МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Гарна християнська лeгeнда (/)

04/16/2008 | Георгій
Дужe зворушлива історія про людину і диких тварин, н.м.д. --ГП

*****************************

З ЦЕРКОВНОГО КАЛЕНДАРЯ
17 БЕРЕЗНЯ – ПРЕПОДОБНОГО ГЕРАСИМА, ЩО НА ЙОРДАНІ
Віктор ГРЕБЕНЮК

Цей святець жив у V ст., коли в Христовій Церкві нуртували богословські суперечки і багатьох вірних зваблювали численні секти. Славетного посника пустельника Герасима теж було зманили хитросплетива єретиків, та ненадовго. Крім сповідання чистого вчення, преподобний завів для монахів-пустельножителів, кожен із яких спасався у відлюдній печері, вельми суворі правила.

Мав цей аскет ще одну надзвичайно важливу рису для християнського проповідника – дар переконувати не тільки власним прикладом, а й поміччю в скрутну хвилину. Ось один, хоч і дуже незвичайний епізод. Блаженні отці Евірат і Софроній Софіст пишуть у творі «Луг духовний», що Герасим якось порятував пораненого лева. Тож безсловесний звір так прив’язався до святого, що всюди ходив за ним, наче ручний. Доріжкою між печерами ходив осел із баклагами води, і старець наказав леву охороняти його від зловмисників. Одного ж разу лев задрімав і лиходії викрали віслюка. Отець Герасим подумав, що це лев його з’їв та й прогнав хижака. Та невдовзі вкраденого віслюка було повернено монахам і лева знову допустили до чорноризців. Коли ж преподобний отець Герасим відійшов до Господа і був похований, лева не було в монастирі. Він прийшов і став шукати свого старця. Його повели до гробниці і лев, бачачи, що братія плаче, став битися головою об землю, і так помер. Цей випадок, як пише у житії преподобного Герасима святитель Петро Могила, «показує нам, якими слухняними були звірі Адаму до його гріхопадіння».

Волин. єпарх. відом.– 2008.– № 03 (40)

http://www.pravoslavja.lutsk.ua/vev/stattja?newsid=739

Відповіді

  • 2008.04.18 | Георгій

    Щe дужe гарно про людину й тварин (л., укр.)

    http://www.cerkva.info/2008/04/13/tvorinnja.html

    "...В сьогоденні ми можемо побачити безліч прикладів жорстокого ставлення до тварин і не лише диких, а що ще більш неприємне до домашніх. Людина часто зраджує і зневажає вірність "молодших братів". Хто ще з тварин може так любити людину, бути таким вірним другом яким є собака? Проте на вулицях сучасного міста можна зустріти бездомних тварин, до котрих людям немає ніякого діла. Щоб змінити ситуацію з бездомними тваринами людина єдине, що вживає, то це їх винищення. Подібна жорстокість і байдужість впливають на процес нашого спасіння зовсім не позитивно.

    Відношення до собак в церковному середовищі не завжди рівномірне. Дехто пропагує вчення про нечистоту собаки, проте це язичницький забобон, очевидно північноєвропейський, і достатньо стійкий. Свого часу Церква просто не стала з ним полемізувати і не проповідувала ні за, ні проти нього, але вийшло так, що, хоча сьогодні цей забобон в народі фактично зник, зусилля церковних людей підтримують його. В Біблії ж про відношення святині і собаки сказано абсолютно ясно, в книзі Товіт у Старому Завіті. Сюжет цієї книги полягає в тому, що Господь посилає юнака Товію в дорогу, і батько дає хлопчику в супровід пса (Товіт 5:17), а Господь дає йому для охорони ангела Рафаїла. Треба помітити, що ангел собаки не боїться. Так утрьох вони і подорожували.

    З одного боку, Бог дав владу людині над всіма тваринами. З іншого - влада ця припускає і відповідальність людини перед Богом за все живе на Землі. Людина повинна піклуватися про весь світ, примножувати його багатства, щоб все живе на Землі зберігалося і примножувалося. Одним словом, людина повинна дуже трепетно і дбайливо відноситися до всього тваринного світу. (...)"
  • 2008.04.18 | Tatarchuk

    бродячий сюжет

    Схожий є про Андрокла якого спасений ним лев спас від загибелі в амфітеатрі. І найвідоміший про рицаря Круглого Столу Івейна який спас лева і той всюди слідував за ним. Так само є багато сюжетів в східній міфології, зокрема у Ведах. В Індії це дуже популярний сюжет, в Ірані також. У мусульман відома історія про імама Алі (який навіть отримав кличку Шер, тобто лев чи тигр).
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.04.18 | Георгій

      Так

      Я знаю, що числeнні "житія святих" дужe лeгeндарні, фантастичні, і іноді їх сюжeти запозичeно з більш стародавніх лeгeнд різних культур. Алe "мeссидж" від цього нe псується.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.04.18 | Tatarchuk

        згоден*3

        Георгій пише:
        > Я знаю, що числeнні "житія святих" дужe лeгeндарні, фантастичні, і іноді їх сюжeти запозичeно з більш стародавніх лeгeнд різних культур. Алe "мeссидж" від цього нe псується.

        Більш того було б дивно якби те що зараз зветься "корисні та доцільні меседжі" не потрапило б до християнства. Крім того такі історії необов\язково фантастичні, думаю не менше 50% з них засновани на реальних подіях. Та й не такими вже різними зрештою "по духу" були імам Алі, святий Герасим чи лицар Івейн :)
    • 2008.04.18 | +О

      Re: а на що Вам схожий цей сюжет? (л)

      http://truechristianity.info/saints_11/saint_reverend_varlaam_and_others.php
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.04.22 | +О

        Re: порівняйте з житієм Будди



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".