспу. У вкрай за¬недбаному стані опинилися де¬які неоціненні пам'ятки природи та садово-паркового мистецтва, зокрема унікальний парковий комплекс санаторію “Косів”, заснований близько 115 років тому доктором А. Тарнавським.
Завдяки створенню НПП “Гуцульщина” ці негативні явища вдалося певним чином обмежити. Та на жаль, надто часто прояви злочинного недбальства по відношенню до об’єктів національної природної спадщини та прямі правопорушення не зустрічали належної протидії з боку керівників Косівської районної ради, райдержадміністрації, правоохоронних структур.
Тому останнім часом почастішали випадки безкарного самозахоплення земель природно-заповідного фонду, у тому числі переданих НПП “Гуцульщина”. У такий спосіб прак¬тично зруйнована геологічна па¬м'ятка природи “Косівська Міська гора”, на якій без жодних погоджень місцевим можновладцем ведеться приватне будів¬ництво. Не будь-де, а у заповідному лісовому урочищі “Дубина” звели власні ресторанно-готельні комплекси інші косівські “авторитети” - деякі з яких представляють “Коаліцію демократичних сил в Косівській районній раді”.

Сваволя та маніпуляції місцевої влади щодо НПП. З великою прикрістю мусимо констатувати, що протягом останніх двох років кампанію дискредитації ідеї створення національного природного парку очолила саме правляча більшість у Косівській районній раді, сформована депутатами, обраними за списком виборчого блоку Народний союз “Наша Україна” (депутатські фракції “Наша Україна”, КУН, “ПОРА”, “Реформи і порядок”, УНП, КУН, УРП “Собор”, Партія промисловців та підприємців України, “Християнсько-Демократичний союз”).
Прикро, що перші кроки “пропрезидентської” та “проєвропейської” більшості у Косівській районній раді позначилися фактами цензури та прямого тиску на ЗМІ, ігноруванням позиції іншої половини депутатського корпусу, одіозними зверненнями до Президента В. Ющенка з пропозицією “скасувати Указ Про створення національного природного парку “Гуцульщина”, які підписав новообраний Голова ради Р. Присяжний. На щастя, авантюра косівських можновладців підтримки в Секретаріаті Президента не знайшла.
Внаслідок свідомої дезінформації щодо цілей стврення НПП та прямого підбурювання з боку керівництва та окремих депутатів Косівської районної ради наростала “ланцюгова реакція” рішень сільских рад про відміну погоджень проектів відведення земель до складу НПП, про “припинення роботи НПП “Гуцульщина”. Усі ці акти у 2006 році опротестовані Прокуратурою Косівського району, як протизаконні. Їхня неправомірність в усіх справах однозначно доведена Господарським судом Івано-Франківської області. Адже рішення про створення національних природних парків, а також зміна меж, категорії та скасування статусу територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймаються виключно Президентом України.
17 січня 2007 року більшість у Косівській районній раді вперше за роки державної незалежності ініціювала проведення місцевого референдуму – саме по питанню відведення земель лісового фонду до НПП “Гуцульщина”. Не зважаючи на протест Прокуратури Косівського району та Мінприроди України, окремих громадських організацій, спроба провести місцевий референдум все ж мала місце. Але за результатами голосування, проведеного 4 березня 2007 року місцевий референдум не відбувся - у зв’язку із низькою явкою виборців.
Та опоненти становлення НПП продовжують стлумачувати результати референдуму на власну користь. Керівництво Косівської районної ради та вищезгадана “Коаліція демократичних сил” наголошують у власних повідомленнях виключно на розподілі голосів при голосуванні, не згадуючи про цілковиту нелегітимність авантюри з “референдумом”.
Нас обурює позиція Косівської РДА та її Голови М. Цьока, який своїми діями та бездіяльністю фактично заохочує протиправну сваволю противників розвитку заповідної справи на Косівщині.
Внаслідок протидії становленню НПП з боку місцевої влади досі не вдалося остаточно погодити межі парку та отримати “Державний акт на право власності на землю”. Відсутність цього акту стримує виготовлення “Проекту організації території НПП “Гуцульщина”. Чи не час нагадати Голові Косівської РДА його конституційний обов’язок забезпечувати на відповідній території дотримання положень Конституції та Законів України, Актів Президента України, законності і правопорядку, програм охорони довкілля ?

