МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Патріарх ФІЛАРЕТ про єдинy Українськy Православнy Церквy (/)

11/12/2009 | Георгій
Патріарх ФІЛАРЕТ: Єдина Українська Помісна Православна Церква обов’язково буде

Ексклюзивне інтерв’ю з Святійшим Філаретом, Патріархом Київським і всієї Руси-України

– Ваша Святосте, дозвольте ще раз привітати Вас на американській землі, де також є вірні Української Православної Церкви Київського Патріархату. Ви щороку відвідуєте наш Вікаріат? Скільки парафій Київський Патріархат має в США та Канаді? Наразі керівництво американськими парафіями Ви здійснюєте особисто. Чи матиме Вікаріат свого єпископа?

- Вікаріат УПЦ КП в США і Канаді об’єднує українські парафії, що перебувають у канонічній єдності з Київським Патріаршим Престолом. У США ми маємо майже 20 парафій. У Канаді наразі немає наших громад, хоча є бажаючі навернутися в лоно Київського Патріархату. Але, зауважу, наша Церква не ставить за мету когось переманювати й агітувати долучатися до УПЦ КП: все повинно робитися добровільно, за бажанням віруючих. Ось, приміром, парафія св. Андрія Первозваного в Блюмендейлі, яка була колись в Київському Патріархаті за часів Патріарха Мстислава, а відтак відійшла від нас, знову повернулась до УПЦ КП. Ми радіємо цьому. Я агітації не веду, але як Патріарх схвально ставлюсь до бажання громад бути в єдності з УПЦ КП. Стосовно керівництва Вікаріатом УПЦ КП в США та Канаді, то його спочатку очолював нині спочилий у Бозі архиєпископ Бориспільський Степан (Біляк), потім був єпископ Паїсій (Дмоховський), який нині не є в лоні УПЦ КП. Керую сьогодні Вікаріатом я. А безпосереднє управління на місцях здійснюється секретарем Вікаріату протоієреєм Віктором Полярним. Якщо буде потреба, то ми направимо сюди єпископа.

– 22 жовтня 2009 року Українська Православна Церква Київського Патріархату відзначила 14-ту річницю інтронізації свого Предстоятеля Святійшого Філарета, Патріарха Київського і всієї Руси-України. Як змінилась Церква під Вашим мудрим керівництвом? Розкажіть, будь ласка, про нинішню її структуру.

- За роки мого очолення Київський Патріархат зріс учетверо. УПЦ КП є Помісною Православною Церквою, яка звершує своє служіння в Україні для віруючих усіх національностей. На сьогодні єпископат УПЦ Київського Патріархату має 42 архиєреїв, в Україні діють понад 4500 парафій, об’єднаних у 33 єпархії у всіх областях нашої держави, в тому числі чотири єпархії за межами України (Греція, Росія, США, Молдова). Плідно функціонують Київська і Львівська православні богословські академії, семінарії у Луцьку та Рівному, Богословський інститут в Івано-Франківську, Теологічне відділення філософсько-теологічного факультету Чернівецького національного університету. Маємо близько 50 монастирів, 14,5 мільйона парафіян.

– Святійший Владико, наша газета «Українське Слово», її власники та журналісти нагороджені Вами кілька років тому орденами. Щ иро дякуємо Вам за високу оцінку нашої скромної праці. З цікавістю стежимо за релігійним життям Української Православної Церкви Київського Патріархату, регулярно розміщуємо про це інформацію у тематичній сторінці «Благовіст». Останнім часом наша увага прикута до перемовин між Українськими Православними Церквами Київського та Московського Патріархатів. Чим зумовлені ці кроки? Чи є перспектива об’єднання усіх трьох гілок українського православ’я? Чи не чинитимуть перешкод Фанар й Чистий перевулок цьому зближенню? Адже у разі успіху Україна стане найбільшою православною державою у світі.

- Так, ми розпочали підготовку до діалогу з УПЦ Московського патріархату. В УПЦ КП сподіваються, що підготовчі зустрічі будуть сприяти зближенню православних віруючих різних юрисдикцій, а також подоланню ворожнечі між віруючими Московського та Київського Патріархатів, яка, на жаль, зараз існує. Всі знають про те, що Українське Православ’я розділене. Київський Патріархат неодноразово виступав з ініціативами щодо подолання цього розділення. Зважаючи на значимість і авторитет УПЦ КП, з нами почали рахуватись, уже не ставлять ультиматумів. У нас є впевненість, що єдина Українська Помісна Православна Церква буде обов’язково. Як і процвітатиме Україна, якій Всевишній подарував незалежність. Українська держава є основою для існування автокефальної Церкви, а Церква є духовною основою України. Тобто ми є взаємопов’язаними. Хоча і відокремлена Церква від держави. Остання не може існувати без міцного духовного підмурівку, а Церква не може бути самостійною, коли немає незалежної держави. Тому УПЦ КП підтримує державу, бо є помісною й автокефальною.

