МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Константинопольський десант на берегах Дніпра (/)

10/05/2009 | Релігія-БП
Павєл Круґ, Независимая газета (Росія)
http://www.ng.ru/politics/2009-10-02/1_patriarhi.html

Константинополь «б’є у спину» Москві? Реакція патріарха Кирила на переговори вселенського патріарха з представниками Української автокефальної церкви буде залежати від їх результатів. У разі виникнення в Україні митрополії Вселенського патріархату слід чекати на загострення відносин Москви й Константинополя, – пише Павєл Круґ у російському виданні «Независимая газета».
Результати візиту можуть змінити співвідношення сил у світовому православ’ї
Завтра починається візит делегації константинопольського патріарха до Києва для переговорів із представниками Української автокефальної православної церкви (УАПЦ) про її можливе прийняття до юрисдикції вселенського патріарха Варфоломія як митрополії. Раніше глава УАПЦ митрополит Мефодій (Кудряков) написав про це відповідне прохання.
Раніше про направлення делегації було прийнято на засіданні Синоду Константинопольського патріархату, яке відбулося 28-30 вересня у Стамбулі. Переговори триватимуть два дні. Якщо вони закінчаться провалом, нічого у релігійному життя України не зміниться: три православні церкви, що не визнали одна одну, продовжать мляві дискусії про умови подолання розколу в рамках спеціальних комісій.
Якщо ж результат візиту константинопольської делегації виникає українська митрополія Вселенського патріархату, це серйозно перекроїть релігійну карту країни та змінить співвідношення сил у світовому православ’ї.
У разі такого розвитку подій найбільших збитків зазнає київський патріарх Філарет, переговори якого з Константинополем минулого року провалилися, незважаючи на потужну підтримку з боку адміністрації президента Віктора Ющенка. На відміну від митрополита Мефодія, Філарет просив його не про включення своєї церковної структури до юрисдикції Константинополя, а про визнання УПЦ КП самостійною Помісною церквою. Патріарх Варфоломій відмовив так само, як у 1992 році в аналогічному проханні Філарету відмовив патріарх Алєксій ІІ. Тепер у разі успіху переговорів Константинополя з УАПЦ київський патріархат може розвалитися. Єпископи-філаретівці зроблять свій вибір між Константинополем і Москвою, а у патріарха Філарета залишаться тільки особисто віддані йому прибічники. Тому Філарет досить болісно відреагував на ініціативу митрополита Мефодія, пояснивши її в одному зі своїх інтерв’ю «підступами Кремля». Це правильно лише у тому розумінні, що в УАПЦ зрозуміли: від Москви чекати на визнання марно – і вирішили звертатися просто до Константинополя.
Для УПЦ МП поява української митрополії Константинопольського патріархату на чолі з митрополитом Мефодієм стало б теж дуже неприємною, але усе ж не катастрофічною подією. По-перше, щодо цього ієрарха у Москві відчувають значно меншу ідіосинкразію, ніж до анафемованого Архієрейським собором РПЦ 1997 року Філарета (Денисенка). По-друге, досвід співіснування паралельних церковних структур Московського та Константинопольського патріархатів уже наявний, наприклад, в Естонії. І, нарешті, по-третє, серед частини духовенства УПЦ МП теж сильні симпатії щодо Константинополя. Не виключено навіть, що деякі ієрархи, які нині поминають під час богослужінь митрополита Київського та всієї України Володимира (Сабодана) як «Повелителя й Отця нашого» (тобто як главу самостійної Церкви!), можуть наслідувати приклад митрополита Мефодія.
Звісно, у разі прийняття УАПЦ до юрисдикції вселенського патріарха це серйозно загострить взаємовідносини Москви та Константинополя. Вони тільки-тільки стали налагоджуватися завдяки патріарху Кирилу, який у липні здійснив до патріарха Варфоломія візит із пропозицією дружби та навіть запросив його надалі відвідати Москву. І ось – Константинополь знову заносить руку для «удару в спину»! Це ніяк не вписується у «новий формат відносин», про який ієрархи нібито домовилися у Стамбулі. Ще рік тому сама поява константинопольської делегації на берегах Дніпра без попереднього узгодження з РПЦ викликала б у Москві обурення – порушення «канонічної території»! Як відреагує патріарх Кирил на переговори між Константинополем та УАПЦ, буде залежати від їх результатів. Можливо, вони взагалі не матимуть успіху.