Кримінальний тиск на колектив національного парку. У 2006 - 2007 роках переконані у власній безкарності противники становлення НПП розгорнули кампанію кримінальних дій, спрямовану на те, аби залякати колектив та адміністрацію парку.
На території Старокутського та Шешорського відділень парку наприкінці 2006 р. трапилися зловмисні підпали приміщень. Вночі 11 січня 2007 року було підпалено адмінбудинок НПП “Гуцульщина” у Косові. Лише завдяки допомозі місцевих мешканців пожежу вдалося вчасно загасити. По даному факту порушено кримінальну справу, але слідчі Косівського РВ УМВС досі так і не виявили винних у злочині.

Відповіді

 • 2007.10.04 | Людмила Коваль

  Людмила Коваль, незалежний експерт з питань захисту прав людини, ВГО Альянс "Майдан".

 • 2007.10.04 | guest

  Олег Проц, підприємець, Львів

  НПП "Гуцульщина" - це лише частинка неповторних Українських Карпат, які зараз вирубуються і знищуються просто по-браконьєрськи. Найбільший парадокс у тому, що роблять це самі ж місцеві мешканці - гуцули, бойки, буковинці - які просто не бачать для себе інших джерел заробітку. Тому проблему треба піднімати значно глибше - тут і убоге існування гірських сіл, і цілі угрупування "лісопильної мафії", і тотальна корупція в лісоохоронних організаціях та правоохоронних органах.
 • 2007.10.04 | guest

  Таращук Сергій, голова Національного екологічного центру україни, к.б.н.

 • 2007.10.04 | guest

  Сергій Зінченко, редактор часопису "Промінь Просвіти", м. Кривий Ріг

  Як можна називати себе нашеукраїнцем і водночас знищувати рідну природу? Ми ж так завинили перед нею, перед Богом своїми метушливими намаганнями створити щось краще! Була б моя воля, то я виселив таких "нашеукраїнців" кудись подалі, в Азіопу.
 • 2007.10.04 | Tonic

  Наталка Мельник, бухгалтер НУО, Вінниця

 • 2007.10.04 | vkhanas

  Володимир Ханас, громадський діяч, Тернопіль

 • 2007.10.04 | guest

  Лариса Заливна, від Луганської обласної правозахисної жіночої організації "Чайка"

  Прошу поставити мій підпис під зверненням.
  Іншого способу я не знайшла.Може, підписати можна було простіше, ніж через це прохакння.
  Дякую. Лариса Заливна
 • 2007.10.04 | guest

  Orest Vlasov-Ovdijenko, strashy redaktor, Ukrajinsjka sluzhba, RFE-RL, na pensiji, Nimechchyna - Khorvatija

 • 2007.10.05 | guest

  Нестеренко Оксана, юрист

 • 2007.10.05 | guest

  Олексій Єфімов, м.Харків

 • 2007.10.05 | guest

  Лящук О.О. ММГО "Екоклуб", м.Рівне

 • 2007.10.05 | guest

  Іван Бейко, доктор технічних наук, професор, м.Київ,

 • 2007.10.05 | guest

  Сергій Камишан, Голова ради СМЕА "Зелений світ" (м. Сєверодонецьк)

  підтримую
 • 2007.10.05 | guest

  Тарас Возняк, Головний редаткор Незалежного культурологічного журналі "Ї" (Львів)

  підписуюсь
 • 2007.10.05 | guest

  Андрій Заморока, головний редактор журналу "Станіславівський натураліст" (Ів.-Франківськ)

  підписуюсь
 • 2007.10.05 | guest

  Чегорка Петро Тимофійович, голова правління Еколого-туристичного об"єднання "Орлан", голвний редактор часопису "Свята справа-ХХІ", м. Дніпродзержинськ

 • 2007.10.05 | guest

  Євген Шаповал, депутат Валківської районної ради (Харківська обл.)

 • 2007.10.05 | guest

  Вікторія Довгошия ГО "Зелений світ", смт. Гвіздець Коломийський р-н Ів-Франківська обл.

  Підтримую звернення
 • 2007.10.06 | Andriyko

  Андрій Козлов, адвокат (м. Київ)

 • 2007.10.06 | guest

  Проців Галина, Екологічний клуб "Край" (м. Бережани, Тернопільська обл., 80975332029

 • 2007.10.06 | guest

  Володимир Пономаренко, голова Сумського обласного відділення КВУ

 • 2007.10.07 | guest

  Трофимова Любов товариство книголюбів "Основа" (Київ)

 • 2007.10.07 | Адвокат ...

