“Закон про наклеп” для свободи слова – як “закон про 5 колосків” для селянства – історик

Історик Володимир В’ятрович порівняв введення кримінальної відповідальності за наклеп із сумнозвісним “законом про 5 колосків”. Це ганебна практика, коли людину ставлять в неможливі умови і карають за спробу вирватися – підкреслив він.

“Для свободи слова запровадження кримінальних санкцій за наклеп в умовах вибіркового правосуддя буде мати руйнівну силу. Введення покарання в’язницею до 5 років за наклеп є тим останнім кроком, який може остаточно вбити вільне слово в країні. Санкції зачеплять не лише журналістів, але й істориків, видавців – всіх хто працює з інформацією”, – прокоментував історик, Голова вченої ради Центру досліджень визвольного руху Володимир В’ятрович.

В 30-х роках сумнозвісний “Закон про 5 колосків”, а саме Постанова ЦВК і РНК СРСР «Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації та зміцнення суспільної (соціалістичної) власності», під приводом охорони державного майна дала репресивному режиму “легітимну” підставу репресувати людей, котрі намагалися вижити в умовах штучного голоду-геноциду.

“Сьогодні влада використовує подібний інструмент – ставить працю журналістів в неможливі умови (цензура, тиск на медіавласників, відключення з ефіру, джинса та закриття інтернет-сайтів), а за спробу вирватися – запроваджує кримінальну відповідальність”, – наголосив В’ятрович.

На думку науковця, який розсекретив і досліджував архіви КГБ, з прийняттям таких санкцій при нинішній судовій системі говорити про інформування громадськості та можливості відстоювання прав людини буде дуже складно.

В’ятрович наголосив: “Те, що на початку каденції чинної влади багато інформації про минуле викреслили з підручників історії, засвідчило: уряду не потрібно, щоб громадяни знали, до чого призводить зловживання владою. Так простіше знову використовувати старі репресивні практики”.

Нагадаємо, Верховна Рада проголосувала у першому читанні за зміни до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів щодо посилення відповідальності за посягання на честь і гідність людини. Згідно зі змінами до законодавства журналістів, а також інших громадян, що поширять інформацію, яку хтось розцінить як посягання на його честь і гідність, чекає покарання аж до обмеженням волі на строк від двох до п’яти років.

 

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху:

history@cdvr.org.ua

тел./факс: +380 32 247-45-22,+380 63 628-68-69