МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

З обливаним понеділком Вас, Панове!

04/25/2011 | stryjko_bojko
Великодній понеділок

Великодній понеділок називається ще «обливаним понеділком», бо в цей день, за стародавнім звичаєм, хлопці обливають дівчат водою або — це вже нова мода — парфумами.

«На другий день свят обливають один одного холодною водою».

«В Галичині, в перший понеділок Великодніх свят хлопці ходять до дівчат і обливають їх пахучою водою — в містах або чистою джерельною—в селах...»

«У цей же день парубки, зустрівшися з дівчатами, обливають їх водою; за це дівчата дарують їм крашанки».

На Поділлі звичай обливати дівчат водою або парфумами у Великодній понеділок зберігся й досі. В кожному разі до останньої війни цей звичай можна було спостерігати майже в усіх селах Вінниччини, Кам'янеччини та в Галичині.

На Гуцульщині «дівки того дня дають легіням (парубкам) галунки (крашанка) і писанки. Не дає сама, а ховає за пазуху, а леґінь відбирає від неї, звівши уперед з нею легку боротьбу. Діставши врешті, веде дівку до води, обіллє водою, буває, що й скупає цілу».

Обливати когось або самого себе водою на Великодньому тижні — це стародавні звичай, що стоїть у зв'язку з весняним очищенням водою. Цей звичай існує або донедавна існував і в інших европейських народів. Так, серби у Великодню суботу обливавать водою будинки, в яких живуть, вірячи, що цим вони виганяють «нечисту силу». А в першу п'ятницю після Великодніх свят вони обмиваються «омахом» — водою з-під млинового колеса; при цьому вони ще кладуть у воду великоднє яйце і зілля - «милодух» або взагалі квіти. У Боснії в цей день купаються в джерельній воді.

Вікіпедія

Відповіді

  • 2011.04.25 | Георгій

    І Вас також! Англомовні кажуть "Clean Monday" або "Renewal Monday"

  • 2011.04.26 | Арій.

    Як і більшість інших християнських свят це свято було "запозичене" з Рідної Віри

    Цей день - Свято Ярила, коли освячується весняне сонце, а також криниці, вода (тому-то й поливають у цей день святою водою), поля.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".