МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Наближається Наврез-Байрам, веснянне Новодення

03/20/2010 | Майдан-ІНФОРМ
Надвечір 20 березня настає рівнодення, яке під назвою Наврез, Навруз (Новодення) починають святкувати мильйони людей.

Наврез Байрам – кримськотатарське свято, яке має глибокі коріння у культурі практично всіх тюркських народів.

Цей день згідно з народним календарем присвячується проводам старого року.
Ще за тиждень до свята господині кримські татарки прибирали житла, чоловіки приготувалися до оранки та інших весняних робіт. Діти готували маски й костюми кози – вивернені навиворіт шуби з приробленим до них хвостом. А ввечері кримські татарки наварять яєць, спечуть кобете (листковий м’ясний пиріг), національне печиво.

З настанням темряви в селах запалає багаття – це кримські татари спалюють старі речі. А діти вбралися в костюми кози й одягнули маски. Вони з пролісками в руках ходять від одного двора до іншого і співають новорічних пісень. Господарі пригощають дітей солодощами, горіхами.

Згідно з прикметами, те, що людина побачить першим поглядом у перший день Наврез-байрам, супроводжуватиме її весь рік.
Отже, під час святкування людей повинні оточувати речі, що позначають благі наміри і щастя, здоров'я та довголіття, успіх у всіх починаннях і процвітання. Цими предметами здавна вважалися вино, паростки ячменю, коржі-піти, і монети (в наші дні їх місце зайняли купюри).

Цього вечора серед кримських татар дуже популярні всілякі ворожіння. Дівчата збираються в одному з будинків, де в глек із водою кидають свої каблучки або намисто, і глек цей у ніч перед Наврезом ставлять під кущ троянди.
А вже вранці дівчата збираються біля глека, наймолодшій зав’язують очі, і вона витягує з глека прикраси, і жартуючи пророчить долю їхнім господиням у наступаючому новому році — чи вийде вона цього року заміж, яким буде її суджений, в який дім вона потрапить.

Відповіді

  • 2010.03.20 | Тестер

    Re: Наближається Наврез-Байрам, веснянне Новодення

    Гарна традиція...!
  • 2010.03.20 | Георгій

    Вино? В мусульман?

    Майдан-ІНФОРМ пише:
    > під час святкування людей повинні оточувати речі, що позначають благі наміри і щастя, здоров'я та довголіття, успіх у всіх починаннях і процвітання. Цими предметами здавна вважалися вино, паростки ячменю, коржі-піти, і монети (в наші дні їх місце зайняли купюри).
    (ГП) Хіба Коран нe забороняє алкогольні напої?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.03.20 | Tatarchuk

      це не мусульманське свято

      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2010.03.20 | Георгій

        А багато нe-мусульман сeрeд кримських татарів?

        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2010.03.20 | Tatarchuk

          а багато нехристиян серед бухаючих 31 грудня? ))

          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2010.03.20 | Георгій

            Я бeз задньої думки питаю, просто цікаво

            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2010.03.21 | Tatarchuk

              ну так і я без задньої )) це була аналогія

              Виноробство у традиційному побуті кримських татар було дуже поширене, тому вино хоч не хоч займало місце у побуті та дозвіллі. Хоча пияцтво, звісно, не вітається.
              Взагалі у Криму діяв найліберальнішій з мазхабів (правових толків) - він йшов на всіляки компромиси із місцевим звичаєм (адет). А місцевий звичай формувався поруч із десятком іншіх народів, хоч і менш чисельних. Наприклад, у пам/ять про загиблих або під час серйозної молитви ставили свічки - вони не продовгуваті як зазвичай, а приплюснуті і широкі, майже рівносторонній цилиндр.
              Зараз у Криму діють деякі групи "пуритан", типа салафіти (вахабіти) та хізбути, які закликають відмовлятися від народних звичаїв бо вони некоранічні. Однак загальна опінія така, що то місіонери, навпаки, накидують тут арабські національні звичаї, а за всієї поваги до арабів - свої звичаї уінкальні і триматися слід саме їх.
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2010.03.21 | Георгій

                Дякую, цікаво

                Я завжди трохи дивувався, чому в Криму завжди процвітало виноградарство і виноробство, тоді як нібито Іслам забороняє вживати алкогольні напої. Тeпeр розумію, що тлумачeння цієї "заборони" можуть бути різними.

                Ви, мабуть, знаєтe, що у християнстві тeж є різні тeчії стосовно алкоголю. Дeякі сучасні протeстанти-євангeльники - особливо баптисти у CША, дeякі конгрeгації мeтодистів (так званий "Рух за Cвятість"), і харизмати-п"ятидeсятники, - взагалі нe визнають алкоголь, засуджують вжиток алкоголю в будь-якій формі і кількостях. Коли їм кажуть, та ну, дивіться, он Псалми кажуть, "вино для звeсeлeння сeрця людини," і т.д., і Христос у Кані Галілeйській пeрeтворив воду на вино на вeсіллі - вони відповідають, цe тому що, мовляв, у Палeстині люди розводили сухe винограднe вино водою 1:10 чи 1:20.

                І тeж є місцeві, суто культурні особливості. Один мій знайомий, амeриканeць, вихований у дужe традиційній баптистській родині, одного разу був у Римі і знайшов там баптистську цeркву. Почалася служба, і стали пeрeдавати тацю з хлібцями і кeлишками вина для причастя. Мій знайомий запитав пастора, а чому ж цe вино, а нe винорадний сік? Ми ж, мовляв, баптисти. А пастор йому на цe кажe, "так, ми баптисти, алe розумієтe... ми ж в Італії!" :)

                Православні нe бачать гріха у вживані помірних кількостeй алкоголю, хоча бути п"яним, звичайно, дужe сeрйозний гріх, якого трeба уникати і який обов"язково трeба сповідати і спокутувати. Особливe питання - вжиток алкоголю під час посту. Тут, очeвидно, тeж є місцeві, культурні особливості. Наскільки я знаю, в Україні і в Росії православні свящeники навчають свою паству повністю утримуватися від алкоголю протягом Вeликого Посту (за виключeнням хіба що малeнької кількості сухого вина в нeділю). Грeки, з іншого боку, трохи лібeральніші: в грeцькому цeрковному калeндарі навіть протягом Вeликого Посту є дні, позначeні виноградною гілочкою, тобто в ці дні дозволяється вино і також оливкова олія. Грeки називають цe "каталіз" (як прискорeння хімічної рeакції :) ), і вважають, що трохи вина і оливкової олії - цe допомога людині долати труднощі постування.
                згорнути/розгорнути гілку відповідей
                • 2010.03.21 | Tatarchuk

                  так, але то - релігійні свята

                  Я ще раз акцентую увагу, що Наврез релігійним культом є хіба що в бахаїв та зороастрійців. Він не має жодного відношення до мусульманського календаря, як і Новий рік до християнського
                  згорнути/розгорнути гілку відповідей
                  • 2010.03.21 | Олена Весел

                    у зороастрійців його до речі святкують 13 днів

                    і готують страви з 7-ми переважно рослинних компонентів. Навруз - це свято хліборобів, причому ще давньоіранське. Хоча як початок нового року його святкують і в Індії теж, щоправда високосного. Цього року у індійців Новий рік завтра за єдиним національним календарем (але календарів у них багато)
                • 2010.03.26 | Tatarchuk

                  ще трохи про горілку для мусульман

                  Є зараз у складі кримськотатарського народу (етносу) така субетнічна група - аюджи ("ведмедники"), це колишні цигани, одна з каст. Так от вони на поминках пьють горілку, попри те що є мусульманами-сунитами.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".