Якщо все Українське Православ’я об’єднається, то Україна стане потужною православною державою. На сьогодні Україна уже має понад сто єпископів (Московський Патріархат в Росії - 85 архиєреїв), Україна має 80 єпархій, а Росія – 65, у нас є 15 тисяч парафій, у РФ – 12 тисяч. Щоправда, Росія перевершує Україну за кількістю православного населення: там близько 50 мільйонів, а у нас – близько 30 мільйонів. І якщо утвориться в Україні єдина Помісна Православна Церква, то вона стане на рівні з Російською Православною Церквою. А з історичної точки зору, ми є корінь РП МП, а не навпаки.

Між Москвою і Константинополем точиться боротьба за першість у світовому православ’ї. Москва хоче посісти перше місце як найбільша Церква. А Константинополь хоче цьому завадити. Для Московської Церкви дуже важливо, щоб Українська Церква була в складі Московського Патріархату, тоді вона одна більша за всі разом узяті. Константинопольський Патріархат – перший за честю і ця першість ґрунтується ­­­на історії. Святі отці, вся культура – це все пов’язане з Константино­полем. Для того, щоб утриматися ­в такому стані, йому необхідно мати реальну силу. Якщо Українська Церква буде з Москвою, то перевага буде на боці Москви. Якщо з Константинополем – перевага на боці Константинополя.

– Нещодавно в Україні побувала делегація Вселенського патріарха Варфоломія І. Ваша Святість мав зустріч з посланцями Константинополя. Якщо можна, розкажіть про це.

- Як Патріарх Київський і всієї Руси-України у приміщенні Київської патріархії 4 жовтня я мав зустріч з делегацією Константинопольського Патріархату, до якої входили митрополит Гальський Еммануїл, генеральний секретар Священного Синоду Вселенського Патріархату архімандрит Елпідофор (Ламбрініадіс) та священик Василій Папафанасіу. Делегація з 3 по 5 жовтня перебувала в Україні й зустрічалася з Предстоятелями УПЦ МП та УАПЦ - митрополитом Володимиром і митрополитом Мефодієм.
Під час зустрічі йшлося стан справ у церковному житті України, висловлювались думки стосовно проблеми церковного розділення та шляхів його подолання.

Вселенський Патріарх зацікавлений в тому, щоб Українська Церква була незалежною від Москви, бо тоді не буде й претензій Московської Патріархії на першість у світовому Православ’ї. Москва ж, навпаки, зацікавлена, аби утримати Україну під своїм впливом, тому й приїжджав в Україну Патріарх Кіріл, який намагається за будь-що утримати УПЦ в своєму складі.

– В Україні розпочалась президентська виборча кампанія. Знаю, у Вас склались приязні стосунки як з Віктором Ющенком, так і з Юлією Тимошенко. Українська Православна Церква Київського Патріархату зробить конкретний вибір, чи буде рівновіддаленою?

- Церква в Україні, згідно Конституції, не повинна втручатись у політичні справи. І тому, коли Московський Патріархат вліз у виборчу кампанію в 2004 році на боці одного кандидата в Президенти, то це отримало осуд з боку суспільства, оскільки Церква взялась не за свою справу. А тому УПЦ КП не бере участі у виборчій кампанії, але ми не байдужі до того, хто буде керуватиме державою. Наша Церква морально підтримуватиме ті політичні сили, які стоять на державницьких засадах. Але відкрито агітувати не будемо.

– Насамкінець, Святійший Владико, хочу Вам щиро подякувати за розмову. Ваша постать у релігійному та духовному житті українців є унікальною. Ви були в історії нашої Церкви 90-тим київським митрополитом і стали третім патріархом Київським і всієї Руси-України. Я разом із нашими читачами схиляюся перед Вашою глибокою вірою та духовним авторитетом та прошу Вашого молитовного заступництва.

- Я дуже вдячний вашій газеті за підтримку УПЦ КП і закликаю Боже благословення на керівництво, редакцію, усіх журналістів й бажаю, аби й надалі вона служила інтересам насамперед духовного відродження і інтересам Української Православної Церкви Київського Патріархату.

Розмову вела Оксана КУШІЦЬКА,

«Українське Слово»

Джерело: Прес-центр Київської Патріархії.

http://www.cerkva.info/2009/11/11/intervju.html


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".