  Віктор Гарбар, прватний підприць, м. Харків, Альянс "Мйдан"

 • 2007.10.07 | guest

  Дмитріюк Марія-пенсіонер

 • 2007.10.08 | guest

  Юрiй Сидоров, юрист, Москва

 • 2007.10.08 | guest

  Ляшенко Оксана, гол. інженер-конструктор ТОВ "Теплоком", м.Київ

 • 2007.10.08 | guest

  Тамара Корніяка службовець Київ

 • 2007.10.08 | guest

  Аркушин Едуард, HR-менеджер, м. Дніпропетровськ

 • 2007.10.08 | guest

  Володимир Притула, Комітет з моніторингу свободи преси в Криму, Сімферополь

 • 2007.10.09 | guest

  Валентин Стецюкб керівник екологічної експедиції "Дністер", Товариство Лева, Львів.

 • 2007.10.09 | guest

  Орест Михальчук. м.Хайфа Ізраїль

 • 2007.10.09 | guest

  Андрій Бабій, аудитор

 • 2007.10.09 | guest

  Олексій Болдирєв, аспірант Міжнародного центру молекулярної фізіології НАН України, біолог

 • 2007.10.09 | guest

  Костянтин Селюнін, системний адміністратор, магістр, АФ "Либідь-Авто" АТ"УкрАвто"

  цілком за збереження...
 • 2007.10.10 | guest

  Марина Алексашина, журналист, г. Славутич

 • 2007.10.11 | guest

  Строганова Оксана, студентка

 • 2007.10.16 | guest

  Ryszard Ferchmin, Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk, prof. fiz. nauk, Poznan, Poland

  I dare to sign the letter concerning the establishment of the National Park "Houtsulshchina" in order to stress, that the Nature and People of these mountains belong to the heritage of whole Europe, not only to the Nation of Ukraina. It continues not only be popular among people living close together in the past, like Slovaks, Poles, Germans from Austria, Roumanians, but also has a chance, already marked, to fascinate more and more tourists from other
  over-industrialized european countries. If I am well informed - one of the chances of making this region more popular has been lost - I mean (according my information) that the Pope John Paul II wanted to visit Hoverla, which had not been allowed by the politicians ruling Ukraina at that time. The large percentage of Polish youths wandering across the Chornohora each summer rises hope of a better mutual understanding and relations in future between our nations. Establishing the National Park lies in the best interest of the population and all other europeans - please do it!

  Ryszard Ferchmin

  P.S. Personal: My Polish Grandmother (Jadwiga Pietrasiewicz) was born near Poltava, and my Father Witold near Kharkov. Both taught me singing in Ukrainian. I am writing in English since my Ukrainian is too bad to use it in public and I think you will understand why I do not use either Polish or Russian. RF
 • 2007.10.16 | guest

  Махомет Богдан , студент ТНЕУ

 • 2007.10.17 | guest

  Яворська Олена, начальник держуправління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій обл

 • 2007.10.17 | guest

  Леонов Євген Анатолійович, студент Запорізького національного технічного університету

 • 2007.10.21 | guest

  Юрій Зарицький пенсіонер Трускавець

 • 2007.10.24 | guest

  Сергій Факас, ІТ менеджер, Харків

 • 2007.10.24 | guest

  Miroslaw Werbowy, żurnalist, Warszawa

 • 2007.10.27 | guest

  Єременко Микола Федотович,інженер,м.Київ

 • 2007.10.29 | guest

  Юля Гордієнко, студентка

 • 2007.10.29 | guest

  Довгаль Олег, інженер

 • 2007.10.30 | guest

  ВОЛОДИМИР СИМЧИЧ , КОЛОМИЯ - ЧІКАГО , ПІДПРИЄМЕЦЬ

 • 2007.10.31 | guest

  Анатолій Семенюк, підприємець Київ

 • 2007.11.02 | guest

  Данилов Л., консультатнт, канд.техн.наук

 • 2007.11.02 | guest

  Iван Костiв,Iнженер,Чiкаго,США

 • 2007.11.02 | guest

  Таміла Литвиненко, підлітковий лікар, обласна лікарня м. Полтава

 • 2007.11.04 | guest

  Гомон Андрій Васильович, архітектор, "Фірма МЕЗА"

 • 2007.11.05 | guest

  марта Онуфрів, журналіст, правозахисник, громадянка України, що мешкає в Канаді

 • 2007.11.05 | guest

  Нiкандр Ласков, електрик, хIмкомбiнат, м.Саратов

  Я цiлком пiддержую звернення.Геть дикий капiталiзм з Карпат. Нiкандр Ласков.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua