МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Вчителя, сина людського, відкритий лист Президенту...

06/26/2010 | W.Scherbyna
Вчителя, сина людського, відкритий лист Президенту, послання євреям і людям
Частина 1.
Наївні люди! Прости їх, Господи. Вони прочитали лише заголовок, а вже в думках своїх грішать проти мене. Він справді вимагає коментарю, який буде нижче.
Не з власної волі мав автор нещастя почати діалог з владою. Мій стан легко зрозуміти, якщо уявити людину, яка попала в клоаку, що кишить гадами, скорпіонами і іншими тварями ядовитими.
Крім адміністративних і правових установ районного і обласного рівнів, за останні кілька років тричі писав президенту Ющенко. Останній відправлений 31.10.2009 р. В ньому я, між іншим, попереджав, що четвертий лист буде відкритим. Тоді ж і аналогічного змісту отримали листи Генпрокурор і Тимошенко ( АС 81 ). Як легко здогадатись: на даний час – жодної відповіді від згаданих адресатів.
Той факт, що директор Дунаївської ЗОШ порушує трудове і кримінальне законодавство (доведено СБУ у Львівській обл.), а влада в особі Шалапського (Керівника відділу освіти Перемишлянської РДА Львівської обл. ), Паски (Голови Перемишлянсьеої РДА у Львівській обл.), Хмиля (Заступника голови Перемишлянської РДА у Львівській обл.), Нижника (Прокурора Перемишлянського р-ну Львівської обл.), Борняка (Судді Перемишлянського районного суду Львівської обл.), Хобзея (Начальника Головного управління освіти і науки Львівської РДА ), Біляк (Заступник начальника головного управління освіти і науки Львівської РДА) активно, чи своєю бездіяльністю захищають її, а не закон, не може, звичайно, здивувати громадян України і, тим більше, стати достатньою підставою для листа подібного змісту. Те, що кліщі і блохи – паразити-кровопивці, моськи мене дістали – це факт.
В цьому місці автор змушений зробити невеличку пізнішу вставку. Я отримав відписку з Генпрокуратури за підписом прокурора Перемишлянського р-ну Нижника з якої слідує, що розгляд кримінальної справи не є компетенція прокуратури; і, таким чином, свідомо продовжують прикривати злочин. Відповідь Ющенка прийшла зі стайні Хобзея. Легко здогадатися, що їх дії – адекватні і законні, як слідує з відповіді. Універсальний прийом наших корумпованих чиновників і правосуддя: пишіть хоч до самого Господа Бога, все одно відповідь прийде якраз від тієї ланки, яка саме і порушує закон.
Робота повинна була з’явитися в Інтернеті перед Новим роком. Зауважу, що епістолярний жанр не є парафія автора, свої думки він фіксує на папері з великою неохотою, в силу крайньої необхідності, як у даному випадку. Я думаю, отже я живу, - цей девіз Декарта не слід вважати лише і виключно характерним для нього. Ця обставина, масштаб і важливість теми виключав будь-який вольовий контроль автора над процесом, а, отже, і часовими рамками. Сьогодні восьме січня – в мене не має впевненості, що робота з’явиться до першого туру. На все воля Божа. Однак, це не є важливо. Політика і політики – прах, сміття. Ми будемо говорити про вічне.
Все значно складніше, все архіскладно. Фактор часу має вирішальне значення і для автора листа і для людства і як фундаментальна категорія Реальності. Що до автора, то в свої п’ятдесят п’ять років чітко усвідомлюю обмеженість свого земного буття і духовних ресурсів. А ситуація, на мою думку, - критична. Хочеться вірити і сподіватися, однак, я боюсь, що, можливо (не дай Боже), людство перейшло ту критичну точку, після якої не має повернення.
Те що, наприклад, відбувається в Україні, не може не хвилювати громадян, людей які не втратили розум, совість і гідність. А відбувається ось що: ми є свідками і учасниками локального Армагедону – демон української влади оголосив смертельну війну ангелу українського народу.
І це ще не все, - далеко не все. Нещодавно почалося нове століття і тисячоліття; людство говорить про глобалізацію і глобальні проблеми. Це, природно, вимагає глобального мислення і глобального світогляду, глибокого осмислення фундаментальних категорій і понять. Парадокс і фундаментальний закон полягає в тому що всі проблеми породжує людина, її розум, - він же і вирішує. Однак, для цього він повинен, заперечивши самого себе, піднятися на інший, вищій рівень. Людина має піднятися над собою, зробити ще один крок до Всевишнього. “Молоде вино слід налити в нові міхи”.
Однак, саме цього і не спостерігається. Води пошлості і тупості, лицемірства і фарисейства, егоїзму і агресивності обіймають мою душу.
Гуманізм означає не що інше, як той факт, що людина не засіб, а самоціль; вінець Творіння, “подобіє Боже” і, що не менш важливо, фундаментальна проблема творіння.
Ось про що будемо толкувати (кувати толк), постараємося пролити Світло. Будемо, однак, пам’ятати, що проблеми не вирішуються. Слід іти до Світла, просвітити душу, розум і тоді він – світлий розум – побачить проблему: вона висвітлиться, проясниться. Оце і є основний евристичний принцип.
Забігаючи наперед, зауважимо, що джерело Сили і джерело Світла не тотожні поняття, - антиподи. Шлях до Сили – силовий шлях – веде до смерті, шлях до Світла – світлий шлях – веде до вічності.
Слід бути готовим до єретично радикальних висновків стосовно нинішньої теології і науки.
Ті, кому комфортно в рамках сучасного світогляду і релігії можуть далі не читати, оскільки відаю, що не слід спокушати “малих цих”.
Спустимося тимчасово на грішну землю, повернемося, як то кажуть, до наших баранів, тобто до політиків. Невдячна тема, - скажу я вам. Нічого, окрім огиди і відрази ці істоти викликати не можуть. Хтось же, однак, має показати їм власна тупі, наглі, самовдоволені пики.
Думати, що можна вести з нашими політиками конструктивний діалог може лише безнадійно наївна людина. Ми вже знаємо різницю між силою і світлом. Шлях сили руйнує; і саме тому з нашою політичною системою і політиками слід говорити з позиції сили, лишаючись світлими. Воістину, горбатого могила виправить.
Звернемося до Книги, яка не будучи самим Джерелом, суттєво його відображає, репрезентує, несе печать святості. Запам’ятайте: немає Джерела окрім Джерела.
Я знаю: “Не давайте святого псам, і не розсипайте перел своїх перед свіньми, щоб вони не потоптали їх ногами своїми, і, обернувшись, щоб не розшматували і вас...” М.7.6.
Але і Шевченка пам’ятаю: “...ще поганше на Вкраїні: дивитись, плакати і мовчать”.
Не слід мовчати, “спати ходячому, серцем завмирати і гнилою колодою по світу валятись”. Таку політику і політиків потрібно “проклинати і ...запалити”.
Це про наших політиків сказано: “Найважливіше в Законі покинули: суд, милосердя та віру...” Мт.23.23.;
“...Назовні здається людям за праведних, а всередині повні лицемірства та беззаконня” Мт.23.28. Це про них сказав Іван Хреститель: “Роде зміїний, - хто вас надоумив втікати від гніву майбутнього?” Мт.3.7.
В Книзі знаходимо пояснення їхньої суті: “Не можете Богові служити й мамоні” Мт.6.24. Мамоні – грошам вони служать ізчаддя пекла.
Хочу зауважити одну принципову річ: не слід розділяти політикум на владу і опозицію. Все це блеф, спектакль, який розігрується для людей. І демократію маємо псевдо, оскільки влада не живе нею, а імітує, знову таки – розігрує спектакль.
Про своє беззаконня, паскудство, зловживання самі ж політики розказали і далі розказують – тут добавити нічого. Є один цікавий момент. Адже відомо: “Не судіть, щоб і вас не судили; бо яким судом судити будете, таким же осудять і вас...” Мт.7.1; 7.2.
Плювати їм, звичайно, на громадян і Закон; однак хоча б з інстинкту самозбереження поменше гавкали один на одного. А пояснення просте: не потрібно їм ніякого інстинкту самозбереження, оскільки знають про свою безкарність. Роблю що хочу, балакаю що хочу і нічого мені за це не буде, - життєве кредо політика.
Так ось: ніякого “бісеру серед свіней” я метати не збираюся. Наші політики прекрасно вписуються в жанр байки, гротеску, абсурду. Цим і скористаюсь. Тепер що до термінології. Тут мені допоміг Ющенко, який останнім часом економічний термін кредит вживає поряд з біологічним – блохаста сучка. Таким сміливим і широким термінологічним спектром, такою великою асоціативною амплітудою скористаюсь і я.
Приблизно півроку тому в тижневику “Експрес” бачив фотографію Лукянченко у відкритому кабріолеті марки, здається, “Бентлі”. Справа зовсім не в тому скільки коштує машина і де згадана особа взяла гроші. Хтось може уявити собі корову за кермом боліда “Формули 1”? Ото ж бо й воно! Це, як мінімум, пошло, вульгарно. Пошлість є наслідком відсутності міри. Повний низхідний ряд деградації такий: відсутність Бога в душі і, як наслідок, відсутність совісті і культури, що проявляється у відсутності міри; результат – пошлість і вульгарність. Відсутність міри – мій найбільший закид політикам; саме цим пояснюються всі їх вчинки, є ключем до розуміння поведінки.
Стосовно помаранчевих – геть усіх, без жодного винятку: “Ото ж бо, - по їхніх плодах ви впізнаєте їх.” Мт.7.20. Будемо, люди, пам’ятати про це. “Народ, що в темноті сидів, світло велике побачив, а тим хто сидів у країні смертельної тіні, засяяло світло” Мт.4.16. Це є суть Помаранчевої революції. Народ український віками акумулював свій дух, плекав волю. Нарешті дух і воля народу досягли рівня самосвідомості, історичної творчості, бажання робити свою долю, будувати державу.
За п’ять років політики розтоптали віру народу в свої сили, паралізували його волю, погасили Світло! Це є смертельний гріх перед Богом, великий злочин перед історією і народом. Не має прощення вам, вовіки! Амінь!
Риба, як відомо, смердить з голови. Оскільки, як здогадався шановний читач, мова йде про Ющенка, я змушений буду “одіти противогаз”.
Своїм характерним жестом наш президент любить показувати білі манжети; а от я вже кілька років бачу його білі тапочки політика. Звертаючись до всяких там голів, всяких там адміністрацій мимоволі задумувався: “На чому ж вона – голова тримається, якщо істота безхребетна?” Таке можливо хіба що для пустої голови. Особливість ця характерна геть для всієї адміністративної вертикалі – від району до Києва.
Давайте, однак, глянемо глибше. “Ваше ж слово хай буде: “так-так”, “ні-ні”. А що більше над це, те від лукавого” Мт.5.37. Наш президент в повній мірі скористався свободою слова, як громадянин і молов щось безперестанку, особливо останнім часом, заговоривши всю країну, забуваючи, що все це від лукавого, і те, що нація об’єднується в боротьбі, а не пустою балаканиною. Слово першого громадянина держави має нести не інформаційне чи агітаційне навантаження, а являти волю його і народу. Тільки тоді воно буде дієве, натхненне, животворяще. Таке слово може сказати лише людина сама наділена волею.
Один із соратників Ющенка в інтерв’ю заявив, що президент називав Балогу “своїм сантехніком”. Цей образний вислів несе дуже цікаву і продуктивну думку. Від самого Ющенка історія вимагала не показувати білі манжети і ляпати язиком, а стати сантехніком. Вона – історія вже знає одного Великого Сантехніка – Геракла і розцінила його працю по розгрібанні гною, як подвиг. Саме це вимагалося і від Ющенка: разом з народом розчистити кучмівські конюшні. Так це не про нас. Наш президент ніколи до такого не опуститься, повсякденні робота не для нього: Ющенко навіть не має політичної позиції – він просто став у позу.
Не обійдемо стороною один важливий момент. “І чого в оці брата свого ти заскалку бачиш, колоди ж у власному оці не чуєш?.. Лицеміре, - вийми перше колоду із власного ока, а потім побачиш, як вийняти заскалку з ока брата твого” Мт.7.3; 7.5.
Як це характерно для всіх наших політиків взагалі, зокрема і особливо для Президента – відсутність критичного погляду на власну персону аж до повної втрати відчуття реальності. Свій низький рейтинг, наприклад, носії подібної психології сприймають приблизно так: “Мільйони виборців – барани дворогі, один я Єдиноріг. Я один щирий патріот, а решта сорок шість мільйонів – національна меншина.” У підсумку маємо: “комплекс Тимошенко”, не позицію, а позу, завищену самооцінку, втрату відчуття реальності. Тут є над чим задуматися психоаналітику. “Любі друзі” президента зробили б йому хорошу послугу, якби порадили людині, що їй потрібно не крісло президента, а спочинок на кушетці вище згаданого фахівця.
Відпочивши добренько, наш патріот міг би стати гарним проповідником – а ля Сковорода і юродствувати, вибачте помилився, сковородствувати скільки заманеться.
Звертаю увагу на ще одного “Титана думки, батька української демократії” - Януковича. Тут не потрібна Книга – достатньо творчості Ільфа і Петрова. Чим поясніть, відрізняється босяк Балаганов від раннього Януковича? Останній, правда, склопотав дві ходки. А ще чим? Дуже повчальний фінал Балаганова, який переконливо свідчить: кримінальна психологія – це назавжди.
Янукович, напевне, зрозумів, що бути “сином лейтенанта Шмідта” – пошло. Він потрапив у бригаду став бригадиром, і в природному для нього середовищі доріс аж до бригадного генерала. І тепер бригадний генерал іде у президенти. Хай виборці, громадяни України це добре пам’ятають.
І якщо все-таки трапиться, що стане бригадний генерал президентом, то це означатиме тільки одне: у вас, люди, не має самоповаги, почуття власної гідності; і нічого, окрім зневаги, ми не варті. Перефразовуючи відомий вислів, скажемо: “Що природне в США, те абсурдне в Україні”. Бригадний генерал американський і наш – дві великі різниці.
“Партія регіонів” взагалі нагадує одну велику бригаду. Цивілізована, справді демократична вже давно б поміняла лідера, як підказує здоровий глузд. Та в тому то й справа, що здоровий глузд не діє, якщо суперечить “поняттям”. У бригаді своїх не здають!
“Золоте теля” підкаже нам іще одну маленьку варіацію – на тему Корейко. Десь там у глибині українського “Геркулесу” прекрасно влаштувався соратник Януковича, видатний рахівник сучасності Азаров. Спасає він український народ точнісінько так само, як літературний герой “голодуючих дітей Поволжя”. От тільки Остап Бендер, щоб не втратити власну гідність, вимагав би у Азарова не мільйон, а соню-другу мільйонів у. О.
Трохи про кіно. Адже ніхто не заперечуватиме, що наша політика – це, окрім іншого, безплатне кіно.
Мені дуже подобається усмішка Пасхавера: світла, щира, мудра. Ця людина, на мою думку, глибоко розуміє букву і дух ліберальної ринкової економки, на відміну від його опонентів – політиків на різних токшоу. Усміхається людина, бо прекрасно розуміє, що говорить до глухих. Всі закони ринкової економіки в них зводяться до одного єдиного – принципу розподілу Попандопуло: “Це мені, іще мені, знову мені...” Хто бачив “Весілля в Малинівці”, той мене зрозуміє.
Крас, Помпей, Цезар – не просто видатні історичні постаті, але і Тріумвірат, окремий епізод історії Риму. Ющенко, Тимошенко, Янукович – ось вам український аналог. Воістину, “від великого до смішного один крок”. Щоб охарактеризувати наших “героїв” не потрібно епічного жанру, вони цілком помістяться в рамки байки. “Проказница мартишка, осёл, козёл...” задумали зіграти політичну мильну оперу. Пора вам, люди, нарешті зрозуміти: якщо музиканти нікчемні, то ніяке місце їм не допоможе; не буде не тріо, ні квартету, ні музики взагалі.
Вас дивує чому стоїть на місці український віз. Тому і стоїть, що шизо-крилий “лебедь, рак да щука везти с поклажей воз взялись...” , тягнуть його в різні сторони, от і стоїть віз український, точніше лежить уже, бо вкрали, нагло сперли колеса. Які там, в біса, “десять кроків назустріч людям”.
Хочу нагадати тему іще однієї байки. Якось одній громадянці надоїло служити Свободі, от і пішла вона в служанки до Януковича, пояснивши свій демарш тим, що дорожче коштує. Продешевила, правда, - здається мені, тому що, є древніші професії, більш рентабельні. Якби згаданий політик зайнявся іншим ремеслом, тоді б йому просто ціни не було. Не будемо судити строго. Ми пам’ятаємо радість моськи, яка розхвалювала своє собаче щастя: “ И ем и пью на серебре, резвлюсь с барином, а еже ли устану – валяюсь по коврам и мягкому дивану”.
Повернемося до нашого Триумвірату. Найбільше мені ця трійця нагадує три пальці, які здатні зібратися лише для того, щоб скласти велику дулю і показати її українському народові. Якщо народ хоче кращої долі, то ці пальці потрібно ... самі знаєте, що зробить. Подібна процедура проста і легка, і робити її слід на виборах. Існує правило: якщо протягом певного періоду лідери не зуміли покращити життя людей – обирають інших. Так поступають всі нормальні люди в демократичних країнах. Схоже, що ми не є нормальні.
- Аби не гірше, - не раз я чув таку фразу. Доки сповідуватимемо подібну філософію, доти
убожество, злидні, жалюгідне життя буде долею нашою.
Маємо кризу. Вона сидить не в одному кабінеті, як говорить президент, але у всіх кабінетах державних установ по всій країні і назва її – злочинна, корумпована влада. Цього року горе тяжке, біда люта прийшла в Україну. В періоди великої скрути не може бути дискусій про єдність. Лихо долають всім миром, об’єднуватися в критичний момент - обов’язок. Якщо горить хата, то всі дружно гасять пожежу, тільки повний ідіот або негідник може затівати в цей момент дискусію про те, хто її підпалив, шукати винного. А чим займалася цілий рік “Партія регіонів” і президент Ющенко? Те, що політики не об’єдналися к критичний момент, означає тільки одне: вони є справжня біда люта для народу українського, землі рідної. Нинішня влада – страшний змій о трьох головах. Якщо народ український хоче подолати біду і горе він мусить найти в собі сили, набратися мужності і перемогти змія!
Яка ж то невдячна справа – писати про політику і її суб’єктів. Бог свідок: мені страшенно не хочеться борсатись в цьому зловонному болоті. Однак мушу!
Янукович заявляє, що він усіх і кожного вислухає, Ющенко закликає до дискусії з народом на конституційну тему. Я і є частинка народу – “Якого правди сила ніким звойована ще не була”, - як писав відомий український поет. А Франко закликав: “Лупайте сю скалу!” І правий поет, бо дійсно: слід з усіх сил і всім миром лупати скалу нинішньої злочинної влади.
Відраза до неї, огида – природні, адекватні емоції, однак, - пасивні. Нам потрібен гнів праведний; будь-які форми прояву якого допустимі і виправдані. Почуйте мене!
Демократія – влада народу, буквально. Ми політикам делегували тимчасово свою владу. Вони ж ведуть себе так, ніби ми найманці, раби їхні. Так воно, фактично, є тепер. А народу слід поставити політиків на місце – вони слуги наші, слуги народу, найманці народні. І цей фундаментальний демократичний принцип в боротьбі і боротьбою доводиться. Якщо ми їх просимо, сподіваємося – вже програли.
Про терміни іще багато говоритимемо, оскільки стали вони “до важних самих» не точні, заяложені і такі, що приховують істину, а не пояснюють її. Ось, наприклад, фраза: ми живемо у вільній державі. Це ж повна дурня! Однак, саме зараз так і є. Держава, як інститут не може бути вільною, вона повинна служити народові. Де вільна держава, - там народ невольник. Вільними можуть і повинні бути народ, країна!
Набираємось мужності і прямуємо далі. Не бійтеся! – закликав Іван Павло Другий. Свідомі того, що розворушимо осине гніздо; однак, це ще й великий свинарник всі стійла якого показати і зруйнувати потрібно.
- На шляху поступу ми лиш каменярі. І лиш тоді підуть по цій дорозі люди, як ми проб’єм її і вирівняєм всюди...- ніколи не слід забувати Франкові слова. Не соромтеся правильних думок, кому б вони не належали і в якому б історичному контексті не вживалися. Світ продажних політиків і чудовиськ в людській подобі – олігархів, не наш світ. “Мы наш мы новый мир построим”. Не може кухарка керувати країною; а бандити, вбивці, бригадні генерали, єдинороги, мартишки, осли, козли – можуть?!
Хочу згадати один важливий епізод в політичному житті країни, принципову перемогу українського народу, яка засвідчила наявність інтуїції, сильного інстинкту самозбереження і мудрості. Політологи, шозо-олухи – “шо” скорочено, обійшли цей епізод, не звернули не нього належної уваги. “Шо”- дуже точна дефініція згаданих панів, оскільки це перші букви їх творчого кредо: “Шо изволите?”
Я маю на увазі поразку СДПУ(о) на парламентських виборах. Умовно цю контору називаю. “очко”; збережу термін і тепер. Пригадаємо недалеке минуле: “очко” – багато численна організація, структурована, її лідер Медведчук при владі, адмінресурс наявний. І в результаті катастрофічна поразка, повне фіаско!
А справа в тому, що український народ інтуїтивно відчув, побачив істинну суть цієї партії. Наївно думати, що випадково емблемою її стала не якась там скромненька ромашка чи незабудка. Нагло зашпендючили розу! Можливо, люди її не розгледіли, але відчули ядовиті колючки, які вп’ялися в тіло і душу народну. Інтуїтивно вірно зрозумів, розкусив народ розолюбів, їх лідера “поставленого на Україну”. Хвала тобі і слава – народе український!
Дуже добре, що Шуфрич з “очка” перейшов у ПР (бригаду). Хай народ дивиться і пам’ятає якого лиха він позбувся. Ім’я шуфричам легіон! А його особисто завжди є можливість повернути в “очко”.
Не обійдемо увагою іще одну партію, яка на відміну від попередньої, діє не підпільно, як і належить розолюбам, а перебуває на легальному становищі.
В деяких космогонічних теоріях існує думка, що яйце – єдиний центр всесвіту. Україна – своєрідний мікрокосмос, тому природно, що вона має своє яйце - ЄЦ. І не одне, а цілий кошик. В нас ще й кролики водяться. А якої біди можуть наробити кролики з яйцями – запитайте в австралійців.
Справа в тому, що Балога на посаді особистого сантехніка Ющенка багатенько зніс яєць у адміністративні кубла, сопричислив пустоголово-безхребетних голів і їх замів у свій курник. І сам Балога і кролики з яйцями прекрасно розуміють, що політичне майбутнє можливе для них лише з бригадою - ПР. Якщо не відвертий адмінресурс, то саботаж і прихована агітація, особливо в західних регіонах, з їхнього боку буде на користь Януковича. Саме це вже відбувається.
Віддамо Богу боже, а Верховній Раді те, що належить їй і що вона заслужила. Тим більше, що саме цей інститут, а не якась посада є найважливіша нині в політичному житті країни, основне поле битви, оскільки країні потрібні радикальні реформи. Цікаво, що вже навіть всі тварини, худоба українська це розуміє. Всі – крім політиків. Мушу вибачитися перед прекрасними тваринами за те, що згадав їх і поставив поряд з політиками. Мені і в голову не може прийти назвати тварин бидлом. Коні не винні,- справедливо зауважив Коцюбинський.
Був у ВР “видатний” період антинатовських кульок. В одному з інтерв’ю по телебаченню нардеп Сухий заявив, що вони, якщо захочуть, можуть не тільки кульки, але й гандони (його термін) повісити. Я попрошу вибачення у читача, однак скористаюся термінологією Сухого.
Вже говорив, що відсутність міри – основний недолік політиків. Тут він проявився. Не потрібно, п. Сухий, у Верховній Раді розвішувати ніяких гандонів – їх і так там вистачає! І вони так справно виконують свою функцію, що Верховна Рада не може нічого народити, запліднити. А коли щось там прорветься, ВР плодить якісь уродці, недоноски, викідиші типу конституційної реформи, а не мудрі закони.
Потрібно не чекати розпуску парламенту, а розганяти його, хоча б раз на рік і так років з п’ять!
“... Ісус прийшов в Храм Божий, і вигнав усіх продавців і покупців у Храмі, і поперевертав грошомінам столи...” Мт.21.12.
“ І сказав їм: “Написано “Дім Мій – буде домом молитви”, а ви робите з нього “печеру розбійників” Мт.21.13.
Замість Ісус – народ, Дім Мій – Верховна Рада, молитва – закон і маєте наші реалії, керівництво до дії. От тоді, не чекаючи милостині від політиків, будете мати і закон і порядок і долю добру свою.
Наші суди іменем народу України узаконюють беззаконня – це їхня головна функція. Якщо не діє Конституція, цивільний закон, тоді лишається природне право! Ніякі закони і Конституція не можуть відмінити першооснову всіх прав і законів – природне право людини захищати своє життя, свободу, честь і гідність.
- щоб жить, ні в кого права не питаю, - як цілком справедливо писав український поет. Це правда, що на певному етапі люди його делегували соціуму, констиціювали. Однак, повторюю, якщо не діє Конституція, тоді ми просто зобов’язані повернутися до свого природного права – форми захисту особистості, її честі і гідності, яка є індивідуальна, в першу чергу, і колективна також.
Свої статки, ті які тепер нами керують отримали, спираючись не на закон (який закон дозволить грабувати державу і людей), а, скориставшись своїм природнім правом – звіра. Чому громадяни не повинні скористатися своїм природнім правом – правом людини. Тільки тому, що влада, хижаки, хочуть зберегти нинішній стан речей!
Користуючись нагодою, хочу виразить своє захоплення величчю французького народу, нації. Згадаємо період Великої Французької революції: Єгипетський похід, Італія (Маренго), Вандея, монархія, Дерикторія. Конвент, Консулат, імперія, реставрація, внутрішні і зовнішні війни, зміна урядів, законів і лідерів; і все це, зауважте, приблизно за такий же історичний період, як і нашої гнилої незалежності і демократії.
Нагадаю громадянам, що французи побудували вже п’яту! Республіку. Оце народ – гігант, титан історичного творення, своєї долі. А ми скулимо, сподіваємося на доброго дядю-президента. Слід сказати правду: ми нічого кращого не заслужили, оскільки надіємося лише і просимо, а кращу долю слід не випрошувати, а завойовувати “хоч синам, а не собі кращу долю в боротьбі”.
Зауважу, що наші лідери і в підметки не годяться французьким, хіба що конюхами. Всі наші бої – мордобої у ВР між Шуфричем і Луценком. Як це жалюгідно.
Зараз поговоримо про недоторканість і недоторканих. Генезис терміну, його історію завжди слід пам’ятати, оскільки там суть.
Терміну “недоторкані” вже тисячі років, належить він індійцям (індусам), є релігійним, сакральним елементом світобудови у Ведичному її розумінні. Існує інший, тотожній термін – шундри, а по-народному – ізгої, покидьки.
А тепер спростуйте істинне значення слова на нашу політичну реальність і все стане ясним і зрозумілим. В яке б місце чи дім не зібрати покидьків, там зразу утворюється смітник, помийна яма. Якщо в нас так багато розвелося недоторканих, то чому дивуємося, що в центрі Європи, з України зробили велику помийну яму. Хочете мати щось інше, - приберіть сміття, звільніться від покидьків недоторканих!
Спочатку в Росії, трохи згодом у нас міцно утвердилось слово “олігарх”. Потихеньку, помаленьку закрадалося воно у наш словник і свідомість. Я ще пам’ятаю часи, коли політики, зокрема Кравчук, заперечували наявність і об’єктів і самого терміну. Тепер це поняття і його носії стало ключовим, визначальним для всього нашого суспільно-політичного життя. Скажу – воно точно відображає суть речей.
І слову олігарх, і олігархічному ладу тисячі років. А суть в тому, що олігархія мала тотальний вплив на всю фінансово-економічну і політичну систему країни. До того ми добудувалися, до розвивалися, що повернулися на пару тисяч років назад.
Тотальна, необмежена влада суб’єктів її означає рабство для об’єктів – народу. Тисячі років тому рабство було в чистому вигляді. Тепер все складніше, економічна і соціально-політична палітра ширша, еклектична, однак – хто б що мені не говорив, в нашій українській реальності є суттєвий елемент рабства! Неволя, рабство людей завжди буде рівновелике абсолютизму, вседозволеності влади і її суб’єктів. Рабовласник зобов’язаний забезпечувати біологічні потреби раба, а в нас були часи, коли ми – раби, місяцями, роками безплатно працювали на наших олігархів. Це вже навіть не рабство, голодомор, смертний гріх! Люди повинні знати, що справжня ціна кожного мільярда олігарха – десятки тисяч смертей. Шість мільярдів мертвих і ненароджених! Ці жахливі цифри спів мірні з втратами українського народу в голодоморі і Другій Світовій війні. І це ще не все. Психофізіологічний стан нації в жахливому стані, її здоров’я підірвано катастрофічно. Ще, очевидно, будуть великі жертви. Ви думаєте, що лише в Англії періоду становлення капіталізму “вівці їли людей” - це інтернаціональний і один з основних законів його. Кривавий ненаситний Молох постійно вимагає людських жертв.
Капітал наших олігархів замішаний на крові і сльозах народу. Проклятий він. “Хто старе пом’яне, тому око геть, а хто забуде – тому два”. Навіки йому нести печать смерті. Доки будуть олігархи, доти ми будемо раби! На завершення теми слід відмітити дуже важливий момент: грецька, афінська демократія була побудована не народом, а зверху. Легендарний герой, здається, Тесей скарав на голову тодішніх олігархів, об’єднав народ, дав і заставив виконувати демократичні закони і правила громадянського суспільства.
Тут ми вперше використали термін капітал, який важливіший і суттєвіший за олігархів, оскільки останні є лише його жерці. Це не тільки економічний термін, а, не маючи образу, несе чіткі теологічні ознаки. Про нього згодом.
Відчуваю, що читача слід трохи розвеселить, внести позитивний імпульс.
З наших політиків також може бути толк, якщо належним чином використати їх можливості. Уявіть собі, що політики жінки зібрані в один розкішний будинок з відповідними ліхтариками на фасаді. Найголовнішою поставити Сименюк, оскільки вона має досвід керівництва фондом державного майна.
З усього світу багаті люди і шейхи, в тому числі, починають з’їжджатися до нас. Величезний наплив грошей і людей. Будуємо дороги, вокзали, аеропорти і космодром. Васюкі тухнуть, куди там якимось Васюкам. Київ автоматично перейменовуємо в Новий Вавилон. Вводимо культ вавілонської... богині і не одної, а зразу трьох – Кільчитьської, Герман, Богословської. Оскільки вони стають вже богинями, але іще воплоті, то можуть самі і виконувати ритуал в свою честь. Оце і буде справжній український прорив!
Гіпотетично я бачу іще одну, кращу, всеоб’ємну перспективу. Жаль тільки, що Черновецький не балотується в президенти, але це діло поправимо. От його то і слід вибрати. Якщо вже погибель, то під музику і пісні його.
Чому, однак, так песимістично. Не забудемо про його соратника – Леся Довгого – крихітку Цахеса. Хто не знає, що таке крихітка Цахес, нехай спитає в актора Бенюка – він розкаже і покаже. Таким чином, ми вже маємо прем’єра.
Далі більше. У Черновецького є гуру, вчитель, такий собі радикально чорнявий чоловік, який працює по дипломатичній лінії і представляє, наскільки я розумію, небеса в Україні. Африканський чорнобривець стає духовним лідером нації. Ніхто не повинен сумніватися, що ця трійця здатна побудувати царство боже в Україні. І возрадуємося ми, і служитимуть нам всі народи!
Фу-у! Нарешті ми вибралися із зловонного болота і ступили на землю, назва якій Україна.
Я намагався зірвати маску з політичних клоунів, показати “голого короля”. Наскільки мої зусилля успішні – судить читачеві.
Діалектика форми і суті – фундаментальна проблема. Хто знайомий з творчістю Леніна, знає його вислів: “Суть формована, форма суттєва”. Насправді це не зовсім його, а те, що наш бідний філософ запозичив у Гегеля. Добавимо слово боротьба – оце і все що бідолаха почерпнув у діалектиці геніального німця.
Вислів “форма суттєва” так багатьом сподобався, що тепер звучить: форма абсолютна. Цю тезу сповідують, наприклад, примати з шоу бізнесу. Різного виду мартишки голозадо-голубозаді орангутанги, горили прикидаються страшенно сексуальними індивідами. І що найсмішніше – спрацьовує.
Значення форми і те що бідний виборець на неї “клює” прекрасно розуміє і наш політичний звіринець.
Кілька, вартих уваги, альтернативних кандидатів у президенти репрезентують себе як сильні особистості, лідери. І це зрозуміло. Новий лідер нації повинен виконати двоєдине завдання: проводити радикальні реформи і одночасно боротися з нинішньою системою влади, її структурою і філософією.
“Облиш надію, сюди входящий!” – слід лишити всякі ілюзії, якщо входиш в пекло української політики. Пекло, правда, для громадян і тих хто щиро намагатиметься щось змінити.
Нинішня влада, нинішні чиновники створили для себе справжній рай: цілковита вседозволеність, повна безкарність і безвідповідальність. Ну, навіщо щось змінювати, - дурні вони чи що. Можна називати їх як завгодно, але тільки не дурнями. На власне его розум їх працює прекрасно. От тільки до народу чиновникам діла не має.
Природно, що вони будуть чинити шалений спротив. Тому то й стращають пугалом диктатора. Страшний і жорстокий до касти чиновників означає добрий і справедливий для народу. Боротьба з корумпованою владою є благо для народу. Диктатор стосовно чиновників є, насправді, демократом для народу. Перейду на просту мову: не слід плутати ... з пальцем. Така діалектика життя і така діалектика особистості лідера.
Так ось: серед претендентів всі більш-менш переконливо грають роль сильного лідера, один Гриценко є таким. Як це не парадоксально, однак саме тому, на жаль, його і не помічають. Попса перемагає і в політиці.
Один раз ми вже помилилися і то серйозно, вибираючи між шилом і милом – Кучмою і Симоненком. А був Марчук! А слона то ми не побачили. Не було б у нас ні кучмізму, ні революцій; і нинішніх проблем значно менше.
- спасіння потопаючого справа рук самого потопаючого, - і це істинна правда. Народ повинен боротися за свою долю, бути творцем її.
Послухаємо Т. Шевченка – нашого пророка, українського Махатму – велику душу, яка вмістила долю народу, велике серце, яке чує болі, горе, страждання його, великий дух, що звертається до “мертвих, живих і ненароджених.”
Якщо “спочатку було Слово, а Слово в Бога було, і Бог було слово” (Ів.1.1.); то в нас : спочатку був Шевченко, у Шевченка було слово і слово народ було, Україна.
- Возвеличу Малих отих рабів німих! Я на сторожі коло них Поставлю слово, - писав поет. Подивіться яка жертовність, не богохульство, а саме – жертовність: “я так її, я так люблю Мою Україну убогу, Що прокляну святого бога, За неї душу погублю!”
А оце про нас з вами: “Кругом мене, де не гляну, Не люди, а змії...”; “нам тільки плакать, плакать, плакать І хліб насущний замісить Кровавим потом і сльозами. Кати знущаються над нами, а правда наша п’яна спить”; “Доборолась Україна до самого краю. Гірше ляха свої діти Її розпинають”.
Наших політиків Шевченко також добре знає: “Суєслови, лицеміри, Господом прокляті, Ви любите на братові Шкуру, а не душу!”; “Ви – розбійники неситі, Голодні ворони. По всякому правдивому, Святому закону І землею, всім даною, І сердешним людом торгуєте...”; “Доколи будете стяжати І кров невинну розливають Людей убогих? А багатим Судом лукавим помагать?”
Поет просить нас: “Обніміться ж, брати мої, Молю вас, благаю!”; і бога: “А всім нам вкупі на землі Єдиномисліє подай І братолюбіє пошли”.
Шевченко прекрасно розуміє і знає: “Бо де нема святої волі, Не буде там добра ніколи”; тому і закликає: “...вставайте, Кайдани порвіте І ворожою злою кров’ю Волю окропите”; “Добра не жди, Не жди сподіваної волі – Вона заснула... А щоб збудить Хиренну волю, треба миром, Громадою обух сталить; Та добре вигостріть сокиру – Та й заходіться вже будить”. І вірить: “Борітеся – поборите, Вам бог помагає! За вас правда, за вас слава І воля св’ятая!”; “І на оновленій землі Врага не буде, супостата, А буде син і буде мати, І будуть люде на землі”.
Оце наш справжній, живий і абсолютно сучасний Шевченко. І саме так до нього треба ставитись – як до живого, а не тримати портрет з рушником у хаті і восьмого-дев’ятого березня класти квіти до пам’ятників.
Нам у кожній хаті потрібна сокира – український варіант американського “сміт-вессона”, “кольта”, “вінчестера” та ін.
Порівняти наші реалії з часами перших американських поселенців буде дуже корисно, допоможе зрозуміти наші проблеми, їх об’єктивний характер.
Максимум на що ми спромоглися – задекларувати свою державу, на яку тепер уповаємо, просимо її, сподіваємося, що дасть нам і “манну небесну” і свободу і “хліба і видовищ”. Всі бачать, що з цього вийшло.
Першим американським поселенцям довелося сподіватися лише на самих себе, захищати не якісь там блага, а буквально своє життя і життя своєї родини. А самозахист передбачає і допускає будь-які форми і методи аж до збройного включно. Про свободу не йшлося взагалі, оскільки не було держави, а це поняття визначається і реалізується саме у відносинах держави і громадянина, влади і людини. Степінь свободи і її повноти є фундаментальний критерій державного устрою.
Сподіватися перші поселенці могли і повинні були лише на власну волю! Про це поняття поговоримо трохи згодом окремо, оскільки воля, порівняно зі свободою, є значно ширше, несе в собі глобальний, метафізичний, теологічний зміст.
Спираючись на волю, як внутрішнє джерело енергії і зброю, як метод, перші поселенці захищали не лише біологічне життя, а й власні гідність – одну з основ свого духовного я.
Таким чином, очевидно, що американський шлях принципово відрізняється від нашого, оскільки основою його, самоціллю і засобом було індивідуальне я, особистість.
Справжнє і визначальне лише індивідуальне. Ну звідки може взятися цікаве, творче, натхненне “ми”, якщо воно складається з сірих, невиразних, амебоподібних “я”? Ніяк не можу зрозуміти, чому колективне бекання баранів змістовніше від бекання одного барана; чому думка маси з необхідністю вірніша за думку одного мудреця?
Діалектика взагалі і перехід кількісних змін в якісні є надзвичайно тонкий, гострий інструмент, до якого слід відноситись надзвичайно обережно, уважно. Це справжнє і найбільше мистецтво, музика розуму, який слухає музику сфер.
А тепер прослідкуємо суть переходу від “я” наділеною волею і почуттям власної гідності до “ми”.
По-перше: таких індивідуальностей повинно бути достатньо багато, їх кількість досягнути певної “критичної маси”; і по-друге: вона має достатньо часто проявлятися у формі боротьби, конфлікту з іншим “я”. Це приводить індивідуальності до визнання того факту, що подібні цінності і проблеми існують в іншому і для іншого “я”.
Індивідуальність визнає іншу не лише як зовнішню потенційну загрозу, але як собі подібну. Ось тоді то і з’являється горде “ми”; ще раз підкреслю: на основі волі і почуття власної гідності індивідуальності. Відносини в рамках гордого “ми” між індивідуальностями конституються, не обмежуючи індивідуальність, оскільки остання усвідомила необхідність і корисність! поважати собі подібного. Сформулюю думку таким чином: коли вже надоїсть стріляти, тоді слід конституцію приймати. В США саме так і було, як і в багатьох інших країнах. А в більш широкому, глобальному сенсі цей принцип звучить: “Люби свого ближнього, як самого себе” Мт.22.39.
Гасло “свобода, рівність, братерство” зараз не актуальний, воно для майбутніх індивідуальностей значно вищого рівня розвитку, ніж сучасні люди, індивідуальностей вселенського, космічного масштабу. Саме тому не має впевненості, що згадане гасло зреалізується взагалі, як принцип співжиття.
Для нинішньої української реальності, українського народу потрібно інше: “Воля, честь і гідність!” “Я не мир принести прийшов, а меча.” Мт.10.34.
Перед тим і для того, щоб перейти до аналізу категорії волі слід поговорити про метод взагалі. Все, неписане вище, носило емоційно-публіцистичний характер з елементами аналізу; виражало відношенні автора до української політичної реальності, яка, як уже було сказано, нічого іншого, окрім відрази, огиди і праведного гніву викликати не може. Знаю, що аналогічне ставлення до влади поділяє і багато співвітчизників.
Тепер ми заглибимося в природне для автора середовище чистої логіки і абсолютних категорій.
Ніхто не сперечається про факти: їх або приймають, або замовчують, намагаються не помічати, як це часто буває. Однак і тут не все так просто і фраза Бальзака “глупо, як факт” дуже глибока, оскільки факт потрібно осмислить, знайти йому місце в загальній понятійній і світоглядній структурі. Бувають факти такої глибини і значимості, що заставляють переосмислити, видозмінити і розширити всі попередні світоглядні основи.
Для дедуктивного методу потрібні аксіоми і принципи, пошук яких – велика тайна роботи індивідуальної душі і розуму; а задекларовані вони не є очевидні і обов’язкові для загалу. Про принцип можна сперечатися скільки завгодно і це буде схоластика чистесенької води.
Однак є інший, справжній шлях: прийняти твердження апріорі (наперед) як робочу гіпотезу і побачити його евристичну цінність, можливість і здатність пояснити факти. Пошук принципу – таємниця одухотвореного розуму, його застосування – тяжкий шлях, справжнє мистецтво.
Прямо зараз я задекларую основний постулат даної роботи який і стане фундаментом і методом для всього подальшого аналізу і висновків.
Напружимо свою уяву і подивимося на людство зі сторони. Релігійний світогляд від Чукотки до Австралії і від Японії до Канади є факт, фундаментальний, принциповий елемент людського буття. Не будемо акцентувати увагу на назвах богів, їх ієрархії, теогонічних і теологічних моментах – просто приймемо, ще раз підкреслимо, як очевидний факт. А якщо його прийняти, то слід поставити питання: що є Бог і в чому суть релігійного світогляду?! Не потрібно мені ваших офіційних канонічних цитат, я сам грамотний і вмію читати. Запитую кожного читача індивідуально і відповідь він хай дасть самому собі. Ото ж бо й воно!
Це, однак, лише половина проблеми, оскільки існує і науковий світогляд не менш очевидний і важливий факт, елемент людського буття.
Цей споконвічний дуалізм стає просто нестерпний, набуває все більшої гостроти і може привести до катастрофи людства.
Автору відомий релігійний рецепт зняття дилеми: “Люби Господа Бога свого всім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією своєю думкою” Мт.22.37.
Так в тому то і справа, що “любити Бога думкою” замало, логіка має свої закони і не зрозуміло як цю любов думки застосовувати до пізнання. Скільки б учені не молилися, не били свої геніальні лоби в поклонах, вони не знімуть дуалізму, не перестануть бути божевільними! Надзвичайно точне , геніально глибоке слово української мови – божевільний; який не є пацієнтом Кульпарківської (для Львів’ян), Канальчикової дачі (для любителів творчості Висоцького), “Палати номер 6” для поціновувачів Чехова, а буквально – вільний від бога. Ніякі молитви дуалізм не знімають. Ніхто не заперечує розумність цивілізації і вчених, які багато, аж занадто, вміють і можуть, однак лишаються божевільними. Занадто рано, передчасно називати наш вид “Людина розумна”, вона, здебільшого, - “Людина уміюча”; переважають не мудреці, яких не зустрінеш і днем з вогнем, а деміурги. Саме це є біда цивілізації, не провина, а проблема вчених.
Нинішній релігійний погляд на Творця їм не допомагає. Егоцентризм, геоцентризм і антропоморфний погляд на Бога врешті решт всіх нас колись доконає. Ніхто не заперечуватиме, що проблема вічності в деяких досить поширених релігійних світоглядах розглядається, крім усього іншого, а, можливо, і в першу чергу, як проблема біологічна, тілесна, що реалізується на Землі. Це і є геоцентризм зведений в абсолют.
Принципово вірна думка про те, що людина – подобіє Бога також зіграла з людством злий жарт. Людина приблизно так само мало знає про себе, як і про Бога; однак замість того, щоб пізнавати Бога, відкрити Його в своїй душі, вона приймає себе як доконаний факт, завершену даність, мірило, і “ліпить” Бога по своєму подобію. Ось вам егоцентризм і релігійний антропоморфізм зведений в абсолют. Застав дурня богу молитися, то він лоба поб’є, а Лукавий хіхікає. Всі спроби (наприклад Канта) логічно довести існування Бога приречені на поразку. Якби така спроба була успішною, то це означало б тільки одне: логіка стоїть поза Творцем, а не включається в нього, як один з атрибутів, рівновелика Творцю; а деякі ортодокси мали б підставу заявити, що логіка створила Бога, а не навпаки.
Все вище сказане підводить до радикального висновку: Творець є основна, фундаментальна категорія, всеохоплюючий принцип логічного мислення. Слід вийти на якісно інший рівень абстрактності сприйняття Його, говорити мовою математики також і в першу чергу, навіть якщо всю її потрібно буде (а таки потрібно) переосмислити!
З цього принципу випливає ще один фундаментальний: все творіння Боже (ніякого іншого і нічого іншого не існує), аж до елементарної частинки, слід розглядати як тотально живе.
Читач має повне право не приймати дані принципи, назвати маячнею і піти спокійно пити пиво, робити гроші, займатися політикою. Нам з ними далі не по дорозі.
Автор вважає дані принципи основою, фундаментом, зробить спроби розкрити їх евретичний потенціал, категоріальну структуру і внутрішній зміст. Якщо хтось в цьому контексті згадав гностиків і теософів, то він буде правий.
Гностики на тисячоліття випередили свій час, оскільки тоді про серйозні природничі і математичні науки говорити не доводилось. Європейські теософи кінця дев’ятнадцятого, початку двадцятого століття, в принципі, зіткнулися з тією ж проблемою: теорія відносності і квантова механіка тільки розвивалася, будувалася видатними, геніальними вченими того часу. Однак, теософський рух не набув поширення і через принципову, стратегічну помилку: не дуже то вони й намагалися міркувати, не цікавилися наукою, а лише декларували раціональний підхід; переважно займаючись ритуальною стороною справи, будівництвом храмів, вибиранням найголовнішого теософа-попа. Ніякий теософський дух не погас, бо його там і не було, а сама ритуальна форма нічого не варта.
Стосовно Блаватської, то і її глибокі думки так захаращені термінологією, небесна ієрархія настільки складна, що здатна заплутати самого Господа Бога.
Якщо послідовно дотримуватись згаданих принципів, то стає очевидно, що нічого іншого, окрім теології – науки про бога і теогонії – генезису, становлення і буття Його, не має. Всяка інша “логія” – тріпологія; інша “гонія” - агонія. Однобокий підхід дає більш менш живу – стан душі, або мертву – ритуальну віру; і сучасну науку, яка багато вміє, дає масу практичних можливостей, однак веде до Джерела Сили, а не Світла, не дає розуміння сутності буття, що і приводить до катастрофічного дуалізму.
Повернемося до поняття волі взагалі і стосовно свободи зокрема. Шевченко зовсім не випадково називав її святою. Це не тільки емоційна, поетична характеристика; свята воля – в цьому суть. Геній Шевченка безсумнівний, глибини його поетичної думки невичерпні: чого тільки вартий перебендя: адже це геніальний образ Мудреця, а російськомовна поема “Тризна”. Всякі там Гарольди, Вертери, Євгенії Онєгіни просто дітки в порівнянні з глибиною внутрішньої драми, силою духу поетичного героя Шевченка.
Свобода, як ми уже зауважували, виражає відношення держави до громадянина, є щось зовнішнє іманентне, зрозуміле і коректне в певному контексті, як ось: свобода слова, свобода вибору. Свобода може бути і “Свободою” Савіка Шустрика, якою вона взагалі то і є: завжди найдеться Шустрик, що пояснить і нав’яже своє розуміння свободи; на відміну від волі, яка не може бути ніякою іншою, окрім Божою, внутрішнім, індивідуальним станом людини. Зараз, наприклад, найширшу, найповнішу творчу свободу має реклама, яка спохабила геть усі прекрасні, глибокі слова і поняття.
Ну, маємо ми свободу слова, яка перетворилася в словесну порнографію. Зверніть увагу, що ніхто не говорить про свободу думки, вважаючи, очевидно, що це тотожні поняття. Нічого подібного. Слів маса, а думок обмаль. А має бути навпаки - “словам тісно а думкам просторо”. Та їх просто не має – цікавих, глибоких, нехай і спірних думок, тому і не існує проблеми свободи думки. Дана робота, між іншим, і буде своєрідним тестом на свободу думки.
Зі свободою вибору все значно складніше, тут просто не обійтися без розуміння категорії волі, оскільки, справа не в свободі, а в проблемі вибору, в проблемі Гамлета. Переважна більшість людей чули про Шекспіра і Гамлета, можуть процитувати аж цілий рядок його знаменитого монологу “бути чи не бути...”, але не більше.
Чому бути, що має бути, чому мучиться і страждає той бідолаха, - а Бог його знає. Шизонутий принц – ось і вся відповідь.
Автор не знає англійської, однак, ризикне дати свою версію перекладу початку монологу, нагадати суть його:
“Бути чи не бути – ось питання.
Скоритися жорстокій долі, -
Чи ж гідно це?
На смертний вийти поєдинок
З цілим світом бід, щоб
Їх здолати
А чи сили стане?
Померти, сховатися у небуття.
Що нас чекає там?..”
Триєдина проблема Гамлета, як і будь-якої людини – це проблема людської гідності, власної пасивності чи шляху боротьби, смерті, вічності, що ускладнюється значно проблемою людських можливостей.
Ці питання не можуть бути вирішені в рамках індивідуального я, власного его; слід вийти за його рамки, подивитися на Всесвіт. Проблема вибору – це, по-суті, проблема вибору світогляду, свого місця і ролі в ньому.
І ось тут то фундаментальне значення має поняття волі. Ми говоримо про сильну волю, творчу волю, волю до життя, волю Бога; прагнемо волі. Це поняття має самодостатньо внутрішню сутність, оскільки є самоціллю і інструментом, несе енергетику індивідуальності і виражає його світоглядну позицію. Проблему вибору можна і потрібно звести до проблему вектору волі, який, подібно спіну ферміонів (елементарних частинок) має два стани, два напрямки: вектор волі може бути напрямлений до Джерела Сили, або ж до джерела Світла.
Вибравши один раз напрямок вектора волі, ми вибираємо світогляд і зникає, таким чином, проблема джерела енергії і проблема моральної оцінки вчинку.
– Наука Моя, - не моя, а Того, Хто послав Мене. Коли хоче хто волю чинити Його, той довідається про науку, чи від Бога вона, - казав Христос (Ів.7.16; 7.17).
Всі справжні проблеми – проблеми індивідуальності, а категорії і поняття, які стосуються колективів і мас – від лукавого. Тому то й дрібніє, зникає людство, бо зникає Людина, як самоціль і глобальна космічна проблема. Гуманізм, в кращому разі, розуміється як гуманна чи не гуманна поведінка; намагання пожаліти Людину, погладити її, як котика, по голові. Тому маємо не людей, а споживачів, робочу силу, електорат...
Ми вже й забули, що всяка свобода, вся держава і соціум має одну єдину ціль – допомогти само реалізуватися індивідуальності людини, реалізувати творчу волю її, волю до життя. Якщо хочете: воля є формою прояву духу, частинкою Духу, Світла; в пасивному стані він томиться, напрямлений до Світла, повертається до дому, стає життєдайний, скерований до Сили, заявляє про свою гординю, цілковиту незалежність і руйнує – себе і світ.
Як тут не згадати про нещасну душу. Будучи вмістилищем духу, формотворчим началом, перебуваючи на “межі” між тілом і духом, будучи пасивною по своїй суті, їй дістається від того і іншого. Цілком справедливо говорять: душа радіє, страждає, плаче, сумує, мучиться... Якщо розум, окрім іншого, є носієм інформаційної пам’яті, то душа є пам’ять вчинків, які відкладаються в ній як фрагменти радості і світла, або ж як рани болю і страждання. Совість не що інше як біль душі, її реакція на вчинок.
Настала пора поговорити про чорта з рогами ім’я якому капітал, оскільки в своєму метафізичному аспекті він має пряме відношення до свободи і волі. Стосовно економічного, то як тут не згадати Маркса. Роблять вигляд, що мислителя античного масштабу не існує взагалі, а говорити про нього непристойно. Цьому є дуже просте пояснення. Достатньо перечитати “Маніфест”, щоб зрозуміти, що в ньому, окрім комуністичного привида, який, правда, не “бродить по Європі”, а, вигнаний звідусіль і свідомості людей екзорцистами капіталу економістами, істориками, політологами – лакеями його, а все решта про нас з вами в тому числі.
Його послідовний матеріалізм слід визнати обмеженим, погляд Енгельса на життя як “спосіб існування білка, суттєвим моментом якого є обмін речовин” – помилковим. Однак, повна тупість, паскудство і фарисейство говорити про Маркса як кровожерливого дядька, що спить і думає про революцію. Про неї він також думав, однак пам’ятаймо, що Маркс радив: “Від цієї банди краще відкупитися”. І революції не він придумав; не він вчив Маратів, Робесп’єрів і Кромвелів. Крові там пролилося достатньо, жорстокість явлена страшна. Однак, історія проковтнула, сприйняла все це як належне. А знаєте чому: та тому, що ті революції не торкнулися способу виробництва і розподілу, лишили священну корову приватної власності. Тому то така “сволоч” цей Маркс, що він насмілився поставити під сумнів справедливість розподілу і абсолютність категорії приватної власності. Стріляти таких треба, - говорить капіталіст і переконує в цьому все людство.
Ще одна “велика вина” Маркса, що він насмілився поставити проблему вартості, досліджувати діалектику прояву споживчої вартості у формі ринкової. Відкидаємо Маркса і маємо: ніякої експлуатації не існує, капіталістичний спосіб розподілу справедливий і вічний, приватна власність абсолютна категорія, проблему ціноутворення не слід вирішувати, а віддати її на відкуп ринку.
Якщо на такому фундаменті людство хоче побудувати свою якісно нову історію, то можна з впевненістю стверджувати: “Его грядущее иль пусто иль темно”.
Історія не довела неспроможність комунізму, вона довела неспроможність людей будувати його, дотримуватись комуністичного способу міжлюдських взаємин, істинно християнських по своїй суті.
Мотиваційна сутність переважної більшості людей паталогічно егоїстична, приватновласницька, а тому, звичайно, капіталістична. Однак, той, хто постулює капіталізм і його категорії як остаточні і вічні, той сприймає Людину як остаточну завершену даність і не вірить в можливість її якісної зміни!
Істину свободу при такому стані речей має капітал, тільки він цілком реалізує свою волю, нав’язує її людям, які в тій чи іншій мірі є або його жертвами, або слугами і жерцями. Я стверджую, що власники крупних капіталів, олігархи не є вільні, вектор їхньої волі спрямований на служіння капіталу, який і є істинний цар світу цього. Гроші роблять гроші, - заклинання, мантра їхньої віри. Відсутність справжньої волі вони в міжлюдських стосунках компенсують зверхністю, свавіллям, обмежуючи, розтоптуючи волю інших. Тому то так люто ненавидить капітал монархію і монархів, що вони –люди, мали всю повноту волі, чого не може допустити капітал, утверджуючи свою в якості абсолютної.
В даному контексті дуже цікаво поглянути на сучасний Китай. Маємо капіталістичний спосіб виробництва. Однак, хай читача не вводить в оману назва правлячої партії – комуністична. Ні про який комунізм тут не йдеться. Комуністична партія Китаю виконує роль колективного монарха! Нація, яка зрозуміла Дао, ритуальність Конфуція як молитву і організацію світобудови – глибоко релігійна і мудра. Китай будує свою піднебесну, свою імперію. І дуже важливо, що воля групи людей (колективного імператора) є сильніша за волю капіталу. Неминуча гостра дискусія між китайцями і євреями буде дуже цікава і повчальна.
І з контрольованою демократією в Росії не все так просто; класична демократія привела б там до утвердження повної волі капіталу, з неросійським обличчям, який би її просто розтерзав, привів до втрати національної ідентичності. Схоже, Путін і його оточення це вчасно зрозуміли. Найбільш прийнятна форма правлення в Росії – конституційна монархія. Але в них духу не вистачить бути до кінця послідовними і відвертими.
Найкращу форму правління придумали в Тибеті. Не будемо вдаватися в проблеми інкарнації, однак слід пам’ятати, що там з дитинства виховують мудреця, передають весь духовний скарб нації, а лише потім – владу, яка ґрунтується на космічному знанні ламаїзму, буддизму, повазі. Для цього, як мінімум, таке знання потрібно мати. І саме тому проблема Тибету і Далай-лами є загальнолюдською.
Сформулювавши принципи, володіючи методом – шлях світлого розуму, який потужним прожектором дозволить пролити Світло на наші внутрішні проблеми, я звертаюся до співвітчизників, людей, які народилися в Україні і вважають українську землю своєю рідною, вітчизною, батьківщиною.
Суть проблеми: “Кожне царство, поділене проти себе, запустіє. І кожне місто чи дім, поділені супроти себе, не втримаються.” Мт.12.25. Поділ політиків і олігархів на ваших і наших – це, скоріше, непорозуміння, дитяча хвороба, яка, сподіваюсь, скоро пройде. Однак, поки що, така хвороба, футбольно-спортивний підхід до суспільно-політичного життя – факт.
Ну, які, в біса, можуть бути політики “наші” – це просто чума. Невже комусь приємна його власна чума чи короста!? Олігархи – кліщі, клопи, зміїне кодло. Невже комусь приємний його власний, регіональний кліщ, який заліз аж до печінки і висмоктує останні життєві соки. Не має наших і ваших панів – є просто пани. Існує відоме звертання, поширене серед галичан: ”Прошу пана”. Вони трохи лукавлять. Повністю фраза звучить: ”Прошу папа до гілляки”. Може людина стати рабом, якщо в неї силою забрали волю, однак добровільно віддати її, служити своєму панові – це, вибачайте, лакейство, холуйство.
Забудьте всякі казочки про рівність, братерство і соціальний мир, які розповсюджують попи і інтелектуальні сволочі. Ми перебуваємо в періоді жорстокої класової війни, в якій явно програють трудящі. Автор постійно намагається вдовбати одну думку: всі права, свободи і блага завойовуються. Хай кожен собі скаже: “Я вільний” – тепер і зараз; а тоді, напруживши всю свою волю, доводить це собі і оточуючим, щодня, щогодини, щохвилини.
Значно складніша проблема мови; вона не просто складна – фундаментальна. А вирішення фундаментальної проблеми вимагає метафізично-теологічної глибини розгляду. Частина проблеми лежить на поверхні і для її вирішення достатньо елементарної історичної чесності, неупередженості; чого явно бракує всяким табачникам.
Констатуємо очевидні факти:
а) протягом століть українська мова зазнавала жорстокої дискримінації аж до заборони, а тому не мала можливості повноцінно розвиватися і проблема її розвитку все іще актуальна;
б) російська мова відверто і по єзуїтські підленько культивувалася;
в) велика кількість людей в Україні розмовляє російською.
Бажання російськомовного населення розмовляти мовою рідної матері, материнською – природне; однак це лише половина правди. Є іще природна лінь, не бажання затрачати зусилля на вивчення української мови. Парадокс полягає в тому, що російсько мовна частина українців, які наполягають на двомовності є, по суті, одномовними, в значній своїй масі знають лише російську і формально вимагаючи двомовності, фактично намагаються узаконити свою одномовність. Українськомовна частина нації в основній своїй масі і в тій чи іншій мірі – фактично двомовні. Враховуючи вище сказане, я стверджую: якщо надати державний статус російській мові, то українська не витримає конкуренції, вона просто загине, зникне; в крайньому разі лишиться животіти на рівні мови Сердючки. Допускаю, що російськомовні громадяни цього не розуміють, на відміну від політиків. Останні, намагаючись надати державний статус російській мові свідомо, я повторюю – свідомо нищать українську мову. Російській мові, як ми розуміємо, така жахлива перспектива не загрожує.
А тепер я вам скажу до чого це приведе: смерть мови, як було з древньогрецькою і латинською означає смерть цивілізації як живої даності, що розвивається, остаточна смерть нації, її історії і культури. Ось на що замахуються наші ідіоти, варвари політики. Україна не стане винятком; зникнення української мови буде означати кінець історії української нації, смерть душі народу, необхідність будувати на цій території щось принципово нове. А нічого доброго на руїні, на кістках ще ніхто не побудував – це факт. Є значно глибша, фундаментальна причина, закон, який не дасть можливості побудувати при цих обставинах щось толкове. Нагадаю принцип: до всього слід відноситися як до творіння Божого; тобто – як до живого, аж до елементарної частинки. В повній мірі і особливо це стосується землі взагалі і рідної землі зокрема – України.
Якщо ви не вірите автору – Бог (чи чорт) з вами, але згадайте хоча б нашого геніального земляка Вернадського, який стосовно Землі ввів поняття ноосфера. Наш наївно-релігійний, мертво науковий, пошло буржуазний дуалістичний світогляд не здатний вмістити значно ширший і глибший – світобачення Вернадського. Людство все іще перебуває в дитячому віці; в той час, коли, куди не глянь, проблеми вимагають фундаментальної зміни світобачення, радикального поглиблення і розширення світогляду, переходу на якісно новий рівень: земляни повинні стати космічними істотами.
–Вони прозріють, але пізно буде, - писав поет про нерозумних дітей у їхньому ставленні до рідної матері. Як би щось подібного не сталося з людством у його нерозумно-дитячому ставленні до Землі-Матері. Такі поняття, як рідна земля, земля ненька, батьківщина, не є лише образно-поетичні вислови народу; вони свідчать про його мудрість, несуть глибинний, сакральний, містичний зміст.
Якщо доля людини пов’язана з долею батьків і родини, то в значно більшій мірі вона пов’язана і з долею рідної землі.
- Раз живеш і то в Союзі, - пам’ятаєте відому фразу. На превеликий жаль , щось подібне зараз можна сказати і стосовно України.
Слід пам’ятати, що Земля як Ноосфера і рідна земля як її складова є, можливо, більш фундаментальне поняття, ніж народ і нація. Людина і народ подібні дереву, коріння якого в рідній землі. Саме вона формує душу і мову людей в такій же мірі, як і Небо. Є всі підстави стверджувати, що мова не лише форма відображення душі народу, але і душі рідної землі. Розрив містичного зв’язку із землею означає втрата життєвих сил, що приводить до погибелі, загрожує прямим конфліктом з Ноосферою. Не правда, що ми можемо знищити Землю – вона лишиться.
- Кто сказал, что Земля умерла? Нет! Она затаилась на время. Ведь Земля – это наша душа! Сапогами не вытоптать душу!- так говорить Геній Висоцького.
А от Земля може стерти нас зі свого лиця, лона, як бур’ян. Не атланти знищили Атлантиду, а Ноосфера, Атлантида їх самих.
І Українська Земля, якщо ми її відцураємося, розірвемо з нею духовну пуповину, може перетворитися на територію і організувати нам – всім громадянам, національностям і язикам – пекло.
То правда, що у Швейцарії три державні мови; зате не має швейцарської, мови рідної землі. Тому то, окрім банків – олтарів диявола, там нічого глибокого і мудрого годі шукати. Саме тому на Американському континенті релігійну, світоглядну мудрість шукайте в індіанців, лише їх мова виражає душу тієї Землі. Вони вам, між іншим, розкажуть про свого Аполлона – Бога Сонця. Всі інші мови там – зайди, які не є рідні, духовно споріднені з тією землею, а тому ніколи не розвинуться до містичних глибин мудрості.
Величезна плутанина і в євреїв. В них поняття рідної землі замінено на поняття землі обітованої, а вони не тотожні, оскільки останнє “не від світу цього”, а прямо з небес. Віками існувало поняття Палестина, а не єврейська земля. Зверніть увагу: земля, народ і мова одного кореня; корень цей – назва землі. І те, що мова згаданого народу – ідіш чи іврит не одного кореню з назвою землі чи народу зовсім не випадково. Про це іще поміркуємо згодом.
Не такі вже й дурні були комуністи, які, заради збереження соціалістичної імперії ввели поняття радянський народ, об’єднуючим началом для якого стала російська мова. От тільки життєві сили ми повинні були черпати не в землі СРСР, а в їхній ідеології.
Не було, не є в Україні мононації – і не треба. Все американське для нас правильне, ідеальне і самоочевидне. Автор дотримується іншої думки, однак, на США в контексті національному варто звернути увагу. В цій країні зібралися, схоже, представники всіх націй і народів світу. І, незважаючи на це, існує американський народ і американська нація. Тому то й існує, що в них ці поняття тотожні. Є один принциповий момент. Я вже говорив, що вони історично не могли об’єктивно розвиватися на основі душі американської землі, черпати в неї мудрість, а лише перебувають на її поверхні – поверхнева нація. Культура народу віками розвивається на основі духу рідної землі і жива доти поки з цього невичерпного джерела черпає життєві сили.
Втрата зв’язку з рідними землями привів американський народ до об’єктивної неможливості розвивати культуру. Всі свої зусилля вони спрямовували на розвиток технології. Основою американської цивілізації є не культура, а технології; американська нація по своїй суті технологічна, а не культурна: технології – основа, домінанта, культура – більш-менш великий придаток. І містична любов до землі там замінена любов’ю до долара, духовне Царство Боже – американською мрією. В цьому суть США і саме це наймогутніша країна світу агресивно нав’язує йому: цивілізацію на основі технології – технологічну, а не на основі культури – культурну.
Той факт, що хиріють культури інших народів, які не втратили зв’язок з рідною землею не означає, що вичерпалося Джерело, просто забули, або не вміють брати життєдайні, творчі сили з Джерела Світла. Щоб зрозуміти суть культури на основі Світла, зробимо невеличкий відступ і глянемо на творчість художників. Такий екскурс цікавий і чисто формально, оскільки дозволить побачити, що терміни в однаковій мірі здатні як розкрити, так і приховати суть.
Богомаз, живописець, художник – майже синоніми. Перший і другий – це точно, а ось третій несе суттєвий елемент невизначеності. Богомаз – людина, яка ікони пише, своїми засобами виражає, розкриває ідею Бога буквально і безпосередньо. Зауважимо, що від терміну мазати живописці не відмовились повністю, оскільки накладають мазки. Живописець має значно ширшу творчу тематику, однак, оскільки він декларує, що живе пише; а сказав Ісус: “Я Світло для світу.” Ів.7.12., і “Бог не є Богом мертвих, а живих” Мт.22.32., то мета і суть його творчості передавати образ Божий. Живописець, по суті, є богомаз у найширшому розумінні.
Тому то й геніальна наша Примаченко, що вона вміла писати Світло; саме цю мету ставили французькі імпресіоністи, намагаючись передати світло, спіймати (не побоїмося тавтології) живу мить живого життя, саме тому, справді шедевр “Соняшники” Гогена (зауважте – просто соняшники), бо стільки там експресії, стільки Світла, що дух перехоплює.

Вячеслав Черуха
24.01.2010
Див. продовдення в частинаі 2

Відповіді

  • 2010.06.27 | W.Scherbyna

    Вчителя, сина людського, відкритий лист Президенту...

    Вчителя, сина людського, відкритий лист Президенту, послання євреям і людям

    Частина 2

    Зрозуміло, що зображати Світло – складне завдання, архіскладне, над завдання. Куди простіше заглибитися в сюжетні і композиційні дебрі і молоти язиком про геніальні глибини. І саме тому термін художник в мене часто густо асоціюється з двома словами: худоба і нужник. Грубо і штучно, - скаже читач. Не поспішайте, послухайте.
    По-перше, метод: бере художник хвіст, мочить у краску, та й махає – ось вам і “картина”. А оскільки по нужді махає, бо продати треба, то й морочить усім голови, видає за шедевр.
    По-друге, зміст. Не так давно кияни в “Пінчук Арт центрі”, а українці на телеекранах “полюбувалися” на корову з розрізаним черевом і тельбухами. Звернемо увагу на інструмент художника – ніж. Зал автоматично перетворюється в скотобойню і нужник. І хто мені заборонить вважати подібний “шедевр” автопортретом худоби. І це ще не все: стадо баранів заходить на скотобойню, дивиться на автопортрет і щось мекає про креативність, а, можливо, і геніальність.
    Саме тому такий відомий, справедливо цілком, “Чорний квадрат” Малєвіча, бо являє собою декларацію, кредо, квінтесенцію анти живопису, філософію диявола і всіх його форм, аж до корови з тельбухами включно. Якщо вже комусь так хочеться займатися подібною тематикою – нехай собі, однак, слід знати, чим вони займаються, а людям – на що дивляться.
    Оце вам богомаз, живописець і художник. Якщо зупинишся перед Словом, почуєш його, то побачиш суть.
    Не тільки художники, але й митці інших жанрів заявляють, що вони, мовляв, відтворюють реальність, тому всі претензії до неї, а не змісту художнього твору. Так то воно так, але не зовсім. Не залежно від професії і рівня її творчості, творчий суб’єкт завжди і в першу чергу людина. Допускаю, що в ніжну, відкриту, раниму творчу душу реальність накидала багато бруду, сміття, пошлості, абсурду. Однак, я завжди дивувався: навіщо цей душевний смітник викидати на глядача, читача. Чому б спочатку не зайнятися своєю власною персоною, не очистити душу, зробити її просвітленою, а вже потім говорити і ділитися з людьми.
    Зображення процесу внутрішніх пошуків, боротьби був би високим мистецтвом. Саме цим характерна творчість Достоєвського і Толстого, яка вкрай суб’єктивна, однак глибина їх внутрішніх проблем, титанічне духовне напруження, масштаб особистості зробили пошуки і творчість актуальною, об’єктивною, геніальною.
    З самою проблемою геніальності ми безнадійно заплуталися. Я стверджую, що жодна людина тепер і будь-коли не є геніальною, оскільки земна істота. Праві древні греки, які говорили не про свою геніальність, а свого Генія, Ангела – небесних істот. Почути свого Генія, повірити в нього, чекати його, розуміти його – це справжня і надзвичайно тяжка духовна робота і, що дуже важливо – метод!
    Куди простіше оголосити себе генієм. Тут все стає просто: все що не робиться – геніально. Такий суб’єкт, вибачте, навіть пукає геніально. Сидить собі якесь чудо, людиноподібна істота з шоу бізнесу, дає інтерв’ю і заявляє, що серед її знайомих пару-трійко геніальних. У нас геніїв, як грязі, зате геніальних творінь – катма.
    Проблема ототожнення суб’єкта і об’єкта, людини і Генія, Отця і Сина, настільки важлива, що ми іще поговоримо про неї в контексті особистості Ісуса і інших видатних людей – основоположників релігій.
    Повернемося, однак, до нашого українського “царства”, яке розділене саме в собі і загрожує рухнути нам на голови. Автор стверджував, що американський народ і американська нація – одне поняття. Справа тут не в термінології, а в суті проблеми. У світі практично не існує однорідних мононаціональних держав. Тому поняття нація слід розширити і розрізняти – нація і національність. Український народ повинен усвідомити себе як єдина нація, яка складається з багатьох національностей. Ніякі законодавчі акти тут не допоможуть, оскільки дане усвідомлення повинно стати внутрішньою роботою душі кожного громадянина, її потребою.
    А основою має бути зовсім не титульна, українська національність, а рідна земля і мова рідної землі. Любов до рідної землі, її мови і історії містичне, істинно релігійне, святе поняття, а тому надзвичайно життєдайне, творче, конструктивне. Якби у кожного громадянина України була хоч крихта такої всеосяжної любові до української землі, такої жертовності, як у Шевченка, наше життя було б інше, значно краще. Маючи в серці любов до рідної української землі, її мови та історії ми б уникнули технологічного шляху, а розвивалися б на основі культури і духовності.
    Якщо так поставити питання, то стане зрозуміло, що в української титульної національності точнісінько такі ж проблеми, як і всіх інших національностей України. Вона також не усвідомила все значення синівського ставлення до рідної української землі; мало розмовляти українською, вона повинна стати не побутовою, а мовою душі, розрити містичні глибини мудрості української землі. Українськомовному автору знадобилося аж цілих п’ятдесят п’ять років, щоб не просто розмовляти українською, а вона заговорила зі мною.
    Я взагалі не сприймаю термін титульна нація – якийсь він канцелярський. Краще вже говорити – стовбурова нація. Не знаю, чи існує якась аналогія зі стовбуровими клітинами. Нація, український народ в мене асоціюється з деревом, коріння якого в рідній землі, а крона і квіти – в небі. Не зовсім коректно говорити і про корінну націю. Корінність, кореневість не слід сприймати як даність. Полюбити рідну землю, пустити коріння є щоразу проблема, внутрішня духовна робота окремої людини, яка родилася в Україні. Степінь усвідомлення, сила внутрішньої потреби залежить від глибини душі і культури кожного. Можна родитися в Україні, належати до української національності, а так і залишитися перекоти полем. Хто не пускає коріння в рідну українську землю, той, усвідомлює він це чи ні, - лишається паразитом на дереві української нації. Якщо паразитів багато на живому дереві, то воно гине, всихає і паразити гинуть разом з деревом.
    Можна дискутувати хоч до кінця віків, але глибинних фундаментальних законів не обійти, вони діють не залежно від того, усвідомлюємо ми їх чи ні. Погляньте на нинішню Україну, на самих себе і все стане зрозумілим.
    Тепер про нюанси. Як говорити, наприклад, про китайця, який народився в Україні і став її громадянином: він китаєць українського походження, чи українець китайського; що домінанта – нація чи національність? Кожен, звичайно, вирішує сам. Автор вважає, що головне – нація, а тому: китайський українець, єврейський українець, російський українець і т.д.
    Зберегти приналежність до своєї національності в самому широкому розумінні і у всіх формах – природно гідно і благородно, нічого крім поваги викликати не може – це аксіома.
    А от від терміну національна меншина неприємно попахує. Якщо ми заявляємо, що людина – цілий мікрокосмос, якість космічного масштабу, то тим більше національність. Тут справа не в кількості. Якщо національність складається навіть з кількох людей, то і тоді це неоціненне багатство загальнолюдське, вселенське, абсолютне.
    Тепер поведемо мову про мову українську, послухаємо її, щоб краще зрозуміти самих себе і значення слова, в якому є Слово.
    У людей все, насправді, почалося не зі слова, а зі звуків, які виривалися з душі, переповнюючи її, виражаючи важливі, фундаментальні стани, до яких, безумовно, відносяться подив, страх і радість. Не будемо говорити про побутову сторону життя, яка також мала відповідний звуковий і пластичний супровід. Звичайно, що згадані три не є повний спектр станів душі.
    Я стверджую, що людиноподібну тварину зробили людиною зовсім не знаряддя праці. Якісна зміна сталася з появою релігійного погляду на світ, природу, що відбулося геть у всіх племен і значно раніше, ніж цей погляд формалізувався у вигляді різного роду табу і ритуалів. Витоки релігії, її коріння в землі а не на небі.
    Категорично заперечую, що основним мотиваційним поштовхом до релігійного світосприймання був страх. Тварини, людиноподібні істоти – елемент природи і в якості таких прекрасно в ній почуваються. До того ж, перебувати в постійному страху, стресовому стані, нести негатив шкідливо для любої психіки, паралізує її, заважає в боротьбі за виживання. Витиснути страх, забути – мудрий механізм самозахисту психіки.
    Зовсім інше – радість і, особливо, подив. Невідомі пророки, які були в кожному стаді чи племені і є рівновеликими канонічним, відчули єдність природи в її живій буттєвості і – подивувалися! На сучасній мові свій стан, своє світобачення вони б виразили словами: “Дивні твої діла, Господи”. Однак, для такого всеохоплюючого синтезу і рівня абстракції мали пройти тисячі і тисячі років. Цей шлях не завершений і понині.
    Нашому слов’янському першопророку вистачило звуку “О”! Думаю, що його графіка надзвичайно символічна, зовсім не випадкова. Ключові звуки об’єктивізувалися і почали свою плідну місію по взаємодії суб’єкта і об’єктивної реальності, розвиваючи першого і пояснюючи другу. Відразу ж постала і фундаментальна проблема: звук-слово як посередник між суб’єктом і об’єктом саме стало об’єктом, його значення зростало, що могло привести до втрати безпосереднього сприйняття Реальності.
    Саме ця тенденція, на превеликій жаль, і перемогла: слово перетворилося в словоблуддя, його носії в брехунів, лицемірів і фарисеїв, що привело до майже повної втрати безпосереднього відчуття Реальності – основи світосприймання.
    Ми повинні зробити два фундаментальні висновки.
    Древні релігії всіх народів, язичників – принципово вірні, фундаментальна основа будь-яких наступних релігій і актуальні нині. Древні народи не знали Вернадського і його теорії Ноосфери, однак відносилися до природи як Ноосфери, абсолютно вірно і мудро. Сучасники слово знають, а от ставлення – варварське. Справа не в словах і назвах Богів чи Бога, а в релігійному стані душі. Всесторонній розвиток людини з необхідністю повинен привести до поглиблення і узагальнення релігійного світогляду, а не до заміни назви богів і ритуалів. Розвиток людини з необхідністю мусив привести до сприйняття не лише творіння, але й самого Творця в одному чи кількох його іпостасях – до релігійного монотеїзму.
    Той факт, що не природній розвиток первинних релігій, а насильне адміністративне насаджування монорелігійних поглядів, як це трапилося з багатьма нині християнськими народами, не могло не бути величезною трагедією, травмою для душі народу, комплексом, який мав важливе значення для його подальшої історії. Насильство приводить до надлому релігійності, релігійного світосприймання, стану душі – основи релігії, оскільки словесні і ритуальні оболонки завжди другорядні.
    Зникає безпосереднє сприйняття і, одночасно, з’являється необхідність осмислення нових понять і категорій – виникає сумнів і раціональне начало. Саме цим, схоже, можна пояснити раціоналізм і інтелектуальний підхід до релігії європейців – науковий світогляд переважно, а не релігійний і, як наслідок, до глобального дуалізму з неминуче катастрофічними наслідками.
    - Часів ланцюг, що зв’язує віки порвався! О, нащо я з’єднати мушу їх, - так Гамлет сформулював би суть проблеми. Зауважимо, що вона не у виборі, оскільки є усвідомлення необхідності свого доленосного шляху, а в титанічності зусиль, потрібних, щоб ним іти.
    Другий фундаментальний висновок: ключові звуки, фонетично-коренева основа слів прамови будь-якої, має сакральний, світоглядний, релігійний сенс. Почуйте слово і почуєте Слово! Ось чому з благоговійним трепетом слід відноситись до слова, рідної української мови.
    Не забудемо, що кореневі букви несуть не лише смислове навантаження; звучання, вібрація має самодостатню цінність, значення в Ноосфері і Музиці Сфер. Це прекрасно усвідомлюють маги.
    Звернемо увагу лише на два звуки – “р”, “і”, і побачимо, як багато вони про нас з вами розтолкують.
    Те, що основа, сутність людини богоподібна – вселенській закон, як і той факт, що в ній присутній тваринний компонент. Саме від братів наших менших запозичили р-р-р-ричиння, як прояв злості, люті і форму відношення до чогось зовнішнього, вкрай негативного, злого. Гігантський інтелектуальний синтез всього об’єктивно злого привів до всеохоплюючого поняття зла – чо-р-р-рт! Не можна вважати співзвучність р-р-ричання і чо-р-р-рт випадковим збігом. Цікаво зрозуміти, що в нас р-р-ричить – собака чи лев? Боюсь, що саме домашня тварина, оскільки дуже вже ми схожі не собаку на ланцюзі, який виляє хвостом і чекає гнилої похльобки від наших політиків. Потрібно зірватися з прив’язі, розірвати ланцюг, віднайти в собі народу українському велике благородне серце, доблесть і гідність царя звірів, яко лев р-р-рикаючий накинутись на зграю політичних шакалів.
    В англомовних народів поняття зла виражається словом ш-ш-шіт. А ще відомо – ш-ш-шайтан. Допускаю, що у них є жало мудрая змії.
    Ще більше проллє Світла на нашу сутність звук “і”. Ми цілком справедливо пишаємося своєю співочою, солов’їною мовою, забуваючи, що дана пташка, однак, належить до роду горобцеподібних. Горобець теж щось там собі цв-і-р-і-нькає, прекрасно пристосовується.
    Щоб зрозуміти звук “і” як звучання, вібрацію української душі, слід зробити екскурс в епоху так званого монголо-татарського нашестя. Пояснюючи і виправдовуючи стратегічну, рокову поразку Київської Русі, наслідки якої були катастрофічні і такі, що вплинули на всю нашу національну історію, в тому числі і нинішню, ми говоримо про навалу, тьму, іго, - обманюючи самих себе.
    Сама постать Чингізхана в нашій історії сприймається як жорстокий кровожерливий варвар – це брехня, як і всяка на пів правда. Його надзвичайна жорстокість була рівновелика мудрості. Жорстокість проявлялася в нетривалі періоди прямих військових дій; в мирний же період відношення до завойованих народів було мудро-конструктивне. Якщо поставити поряд Чингізхана і Македонського, то іще не відомо – масштаб особистості, історична велич кого більші.
    Часовий проміжок так званого іга в історичному масштабі був не такий вже й великий – інші нарди під ігом жили і довше, зберігши свою єдність, ідентичність і відновили згодом державність.
    Тьма – всього-на-всього тисяча-друга воїнів, а навала – передові загони, які взяли нас з мінімальним опором з нашого боку. Проблема не Чингізхан, монголо-татарська навала, іго, а стан Київської Русі в той час і в нас з вами. Держава лише проходила період становлення, а міжусобиці її страшенно підривали, обезкровили, виснажили. Всякі там боголюбські, долгорукі та інші князі без татар добряче повеселилися на руїнах і згарищах стольного града Києва. Сам київській княжий стіл був в значній на той час мірі символічним, а не реальною об’єднуючою політичною силою.
    Період монголо-татарського іга співпав з історично необхідним періодом становлення повноцінної монархії. Так ніколи і не дізнаємося, чи вистачило б у нас сили і розуму пройти цей надзвичайно жорстокий, кривавий, однак, підкреслимо, - історично необхідний етап. Ті народи, які його пройшли, утворили сильні монархії, держави, які і тепер з іншими формами правління прекрасно живуть. Гонор польської шляхти був сильніший від волі їх короля; в результаті – три історичні поділи Польщі. Цей же гонор, правда, дозволив зробити історичний прорив – побудувати європейську державу. З огляду на наш менталітет я схильний сумніватися, що і без монголо-татар наша історія була б похожа на французьку, що з’явився б у нас свій Ришельє, - скоріше на польську.
    А тепер я поясню до чого тут звук “і”, в чому суть впливу на нашу історію так званого іга. Наше княже дворянство не просто злякалося, а перелякалося страшенно і з перереляку втекло, розсипалось по периферії Київської Русі. Аристократія покинула свій народ, він лишився одинокий, стольний град Київ перетворився у провінційно-міщанський, яким він є і по нині. Наша благородна кров, яка могла дати помазаника, ніколи більше не повернулася в Україну. Єдиний виняток, напевно, - князі Острозькі, які, однак, не були в Києві.
    В таких історичних умовах нам і став конче потрібний звук “і”, значення якого народ вже давно зрозумів: з переляку ми стали за-і-і-і-катися і, що гірше, за-і-і-і-скувати. Тому то ми і тьохкаємо як солов’ї і щебечемо яко горобці, - не відомо чого більше.
    Нам іще потрібні гортані звуки, орлиний клекіт; шипіння мудрої змії і її жало. Вони є в древній нашій мові. Такі інтонації з’являться тоді, коли в душі народу і його лідерів поселиться мудрість, доблесть, благородство, гідність, воля.
    А як ми калічимо, добиваємо рідну мову тупою словотворчістю і запозиченнями – це якийсь жах. Можна подумати, що коли ми назвемо когось креативним, то він перестане бути кретином, а стане страшенно творчим; якщо пошлий аматорський комедійний клуб назвати “Камеді клаб” то він стане іншим.
    Навіть сліпий бачить в Україні жахливу, страшну соціальну нерівність; природно, що її хочеться зафіксувати словесно, канонізувати. От і з’явився монстр – VIP-персони. Якби остолопи розшифрували абревіатуру, то побачили б, що слово персони, люди сидить у літері Р, а тому – VI персони! Вірно – VIP ложа, або ложа для віпів. А для наших реалій дуже корисні поняття: VIP нагайка, камера, шнурок з петелькою, гільйотина. Почуйте музику – VIP гільйотина! Помилково думати, що в автора плебейсько-емоційне негативне ставлення до VI персон. Навпаки: всіма фібрами своєї душі прагну їх появлення, буду щасливий зустрітися з ними. Справа в тому, що для мене VI персони – це гідність, благородство, доблесть, честь, інтелігентність, совість, інтелект, мудрість і, обов’язково, жертовність по відношенню до свого народу і людства. Іншими словами: духовність в самому повному розумінні цього слова. До чого ж тут мішок набитий лайном і грошима, що являють собою наші віпи!?
    Хочу звернути увагу читача на безобідне, з першого погляду, слово “круто”. Воно, насправді, уособлює цілий світогляд і релігію, характерну для нинішнього людства. Той, хто його вживає свідомо чи машинально, заперечує, або не бажає сприймати протилежності, розрізняти добро і зло, світло і тьму, прекрасне і огидне, героя і злочінця, мудрого і дурня. Тобто, він або все пізнав, або принципово не бажає бачити Реальність. Підозрюю, що це слово найбільш повно характерізує теперішній стан людства, яке відмовляється, втратило надію пізнати Істину.
    Формальне вживання слів іноді приводить, по простоті душевній, до прямого богохульства. Зараз я звертаюся до російськомовних українців, не бажаючи, звичайно, їх образити і, тим більше, вважати, що вони свідомо грішать. Є в російській мові прекрасні, здавалося б, слова – благодарю, спасибо. Перше буквально складається з двох слів – Благо дарю. Зверніться до попа і він пояснить, що тільки Бог Всеблагий, Благо – Його атрибут, Він і тільки Він дарить Благо, від Нього – Благодарить. Той хто говорить благодарю, неявно стверждує, що він бог. Поміркуйте гарненько.
    Спасибо буквально – спаси Бог. Навіщо відкидати літеру, для чого тут стислість, економія; невже соромно говорити Бог? В любому випадку: що воно таке бо, як і кого воно спасає – не відаю.
    Міркуючи про націю українську, її долю не можна обійти проблему націоналізму. Скільки вже можна дискусувати, доки будемо дивитися на самих себе, свою історію і націю очима чужих імператорів, Сталіна, Андропова і Брежненва. Не будемо говорити про табачників і симоненків; їх паталогічне несприйняття всього українського не предмет дискусії,- це кліничний випадок. Велика біда в тому, що так сприймає і розуміє націоналізм значна частина українського народу.
    Націоналізм – активна форма патріотизму, проявляється і є основою національно-визвольної боротьби, особливо актуальний в історичні періоди відсутності, або загрози суверинітету держави. Український націоналізм не є вигадана, особливість лише нашої нації, характерний для практично кожної нації і держави періоду свого становлення. Інші народи мали і гордяться своїми Костюшками, Гарібальді, Ганді, Бісмарками – на кінець, лише українцям зась, не сміть. Та це ж повний ідіотизм. Якби у нас не було націоналізму, вождів національно-визвольних змагань масштабу Мазепи і Бендери ми б згинули як народ, навіки покрили себе позором перед історією. Що ви, як барани, вперлися в оту дивізію СС “Галичина”. Не забувайте, що війна, військові дії вимагають стратегії і тактики, допускають тактичні помилки. Були вони і в історії нашого націоналізму. Якщо хочете зрозуміти бендерівський рух – вивчайте історію життя і боротьби його вождя; ідеологічні, стратегічні засади і методи його.
    Хто більше дружив і співпрацював з Гітлером і фашизмом – Сталін чи Бандера? Об’єктивний, неупереджений погляд дасть однозначну відповідь – Сталін і комуністи. Це він, а не Бандера, запрошував Герінга в Україну, вчив його освоювати нові літаки, передавав технології і стратегічну сировину.
    Намагання подати величну героїчну боротьбу українськиї націоналістів всіх епох в іудівській, расистській і фашистській упаковці – повний ідіотизм, або свідомий злочин стосовно історії і долі української нації, боротьба з її майбутнім, заперечення його!
    На завершення теми України, української нації, її історії, менталітету, долі і майбутнього. Хай добре запам’ятають всі громадяни україни – українська нація і рідна українська земля, мова не повинні бути каменем спотикання, а наріжним каменем, основою, Джерелом життєдайної містичної енергії, мудрості. Бажання напитися з цього святого Джерела має стати внутрішньою потребою кожного громадянина, людини, українця. Любов до рідної землі і культури – ось основа, на якій тільки і можливо буде побудувати сучасну цивілізовану, високотехнологічну державу і щасливу долю свою. Інакше – пшик!, на сміх і радість іншим народам.
    Перед тим, як заглибитися в дебрі антисемітизму і глибоки теології, даю обіцяний коментар стосовно назви роботи. Слід розрізняти поняття син людський і Син Людський, оскільки вони - небо і земля. Бог зорить із неба на людських синів,- говорить Давид, розуміючи звичайних людей. Пс. 53.3. І коли автор говорить про себе, що сину людському не має де голови прихилить,- не потрібно жодних асоціацій, аналогій, оскільки йдеться про констатацію факту: живу в квартирі, в якій років 30 не робилося жодного ремонту, з поліетіленовою плівкою на вікнах замість скла, без прописки і бюджетом 400 гр. на члена сім’ї; характеризує це віднеошення влади до сільського вчителя – не більше.
    Христос, Месія, Син Людський і Син Божий – поняття тотожні і мать одинаковий теологічний сенс для іудеїв і християн.
    Євреїв називать просто людьми не коректно, це може їх образити, оскільки самі заявляють про себе як обраних людей, обраний народ. Вони самі з часів Авраама, ссилаючись на свого небесного співрозмовника, відокремили себе з поміж усіж інших людей землі. Мені можна закинуть хіба те, що назвав себе вчителем, оскільки Христос, звертаючись до учнів своїх сказав: “А ви вчителями не звіться,- бо один вам Учитель, а ви всі брати. І не називайте нікого отцем на землі,- бо один вам Отець, що на небі” Мт. 28.8; 23.9. Професія в мене така; якщо й согрішив, то не з власної вини. Фраза “один вам Отець, що на небі” має фундаментальне значення і стосується всіх людей планети: в цьому суть і, як побачимо, глобальна проблема. А от хто надоумив попів називать себе отцем Онуфрієм, отцем Паталеймоном і ін., це вже у них запитайте, оскільки прямо Христос заявив: “Не називайте нікого отцем на землі”. Особисто я вважаю, що священики спокусилися точнісенько та само як і люди зі словосполученням Благо дарю, однак,- по своїй простоті душевній.
    Назва роботи відповідає її змісту; разом з тим містить інтригуючий елемент, якій стимулює зацікавленість читача. Робоча назва автора – “Етюди про Реальність”. Оспови Реальності людству належить побудувати, якщо воно, звичайно, всерйоз прагне здійснити якісний еволюційний стрибок, інтоелектуально-духовний – справжній прорив у Вічність. Всі інші шляхі, включаючи нанотехнології і генну інженерію, ведуть в нікуди; ознаками їх хибності є втрата людиною індивідуальності, богоподібної сутності, поява віртуальної реальності – предтечі Хаосу, антропоморфним образом якого є Жах; останній не може бути ніяким іншім, як смертним. Таким чином, зустріч з Хаосом для всякого творіння божого означає абсолютне небуття, смерть. В порівнянні з ним Пекло можна вважати санаторієм.
    Хочу звернути увагу на термін спокуса. “Промовляє тоді їм Ісус: “Усі ви через мене спокуситесь ночі цієї.” Мт.26.30. А Петро відповів і сказав Йому: “Якби й усі спокусилися про тебе,- я не спокушуся ніколи.” Мт.26.33. “Говорить до Нього Петро: “Коли б мені навіть умерти з Тобою,- я не відречуся від Тебе” Мт.26.35. Отже спокуса – означає відречення, зречення, відступництво часткове чи повне. Це дуже важливо, оскільки спокуситися, відступитися можна лише в своїй душі; це є акт духовний. Наслідки відступництва, спокуси, зовнішні прояви – вчинки, - вже похідне, другорядне. Таким чином: суть гріха у стані душі, а не у вчинку. “Від спокус горе світові...” Мт.18.7. Ті хто чекає другого пришестя нехай собі це добре втямлять. Можливо попи і анульюють гріховні вчинки, але аж ніяк не змінять душу. Однак, і тут, думаю, вони спокусилися, оскільки сказано: “Але щоб ви знали, що прощати гріхи на землі має владу Син Людський.” Мт.9.6. Щось я не пам’ятаю, щоб Христос цю владу кому б то не було передавав; і хто надоумив її присвоювати – спитайте у них.
    Автор уже говорив і повторить, що основна проблема нинішньої цивілізації катастрофічний, нестерпний дуалізм, прірва між теологією і наукою.
    Є три варіанти. Якщо Бог “сущий на небесах”, а його творіння – матерія не несе в собі частину його сутності – Життя і Світла, то просто віра вченому моло допоможе, наука лишиться поза сферою впливу Творця. Це означає, що вона – наука, не є важливою, її можна вважати корисною і дуже цікавою інтелектуальною забавою для дорослих. Головне – спасти душу, дочекатися пришестя і отримати вічне життя. Коли ж Бог – гіпотеза лише, тоді хай попи бавляться в свої ритуали, а серйозні люди сконцентрують всі зусилля на науковому пізнанні. Автор вважає, що Бог не “сущій на небесах”, а Всюдисущий. Його творіння не поза Ним, зовні, а в Ньому, частина Його, яка несе в собі Життя і Світло і, що найважливіше,- піддається раціональному пізнанню, є об’єктом, який здатний побачити світлий розум. Такий підхід вимагає критичного ставлення, радикальної ревізії, розширення і поглиблення як релігійного, так і наукового світоглядів. Стосовно першого, то слід визнати рівноцінність геть усіх релігій, які не суперечать одна одній, а прекрасно доповнюють, говорять про Одного-Отця, в різних іпостасях і на різних етапах розвитку людини. Всі протиріччя – в голові людини, а не в Реальності, які, до того ж, свідомо загострюються попами різних релігій. Не забуваймо, що в якості людей влада для них – бажана спокуса.
    Не слід жодну святу, канонічну книгу будь-якої релігії вважати такою, що несе повну, безумовну і остаточну Істину. Основою – так, такою, що несе печать Духу Синів Людських – безумовно; однак, і сліди послідовників, перекладачів, тлумачів – людей. Жодна книга не є першоджерелом. Не існує першоджерела окрім Джерела. Всі ж книги – кращі чи гірші дороговкази на шляху до Нього.
    Якщо людству так конче потрібно мати непогрішиму особистість воплоті, то нехай цей тягар, на мою думку непосильний для жодної матеріальної істоти, несе Папа Римський.
    Проблема антисемізму мене зацікавила тому, що аналіз іудаїзму важливий для розуміння релігійного світогляду взагалі і християнства зокрема. Стосовно критичного ставлення, то жодні крики біотійців про антисемітизм не повинні бути перешкодою в пошуках Істини. Автор не бачить причин виносити іудаїзм за дужки теологічного аналізу.
    Існує інша причина, що лежить на поверхні, похідна від першої – побутово-політична. В нас вже з пів року затіяли мишину возню стосовно єврейства одного з кандидатів у президенти – гідного кандидата, який поступається хіба що Гриценко. “Квартал 95” в своїй останній постановці явно перемудрив з отим нещасним тазиком. Мене, наприклад, взагалі не цікавить націанальність Яценюка у вузькому сенсі, оскільки він гордість, національне надбання України; сподіваюсь його патріотизм, інтелектуальний потенціал розкриється в майбутньому повністю, послужить українській нації.
    Стосовно “Дев’яносто п’ятого кварталу” взагалі, то слід віддати належне прекрасному колективу, а його лідер єврей Зеленський – яскравий приклад творчого обдарованого представника української нації в широкому сенсі, подібних йому я називаю єврейськими українцями. Такі люди – багатство і гордість української нації.
    Існують різного роду тертя, непорозуміння, локальні індивідуальні і групові конфлікти у взаємовідносинах різних націй. Достатньо згадати, наприклад, “ніжно-любовно-палкі” стосунки хохлів з москалями. Є, однак, особливості у ставленні інших народів до євреїв – це факт, історія якого нараховує кілька тисяч років.
    В сучасному світі євреям, окрім в самому Ізраїлі, нічого не загрожує. Скоріше навпаки – скоро так званих антисемітів доведеться захищати від семітів. Явно кидається в очі одна обставина: як тільки заходить публічна розмова про євреїв, то починаються різного роду ужимочки, натяки, недомовки, кривляння, щось там мається на увазі. І такий стиль загальноприйнятий, від якого просто тошнить.
    Є і інша, значно важливіша обставина: неспівмірність, асиметрія так званого окремого факту антисемітизму і громоподібної реакції на нього з владних олімпів США і Ізраілю. Старушенція Західна Європа, звичайно, підспівує. Для автора не має сумніву, що мова йде привентивні міри.
    Пригадаю, що кілька років тому з парламенту Австрії виперли одного депутата лише за те, що він говорив про значну кількість і роль євреїв у оточенні Леніна, в Жовтневому перевороті.
    В мене перед очима стаття, надрукована в “Ексресі” від 10-17 грудня 2009 р. під назвою “Україна і євреї” в якій ведуть дискусію М.Бродський і С.Ратушняк.: “Євреї, маючи менше одного відсотка населення в Україні контролюють 90% влади і 85% капіталів та засобів виробництва”. Бродський не заперечував згадані цифри. Не знаю як контроль над владою можна вимірювать у відсотках і хто в Україні та інших країнах контролює владу – про це пізніше, а от стосовно власників капіталу і засобів виробництва, візьмемо цифри за основу; або ж нехай хтось їх спростує і наведе точніші. Вони, як і кількісна і якісна роль євреїв у Жовтневому перевороті говорять про очевидну невідповідність, асиметрію, аномалію, особливість, парадокс нарешті.
    Якщо довільне стадо переважно сірої, допустимо, масті, а його вожеки здебільшого рябі, то подібна особливість повинна зацікавити вченого біолога. І взагалі: любі аномалії, особливості, парадокси будять розум, стимулюють розвиток науки – це загальноприйнятий принцип. Згадані вище особливості повинні зацікавити вчених істориків, психологів, економістів, в тому числі і єврейських. В євреїв таки є особливості – це очевидно. Якщо ми живемо в справді цивілізованому суспільстві, в якому існує свобода думки, ясний розум і щирі помисли, то ці особливості потрібно вивчати істини ради і користі для всіх людей, а не кричати про антисемітизм. Якщо, звичайно всі учасники діалогу щирі, не грають крапленими картами, не мають якихось таємних стратегічних цілей.
    У згаданій статті наводиться думка Черчилля, який сказав: “Ми не вважаємо себе дурнішими за євреїв, тому в Англії антисемітизму немає”. Інтелектуальна вищість євреїв – міф, який вони про себе не без успіху розповсюджують. Безпідставна заздрість стосовно їх інтелекту і обгрунтована стосовно багатства – факт, однак, суть проблеми не в цьому, вона значно глибша, фундаментальніша. Семіти страшенно прагнуть лишити проблему на примітивному побутово-політичному рівні.
    Стосовно влади, хто і що її контролює в Україні та за її межами, то відповідь однозначна – капітал. Існує думка, що ті, хто контролює фінансові та інформаційні потоки, керують світом, з якою важко не погодитися. Зауважте, що тут нічого національного; якби, наприклад, плем’я папуасів Нової Гвінеї отримало контроль над фінансовими і інформаційними потоками, то воно і керувало б і світом, і владою. Я тільки хочу зауважити, підкреслити, що не люди, власники капіталу його контролюють, а він їх. Це капітал вибирає собі жерців, визначає їх поведінку, вчинки, світогляд, його воля і вплив тотальні. А віра їх так само жахлива як і щира. Капітал - смертельний ворог особистості, людини як подобія Божого, розкладає її на функціональні компоненти і визнає лише в якості споживача і робочої сили. Буржуазна демократія – ідеальне середовище його існування. Монархії були знищені не в ім’я демократії, не в ім’я істиної свободи, а стали жертвою капіталу. Саме тому нинішній Кітай, його несподівано оригінальна трактовка і редакція монарха, колективний образ якого представляє КПК може мати цікаву історичну перспективу. Слід пам’ятати: для того, щоб стати власником крупного капіталу потрібно не стільки мати якісь там особливості, таланти, а, якраз не мати, по можливості максимально втратити совість, загальнолюдські цінності, вбити в собі людину і Бога. Хай нікого не вводить в оману людиноподібність форми олігархів: вовки рядяться і овечі шкури, зло ховається під личиною добра, одіває білі одежі. Попи, звичайно, пробачать олігархам всі їхні вчинки, які несуть печать смертного гріха, пообіцяють найкращі місця в раю біля самого Престолу Божого. Правда ж полягає в тому, що формальне відпущення їх гріхів священиками не може змінити їхньої сутності, а вона така, що не слід особливо дивуватися, коли виявиться, що і пекло не прийме їх чорні душі. Цей принцип не розповсюджується на власників малих і середніх капіталів; вони, як двуликій Янус, одне обличчя мають людське, повернуте до людей.
    Існують фундаментальні причини, які дозволяють єврейському народу вигравати конкурси, кастинги, делегуючи своїх представників у жерці капіталу.
    Сам термін антисемітизм не є коректним і таким, що приховує суть проблеми. Не тільки євреї, але і іеші племена, в тому числі арабські називалися семітами. Ці народи створили держави, мають дуже великі історичні, культурні, релігійні відмінності. Якщо розуміти антисемітизм буквально, то виходить, що інші не семітські племена і народи з доброго дива ополчилися, озлобилися, не сприймають семітські. Але це ж абсурд. Всі прекрасно розуміють, що мова йде лише про євреїв, а тому слід говорити про антиєврейські вислови, вчинки і настрої, якщо такі існують. А пробема такі є, їй уже навіть не дві, а більше тисяч років: вона виникла в часи Аврама, в ту секунду, коли “І промовив Господь до Аврама: “Вийди зо своєї землі, і від родини своєї; і з дому батьків свого до Краю, який я тобі покажу” (Перша книга Мойсея “Буття” – 1М.12.1). зауважимо, що Край – обіцяний Край, Земля Обітованна, Палестина. “І не буде вже кликатись ім’я твоє: Аврам, але буде ім’я твоє і Авраам, бо вчинив я тебе батьком багатьох народів” 1М.17.5. “І Я складу заповіта свого поміж Мною та поміж тобою... вічний заповіт, що буду Я Богом для тебе й для нащадків твоїх по тобі” 1М.17.7. “І будете ви обрізані на тілі крайньої плоті вашої, і стане це законом заповіту поміж Мною й поміж вами” 1М.17.11. Отже, корінь проблеми в релігійному світогляді євреїв – іудаїзмі. Древніх євреїв називали іудеї по імені одного з дванадцяти колін Ізраіля – Іудиному. Тому, за неточним терміном антисемітизм криється антиіудаізм, що і є серцевиною проблеми.
    Зауважимо, що офіційне християнство включає в себе Старий Заповіт – єврейську Тору, а тому поняття і догми її для автора – християнина, як і усіх християн є своїми і тому критичний погляд на них слід розглядати не як втручання в чужу релігію, а як свої власні проблеми; критичний аналіз – природній стан людини, що шукає Істину.
    Нагадаю, що на думку автора, взагалі не існує чужих і не вірних релігій, оскільки релігійний стан душі у щирих віруючих всіх релігій абсолютно одинаковий, основа їх людяності і не залежить від термінологічної софістики та схоластики.
    Як бачимо, Авраам – батько багатьох народів, однак не всіх. Мій народ, очевидно, до них не відноситься. Чи так це насправді і, якщо так, то чому – очевидні питання.
    Без Авраама я якось проживу, а от чи є його Бог Творцем Неба і Землі, всіх народів ; якщо є, то чому відчурався від усіх, окрім єврейського, народів Землі, зробив їх безбатченками,- в чому причина і зміст такої тотальної дискримінації – фундаментальні питання, на які люба людина взагалі і християнин особливо просто зобов’язані шукати відповіді, при умові, звичайно, що він не дотримується принципу “вірю, оскільки безумно”, не сприймає безумств Бога, оскільки безумства не в Ньому, а в поглядах окремих людей і цілих народів на Творця.
    Не будемо говорити про езотеричні глибини Книг Буття, Єлохіма – Бога Богів, пам’ятаючи, однак, що навіть кожна буква, звук на мові оригіналу розкриває глибокий зміст світобудови. Ієгова означає буквально: Буття, яке є було і буде. Саме так Він назвався Мойсеєві: “І сказав Бог Моїсеєві: “Я той, що є”, ... скажи Ізраїлевим синам: Сущий послав мене до вас”. “ 1М.3.14.
    Стосовно суті цього Імені – жодних заперечень. Є інші імена: Всевишній – Даниїл 7.27; Бог Живий – Осія 2.1; Господь Саваот (Саваох) – Ісая 39.5; Старий днями – Даниїл 7.13, які мало що говорять про сутність. Ісус же говорить про “волю Мого Отця” Мт.7.21; “передав Мені все Мій Отець” Мт.11.27. Він не називає імені, яке б виражало сутність Бога, але підкреслює Своє Синівське ставлення до Отця Небесного – Творця всього сущого, що є надзвичайно важливо для розуміння самого Ісуса.
    Не має жодних підстав вважати, що Авраам, Мойсей і Ісус говорили про Того самого, вносили одинаковий зміст в одинакові слова, терміни і поняття. Не слід вважати Мойсея примітивним пастухом – він був глибоко посв’ячений у св’ящену науку Єгипту і Азії, основа його світогляду саме це, а не неопалима Купина. Однак, він, як і Ісус, будучи євреями не могли ігнорувати тему Авраама – Землі Обітованої, надаючи їй зовсім іншої трактовки і глибини.
    Авраам і його народ тих часів були примітивним, бідним, нещасним кочовим народом. Що, як і кого вони могли зрозуміти. Є дуже важлива, фундаментальна обставина: народ з надзвичайно примітивним рівнем культури і мислення раптово ошарашили ідеєю єдиного Бога – монотеїзмом. Таке могло стати надмірним тягарем і стало навіть для розвинутого розуму, а не тільки примітивного.
    Істинний релігійний стан народжується в душі народу, у його відношенні до землі, природи на стадії язичнества, яке згодом природнім чином і шляхом тривалої еволюції духовної переростає в монотеізм. Євреї, схоже, стан язичників, надзвичайно важливий для становлення релігійності не пройшли, так і не відчули духу землі рідної, не визначилися у своєму відношенні до природи.
    В основі всякої фізичної праці є праця хліборобська. Вона формує відношення до землі, природи, релігійність. “У поті чола свого люди зароблятимуть хліб свій”. Зауважте – не багатство, гроші, а саме хліб. Працьовитість народу ознака справжньої релігійності. До таких, зокрема, відносяться китайці і ми – українці.
    Негативне відношення євреїв до фізичної праці загальновідоме, і цьому не слід дивуватися, враховуючи сказане вище – віра язичників і фізична праця - взаємопов’язані.
    Як можна на порожньому місці без жодних передумов посіяти і виростити природнім чином в душі людини чи народу абстрактну ідею монотеізму – та ніяк! Її можна насадити силою, налякавши до смерті небесними карами і поманивши чимось зримим матеріальним – Землею Обітованно, що і відбулося. Не слід дивуватися тому, що древні євреї так часто і протягом довгого часу забували монотеізм, робили золотих тельців, приймали політеїстичні погляди чужих народів. Це якраз говорить на їхню користь, свідчить, що вони звичайний, а не обраний народ, як і усі люди, бажання і потребу прожити стадію язичнецьких поглядів на світ, зрозумілих тодішньому рівню розвитку.
    А тепер давайте побачимо, що з того всього вийшло. А вийшло те, що історія єврейського народу дуже трагічна і особисто я йому щиро співчуваю. Слід пам’ятати одну обставину – далеко не всі євреї віруючі іудеї, подібно тому, як не всі слов’яни – християни. Правда, тепер ми всі поголовно християни, виконуємо якісь там обряди, ритуали – прикидаємося віруючими. Щирих, по-справжньому віруючих людей завжди було і є надзвичайно мало.
    Євреї не виняток у цьому відношенні. Слід пам’ятати, що основні мотиви релігії характерної для любого народу присутні у свідомості, культурі, побуті, як і те, що не можна ототожнювати погляди, мотиви і методи релігійних вождів і цілого народу.
    Отже, нещасний Авраам ошарашив свій народ монотеізмом, яку титанічними зусиллями вирішив Геній Мойсея: “ощасливив” ідєюю боговибраності, винятковості народу, яка мала для нього і для відносин до іудеїв надзвичайно важливі психологічні наслідки, а для повного “щастя” – Землі Обітованої, яка мала і продовжує мати надзвичайно важливі політичні наслідки.
    Без цих трьох ключових принципів просто не існує іудаїзму як релігії. Для звичайного єврея боговибраність, думаю, - найголовніше. Не має нічого поганого, щоб на добре не вийшло, а тому їх декларативна канонічна вищість серед народів принесла їм багато горя, але й сили давала, особливо у трагічні періоди історії. Вона продовжує виконувати свою двоєдину функцію і тепер. Допускаю, що, можливо, їх не стільки цікавить Абсолют сам по собі, скільки той факт, що небо ніби то “сопричинило і утвердило” євреїв у якості вищого народу.
    Можливво цей народ не дуже цікавить віддалена перспектива ізраїльського Царства Божого, однак і вона просто не може не існувати по тій простій причині, що всяка релігія за визначенням повинна мати кінцеву остаточну і абсолютну мету. І саме вона визначає політику, підкреслюю – політику, релігійного вождя нації Синедріону, власний народ для якого лише засіб.
    Глянемо на психологічні наслідки боговибраності. Всі народи по своїй простоті душевній вважають своїх богів кращими, сильнішими, мудрішими, єдиними нарешті. Подібну дурість можна вважати більш менш зрозумілою і природньою для даного інтолектуально-духовного рівня людства. Нікому, однак, не спало на думку вважати себе вищим, більш наближеним до неба. Не потрібно особливого розуму, щоб зрозуміти – подібні “ідеї” не можуть сприйматися іншими народами, просто ображають їх. Не може такій підхід не вплинути певним чином і на психологію його носія. Якщо тисячі років дивитися на власний пуп, то він раніше чи пізніше перетвориться в пуп Землі. Тут вже не до релігії, психологи подібний стан називають комплексом, манією величі. Можна уявить собі звихнутого батька, який з пелюшок свому чаду довбе про його особливість, вибраність, вищість стосовно інших дітей. Якщо таке нещасне чадо, яке саме по собі ні в чому не винне, вийде на вулицю і почне повторювать батьківську ахінею про свою вищість іншим дітям, то йому соплі, сльози і синяки гарантовані. І не слід строго судити дітей, оскільки у них є своя гідність, а тому з психологічної точки зору реакція адекватна, вимушена і спровокована.
    Є три шляхи розв’язання конфлікту, дві сторони якого по суті не несуть за нього відповідальності: відмовитись від подібних поглядів, або оточити себе надійним захистом – найкращим в усі часи були грощі (зрозуміло, звідки вітер дує?), довести свою вищість, перемогти однолітків, заставити визнати її, підкоритися.
    Який шлях вибрав єврейській народ хай він сам собі скаже, як і окремо кожен єврей. От тільки не потрібно ліцемірити і заявляти, що подібної об’єктивної проблеми не існує взагалі. А всякі там окрики з високих політичних олімпів дуже вже нагадують метод “Тримай злодія!”
    Тепер поговоримо про другу “велику” ідею – Землі Обітованої і Царства Божого на ній. Очевидно, що, оскільки існує іудаїзм, то згадана ідея і її втілення ніколи ні на мить не припиняла своє існування в головах і душах її носіїв. Тільки їм, напевно, відомо де тут закінчується релігія і починається політика. В усякому разі такого тісного зв’язку між релігійною ідеологію і практичною політикою не існує в усіх інших народів і релігій. Сила подібного тандему ще й у тому, що фактор часу не має жодного значення – історичні обставини самі підкажуть конкретні тактичні кроки; головне пам’ятати кінцеву мету і знати чого прагнеш.
    Не знаю які небесні риси в згаданого Царства Божого, окрім того, що на трон має сісти не звичайний помазаник, а прямо Месія – Христос, небожитель, однак воно має всі риси звичайного земного царства з явним імперським душком.
    Коли воно з’явиться і що з того вийде: поживемо – побачимо. Однак, дана ідея, майже відразу, як виникла, мала і має конкратні, очевидні, зримі наслідки – Палестина перетворилася і тисячоліттями є полем битви, справжнім кривавим побоїщем, пеклом для всіх народів, які її населяють, підкреслюю – для всіх.
    Давайте кинемо короткий погляд на новітню історію, починаючи з утворення сучасної держави Ізраїль. Вона є – це факт і буде великою помилкою ревізувати його, оскільки подібні зусилля нікого ні до чого доброго привести не можуть.
    Згадаємо, однак, як утворилася згадана держава. Дуже сильні мужі, лідери держав переможниць в Другій Світовій, прикрившись фіговим листком ООН сказали, подібно Творцю – хай буде так, і сталося – виник сучасний Ізраїль. Наскільки це природньо, я поясню прикладами: якщо подібний прицедент розповсюдити на всю історію і інші нарди, то арійські племена, які населяли значну частину території сучасної України і зараз проживають в Індії, Авганістані, Ірані мають повне право повернутися і утворити на території нашої держави свою: татари оголосити своє ханство зі столицею в Казані, північноамериканські індійці вийти з резервації, зібратися в одному зі штатів на вибір і оголосити там свою державу.
    Ага! Своя сорочка ближча до тіла, все що дозволено Юпітеру не дозволено бику, а тому подібна перспектива і для нас, як Росії, так і США видається абсурдною. А кажу я все це для того, щоб закликати всіх напружити свою уяву і подивитися на сучасні пробеми Близького Сходу очима арабів, палестинців. Як нещасний народ Палестини повинен дивитися і сприймати ізраїльтян: я б не здивувався коли б виявилося, що приблизно так само, як євреї сприймають фашистів. Скільки вже можна мучити нещасний, многострадальний народ Палестини, народ, який віками, тисячоліттями живе на своїй Рідній Землі!
    Я вже згадував Бродського в контексті статті “Україна і євреї”. Цікава, колоритна фігура,- скажу я вам. Саме таких має на увазі вислів: “Єврейское козачество повстало, героический Бердичев наступал.” Навожу довгу цитату зі статті: “Маленький хлопчик почав кликати маму, а старший каже: “Не клич маму, бо її німці знайдуть” (до речі мати потім сама здалась). Я хочу, щоби мої онуки могли кликати маму”. Отаке пояснення активності євреїв у боротьбі з антисемізмом.” Абсолютно справедливо! Зауважимо, що тепер в цілому світі, слава Богу, єврейськім дітям не має більше загроз, ніж усім іншим, окрім ізраїльськім діткам у Ізраїлі. Однак, їх дорослі татусі і мтаусі самі винні: ніхто їх не заставляє вести перманентні, агресивні війни з палестинцями, захоплювати чужі території, створювати поселення. Арабські, палестинські дітки точнісенько такі самі, як і єврейські – не кращі, але і не гірші. Вони також хочуть обійняти свою маму, а не плакати над нею мертвою, або скитатися з нею голодними і бідними по світу в якості біженців.
    Якщо людств чесне і гуманне, то вони мусять не тільки витягти покриту пилюкою, брехню і забуттям резолюцію ООН, яка визнала право на утворення не однієї держави Ізраїль, а двох – і Палестини також, у вісх школах всіх держав і народів вивісити карти з кордонами даних держав і вимагати її виконання. Було б мудро не ділити святе місто Єрусалим, зробивши столицею двох держав, як і передбачала резолюція, а лишити незалежним, історичним, культурним, духовним надбанням всього людства і під його егідою. Нещасним палестинцям, подібно тому, як це роблять німці стосовно ізраільтян, протягом довгого часу, потрібно виплачувати репарацію.
    Проблема Палестини вже стала поблемою всього людства ще й тому, що саме вона в прешу чергу породила таке жахливе явище, як тероризм, від якого не захищена жодна людина. Потрібно назвати речі своїми іменами, чітко бачити причинно- наслідкові зв’язкі, а тому розуміти: саме політика Ізраїлю і США породила сучасний тероризм, а не навпаки.
    Я хочу поставити два питання на які прагну отримати відповідь: агресивна війна Ізраїлю вимагає багатомільярдних витрат, а, отже, хто і з яких джерел покриває державний дефіцит; скільки десятків разів в 20-му столітті США ветувала резолюції ООН, які засуджували дії Ізраїлю?!
    Не підлягає сумніву, що зовнішня політика США ідеально співпадає зі стратегічними планами Ізраїлю, іудеїв. Зараз Штати ведуть дві повномасштабні війни проти арабів і мусульман – в Іраці та Авганістані. А будуть іще, обов’язково будуть, якщо зовнішньополітична стратегія країни радикально не зміниться, якщо Ізраїль буде і далі такими методами будувати своє Царство, то США доведеться постійно воювати з арабами, аж до повної акупації, або знищення. На черзі – Іран. Коли я бачу як людство все це спокійнісінько проковтує, то з жахом задаю собі питання: “Невже воно так безнадійно тупе, скурвилось, втратило совість і здоровий глузд?”
    Тихесенько, непомітно, по-злодійські Ізраїль створив атомну бомбу – йому все можна і все дозволено. Але це ж не є стримуючим фактором, а, навпаки, втратою паритету, дисбалансом, провокативно – стимулюючим імпульсом. Це прекрасно розуміють в США. Саме тому вони нагло, цинічно набрехавши, плюнувши в обличчя людству окупували Ірак, шукаючи чорну кішку і темній кімнаті, прекрасно знаючи, що її там не має. Раніше чи пізніше Іран зробить атомну бомбу, - і буде правий. А тому агресія США проти Ірану – лише справа часу. Ймовірність атомної війни на Близькому Сході значно вища ніж побудова Єврейського Царства і значно менш гіпотетична, ніж прихід їхнього Месії. Як тут не згадати Шевченка, який писав: “У всякого своя доля і свій шлях широкий: Той мурує, той руйнує, Той неситим оком – За край світа зазирає, Чи нема країни, Щоб загарбать і з собою Взять у домовину.”
    Він же всіх нас питає і попереджає: “Чи буде правда меж людьми? Повинна буть, бо сонце встане І осквернену землю спалить.”
    До США варто придивитися уважніше. Саме ця країна відкрила ящик Пандори, випустила джина з пляшки на ім’я тероризм, поставила під загрозу життя жителів планети і своїх громадян. А як могло бути інакше: оголосити весь світ зоною своїх стратегічних інтересів і сподіватися, що він впаде на коліна, країни чекатимуть, поки на їх землю прийде американський солдат і ощасливить раєм американської демократії!
    Приблизно місяць тому на “Інтері” дивився американський документальний фільм в якому вони ж розповідають про те, що цю країну сторили масони. Хай собі створюють хто і що хоче, нам то яке діло і яке це має відношення до теми, - скаже читач і помилиться. Стосовно цієї теми автор скромненько стає в сторону і надає слово іншим. У мене на столі стаття з “Експресу” за 6-13 серпня 2009 року під назвою “То ось хто організував кризу!” на цю тему своїми думками діляться: ієромонах Сава Єрусалимської Православної Церкви, дослідник, історик Дуглас Сміт, фахівеці з історії масонства, особистий перекладач Рейгана, та Сергій Буковський, дослідник-історик, письменик. Навожу довгі цитати, а читач хай думає і оцінює сам.
    Д. Сміт: “Це правда, що півстоліття тому в Америці та Європі без членства в якійсь із масонських структур годі було й сподіватися на успішну кар’єру. Особливо на рівні державних посад.”
    О. Сава: “Це не вигадка. Масони з’явилися ще за царювання Соломона і називали себе братством. “Брати” були нащадками тих, хто зводив Вавілонську вежу, кинувши виклик Богові. Своє об’єднання вони назвали “Вільні каменярі”, а головною метою поставили собі світове панування.
    За три тисячоліття структура братства не змінилася. Це така собі таємнича ложа обраних. Вони мають свою ієрархію – 33 рівні. Підступність у тому, що масони театралізували це “служіння”. До двадцятого ступеня люди переконані, що служать шляхетним починанням, сповідують рівність, братерство, благородство. А насправді за всім стоїть вавілонська магія, далека від справжньої релігії. Її ще називають кабалою. З її допомогою масони й прагнуть захопити владу у світі.
    -Але багато хто вважеє це маячнею...
    - Якби ж то! У 2001 році я закінчив Нью-Йоркський університет. І на власні очі бачив землі, банки, навчальні заклади, що належать конкретним ложам. І до сьогодні у США жодну високу посаду, починаючи від мера, не обіймеш, якщо ти не масон. І так аж до рівня президента будь-якої країни. Не виняток Путін та Медведев.
    - Та чи справді існує світовий масонський монстр, який керує всіма процесами?
    - Існує. Називається він Синедріон. До нього входять 70 так званих старців-мудреців. Їхні імена не відомі нікому. Існує ця ложа майже дві тисячі років, саме, за її рішенням був розіп’ятий Ісус Христос... Усі президенти світу насамперед їдуть не до Вашингтона, а до Нью-Йорка і відвідують Мангеттен, де засідає Синедріон. Саме він затверджує кандидатів на пост президента. Усіх, крім лідерів мусульманського світу.
    Для легшого керування світовими процесами вони створили транснаціональні компанії. Це і Міжнародний валютний фонд (МВФ), і Світова організація торгівлі (СОТ), і Євробанк (ЄБ)... А мало хто знає, що долар нині нічім не підтверджений – ні золотом, ні якоюсь іншою валютою. Друкує його приватна компанія...”
    Д. Сміт: “Я би це перевів у площину моралі. Мені здається, що масонство більше приписує собі роль такого монстра, аби роздути авторитет. Насправді спроба керувати світовими поцесами нині належить представникам великого капіталу”
    - Що потрібно для того, щоби стати масоном?
    О. Сава: “В Америці це просто. Кожен, хто хоче робити кр’єру, певного дня розуміє, що мусить прийти до масонського центру, написати заяву, пройти ритуал і стати “благородним рицарем”. Лише тоді він починає підніматися кар’єрними щаблями.”
    - Як масони впізнають одне одного?
    С. Буковський: “ Вони мають свої символи, які зображають на одязі, документах, навіть на грошах. Зокрема, долар містиь зображення зрізаної піраміди з оком. Це теж їхній символ. І валюта їхня. Під час зустрічі чи пред перед публічними виступами кладуть руку на серце. Таких “ораторів” підтримують усі присутні в залі масони.”
    Д. Сміт: “Їхню симвлоіку можна побачити скрізь. Навіть правосуддя вершат з молотком у руці. Цей молоток – масонський символ земної влади. Його використовують Високоповажний майстер, Перший і другий стражі Ложі під час проведення різних ретуалів.
    А найпоширеніший символ – піраміда. Вона часто наявна на лейбах різних фірм, власниками яких є масони. Та й у принципах їхньої діяльності відчувається вплив стародавніх містерій, ініціацій азіатської секти асасинів й ордену тамплієрів...
    Тож тут справді є над чим задуматися.”
    Масштабність, стратегічність мислення масонів як творців США проявилося в акті купівлі Аляски. Ковбоям таке в голову не могло прийти хоча б тому, що не цікаво і просто неможливо скакати по безкраїх засніжених просторах верхом на олені.
    В наведених вище цитатах згадується орден Тамплієрів. Ті хлопці починали з високої благородної мети служіння Господу і людям, а перетворилися в найбільших банкірів Європи, стали конкурентами, загрозою французькій монархії. Саме це, а не сатанізм – дійсний чи вигаданий привів їх до краху. Гроші і влада самі по собі є спокусою, насуть елемент тьми. Могла і зупинила тамплієрв монархія; в демократичному середовищі вони б почувалися прекрасно, не маючи жодних обмежень і перепон.
    Наївні християни думають, що Синедріон з’явився дві тисячі років тому, розібрався з Ісусом і добровільно саморозпустився, почив у Бозі. Як свідчать фахівці-історики він тисячоліттями не припиняє своєї діяльності і зараз прекрасно себе почуває в Нью-Йорку на Мангеттені. Якщо вірить поясненню в Біблії, то “Синедріон – сейм гебрайський, найвища влада церковна, судова і політична”; ось вам три в одному - повна і абсолютна влада. Схоже, що рабини і Синедріон міцно тримають євреїв за їхню обрізаність, а ізраїльська демократія лише вершина айсберга, спектакль для світової спільноти. Одним словом: нашим – Синедріон, а всім іншим – демократія.
    Якщо дорослі дяді граються в наш час в таємні ордени, ложі, секти, то це означає лише одне – вони щось приховують. Істинні езотеричні знання, які ідуть від Світла і говорять про Нього приховати не можна по тій простій причині, що формальне слово нічого не значить. Вони сховані обмеженістю людського розуму, рівнем духовності. В темряві ховається те, що Світла боїться. Магічні ритуали і заклинання мають ту особливість, що вони нічого не дають світлому розуму, не розкривають сутність, апелюють до Джерела Сили. Вони характеризують незрілий темний розум, а тому слід сказати: “Не буди лихо поки тихо”. Магія має не понятійну, а вібраційну і пластично-динамічну основу.
    Вже було сказано, що відсутність первинних релігійних поглядів, містичного зв’язку з землею – філософії природи мали наслідки негативного ставлення до фізичної праці взагалі і хліборобської зокрема. Можливо причинно-наслідковий зв’язок інший – це не суть важливо. Основна сфера діяльності євреїв – обмін, ґешефт – загальновідомий факт, який ніколи в тому числі і ними самими не заперечується.
    Зараз ми побачимо, що цей факт багато в чому пояснює історію і поведінку народу. Правда, слід мати на увазі кілька обставин: намагання пояснити всі історичні колізії, конфлікти між племенами і відверту різню Проведенням, є релігійний снобізм, фарисейство, тупий фанатизм. Хтось обрав Аврама явно не за особливі позитивні риси його характеру, ментальності. Можливо, - навпаки? Давайте подивимося на поведінку Аврама після його першого контакту. “ Промовив Господь до Аврама: “Вийди до своєї землі, і від родини своєї, і з дому батька свого до Краю, який Я Тобі покажу”, 1М.12.1. Ось перший контакт і ніяких тобі откровень про небо, душу, суть буття – кидай все у Харані, забирай Сару, Лота, людей і маєток і з доброго дива кудись іди (1М.12.5.) “І пройшов Аврам по Краю аж до місця Сихему, аж до дуба Мамре. А ханаанеян тоді проживав у цім Краї “ 1М.12.6. Все це називається: “Здоровеньки були! Привіт, я ваша тьотя; або – не проханий гість гірше татарина”. Бідний ханаанеянин іще не знав, що він тут лишній, приречений на заклання і його, як і інші народи просто виріжуть до останнього. Аврам “збудував там жертовника Господові.” 1М.12.7.; “І подався Аврам усе далі на південь.” 1М.12.9. “І зійшов Аврам до Єгипту, щоб там перебути, бо голод у Краї тяжкий став” 1М.12.10. Край і Господь – це добре, але голод теж серйозно і потрібно йти туди де люди працюють, хліб чи рис вирощують. Не встиг Аврам з’явитися в Єгипет, як тут же збрехав, видавши свою дружину Сару за сестру: “Скажи ж , що сестра моя ти, - щоб добре було через тебе мені.” 1М.12.13. Як бачимо, обман мав метою вигоду. “Взята була та жінка до дому фараонового” 1М.12.15. “І він для Аврама добро вчинив через неї: І одержав він дрібну та велику худобу, і осли, і раби, і невільниці”. Добре прийняв фараон Аврама, голодний, нещасний, нищій скиталець став багатим. Однак, ні брехлива поведінка Аврама, ні добре ставлення до нього фараона для Поводиря Аврамового не має значення. “І вдарив Господь фараона та дім його великими поразками...”1М.12.17. Зауважте, - раптово і без попередження покарав жорстоко невинну людину. В нас кажуть в такому випадку: “За моє жито мене ж і бито”. “І фараон наказав людям про нього. І вислали його, і жінку його, і все, що в нього було”. 1М.12.20. Звернемо увагу: добрий, не справедливо покараний фараон не карав брехливого Аврама, а, не завдавши йому жодної шкоди, вислав з усім багатством. Але це не має жодного значення, у фараона не було шансів: хіба що віддати трон свій Авраму. Таким чином маємо першого в історії антисеміта – доброго, щирого, обманутого фараона.
    Хочу звернуть увагу на дві обставини: моральні засади Аврама у відношенні до інших, аж до фараона включно, і жорстока безапеляційність їх Поводиря до інших народів. І оце релігія?! Все це було б смішно, якби не було так сумно. Ми маємо перший акт трагедії, в якому сконцентрувалася вся драматургія, основні сюжетні лінії, вона розгорталася протягом тисячоліть, триває досі, глядачами, учасниками і жертвами якої є ми з вами – особливо єврейський народ.
    Перед нами не релігія, а геополітична експансія; Бог для якої служить прикриттям, оправданням і основним каральним органом.
    Якщо пам’ятати, що євреї – нормальні люди, творіння боже, як і всі інші народи землі, а, отже, в них є прориви до істинного Джерела Світла; і їх унікальну здатність сприймати і засвоювати світоглядні, релігійні надбання інших народів, то не слід заперечувати в іудаїзмі істинних, інваріантних, загальнолюдських, безцінних теологічних поглядів. Мова йде про трагічну роздвоєність, особливість їх релігії.
    Існує іудейська “Каббала”, якої український народ, звичайно, не вивчав, однак, суть інтуїтивно відчув, виразивши фразами: кабальний договір, закабалити, попасти в кабалу. Так ось: єврейський народ, сам того не бажаючи, попав у “Каббалу”, і я йому щиро співчуваю.
    Зверну увагу на дві важливі обставини. Ми вже зауважували, що основна сфера діяльності євреїв не виробнича, а обміну і фінансових потоків. А вона починається там де вже достатньо розвинене виробництво, цивілізація. Цим займаються інші народи, держави і царства. Дана обставина, а не всякими карами господніми пояснюється їх скитання по світу, починаючи з часів Аврама, якого не кара, а голод погнали в розвинений економічно, з неперевершеною теологічною мудрістю Єгипет.
    Свою історію іудеї творять не спільно з іншими народами, а на фоні їхньої; останні служать лише підніжжям для них і трону їхнього Бога. Давайте на Нього, справи його і психологію глянемо уважніше. “І того дня склав Господь заповіта з Аврамом, говорячи: “Потомству твоєму Я дав оцю землю від річки Єгипту аж до річки великої, до річки Єфрата: хенеянина, і кенізеянина, і кадмонеянина, і хіттеянина, і аморянина, і євусянина” 1М.15.8 – 15.21. Істинно божий розмах і сучасному Ізраїлю ще багато доведеться докласти ратної праці. Характеристика Землі Обітованої: “Краю доброго і широкого, до Краю, що тече молоком та медом”. 2М. 3.8. Ось звідки в нас цей вислів про молочні ріки і медові береги, і ось яке розуміння земного раю.
    Епізод з Яковом – ключ до розуміння всієї проблеми іудаїзму. “ 25 І зостався Яків сам. І боровся з ним якийсь Муж, аж поки не зійшла досвітня зоря. 26 І він побачив, що не подужає його, і доторкнувся до суглобу стегна його. І звихнувся суглоб стегна Якова, як він боровся з Ним. 27 І промовив: “Пусти Мене, бо зійшла досвітня зоря”. А той відказав: “Не пущу Тебе, коли не поблагословиш мене”. 28 І промовив до нього: “Як твоє ймення?” Той відказав: “Яків”. 29 І сказав: “Не Яків буде називатись вже ймення твоє, але Ізраїль2, бо ти боровся з Богом та з людьми, - і подужав” 1М.32.
    А зараз усі відкрийте очі, прочистіть мозки і сядьте, щоб не впасти, бо я цитую зноску, яка пояснює, що буквально означає слово Ізраїль: “Ізраїль, Ісраель – боров Бога, богоборець”. Хто, будучи при ясному розумі і твердому глузді здатний повірити, що людина може перемогти Отця – Творця Неба і Землі, та й навіщо це Отцю і синові. Той Муж, з яким боровся і переміг Яків, боїться ранкової зорі – Світла, лишив Якову характерну кульгавість і благословив називатися богоборцем. Протягом довгого часу розмовляти, являтися людям, морочити їм голови можуть, як відомо, лише духи і не обов’язково в білих одежах. Основна проблема євреїв, іудейства в тому, що вони Ізраїль!
    Звернемо увагу іще на кілька важливих біблійних фраз та епізодів. Згадаємо Йосипа, не того, який істинний земний батько Ісуса, а нащадка Якова – Ізраїля, сина Рахіли (1М. 35.24.), і якого брати продали до Єгипту. І знову “... голод став тяжкий у тім Краї. 1М.43.1. І послав Яків синів своїх, братів Йосипа до Єгипту. Простив Йосип братів: “І виходить тепер, - не ви послали мене сюди, але Бог. І Він зробив мене батьком фараоновим і паном усього дому його, і володарем усього краю єгипетського.” 1.М.45.8. Ось так то: нехай там Земля Обітована до часу побуде без нас, а ми будемо “володарями усього краю єгипетського”. Як це мило, чарівно і характерно для євреїв.
    Не будемо називати “...ймення Ізраїлевих синів, що прийшли з Яковом до Єгипту.” 2.М.1.1. Прийшли і лишитися: “Ізраїлеві сини плодилися сильно, і розмножалися, та й стали вони надзвичайно сильні. І наповнився ними той край”. 2.М.1.7. Ще один характерний парадокс: власний Край пустує, а чужий край наповнюється. Фараон все бачив, “І сказав він до народу свого: “Ось народ Ізраїлевих синів численний і сильніший від нас . ...Коли нам трапиться війна, то прилучиться й він до ворогів наших, - і буде воювати проти нас, і вийде з цього краю”. 2.М.1.9.;1.40. Як у воду дивився фараон: прилучиться до ворогів, і вийде обов’язково вийде, бо так повелить Муж, який боровся з Яковом; прийшли голі, босі, голодні, а вийдуть з багатством єгипетським, виведе їх Мойсей, попередньо накликавши на голови єгиптян горе велике – десять кар, вчинивши страшну різанину, вбиваючи немовлят. “І сталося в половині ночі, і вдарив Господь в єгипетським краї кожного від фараона, що сидить на своїм престолі, аж до первородного полоненого, що у в’язничному домі, і кожного первородного худоби”. 2.М.11.29.
    Який жах! Нічого страшнішого і придумати годі. Не знаю, як для інших, але такий безжальний, садистський Муж – не Отець мені, не Творець Неба і Землі. Та що там скромний автор; як побачимо пізніше, його не визнає Отцем своїм і Ісус. Сам Мойсей про Нього говорить: “Господь – Муж війни, Єгова – Йому Ймення!” 2.М.15.3.

    Вячеслав Черуха
    24.01.2010
    Див. продовження в частині 3
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.06.27 | W.Scherbyna

      Вчителя, сина людського, відкритий лист Президенту...

      Вчителя, сина людського, відкритий лист Президенту, послання євреям і людям

      Частина 3

      Стосовно народу Ізраїля, то звернемо увагу: “... що більше його гнобили, то більше він множився та більше ширився”. 2.М.1.12. Такий своєрідний мазохізм, антисемітизм – існуючий чи вигаданий, йому необхідний як стимулюючий фактор, джерело сили; а тому і не дивно, що духовні вожді іудеїв його всіляко роздмухують, підігрівають.
      Варто зауважити, що до антисемітів слід віднести майже всіх пророків – так вони сварили, ганьбили і проклинали іудеїв.
      А тепер даю уривки з Тори – Старого Заповіту, щоб побачити філософію і принципи Мужа Ізраїля: “... бо ти святий народ для Господа, Бога свого, - тебе вибрав Господь, Бог твій, щоб ти був Йому вибраним народом зо всіх народів, що на поверхні землі”. 5.М.7.6. “І ти винищиш всі ті народи, що Господь, Бог твій, дає тобі, - не змилосердиться око твоє над ними...” 5.М.7.16. “Не бійся їх, бо серед тебе Господь, Бог твій, Бог великий та страшний. І викидатиме Господь, Бог твій, тих людей помалу з-перед тебе; не зможеш вигубити їх скоро, щоб не розмножилась над тобою польова звірина”. 5.М.7.21;7.22. Хтось же повинен працювати на землі!
      “Слухай, Ізраїлю: ти сьогодні переходиш Йордан, щоб увійти й заволодіти народами, більшими і міцнішими від тебе, містами великими і укріпленнями аж до неба, народом великим та високим...” 5.М.9.1.;9.2. Перейти Рубікон – не просто прийняти рішення, а розв’язати громадянську війну, вчинити різанину і бойню. Тому слід говорити: перейти Йордан. “І пізнаєш, що не через праведність твою Господь, Бог твій, дає тобі посісти цей хороший Край, бо ти народ твердошиїй1” 5.М.9.6. (твердошиїй – упертий, неслухняний). Можливо, саме тому: яке їхало таке і здибало.
      “...Господь вижене всі ті народи перед вами, і ви посядете народи більші і міцніші від вас. Кожне місце, що на нього ступить ваша нога буде ваше. Від пустині й Лівану, від Річки, Євфрату й аж до моря Останнього (Середземне) буде ваша границя. Не встоїть ніхто перед вами, - ляк перед вами й страх перед вами дасть Господь, Бог ваш, на кожен той край, що ви ступите на нього...” 5.М.11.23 – 11.25. Цікаво, що 5М. - п’ята книга Мойсея, з якої цитати, називається “Повторення закону”.
      І нехай хтось тепер скаже, що антисемітизм – побутова проблема, поганий вірус, який посилився в душах народів, що мали справу з євреями і живе вже добрих п’ять тисяч років. Невже іудеї і їх вожді думають, що народи – закінчені ідіоти; чи їм начхати на думку “не вибраних” людей? Бідний, нещасний, многострадальний народ Палестини, якому доводиться жити на своїй рідній землі, на яку чомусь поклав око Муж Ізраїля.
      Глянемо на апофеоз, фінал релігійних пошуків, кінцеву мету іудеїв – День настання Царства: “Бо це буде день помсти Господньої, рік заплати за заколот проти Сіону” Іс.34.8. Послухаємо Даниїла: “Я бачив у видіннях ночі, аж ось разом з небесними хмарами ніби Син Людський і прийшов аж до Старого днями, і Його підвели перед Нього. 14 І Йому буде дане панування й слава та царство, і всі народи, племена та язики будуть служити Йому. Панування Його – панування вічне, а царство його не буде зруйноване” Дан.7.13.;7.14.
      Будемо пам’ятати рівень розвитку тогочасних людей, специфіку термінологічну, обумовлену ним і формами суспільно-політичної організації, однак, - справа не в цьому. Тут вічність мислиться, як реалізована на земному, матеріальному рівні, а це – як мінімум проблематично, а, фактично – не вірно. Цар – Син Божий і Його Царство має всі ознаки земних царств і правительств. Ми бачимо явний антропоморфізм, який просто згубний. Пора вже нарешті зрозуміти, що проблема матерії і духу – фундаментальна, однак метод її вирішення – духовний шлях розвитку, а не брати Бога за бороду, тягти його на земний план, ліпити його по образу і подобію людини. Ми іще поміркуємо про Творця, однак те, що він взагалі не має бажань – це точно. У Нього не існує бажання правити і щоб служили Йому, а отже у людей не має бути потреби служити. Відносини між Отцем і синами людськими формуються зовсім на іншій основі. “Ідіть же, і навчіться, що то є: “Милости хочу, а не жертви” Мт.9.13.
      Царство справедливості також реалізується на основі формального Закону по принципу “не...”, а не духовності, що також не можливо.
      Ідемо далі, продовжуємо слухати Даниїла: “А царство, і панування, і велич царств під усім небом буде дане народові святих Всевишнього. Його Царство буде царство вічне, а всі панування – Йому будуть служити й будуть слухняні.” Дан.7.27. А це вже чистесенький іудаїзм – “народ святих Всевишнього”.
      Даниїлу підспівує Осія: “І будуть зібрані разом сини Юдини та сини Ізраїлеві, і настановлять собі одного голову, і повиходять з землі, бо великий день Їзраелу!” Ос.2.2. Бачимо тут ідею воскресіння. Вона ж, доповнена судом є і в Даниїла: “І багато-хто з тих, що сплять у земному поросі, збудяться, одні на вічне життя, а одні на наруги, на вічну гидоту.” Дан.12.2.
      Дуже важливий 110 Псалом Давида. Спочатку про кару і вбивства: “2 Господь із Сіону пошле берло сили Своєї, - пануй Ти поміж ворогами Своїми! 4. Поклявся Господь, - і не буде жаліти... 5. По правиці Твоїй розтрощить Владика царів у день гніву Свого, 6. Він буде судити між народами, землю виповнить трупами...”
      Не знаю скільки трупів бажає Муж із Сіону, а істинний Отець – Творець Неба і Землі взагалі нікого не карає і, тим більше, убиває: мучать, карають, вбивають люди самих себе; а духовний расизм, навіть якщо він з гори Сінай чи іще вище в такій мірі більш згубний в порівнянні з біологічним, в якій Небеса більші за землю, а тому не може іти від істинного Отця всіх людей.
      Дуже важливий для розуміння історії єврейського народу саме початок 110 Псалма Давида, який – правда в іншому контексті – згадує Ісус: “ 1. Промовив Господь Господеві моєму: “Сядь праворуч Мене, доки не покладу Я Твоїх ворогів за підніжка ногам твоїм!” Перший Господь – Єгова, а другий Син Божий, Месія, якого і чекають на Царство євреї. Як бачимо, роль Сина пасивна, Він приходить на готове Царство, будувати його повинен з допомогою Мужа сам народ. Саме це мав на увазі пророк Ісая: “Голос кличе: на пустині вготуйте дорогу Господню, в степу вирівняйте битий шлях Богу нашому!” Іс.40.3.
      Упереджене ставлення до фізичної праці зовсім не означає лінь і пасивність євреїв; релігійно-політична активність – принцип, який випливає з самого іудаїзму.
      До чого ж все тут заплутано і як взагалі можна сприймати такі жахіття Мужа! А все тому, що монотеїзм, ідея єдиного Бога була явно занадто складною для древніх іудеїв, занадто тяжка, ще й тому, що була не внутрішньою потребою душі, яка розвивається, а нав’язана ззовні – силою і страхом. Ускладнилося все ще й тим, що з Яковом явно спілкувався дух – представник Джерела Сили. Звідси з’явилась і вибраність як приманка і звідси з’явився мстивий, жорстокий, безжалісний Бог, щоб до смерті налякати іудея-відступника. Щоб Представник позитивної духовності був безпрецедентно жорстокий – та такого не має в жодній релігії світу! Погляньте на індусів – геніально релігійний народ. В них, наприклад, мільйони богів, однак є і Атман, поняття Несказанного; такі глибини духовності, рівня абстрактності релігійних понять, всеосяжність світобудови нам і не снилися. Нехай мені хтось назве хоча б одну релігійну ідею, якої б не знали індуси, не було б в індуїзмі.
      Мойсей мало що вирішив, не у формалізації релігії – тут безумовно, а в самій суті її. Ось уривки з його передсмертної пісні: “Бо частка Господня – народ Його, Яків – відміряний уділ спадщини Його.” 5.М.32.9. Характер бога не змінився: “... Я вістря Свого меча нагострю, і рука Моя схопиться суду, тоді відімщу Я Своїм ворогам і Своїм ненависникам Я відплачу. Я стріли Свої по напою кров’ю, - а Мій меч поїдатиме м’ясо...” 5.М.32.41; 32.42. Сорок років водив народ по пустелі не для того, щоб знищити дух рабства, а з єдиною метою – погрозами, чудесами, стратами вбити в голови і душі ідею єдиного Бога, витравити прагнення ідолопоклонства. Можливо, водив би по пустелі іще, однак, відчував свій кінець, прекрасно знаючи: “Бо знаю я, що по смерті моїй, псуючись, зіпсуєтеся ви...” 5.М.31.29. В Край не ввійшов, бо, можливо, вже розумів: Царство Боже – взагалі не географічне поняття, а виключно духовне, передавши свою естафету Ісусу Хресту. Сьогодні – 18 січня в переддень Водохрещення – автор вже випив води посвяченої; про цю титанічну Постать, гігантський Дух, який став серцевиною єврейської культури, історії західної цивілізації є нагода і необхідність поміркувати.
      Пророк Ісая говорить, а в Євангелії Матвія згадується: “Ось діва в утробі зачне, і Сина породить, і назвуть Йому Ймення Емануїл, що в перекладі є : З нами Бог”. Іс.7.14; Мт.1.23. Правда Йосип чомусь (можливо не знав пророків), “дав Йому ймення Ісус.” Мт.1.25. В Євангелії сказано, що “Ісус визначає Спаситель”. “Яків породив Йосипа, мужа Марії, що з неї родився Ісус, званий Христос” Мт.1.16. Як бачимо явленого Месії християн і майбутнього Царя Ізраїля – Христа навіть земні імена не співпадають. Скажу одразу, що в Них нічого не співпадає, окрім фундаментальних парадоксів, іудейський Месія і християнський несуть зовсім інші місії. Зауважимо, що тема воскресіння – іудейська: “Нині воскресну, говорить Господь, нині прославлюсь, нині буду вознесений.” Іс.33.10.
      Справа в тому, що існують дві частини Реальності: вічність, для якої поняття часу не існує взагалі, і її відображення, тінь – матеріальний світ, майя, ілюзія, для якої час – фундаментальна, ключова категорія. Буде принциповою помилкою розуміти матерію, як цілковиту ілюзію аж до повного заперечення існування, оскільки вона має суттєвий елемент буттєвості, абсолюту. Люди роблять систематичну фундаментальну помилку – аналізуючи вічність, нав’язують їй просторово часові поняття, що помилково по самій суті і з необхідністю приводить до парадоксів. Стосовно Богів, то навіть тут є принципові відмінності: слід розрізняти Вічних і Безсмертних. Стосовно перших, першого, то я взагалі не ризикну щось стверджувати, обмежуся тезою: “На початку не було початку, а в кінці не буде кінця”. Всі релігії мають на увазі, як правило, безсмертних.
      У наведеній вже цитаті Даніїл (7.13.) бачив Сина Людського, який по хмарах йшов до Старого днями задовго до Явленого Ісуса і майбутнього Еммануїла. Таким чином безсмертний Син помер, народився від Марії, знову помер і, нарешті, воскрес – “смертю смерть поправ”. Для іудейських та християнських попів (стосовно перших, то проблема лише теоретична, однак вже задекларована) тут не має жодного протиріччя, парадоксу. Розтлумачуючи нам – сірим духовний світ вічності вони так легко оперують матеріальними, тілесними поняттями, що я, скромний фізик, дозволю скористатися таким методом, оперуючи науковими поняттями і задати їм кілька питань. Приймемо догмат непорочності Марії. Христос – майбутній, чи той, який уже був, має нормальну структуру ДНК? Якщо так, то значить – парний набір хромосом, а, отже, не порушуючи догмату, Бог мав матеріалізувати або ж сперматозоїд, або ж чоловічу хромосому прямо в яйцеклітині. Що відповідає дійсності? І на скільки це естетично? Значно прекрасніше одразу представить Христа як на картині Іванова “Явлення Христа народу”. А естетика має фундаментальне значення. В одному з варіантів перекладу “Приповістей Соломонових” я зустрічав думку: коли Бог творив світ, то Краса була Йому порадницею, з якою абсолютно погоджуюся, оскільки вважаю, що в процесі творіння домінувало саме естетичне начало і принцип повноти, а раціональне з’явилося згодом, як спосіб споглядання творіння і творця; є, можливо, проблемою і особливістю Людини. Допускаю, - саме це мав на увазі Достоєвський, коли стверджував, що краса спасе світ.
      Як свідчить Хома (Ів.20.27.) Ісус воскрес і тілесно, а, отже, таким і вознісся. Не зрозуміло, правда, чому Він таємно являвся кілька разів лише учням, а не всьому народу іудейському – це був би повний апофеоз, перемога; дуже багато увірували б у Нього. Черговий парадокс, на це, очевидно, була важлива причина.
      Дуже цікава деталь: у Св. Матвія про епізод з Хомою взагалі не згадується, зате: “Його ж постать була як та блискавка, а шати Його були білі, як сніг” Мт.28.3. в Св. Марка також цього епізоду не згадується, зате “Нарешті, Він з’явився Одинадцятьом, як сиділи вони при столі, і докоряв їм за недовірство їхнє та твердосердя, що вони не йняли віри Тим, хто воскреслого бачив Його” Мр.16.14. Подивимося, що описує Св. Лука. Коли двоє учнів зустріли Його, то “очі їх були стримані, щоб Його не пізнали” Лк.24.16; “30 І ото, коли сів Він із ними до столу, то взяв хліб, поблагословив, і ламаючи, їм подав... 31 Тоді очі відкрилися їм, - і пізнали Його. Але Він став для них невидимий...” Як.24; зустрівши всіх учнів “... показав Він їм руки та ноги” Лк.24.40.
      І, нарешті, звернемося до Св. Івана. Говорить воскреслий Христос до Марії: “Не торкайся до Мене, бо Я ще не зійшов до Отця...” Ів.20.17. А ось повністю епізод з Хомою, який є лише в Св. Івана. “...Каже Хомі: “Простягни свого пальця сюди, та на руки Мої подивись. Простягни й руку свою, і вклади до боку Мого. І не будь ти невіруючий, але віруючий!” 28 А Хома відповів і сказав Йому: “Господь мій і Бог мій!” Ів.20.27; 20.28. Ну і де ж тут видно, на чому ґрунтується твердження, що простягнув Хома руку і палець – та ні на чому; з Євангелія не випливає, це є домисли. Не мав ні Хома, ні інші безпосереднього фізичного контакту з воскреслим Христом, а лише зорові і слухові – вібраційні. Тут є про що думати – однак робіть це самі.
      Зрозуміло, чому християнські теологи, починаючи від Павла так наполягають на тілесності воскреслого Христа: в противному разі друге пришестя, як вони це уявляють, не має сенсу, втрачається фундаментальна перспектива християнської церкви, її кінцева мета.
      Я тільки зауважу, що практично перехід з часово-просторової, матеріально-ілюзорної частини Реальності у вічність здійснюється постійно, а його раціональне осмислення і позитивне вирішення не предмет віри, а науки майбутнього.
      Приймемо ще одну попівську гіпотезу – воскреслий Христос вознісся тілесно. А це означає, що і Отець і Його престол – матеріальні. Де вони знаходяться – в Сонячній системі, Галактиці...? Його невидимість передбачає особливий екран, який не міняє напрямок електромагнітного променя, траєкторію фотона, сама ж матерія Престолу не має гравітаційної складової. Настали такі часи, що попам геть усіх релігій пора миритися з вченими для взаємного блага перших і других, почати діалог, ставити перед науковцями серйозні питання і смиренно, ввічливо стимулювати їх вирішення в теологічному аспекті.
      Хай усі пам’ятають пораду Ісуса Хомі: “Тому ввірував ти, що побачив Мене? Блаженні, що не бачили й увірували!” Ів.20.29. Основне завдання і подвиг Христа – посіяти зерна духовності як основи Реальності; людської сутності. Він добре бачив обмеженість на грані тупості свого оточення, маловірство, а тому, щоб укріпити віру мусив кинути якісь матеріальні поняття, перспективи, за які б учні і послідовники могли б схопитися, поманити пряником – манною небесною, розтягнути духовний розвиток в часі – провести по пустелі, показавши в кінці конкретну, зрозумілу матеріальну перспективу – друге пришестя, Царство Боже на землі, яке є не що інше, як остаточне завершення акту творіння. Такий фінал в однаковій мірі не прийнятний для іншої більшої частини людства, інших релігій, має викликати в них оправданий протест і відразу, оскільки, іудейський варіант Царства несе для них рабство, а християнський – пекло. Останній явно є атавізмом іудаїзму, всі жахіття, що супроводжуватимуть друге пришестя буквально запозичені в пророків.
      Перед тим, як говорити про суть вчення Ісуса, його глобальні загальнолюдські неоціненні і абсолютні істини, тотальне, революційне переосмислення іудаїзму, якісний, глобальний прорив Його руху до Світла та Істини, хочу зробити кілька принципових зауважень.
      Якщо хтось скаже, що теологічна тематика взагалі не предмет аналізу фізика - теоретика, то я категорично заперечую із загальнолюдської і наукової точки зору. Чисто релігійний підхід себе вичерпав, і, очевидно, не дав бажаних результатів. Священики всіх релігій можуть виконувати свої обряди в n – й раз, що прямує до безмежності нагадувати і оберігати свої догми, але не більше. Вирішальна битва за Життя і Світло перебуває віднині в раціональній сфері – світлого розуму. Не ставлю українську мову вище інших, однак не перестаю захоплюватися глибинами її, постійно знаходжу підтвердження, що вона творилася в постійному зв’язку містичному між народною душею, рідною землею і Небом. Термін світлий розум – народний, найвища оцінка людського інтелекту, але виражає суть його: метод і ціль, засіб і об’єкт аналізу – Світло.
      Справа в тому, що світлий розум – основний орган бачення Істини, оскільки зорові і слухові образи, де б і як вони не з’являлися – в долинах, на горах, чи купинах самі повинні стати об’єктом світлого розуму, сам механізм їх утворення вимагає пояснення, як і роль в цьому Спостерігача – Месії, пророка.
      Читач пам’ятає які громи і блискавки я кидав на капітал; справа тут зовсім не в емоційно-суб’єктивній антипатії, чи скромних економічних знаннях, а зовсім в іншому – я бачу в цьому понятті, світогляді, основою якого є згадана категорія всі ознаки релігійного фетишизму. Всі так багато балакають про свободу; а чи задумувались: що таке і в чому полягає свобода розуму. Якщо розуму постійно талдичать, що приватна власність – абсолют, а вартість товару – не його сфера, твориться виключно ринком і конкуренцією, то він розуміє: його можливості штучно обмежуються жерцями капіталу і слугами його – економістами, накладається табу розуму на ці проблеми. Світлий розум прекрасно бачить, що справа не тільки і не стільки в проблемі вартості, а в іншій – додаткової вартості, рості капіталу, тобто в сфері розподілу. Якщо розум вирішить проблему вартості, то зникне додаткова вартість – експлуатація, ринок і спекуляція. Іншими словами – зникне капітал. І він це прекрасно розуміє. Тому не розум – ворог капіталу, а навпаки – капітал лютий ворог розуму; він інтелект, як і все на світі хоче бачити обмеженим, підпорядкованим собі.
      Стосовно політиків, то їх суть і поведінка з точки зору світлого розуму очевидна: паталогічне его і безбожність у вчинках, які взаємно пов’язані – перше є наслідком другого, або навпаки, доповнені тупістю. Ради Бога, не кажіть, що бригадний генерал Янукович має хоча б якісь проблиски інтелекту, бо мої кури поздихають зі сміху. Очевидний висновок: вони убогі і божевільні. Зараз я напишу набір букв, своєрідний тест, дзеркало, в якому, залежно від того, що кожен прочитає, побачить себе: “божевільнийябожевільний”.
      Повернемося до справжніх цінностей, які уособлює титанічна постать Христа. Будемо обов’язково пам’ятати історичну і національну Його обумовленість, а, отже, і термінологічну специфіку. “Закон бо через Мойсея був даний, а благодать та правда з’явилася через Ісуса Христа.” Ів.1.7. Ось вам радикальна відмінність, глобальний прорив, що, до речі, прекрасно зрозумів апостол Павло. Є всі підстави стверджувати, що ніякий закон не діятиме, ніякого Царства на законі ніхто і ніколи не побудує, якщо не буде благодаті, правди, совісті. Амінь!
      “Бог є Дух, і ті, що Йому вклоняються повинні в дусі та в правді вклонятися.” Ів.4.24. І не інакше! І тілесність взагалі ні до чого, це другорядна, схоластична, фарисейська тема. Мало що тут допоможуть різного роду фізичні ритуали. “Я хліб живий, що з неба зійшов: коли хто споживатиме цей хліб, то повік буде жити.” Ів.6.51. А це вже Євхаристія! Однак, церковний ритуал нічого сам пособі не дає, окрім нагадування про справжню духовну Євхаристію, яка твориться в душі людини, і є результатом тяжкої духовної роботи. Послухайте: “Слова, що їх говорив вам, то дух і життя.” Ів.6.63. “Я Світло для світу. Хто йде вслід за Мною не буде ходити в темряві той, але матиме світло життя.” Ів.8.12. Ніякі ритуали не допоможуть, якщо не йти дорогою “вслід за Мною” – за Христом.
      “Як у слові Моїм позостанетесь, тоді справді Моїми учнями будете, 32 і пізнаєте правду, а правда вас вільними зробить” Ів.8.31. Квакайте скільки завгодно про свої демократичні свободи, але не має іншої волі і свободи, як правда Світла! Христос стверджує: “Моє Царство не із світу цього.” Ів.18.36. Він заявляє: “... Будьте відважні і Я світ переміг!” Ів.16.33. А от з цим твердженням не можна погодитися беззастережно. Очевидно, що поява такої гігантської Особистості якісно змінює світобудову, навіть якщо не буде жодного учня і послідовника. Можливо, Його дух переможе і в душах людей колись, стане основою співіснування – дай Боже! Стосовно теперішнього, то домінуючими серед людей є іудейський світогляд: кожен будує своє індивідуальне, сімейне, родинне царство, основним “духом” і “абсолютом” якого є гроші. І нехай нікого не вводять в оману ритуали і обряди. Наш український, доморощений іудаїзм має ще й ту особливість, що кожен намагається обдерти, обчикрижити, обєгорити, обвести круг пальця і т.д. представника свого ж народу.
      Відносини Ісуса з іудаїзмом як і їх розв’язку можна було передбачити. Дискутуючи з фарисеями стосовно того чи Христос син Давидів (Мт.22.41.) Ісус згадує 110 Псалом: “Промовив Господь Господові моєму...” Мт.22.44. Тож, коли Давид зве Його Господом, - як же Він йому син?” Мт.22.45. Вже тут Ісус має принципово інший – чисто духовний підхід: земна генеалогія Ісуса, на відміну від фарисейської закваски, його не цікавила. На земне єврейське царство Він не претендував, оскільки – знову ж таки, для Ісуса воно духовне, а євреї і не могли, коли б і хотіли, запросити на царство, бо воно іще не було побудоване, будується і досі. Отже, конфлікту влади і трону не існувало.
      Конфлікт фундаментальний – розуміння сенсу Царства і світобудови. “Я прийшов у Ймення Свого Отця, та Мене не приймаєте ви.” Ів.5.43. “Знаю Я, що ви рід Авраамів, але хочете смерті заподіяти Мені, бо наука моя не вміщається в вас.” Ів.8.27. Ось у чому справа! “Ми маємо Закона, а за Законом Він мусить умерти, - бо за Божого Сина Себе видавав.” Ів.19.7.
      Якщо не розширити релігійний світогляд, лишитися в рамках старих догм – Закону, то “Він мусить умерти”; обов’язково, - колись, тепер і в майбутньому потрібно буде когось розіп’яти, або спалити, як Джордано Бруно. Тут християнство не має жодного права докоряти іудеям: скільки невинної крові пролито, спалено і замучено людей в ім’я Нового Заповіту.
      Суть конфлікту з іудеями Ісус прекрасно бачив і виразив: “ 42 А Ісус їм сказав: “Якби Бог був Отець вам, - ви б любили Мене, бо від Бога я вийшов і прийшов, - не від Себе ж Самого прийшов Я, Мене Він послав. 43 Чому мови моєї ви не розумієте? Бо не можете чути ви слова Мого. 44 Ваш Батько – диявол, і пожадливості батька свого ви виконувати хочете. Він був душогуб споконвіку, і в правді не встояв, бо правди нема в нім.” Ів.8.42. – 8.44. Ось у чому суть! Ми не повинні дивуватися цим словам, оскільки розуміємо з яким Мужем мав справу Яків – Ізраїль ,- значно раніше і глибше це зрозумів Ісус, який зробив спробу вивести свій народ на дорогу Світла, до Батька – Творця Неба і Землі, людей, Який однаково милосердно відносився до всіх народів Землі. Парадокс у тому, що проблема вибору Отця, а не Мужа не вирішується автоматично в рамках любої релігії – є суто індивідуальна для кожної людини. Багато, аж надто, формальних християн – Ізраїль, а багато євреїв свідомо чи інтуїтивно ідуть по дорозі Світла, приймають Отця, сповідують загальнолюдські цінності.
      Стосовно дискусії Ісуса з іудеями, то, як говорить Св. Іван, справдилось проротство Ісаї (6.10): “Засліпив очі їх, і скам’янів їхнє серце, щоб очима не бачили, ані серцем щоб не зрозуміли, і не навернулися, щоб Я їх уздоровив.” Ів.12.40. Стосовно драматичної розв’язки, то вона була неминуча, передбачувана і навіть необхідна для самого Ісуса: “Бо Він Своїх учнів навчав і казав їм: “Людський Син буде виданий людям до рук і вони його вб’ють, але вбитий – воскресне Він третього дня!” Мр.9.30.
      Слід проаналізувати роль Іуди в розгортанні драми. Ісус заявив: “Не про всіх вас Кажу. Знаю Я кого вибрав, але щоб збулося писання: “Хто хліб споживає зо Мною, підняв той на Мене п’яту свою!” Ів.13.18. Він уже вибрав апостола на роль у спектаклі, “що б збулося писання”. “Ісус же відказує: “Це той, кому умочивши, подам Я куска” І, вмочивши куска, подав синові Симона, - Юді Іскаріотському!...” Ів.13.26. І ми будемо дві тисячі років стверджувати, що апостоли нічого не чули, не бачили і не знали про Іуду? “За тим же куском тоді в нього ввійшов сатана.” Ів.13.27. Сказати, що в цій фразі апостол Іван перегнув палку, передав куті меду, переборщив – буде мало, бо це – пряма єресь. Ми маємо акт Євхаристії учасниками якої стали Сам Ісус і Іуда. І якщо мені скажуть, що в результаті даного ритуалу в Іуду “ввійшов сатана”, то це і є пряма єресь і цілковите заперечення ритуалу, таїнства Євхаристії. Тут пів кроку до того, щоб заявити, що Ісус знався з сатаною і Сам же його і впустив у Юду. Так ми разом з Іваном договоримося до повного заперечення Основоположника християнства і Його вчення. “А Ісус йому каже: “Що ти робиш – роби швидше...” Ів.13.27. Це вже прямий наказ. Оцінка вчинку Іуди, як духовний подвиг і жертва в ім’я вчення має більше прав на існування, ніж твердження про його зраду.
      Далі будемо говорити про взаємовідносини Отця і Сина, які надзвичайно важливі для всіх, а не лише християнської, релігій. Для кращого пояснення проблеми слід звернути увагу не канонічну молитву “Отче наш” в якій, на думку автора, в її українськомовному варіанті не все очевидне і таке, що слід приймати беззастережно. Не забудьмо, що згадана молитва є фрагментом Нагірної проповіді і була звернута до натовпу: “Ви ж моліться отак: “Отче наш, що єси на небесах...” Мт.6.9. Як іще Христос міг звернутися до натовпу – звичайно, що в множині, як і було записано і перекладено. Але ж буквально за мить до цього Ісус вчив: “А як молитесь, то не будьте, як ті лицеміри, що люблять ставати й молитися по синагогах та на перехрестях, щоб їх бачили люди. Поправді кажу вам: вони мають уже нагороду свою! 6 А ти коли молишся, “ввійди до своєї комірчини, зачини свої двері, і помолися” Отцеві своєму, що в таїні...” Мт.6.5.; 6.6. Так робив і Христос. Прямо сказано, що молитва дуже інтимна індивідуальна розмова людини з Богом, стосується окремої особи, а не натовпу. А тому слід говорити: “Отче мій”. Але це ж фундаментально: є для всіх людей землі один духовний Отець, а Ісус – наш Брат. І я стверджую, що в Святій Трійці Син – кожна Людина, а не лише один Син Людський. Розуміючи це і пам’ятаючи, що люди в дусі своєму, словах і вчинках фактично продовжують розпинати Христа, то мені розп’яття часто нагадує печать Каїна, який убив брата свого Авеля. “І сказав Господь Каїнові: “Де Авель, твій брат?” 1М.4.9. “І сказав Господь: “Що ти зробив? Голос крові брата твого взиває до Мене з землі” 1М.4.10. Не спасає розп’яття, а взиває всі сили духу свого направити до живого Христа, Джерела Світла.
      “Коли будеш ти порати землю, вона більше не дасть тобі своєї сили. Мандрівником та заволокою будеш ти на Землі.” 1М.4.12., - так сказав Господь Каїнові. Остання фраза навіює дуже вже знайомі асоціації, заставляє замислитись над долею нащадків його.
      Продовжимо аналіз молитви. Що означає “святиться” ім’я Бога: світле воно чи святе? В любому випадку – не є ім’я. Світло ім’я Твоє, - вірно і зрозуміло, і так неодноразово стверджував Ісус. “Що єси на небесах”, або ж, як варіант “сущий на небесах” не може бути прийнято, бо Він таки Всюдисущий, коли ні, коли не має сутності Його в кожній найменшій частинці творіння, то природа і земля покинута, мертва, а науці робити в теології нічого. Фраза “нехай прийде”, “нехай буде” можуть свідчити лише про нерозуміння сутності Творця. Він завершений і абсолютний, не може бути й мови про динаміку; минуле, теперішнє і майбутнє. Вся динаміка, потенційна можливість розвитку в людині: не Він чи Син Улюблений прийде до людини, а людина повинна прийти!
      Якщо хтось молиться і говорить: “Визволи мене (а не нас) від лукавого”, - то, можливо, так і слід, оскільки це означає, що він вже попався в тенета лукавого. Допускаю, що є люди, які ще не попалися і їм слід говорити: “обережи мене від лукавого”. Надоїв, набив оскому архаїчний термін Царство, а тому слід говорити: “Світ Твій слава і воля вічні”.
      Неодноразово в церкві під час молитви я чув: “Не введи нас у спокусу”. А це вже богохульство, бо не Отець, а Його антипод спокушає!
      Маленьке зауваження стосовно слова нехай, яке характерне для української мови взагалі. “Хай” – звук, який несе ствердження і не лише в українській мові. “Нехай” – заперечення. Можливо саме тому нам так тяжко домовлятися, що в кінці ми по простоті душевній говоримо: “Нехай буде так”, - заперечуючи, таким чином, все попереднє. Нехай буде – означає те саме, що хай не буде!
      Все вище сказане свідчить лише про одне: тупий, бездумний підхід, канонізація і абсолютизація релігійних поглядів убиває дух їх, приводить до тьми. Якщо хочемо зберегти живу істинну суть любої релігії – її слід розвивати, стосовно нашого часу, - то розвивати радикально!
      Тепер уважніше поглянемо на взаємовідносини Отця і Сина, оскільки вони фундаментальні, ключові для розуміння релігій і їх помилок, є основною проблемою всякого пізнання взагалі. Ісус безапеляційно заявляє: “Я й Отець – Ми Одне!” Ів.10.30. Я ставлю під сумнів можливість повного і, головне, постійного ототожнення суб’єкта з об’єктом – таке можливо при переході першого у вічність.
      Як мінімум двічі Ісус протиставив Себе Отцю, намагаючись, однак, відновити гармонію єдності. Згадаємо страждання в Гефсиманії:
      - Огорнена сумом смертельним душа моя, - говорить Син. Мр.14.34.
      - Отче Мій, коли можна, нехай обмине ця чаша Мене... Та проте, - не як Я хочу, а як Ти, - читаємо в Св. Матвія. Мт.26.38.
      І далі: “Отче Мій, як ця чаша не може минути Мене, щоб не пити її, - нехай станеться воля Твоя!” Мт.26.42. Окрім вчення, з усіх вчинків моління о чаші для мене завжди був найбільший аргумент на користь істинності і реальності Христа. Згадаємо, як євангеліст Матвій описує перехід. “А коло години дев’ятої скрикнув Ісус чужим голосом, кажучи: “Елі, Елі, Елі, лама савахтані?” цебто: “Боже Мій, Боже Мій, нащо Мене Ти покинув?” Мт.27.45.
      А оце вже зовсім людське, яке аж ніяк не применшує величі Ісуса і, навпаки, підтверджує його істинність.
      Ось що говорить Ісус: “... Хто бачив Мене, той бачив Отця, то як же ти кажеш: “Покажи нам Отця?” 10 Чи не віруєш ти що Я – в Отці, а Отець – у Мені? Слова, що Я вам говорю, говорю не від Себе, а Отець, що в мені перебуває, Той чинить діла ті. 11 Повірте Мені, що Я – в Отці, а Отець – у Мені !..” Ів.14.9. – 14.11.
      А тут геть усе вірно! Справжнє пізнання передбачає інтимний духовний зв’язок Сина і Отця, високий ступінь ототожнення суб’єкта і об’єкта. А далі виникає фундаментальна проблема, з якою стикається Син – словесно-символьна передача образу Отця. Тут з необхідністю виникає елемент віри. Якщо хтось хоче побачити не переданий словесно в усній чи письмовій формі образ Отця, а саму суть Його, то у нього не має іншого способу, як пройти самому шлях Сина, здійснити титанічну роботу ототожнення. Саме тому і в тому сенсі я заявляю, що жодна Книга на світі не є першоджерелом: не має Джерела крім Джерела, образ Отця не є Отець.
      Згадаємо як майбутні апостоли зверталися до Ісуса: “А вони відказали Йому: “Равві – перекладене це визначає: “Учителю...” Ів.1.28. А Пілат каже: “Оце Чоловік!” Ів.19.5. Це – Людина і Вчитель – ось найбільш правильні слова, які дають ключ до розуміння суті Ісуса, повинні характеризувати відношення людства до Його особи; і саме в такій іпостасі люди інших релігій можуть і повинні сприймати цю титанічну постать, неоціненний скарб Його духовного вчення.
      Вже дві тисячі років люди ламають голови де був Ісус перші тридцять три роки, вигадують різні гіпотези, розказують казочки. Не має особливого значення де він був усі ці роки і з ким спілкувався, а що він робив, чим займався. А робив він ось що: здійснював безпрецедентний титанічний духовний подвиг, суть якого в рості, внутрішній трансформації сина людського в Сина Людського, йшов до Отця! Про це Він говорив своїм учням: “Що вродилося з тіла – є тіло, що ж уродилося з Духа – є дух. Не дивуйтеся тому, що сказав я тобі: “Вам необхідно родитися з гори” Ів.3.6.; 3.7. Невже хтось далі думає, що для народження згори потрібно обов’язково і буквально спочатку померти фізично, а вже потім переродитися в Дусі. Такий погляд не тільки хибний, але й дуже шкідливий, бо спотворює суть проблеми, паралізує волю. Друге народження не передбачає тілесну смерть, а, якраз, народження духовності, істинної сутності людини в тілесній оболонці. Це, коли хочете, процес самоусвідомлення, самоіндентифікації.
      Ісус тридцять три роки проходив надзвичайно тяжкий, складний, титанічний шлях свого другого духовного народження. І всякий, хто заявляє, що Він не був сином людським, зразу і напряму отримав Дух Святий вводить в оману, сходить зі шляху Ісуса, применшує Його роль і значення. Якщо Дух отриманий зразу, зв’язок з Отцем не шлях, а даність, то й подвигу ніякого не має, окрім Голгофи, і шляху не має! Відкрийте очі душі і розуму свого і прийміть: Ісус не Бог, але Людина і Вчитель – брат кожного з нас. Його шлях до Отця, це шлях кожного, основна ціль і мета всякої людини духовно народитися вдруге в тілесній оболонці, сини людські мають стати Синами Людськими. Кожна Людина є одним із трьох суб’єктів Святої Трійці, таїнство Якої розкривається в душі кожного індивідуально. В цьому і тільки в цьому суть людського буття!!! Амінь!
      Проблема Отця і Сина в релігійному розумінні, суб’єкта і об’єкта в науковому аспекті, задовго до Христа була поставлена і по-своєму геніально вирішена мудрецями Сходу.
      Я запропоную читачеві кілька цитат, думок російсько мовного варіанту книги Дайсэцу Судзуки “Основы Дзэн-Буддизма” на мові перекладу.
      Родхідхарма (Бодайдарума) з’явився в Китаї з Індії в 520 р. н.е. з посланням:
      “Особая форма передачи истины, не связаная
      с какими-либо трактатами,
      Независимость от всякого рода буквы.
      Прямой контакт с духовной сущностью
      человека.
      Проникновение в глубины внутренней природы
      человека
      И достижение совершенства Будды.”
      “Знать – значит заблуждаться, а не знать – быть безразличным (у-ти, авьякрита). Когда ты поистине достигнеш дао, ты обнаружишь, что оно походит на великую пустоту, которая разширяетя безпредельно, не оставляя места для добра и зла”.
      “Дао выходит за пределы логического понимания и сферы деятельности интеллекта”.
      “Аскетизм – это своего рода гордость или самоутверждение. Аскетизм и нравственное очищение никогда не могут идти за пределы “я”. “Я” должно быть совершенно остановлено и лишено всего того, что о нём хоть как-то напоминает. Я имею в виду отсутствие противопоставления “я” и “не я”.
      “По мнению ученых-буддистов, этот феноменальный мир представляет собою совокупность условий, а не самосуществующую реальность (атман)”.
      “Ясно, что не интелект привел Будду к просветлению”.
      “Проследить умом происхождение и причинную связь вещей – это одно, но подчинять их себе в действительной, реальной жизни – совсем другое. В первом случае активен только интеллект, тогда как во втором – воля, а воля – это и есть человек”.
      “... были вынуждены допустить возможность существования в человеке некоторого начала, идущего далеко за пределы относительного знания и находящегося в противоречии с нашим эмпирическим эго”.
      “Таким образом, становится ясно, что просветление – это состояние ума, в котором отсутствует всякое “разграничение” (пратикальпа или викальпа). Для достижения такого состояния “единомыслия” требуется огромное умственное усилие”.
      “Поэтому самый важный факт, лежащий в основе просветления, состоит в том, что Будда приложил неимоверные усилия в попытке решить проблему неведения: его воля была до предела напряжена, что было необходимо для успешного исхода борьбы”.
      “Итак, просветление включает в себя не только интелект, но и волю. Это интуиция, порожденная волей. Воля желает познать себя в себе, освободившись от всех условностей”.
      “Но воля его была непреклонной. Изо всех сил он стремился постичь суть реальности”.
      “Перед проникновенным взором Будды открылись глубины его существа, и он понял, что суть его – воля...”
      “Неведение – это не простое незнание какой-либо теории, системы или закона. Это отсутствие прямого восприятия фактов, лежащих в основе жизни – восприятия, связаного с проявлением воли”.
      “... просветление, или устранение неведения – тот идеал, к которому стремится буддист,- не умственний процес, а преображение или перестройка всего нашего существа за счет приведения в действие той основной силы, которая пребывает в каждом из нас.
      Простое понимание несет в себе нечто чужое и не имеющее истинной связи с жизнью”.
      “Просветление – ето продукт праджни, породженной волей, которая желает видеть себя и быть в себе”.
      “Личный опит, пожалуй, это то, что единственно необходимо в буддизме: что же касается всех других метафизических проблем, то они заводят человека в такие дебри, из которых ему не выбратся”.
      Ось які гіганти духу були в Індії і Китаї, які глибини духовності і сутності Людини вони відкрили! І якщо хтось в угоду своїй релігії, своїм попам буде цуратися безцінних скарбів, надбань духовності Сходу, то він безнадійний дурень.
      Як бачимо, що шлях Будди – шлях волі і інтелекту. Останній, правда, дійшов до вищої точки діалектичного заперечення заперечення, зняв себе, як суттєво наявного в Реальності. Шлях же Христа – шлях чистої душі. Основою ж Обох є внутрішній індивідуальний досвід, а тому і Будда і Христос по суті не можуть в позитивній формі передати сутність свого вчення, основою якого є внутрішній стан. Вони можуть вчити лише по принципу: “ні”, “не те”, “не туди”. Саме тому Ісус про Царство говорив притчами – Йому нічого було сказати. Щоб пізнати Істину, суть вчення, кожен шлях повинен пройти сам, індивідуально. Постарайтесь, нещасні, почути і зрозуміти громоподібне мовчання Будди! Хто не побачить Його в порожній консервній банці (дзэн-буддисти мене зрозуміють), а Отця в польовій квітці – тому нічим не допоможеш.
      Проблему суб’єкта і об’єкта Будда вирішує шляхом повного злиття першого з другим без рефлексії і повернення назад, фактичного і цілковитого зникнення суб’єкта. Інтелект на повну потужність використовується на певному етапі, однак проблеми його, раціонально поставлене питання зникає само по собі, оскільки зникає сам інтелект у фіналі. Не має інтелекту – не має проблеми; не має людини – не має проблеми. Одним словом, в обох вченнях інтелекту, а, отже, науці відводиться допоміжна, другорядна, незначна роль.
      Я кажу, що шлях волі Будди до Просвітління, злиття з Абсолютом і шлях чистої душі Ісуса до Отця є істинні, однак, незавершені. Настає епоха, яка зветься Шляхом Світлого Розуму. Всі три шляхи рівновеликі, вони мають взаємодоповнюватися і тоді ми отримаємо повне бачення Реальності, здійснимо перехід у вічність, людство стане космічним. Медитація, молитва, мислення – одне суть! Це все іще проблема і тайна велика є.
      Щоб іти шляхом світлого розуму людині потрібно вирішити одну вселенську проблему – примирити Люцифера з Отцем, Творцем Неба і Землі. Цей духовний подвиг, можливо, і є основне завдання інтелекту, науки майбутнього. Справа в тому, що Люцифер – Світлий Ангел (можливо Аполлон – Бог Сонця це також Він) є, по суті, покровителем науки! Саме він вказав людині на її індивідуальність, усвідомлення і бачення самої себе, як суверенного “я”, що привело до рефлексії без якої не можливе наукове, раціональне пізнання. Він не створив, однак, і не кинув Людину в прірву, а показав всі глибини її індивідуальності, явив усі її можливості, закладені Творцем і які латентно в ній перебували. В раю людина може й була найпрекраснішим, однак пасивним елементом творіння, а Люцифер її актуалізував, зробив динамічною, дав можливість заявити про власну волю, подібно Прометею дав вогонь творчості. Однак, вся світобудова, творіння після цього перестали бути статичними і перебувати в позачасовій вічності; в ній появився час, динаміка, розвиток, незавершеність. Сама ж людина стала основною проблемою для себе і світобудови і саме в ній криється незавершеність Творіння. Ось в чому суть конфлікту Люцифера з Творцем і, взагалі кажучи, в цьому не має нічого злого і поганого, він, навпаки, був неминучий, оскільки повнота творіння з необхідністю вимагала і динамічної складової Реальності. Тут взагалі все прекрасно! Прекрасне і величне Творіння і Творець, як і Люцифер – Світлий Ангел.
      Проблема в іншому. Справа в тому, що суверенітет, індивідуальність поширюється тотально не лише на людину, але й усі структури і елементи творіння. Якщо цей суверенітет довести до абсолюту, то ми будемо мати паталогічне его гординю людини, яка заперечує Творця і Творіння, себе і свій розум ставить в центр світобудови, а всі категорії і елементи світобудови, як абсолютну і незалежну даність. Іншими словами – ми будемо мати те, що й маємо: божевільних вчених, мертву науку, яка займається і вивчає мертву природу. Однак, Люцифер тут ні до чого. Я категорично його захищаю, оскільки стверджую, що не Він, а ми самі доходимо до цілковитої дурості і абсурду, стверджуючи свій повний суверенітет і незалежність від Творця; наше паталогічне его і гординя сліпить очі і заставляє бачити мертву даність елементів природи, незалежних від Творця і таких, що не несуть в собі дух Його. Суть Демона значно краще зрозуміли Лермонтов і Врубель; він у печалі і глибоко зневажає нашу гординю. Подібне розуміння знаходимо і в творчості Булгакова. А всякі смертні жахи мають місце, про них буде мова нижче, однак, це жодним чином не стосується Світлого Ангела.
      Ось що сказав Будда в момент просвітління і повторив Упаці, якого зустрів по дорозі в Бенарес:
      “Всесильный, всезнающий я теперь.
      Свободный от всякого заблуждения.
      Все вещи отброшены, желаний нет.
      Зачем мне учитель – я сам все постиг.
      Я высший учитель или архат,
      Мое просветление ни с чем не сравнится.
      Достиг я блаженного мира в Нирване.
      “Всесильный” или “всепобеждающий” не знает поражения. Он абсолют, стоящий выше всяких форм и сравнений. Ничего с ним не может сравнитися. Он также “всеведущ”, но это, однако, не означает, что он знает каждую вещь в отдельности. Знание частного – это обычное знание, которым обладают все и которое находится на уровне относительного и ограничного.
      Знание, которым обладает “всеведущий” и которое я назвал “праджня-интуицией”,- это знание вещей во всей их совокупности и единстве, знание, лежащее в основе всякого конкретного знания. Оно, собственно, и делает наше относительное знание возможным. Это, так сказать, чистое знание, лишенное какого-либо “заблуждения”. Такое знание доступно лиш тому, кто не отделяет вопрос от вопрошающего, т.е. Будде или “просветленому”. (Д.Т. Судзуки “Основы дзен-буддизма”).
      Не слід дивуватися категоричності Будди. Титан, гігант духу, напруживши всю свою волю та інтелект здійснив подвиг, прорив у Реальність, ототожнив себе з нею, цілком переміг его, своє індивідуальне “я”, практично реалізував чисту статичну позачасову буттєвість. Будду не цікавила зовнішня реальність, ілюзорність її, майю, Він помилково абсолютизував. Основа і суть вчення – внутрішній стан, сам Будда. Але тут пів кроку до персоніфікації Реальності як Будди, Його абсолютизація і обожествіння. І цей помилковий крок буддисти зробили.
      Християнство повторило ще одну помилку буддистів: вони чекають другого пришестя, подібно до того, як буддисти чекають нового Будду – Матрейю.
      Не слід, однак, їх осуджувати, оскільки аналогічний підхід, фундаментальна помилка – обожествіння Сина Людського, Вчителя характерна для майже всіх релігій. Ісус був скромніший: “Я нічого не можу робити Сам від Себе... Не шукаю бо волі Своєї, але волі Отця, що послав Мене.” Ів.5.30. Однак, згаданого перебільшення, абсолютизації Сина не уникли і творці християнської церкви. Напевно в жодній іншій релігії, як в іудаїзмі і, що не випадково, в християнстві не має такого антропоморфізму, не розуміння суті Творця і процесу Творіння, помилкове розуміння Волі як свавілля Бога і чуда. Насправді ж єдиний хто ніколи і при жодних обставинах не робить чудес, не порушує, а реалізує, уособлює Закон у трьох світах – це сам Творець. Вся ця галіматья чудо творення – в наших головах і думках. Слід постійно пам’ятати фундаментальний принцип: нічого, нікого поза Творцем не існує, а лише в Ньому, як низхідна структура.
      Зауважимо, що Єгову в якійсь мірі можна порівняти з Шівою.
      Таким чином, Будда і Ісус – Вчителі людства, Брати по духу, Сини Людські, і уособлені Сини Отця, який сказав: “Це Син Мій Улюблений, що Його Я вподобав. Його слухайтесь!” Мт.17.5.
      Не називатиму всіх, однак згадаю інших Вчителів, Синів Людських Улюблених – Крішну і Гермеса Трисмегіста (Тричівеликого). В “Бхагавад – Гіті”, можливо, найбільш розгорнуте і деталізоване Вчення, яке, крім позитивної основи, будить думку, спонукає до роздумів, що не менш важливо!
      Господиня, яка пастеризує (Пастер) банки і герметично їх закриває, гадки не має, що вона згадує Гермеса. Ось хто був Володар Слова, хто вчив Слову Богів і фараонів, хто через вібрацію передавав суть об’єкта – елемента творіння і хто задовго до Христа має право претендувати на роль Логоса.
      Однак, Його метод – слово про Слово-Світло зробили вібраційними заклинаннями, перетворивши в магію. Погляд Гермеса Тресмегіста на взаємозв’язок і взаємо перехід всього сущого, як елементів, частинок Творця став основою алхімії, яка намагається знайти Філософський Камінь не в людині, а зовні, вирішити проблему вічності емпірично, експериментами і маніпуляціями, а не духовним зором – світлим розумом. Як це нам знайомо. Мало того, що сучасні вчені, які займаються фундаментальними науками – особливо біологи божевільні (нагадаю: вільні від Бога), вони ще й сучасні алхіміки!
      Таким чином, людству слід прийняти основоположників всіх релігій, як Братів, Вчителів і Синів Людських, а вчення їх, як єдиний взаємо доповнюваний неоціненний духовний скарб. В цьому зв’язку зауважу, що іудеям пора вже, нарешті, не розглядати себе в якості пупа землі і Обраного Народу, не будувати своє окреме Царство, не галасувати про антисемітизм, а примиритися з Ісусом в якості Вчителя і разом з усіма народами, прийнявши всіх Синів Людських, на основі Їх вчення будувати спільний загальнолюдський Храм Духу. Підкреслю, що це проблема не тільки іудеїв, але й усіх народів, єдино можливий шлях, майбутнє людства.
      Поділ людства за релігійною ознакою, на тих хто вже проникся Духом, або найбільше проникся, чи лише він проникся; на щиро віруючих монотеїстів і язичників, на цивілізованих і варварів, культурних і дикунів – найбільше прокляття людства, яке супроводжує його з найдавніших часів, тепер загострилося до краю і кінця біді, яка може привести до катастрофи, не видно!
      Зверніть увагу, в псалмах Давида добра половина тексту – прокльони, прохання кари небесної на голови ворогів. Цю тему псалмів український народ звів в одну молитву: “Дай Боже, щоб у мого сусіда корова здохла!” Подібні прокльони звучать і з уст інших, так званих правовірних, і сиплються на голови невірних. Якщо ж Бог – Отець всіх народів, як і є насправді, то від землян він чує злий ґвалт, прокльони, какофонію, а не молитву. Та не може і не хоче Він чути цього. Не наблизиться Творець до окремого народу на любому континенті, бо розглядає людство вцілому, як єдине Своє творіння.
      Якби іудей помолився за християнина, християнин за язичника, язичник за мусульманина, мусульманин за іудея, сектанти за кришнаїтів, даосисти за ламаїстів, і т.д. – ось це був би справжній хор, пісня чистіша за Херувимів і прекрасніша за Серафімів, яку б і почув Творець.
      Я питаю всі народи, представників всіх релігій: “Хто заперечує своє духовне начало, як основу?” А якщо так, и Творця, Отця Небесного!
      Іще раз згадаємо Соломона, його гімн мудрості в “Книзі приповістей”: “... Ліпша бо мудрість за перли, і не рівняються їй всі клейноди!” Пр.8.11.; “Я, мудрість, живу разом з розумом...” Пр.8.12.; “Я кохаю всіх тих, хто кохає мене, хто ж шукає мене – знайде!” Пр.8.17.; “ Господь мене мав на початку Своєї дороги, перше чинів Своїх, спервовіку...” Пр.8.22.; “... Коли ставив основи землі, - то я майстром у нього була, і була я веселощами день-у-день, радіючи перед обличчям Його кожночасно, радіючи на земнім крузі Його, а забава моя – із синами людськими!” Пр.8.29.-8.31.
      Будемо пам’ятати, що радість – особлива мудрість, а “Ода радості” Бетховена – молитва, гімн Творцю і Мудрості! Які народи, сини людські будуть заперечувати мудрість, не шукати її, об’єднавши зусилля!
      Як це прекрасно, що найголовніший храм нашого народу носить ім’я Софія – Премудрість Божа! Однак, її всім миром потрібно оживити і це повинен бути не на пів музей на пів церква, а постійно діючий храм в якому народ має молитися Софії і шукати Софію. В ній же повинен бути і престол патріарха Помісної Автокефальної Православної української церкви – безумовно канонічний, першопрестол і початок православ’я східних слов’ян. А щоб відновити канон та історичну справедливість, не слід чекати, а йти, як колись на Царгород, однак, не з мечем, а зі смиренням, молитвою і вірою; вимолити в Патріарха Константинопольського відновити історичну справедливість, канонічний патріарший престол. І йти всім миром, подібно до того, як мусульмани щорічно йдуть в Мекку!
      Я реаліст, не маю жодних ілюзій, однак було б прекрасно, стосовно Софії Константинопольської, якби на двох бокових банях лишити півмісяць, а на двох інших поставити хрест; на головному куполі – символ Сонця – Світла; щоб рівноправно молилися мусульмани і християни; окрім Корану і Біблії були б Книги інших Синів Людських – це був би великий приклад, початок істинного шляху об’єднання людства в Дусі і возрадувалася б Софія – Премудрість Божа!
      Нагадаю, що філософія буквально означає любов до мудрості, а філософ – любомудр. Однак, тепер філософ сприймається майже всіма як трепло, людина, яка багато, дурнувато і незрозуміло говорить – філософствує; до філософів відносяться зверхньо з іронією і зневагою. Ось до якого низького рівня впала, деградувала свідомість людства! В якійсь мірі винні і самі філософи, які не змогли втриматися на високому методологічному рівні абстрактної, діалектичної – по можливості, логіки. Справа в тому, що справжня філософська наука повинна мати чітко окреслене категоріальне поле, в якому категорії взаємообумовлюються і розкриваються – це основне завдання. Тому то Сартра, наприклад, чи Ніцше в повному сенсі не можна віднести до філософів; в них є цікаві філософські фрагменти і думки, однак, відсутня наукова цілісність і строгість. Звичайно, можна спробувати на балалайці зіграти сонати Бетховена, етюди Шопена, симфонії Шостаковича, однак, не думаю, що така спроба дозволить більш-менш повно розкрити музичну тему.
      Зовсім інша справа Кант – оце справжній великий філософ, якого згадую зовсім не випадково, оскільки його Геній провів філософа шляхом раціонолізму в повному в повному обсязі до кінця і привів до фундаментальної проблеми апріорності знань, логіки і морального імперативу. Будемо назавжди пам’ятати його думку – погляд на Реальність, слова, написані на склепі філософа в Кінігсберзі: “Найвеличніші чудеса суть зоряне небо наді мною і моральний закон в мені”. Але ці два найбільші чуда: зоряне небо – природа і моральний закон – духовність присутні на рівні самосвідомості чи підсвідомо в кожній людині. Біда в тому, що ці дві компоненти Реальності все іще створюють дуалізм, нестерпне внутрішнє протиріччя, між ними прірва і завдання теософії, науки і теології створити єдиний всеохоплюючий погляд на Реальність.
      Для того, щоб мої “Етюди” мали певну завершеність, пунктирно окреслити всю Реальність слід висловити деякі теогонічні гіпотези, особливості Її становлення, які для автора є більше ніж гіпотези.
      Скажу одразу, що більш примітивного міфу про творення Світу як у Старому Заповіті не має в жодній релігії, однак і в ньому є один принциповий момент – я маю на увазі так зване гріхопадіння. Ну, по-перше, ніякого гріха не було, а був внутрішньо обумовлений самим розвитком творіння ключовий акт, про який мова йшла вище; а, по-друге, якщо людство вже вкусило плід з Дерева, то повернення не має, а єдине, що лишається – зрозуміти чому не слід було цього робити. Перемогти, подолати так званий гріх має не поведінка людини, а її світлий розум!
      Ми вже говорили, що на початку не було початку, а в кінці не має кінця і заглядати, сунути свій ніс за межі – ознака незрілого дитячого розуму; знать межі раціо якраз і є, подібно радості, прояв мудрості.
      Ми змушені звернути увагу на ключове поняття, категорію буття – Хаос. Справа в тому, що це поняття має свою битійність, можливо, рівновелику “Я є” Творця. Це два фундаментальні, ключові полюси, антиподи Реальності. І якщо Отець творить, то Хаос руйнує, причому тотально всі структури, категорії і даності, закони і взаємозв’язки які є в живому творінні аж до часу включно. Іншими словами: для всього живого взаємодія з Хаосом є не що інше, як небуття, смерть – повна і остаточна. Емоційно, суб’єктивно зустріч з Хаосом сприймається як смертельний Жах – форма переходу в небуття. Якщо комусь не має що робити, то може придумати собі різні казочки, гіпотези про Початок. Насправді їх є всього дві: або ж Хаос сам себе вжахнувся, Змій вкусив себе за хвіст і в ту мить виділився Творець, який, таким чином, не вічний, а безсмертний; чи така полярність Двох – вічна. Для Реальності так званий Початок не має значення, ключовим є сам факт, принцип.
      Цю полярність не слід мислити просторово часовими категоріями, говорити про якусь глобальну і реальну границю світобудови. Хаос, як і Творець в своєму абсолютному “Я є” існує тут, тепер і зараз. Справжня границя – Життя. Тому то основна і єдина мета і суть Отця – творити, стверджувати Життя на основі Світла. А тому то для божевільних вчених вкотре заявляю: все, що мислиться – з необхідністю мислить і є живе.
      Казочка про сьомий день може свідчити лише про повне нерозуміння суті. Процес становлення, боротьби не припиняється ні на мить. Послухаємо Ісуса: “Отець Мій працює аж досі, - працюю і Я”. Ів.5.17. В мене взагалі складається враження, що більш як тисячу років майже ніхто не чує і не намагається почути Самого Вчителя, а лише церкву і попів; а це не одне і те саме. По-справжньому живий дух Христа я бачив у Святого Августина.
      Саме ж гріхопадіння означає тільки одне – процес творення у вічності виявився не завершеним. Я вже вказував, що Отець Творить по принципу повноти, а це означає, що в самих категоріях, структурах та ідеальних поняттях вічності закладено динамічне начало, а не навпаки. А це, між іншим, означає, що час є фундаментальним елементом майї, не абсолютним, а створеним поняттям, яке не може бути основним аргументом в математичному описі реальності, а структурним фактором, точніше – фактором структури. В теорії відносності цю свою особливість час уже показав. Тільки шлях іще не завершений і тотальна відносність часу має бути осмислена до кінця.
      А тепер про розум Творця. Я вже говорив і не буде зайвим повторити, що наше божевілля, тупе его, антропоморфізм, намагання все міряти зимними мірками, пояснювати вічність просторово-часовими категоріями приводить до чудес, парадоксів і може, в решті решт, доконати людство. Це стосується і розуму Творця, який ми сприймаємо аналогічним нашому. Ну, повний ідіотизм! Основна функція людського розуму сприйняття, бачення Творця і Його Творіння. Це єдиний орган, який лише і здатний побачити Реальність. Допускаю творчі можливості людського розуму, однак, дане питання лишимо в стороні. Так ось: Всевишній не творить по законах, спочатку створивши їх, а творить самі закони. Це на матеріальному плані осмислення передує дії; у всякому разі у справді розумних людей. І тому, між іншим – думаю, отже живу – стосується не лише Декарта і людини, а й усіх матеріальних об’єктів творіння – рефлексія тотальна і фундаментальна особливість руху, який повинен мислитись як становлення, а не переміщення, тотожне самому собі і в самому собі буття. Все мислиме мислить – ось ключ до зняття дуалізму, побудови істинної теорії Реальності, таємниці живого буття. У вічності не існує поняття часу, а тому і причинно-наслідкових зв’язків, окрім принципу повноти, а, значить, часового розділення осмислення і становлення. Щоб Творцю не наламати дров, не займатися свавіллям і чудесами свій закон життя творить не інтегрально, а локально і завжди абсолютно. А, отже, принцип локального детермінізму, радикально переосмислений, повинен бути ключовим для фізичної теорії, щоб там не говорили прихильники квантової механіки.
      Стосовно Творця, якщо вже ви так хочете щоб я явно висловив думку, то зроблю це: з точки зору нашого мислення, нашого розуму, Він не мислить взагалі!
      Реальність складається з двох частин – вічності і матеріальної ілюзії ключовою категорією якої являється час, а не велика їх кількість чи, навіть, безмежна, як стверджують сучасні фізики, зокрема Девід Дойч в своїй книзі “Структура реальності”. Я просто зобов’язаний звернути увагу на цю книгу, оскільки тема та сама, що і в “Етюдах” про Реальність; і, по-друге, послухаємо моїх колег, моїх пернатих друзів – фізиків-теоретиків, вчених, які мають беззаперечний науковий авторитет.
      Мова йде про інтерференцію фотона. Хвильові властивості матерії – факт, як і те, що фізики в принципі його не розуміють, оскільки для цього потрібна радикальна зміна наукового світогляду.
      Подивимося яке пояснення інтерференції фотона дає нам бідолаха Дойч: “С этого момента я буду называть воздействующие объекты “фотонами”, ... один из которых я временно назову реальными фотономи, а другой теневым фотонами.” “...Между реальными и теневыми фатонами не существуэт особой разницы: каждый фотон осязаэм в одной Вселенной и не осязаем во всех паралельных Вселенных”, “...Каждый реальный фотон должен сопровождать, по крайней мере, триллион теневих.” “По тем же причинам мы могли би назвать совокупность теневих частиц паралельной Вселенной, ибо теневые частицы оказываются под воздействием реальных частиц только через явление интерференции.”
      Так що множинність світів не всілякі там вигадки фантастів, а “перли” думки сучасних науковців. Вони для такої реальності навіть вумний термін придумали – мультиверс, що означає багато. Так що, по-їхньому ми живемо не в Реальності, а в мультиверсі, елементом якого є наш всесвіт. Ну що тут скажеш: гора родила миш, а подібна наука – мишина возня. Тут же, хлопці, не має ніякої краси мислення, обов’язкового компоненту істинної теорії, того, що Ейнштейн називав “вищою музикальністю думки”, а повне інтелектуальне збочення, розбещеність. Але дивуватися не доводиться, бо сучасні божевільні фізики здатні відмовитися від краси теорії, детермінізму, любих законів аж до збереження в ім’я оригінальності і формальних феноменологічно-математичних описів, що завгодно – тільки не прийняти, як основний раціональний принцип, Творця. Сліпі ведуть сліпих і йдуть по краю прірви!
      Іще один дуже важливий момент: той же Дойч, як і багато інших не розрізняє і, фактично, ототожнює Реальність з віртуальною реальністю, а це не просто теоретична помилка; такий підхід має вкрай негативні, катастрофічні практичні наслідки. Справжня Реальність має енергетично-інформаційну складову, постійно отримує життєві сили, енергію у Джерела, а друга –лише інформаційну, а тому деградує, обезкровлюється і з необхідністю закінчує своє буття в Хаосі.
      Повернемося до істинної Реальності і її двох складових: ідеальної вічності і матеріально-часової ілюзії, яка, однак, несе в собі елемент Абсолюту. У вічності не існує поняття еволюції, а тому там не з мавпи розвивається людина, а у структурі людини закладена мавпа, як підмножина. Еволюція матеріального світу зовсім не означає, що до приматів не існувало людини взагалі, вона ні що інше, як форма повернення духу до самого себе, а не утворення з небуття, з мавпи людини. Це означає, що не біоматерія мавпи шляхом мутацій трансформується в людину, а дух, духовна даність людини у вічності трансформує примата в людину на земному плані.
      Людське уявлення і поділ вічності на низ і верх, пекло і рай, умовне і примітивне. Якщо Творець і “придумав” пекло, то тільки тому, що амплітуда сутності людини не вмістилася в раю. Виявилося, що вектор волі людини може бути направлений до Джерела Сили, Хаосу, а, отже, смерті. Саме ця двохвекторність волі людини, по суті і створила рай і пекло. Якщо вектор волі людини буде напрямлений лише до Отця, то пекло спорожніє і зникне за непотрібністю.
      Творець іще є великим психоаналітиком. Він розігрує спектакль ілюзорної смерті на земному плані, створює катарсис, передумови сублімації, щоб спонукати людину самій в собі подолати лібідо Хаосу, справжньої смерті. В цьому Його і повнота і мудрість і милосердя.
      Іще раз згадаємо многострадальну людську душу, яка є пасивною, має лише формоогранізуючу функцію, однак, страдає, розривається між двовекторністю, лібідо Хаосу і Творця, терпіть свавілля, ідіотизм, божевілля людського розуму.
      Тепер про сучасну науку. На підлягає сумніву, що вона займає ключову роль у сучасній цивілізації, дуже багато вміє, і саме від неї залежатиме майбутнє людства, саме вона приведе його до одного з двох Джерел.

      Вячеслав Черуха
      24.01.2010
      Див. закінчення в частині 4
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2010.06.27 | W.Scherbyna

        Вчителя, сина людського, відкритий лист Президенту...

        Вчителя, сина людського, відкритий лист Президенту, послання євреям і людям

        Частина 4

        Скоро запрацює адронний колайзер. Самі ж вчені на популярному рівні заявляють, що його робота може привести до відкриття фундаментальної частинки – першооснови матеріального всесвіту, розуміння початку. Є альтернатива, відмінна від нуля ймовірність того, що робота установки приведе до локальної зміни посторово-часоваго континууму, і, як наслідок, цілковитого знищення Землі. Дуже цікаво, що людський загал обидві альтернативи сприймає приблизно як рекламу шоколаду – райської насолоди, що свідчить про повну індиферентність людського розуму стосовно Істини, його сон, який здатен і породжує чудовиськ.
        А от фізикам я скажу, що відкриття фундаментальної частинки, якщо навіть її назвати частинкою Бога не приведе до розуміння суті Реальності. Один з фізиків, коли лише відкривалися елементарні частинки заявив, що факт існування елементарної частинки вимагає фундаментального перегляду всієї фізики. Зауважене – не структура частинки, а сам факт існування. Такий погляд на фізичну реальність і місце в ній елементарної частинки лишається актуальним. І квантова механіка і теорія відносності достатньо добре і повно описують матеріальний світ, однак, їх самих потрібно пояснити.
        Рух елементарної частинки, як і любого фізичного об’єкта не можна розглядати як переміщення, тотожне самому собі і в самому собі буття. Рівноправність інерційних систем відліку хороший інтуїтивно зрозумілий евристичний принцип. Однак, поширення його на неінерційні не є таким очевидним, а, на мою думку, хибним, штучним. Частинка знає і пам’ятає (без лапок) про своє прискорення, а, отже, воно абсолютне. Нільс Бор колись сказав, що глибока думка та, протилежна до якої також глибока. Якщо приймається безліч різних рівноправних систем відліку, то має право на існування інший – вірний погляд: існує лише єдина універсальна система відліку. Не слід шукати її координати у всесвіті, їх безліч тотожних в кожній завершеній структурі. Я розумію чому відкинули таку точку зору – бо не відкрили експериментально ефір. Не відкрили і не знайшли, бо не те і не там шукали – мова йде про Світло, яке не слід ототожнювати з електромагнітною хвилею. Замість того, щоб займатися інтелектуальним збоченством, “творить” паралельні світи для пояснення дифракції, краще зрозуміти, що дирка не є сама, а створена в матерії, а тому частинки, які її оточують створюють анізотропію простору. Можна іти далі, відкинути континіум, допустити дискретність і, як наслідок, неминучу анаезотропію простору – це буде, як мінімум, красиво. Не слід так вперто триматись за континіум, він, скоріше всього, не є елементом Реальності. Віртуальні частинки формально порушують закони збереження, явно відчувають вплив Хаосу, що слід визнати, а не прикриватися принципом невизначеності Гейзенберга. Не слід дивуватися різного роду сірій, темній (якій іще?) прихованій матерії всесвіту. Якщо пам’ятати про Хаос в його битійності, то вона просто не може не існувати.
        Зробимо категоричний висновок, сформулюємо раціональний імператив: елементарну частинку, як і будь-яку іншу завершену структуру слід розглядати як Монаду!
        Перехід від частинки до монади означає перехід від світу феноменів до ноуменального де і зустрінуться священнослужителі і вчені, теософи, теологи і науковці; і мудра жива Реальність покаже свою світлу радісну сутність.
        Стосовно генетиків, то вони класично божевільні, жертви теперішнього світогляду, а людство може стати жертвою згаданих деміургів. ДНК структура, яка, можливо, по інформаційному потенціалу рівноцінна всесвіту, а наші доморощені земні боги підходять до неї з кувалдою, долотом і молотком. Саме так, і той факт, що новітні технології роблять їх набори коновала мікроскопічними не міняє суті підходу – щось там роздовбати, відколоти, приліпить інше, а там побачимо, що вийде. Якщо вони зварганять кабана, який за пару місяців здуру, з доброго дива виросте до кількох тон, то підсунуть нам всім таку свиню, що на багато років людству мало не покажеться. А ми всі радіємо. Раденькі, бо дурненькі!
        Проблеми і помилки нинішнього наукового підходу закладені в самій математиці. Чому вона здатна описувати Реальність взагалі? – це питання не є тривіальним, а, навпаки, надзвичайно важливим. Це колись математика мала зв’язок з реальним матеріальним світом, був взаємний стимулюючий обмін категоріями і поняттями. Тепер цариця наук перебуває в надвисоких сферах абстракцій, чистого розуму, не бажає мати справу і не претендує на зв’язок з Реальністю. А має бути якраз навпаки: жива математика в ідеалі повинна не епізодично співпадати з об’єктивним світом, описуючи його; математична наука повинна бути тотожна фізичній. Попробую пояснити думку.
        Дискусія в математичному середовищі між інтуїтивістом Брауером і формальним підходом Гільберта є надзвичайно важлива і актуальна, оскільки математичне поняття, категорія апріорі повинна нести в собі битійність, відображати Реальність наперед, за означенням, то ближче до істини саме інтуїтивісти. Будуючи свою геометрію Гільберт так сформулював мету: “Следует добиться того, чтобы с равным успехом можно было говорить вместо точек, прямых и плоскостей о столах, стульях и пивных кружках.” В цьому жартівливому зауваженні суть формального підходу: математична категорія і поняття не повинні мати жодного відношення до реальності; нехай фізики самі шукають чи створюють адекватний математичний апарат, наповнюють його фізичним змістом, що вони і роблять.
        Представники геттінгенської математичної школи, створеної Клейном і, пізніше, очолюваної Гільбертом самовпевнено заявляли, що фізика надто складна для фізиків. А тепер з повною впевненістю можна математиком відповісти: “Математика занадто складна для математиків”.
        Якщо уважно подивитися на найпростішу математичну операцію типу: 1+1=2, то легко бачити, що тут взагалі не має операції, а формальна констатація факту існування двох елементів, об’єктів реальності між якими не існує жодного зв’язку. Якщо подібну процедуру застосувати до об’єктів Реальності, то можна отримати два мішки гречаної вовни, що частенько і отримуємо. А от формула 1+1=1, чи 2=1 якщо і не є операцією, зате стимулює мислення, прямо вказує на необхідність шукати внутрішній взаємозв’язок між категоріями і об’єктами. Якщо формулу 1+1=1 прямо і одразу застосувати до фізики: 1 електрон + 1 протон = 1 водень, то не потрібно постулату Бора, а можна прямо заявити, що в атомі водню електрон не випромінює, бо його там не існує. Узагальнюючи, можна сказати: коли Творець здійснює операцію додавання в Реальності, то складові суми не тотожні собі, а, скоріше, зникають!
        Саме тому число і множина, як і континуум, не можуть бути основою живої математики, яка одразу і наперед повинна оперувати категоріями Реальності, що в цих поняттях не закладено битійності, структурності і внутрішнього конфлікту для саморозкриття їх ноуменальної сутності і зв’язку з іншими поняттями.
        Попереду не початий край роботи! Останній публічний виступ Гільберта закінчувався словами, які записані на його надгробній плиті в Геттінгені: “Ми повинні знати. Ми будемо знати.” Сократ стверджував: він знає, що нічого не знає. Через більш як дві тисячі років маємо право йому відповісти: “Ми знаємо, що нічого не знаємо; зате розуміємо що не знаємо і чому!”
        Не гординя, але почуття власної гідності, не божевілля, а шлях світлого розуму приведе людство до Отця, Творця Реальності.
        З Новим роком Вас, лю-у-у-у-ди! З Різдвом Вчителя!

        P.S. Читач, в якого хватило терпіння і мужності прочитати “Етюди” до кінця не міг не зауважити методологічної єдності пунктирно окресленого погляду на Реальність, ключовими поняттями якої є Життя, Світло, Творець.
        Над даними проблемами автор міркував все свідоме життя; вони, власне, і є його сенсом. Добровільне заслання в село я прийняв в пошуках тиші, оскільки саме вона – тиша і є Мова Богів.
        Сам задум посланням актуалізувався, почав жити власним життям у духовному “я” автора в липні 2009 р. Муки матеріалізації думок на папері тривали приблизно два останні місяці.
        Я б ще довго мовчав. Однак, ющенківські адміністративні моськи вчинили страшний ґвалт, знищили тишу, зробили моє буття прямо таки нестерпним. Смішно, що вони заперечують моє право на професію – бути скромним сільським вчителем, зняли категорію до найнижчої.
        Одним словом: мартишки почали смикати тигра за хвіст і людськими джунглями прокотився його р-р-р-ик, – в рік Тигра. Борсайтесь, якщо хочете, в зловонній ямі брехні, фарисейства, ідіотизму, маразму; однак, не смійте, нікчеми, перешкоджати синам людським іти дорогою Сина Людського, наближатися до Отця!

        Вячеслав Черуха
        24.01.2010
  • 2010.07.01 | roman_r

    Re: Вчителя, сина людського, відкритий лист Президенту...

    Оригінальний текст розмішено тут
    http://dunayiv.livejournal.com/


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".