Відповіді

  • 2009.10.05 | Kohoutek

    Re: Константинопольський десант

    Константинополь, наверняка, не примет УАПЦ под свой омофор. Но и не откажет безоговорочно. Будет найдена некая формулировка, оставляющая вопрос открытым - типа, "не сейчас, но мы ещё будем думать".

    Как бы то ни было, УПЦ (МП) и УПЦ-КП получают новый мощный стимул к объединению и созданию автокефальной УПЦ - угроза вторжения Константинополя на их каноническую (как каждая из них полагает) территорию. Обе церкви понимают, что будь украинское православие единым, Царьграду тут ловить было бы нечего. Недаром пятничная встреча делегаций УПЦ и УПЦ-КП прошла в очень дружественном и деловом ключе, что немало взволновало "блистательных одесситов". Характерным знаком является то, что стороны договорились впредь использовать наименования и титулования обеих церквей безо всяких кавычек.

    Любопытный разговор между российским православным национал-шовинистом и священником УПЦ из Луганской области (заметим - далеко не "оранжевым"):
    http://kirillfrolov.livejournal.com/673197.html
    Следует обратить внимание на половинчатость заявлений о том, что начавшееся в некоторых церковных изданиях и на переговорах именование представителей т.н. «Киевского патриархата» по их «титулам» не означает признания раскольничьей иерархии. Само появление раскольников в панагиях, клобуках и с крестами в священных стенах Киево-Печерской Лавры, их именование "патриархами", "митрополитами" и "отцами" без кавычек вводит верных в искушение и служит укоренению, а не преодолению раскола. Ибо раскольники начинают чувствовать себя легитимными. Как рассказывали киевляне, бабушки в Лавре стали подходить к «митрополиту» Дмитрию Рудюку, не зная, что он раскольник.

    Очевидно, что все это будет обсуждаться и на торжествах в честь св. Димитрия Ростовского, куда уже прибыл Блаженнейший митрополит Владимир прибывает Святейший Патриарх Кирилл, и на ближайших Синодах в Москве и Киеве.

    Могу себе представить реакцию Святейшего Патриарха Кирилла, митрополита Одесского Агафангела и многих других иерархов при виде бумажки, где анафематствованный расстрига Филарет Денисенко будет именоваться «патриархом», а его свита - «архиереями», а привлеченный к ответственности за дебоширство глава «УАПЦ» Мефодий Кудряков - «митрополитом» без кавычек.

    3rd-Oct-2009 09:57 pm (local)
    rebrik
    В таких вещах не ошибаются.

    3rd-Oct-2009 10:01 pm (local)
    kirillfrolov
    Вы так уверены?
    Все люди железные и не совершают ошибок?

    3rd-Oct-2009 10:04 pm (local)
    rebrik
    Уверен.
    Подтверждение будет до Покрова
  • 2009.10.05 | Кацманавт

    Делегація Вселенського Патріархату зустрілася з головами українс

    Члени спеціальної делегації Константинопольського Патріархату до України зустрілися в Києві з керівниками українських православних Церков – Української Православної Церкви (що в єднанні з Московським Патріархатом) Митрополитом Володимиром, Української Православної Церкви – Київського Патріархату Патріархом Філаретом, а також Української Автокефальної Православної Церкви Митрополитом Мефодієм, повідомляють прес-служби цих Церков.

    Делегація, зокрема, заявила, що мета їхнього перебування в Україні, яке закінчується сьогодні, – сприяти подоланню церковних розколів. При цьому вони наголосили, що Вселенський Патріархат не чинитиме з цього огляду односторонніх дій.

    Як повідомив минулого тижня сайт «Релігійно-інформаційна служба України» з посиланням на представника Вселенського Патріархату, Священний Синод Константинопольського Патріархату вирішив послати спеціальну комісію для детальнішого вивчення ситуації в Україні після нещодавнього звернення Української Автокефальної Православної Церкви до Вселенського Патріарха Варфоломія I з проханням допомогти подолати церковний розкол в Україні, а також прийняти УАПЦ до своєї юрисдикції на правах автономії.

    УАПЦ і УПЦ-КП вважаються в православному світі «неканонічними», на відміну від УПЦ (МП), яка перебуває в юрисдикції Російської Православної Церкви (Московського Патріархату) на правах автономії. Бажане для УАПЦ входження до Вселенського Патріархату надало б канонічності і їй.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".