Молодь української діаспори спостерігала за виборами в Україні

25-29 жовтня 2012 року у Києві відбувався проект «Молодь діаспори за чесні вибори в Україні», що мав на меті підготувати групу молодих діаспорян для спостереження за виборами в Україні. Проект зібрав 120 учасників із 13 країн світу: Польщі, Росії, Молдови, Болгарії, Бразилії, Азербайджану, Чехії, Німеччини, Угорщини, Литви, Естонії, Румунії, Білорусі. Проект відбувався за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та Благодійного фонду Богдана Гаврилишина, у рамках міжнародної спостережної місії Світового Конгресу Українців.

Організатором проекту виступила ВГО «Ліга Народних Адвокатів» у співпраці зі Світовим Конгресом України та іншими діаспорними організаціями.

Протягом п’яти днів молодь мала тренінги, презентації, зустрічі з представниками українських громадських організацій, культурну програму, етно-вечірку, екскурсії, а також безпосередньо взяла участь у спостереженні за виборами народних депутатів України 28 жовтня 2012 року.

Офіційне відкриття проекту відбулося 25-го жовтня у Києво-Могилянській Академії. Вітальним словом захід відкрив співголова міжнародної спостережної місії Світового Конгресу Українців, голова Конгресу Українців Канади Павло Грод. У своєму виступі пан Грод зазначив, що для СКУ дуже важливим є те, що молодь діаспори цікавиться процесами в Україні і прибула сюди такою чисельною делегацією. Також він наголосив на тому, що дана місія є незалежною та незаангажованою та закликав молодь дбати про свою безпеку. Наступним молодь діаспори привітав директор зі стратегічних комунікацій та зв’язків з громадськістю Міжнародного фонду «Відродження» Святослав Лячинський, який звернув увагу молоді на те, що спостереження за виборами має здійснюватись у координації з іншими міжнародними спостережними місіями.

Після офіційного відкриття відбулася панельна дискусія «Виборча кампанія 2012: основні особливості та порушення», експертами у якій виступили: голова Комітету Виборців України Олександр Черненко, президент аналітичного центру «Відкрита політика» Ігор Жданов та директор Центру політичних студій та аналітики, член координаційної ради Руху «ЧЕСНО» Віктор Таран. Експерти розповіли молоді про політичну ситуацію та особливості нинішньої виборчої кампанії в Україні, основні порушення, проблемні виборчі округи, досвід громадськості у спостереженні за виборами та ін. Після коротких виступів, експерти відповіли на всі поставлені запитання.

Наприкінці відбулася зустріч із представниками українських молодіжних громадських організацій та панельна дискусія «Співпраця молоді діаспори та України на шляху розбудови демократії». Українські молодіжні організації з України та діаспори розповіли про свою діяльність та висловили пропозиції щодо співпраці. Закінчилася зустріч святковою етно-вечіркою в українському стилі.

Другий день проекту був присвячений навчанню спостерігачів, яке організував Світовий Конгрес Українців. Для учасників були проведені лекції на наступні теми: «Особливості політичного середовища України», «Безпека під час роботи на дільницях», «Координація та робота лідерів груп», «Правові основи роботи міжнародного спостерігача», «Спостереження та звітність у день виборів», «Логістика спостереження». По завершенню навчання кожен учасник отримав офіційне посвідчення та брошуру міжнародного спостерігача, а також пакет українського мобільного оператору для зв’язку. Навчання закінчилося цікавою екскурсією вечірнім Києвом.

В останній день навчання організатори провели тренінг по логістиці спостережної місії, визначили керівників та відповідальних груп. По закінченню тренінгу учасники, які спостерігали у Харківській обл., Запорізькій обл., Рівненській обл., Закарпатті та Криму, виїхали на місця, інші ж учасники, які залишилися спостерігати у Києві та Київській області мали вільний час та прогулянку столицею.

У день виборів 28 жовтня спостерігачі від молоді діаспори провели спостереження у близько 50-ти містах та районних центрах в усіх частинах України. Спостерігачі зафіксували десятки порушень, серед яких основними є: підкуп виборців, агітація у день виборів, не допущення спостерігачів від міжнародних організацій для спостереження на дільницю, відсутність людей у списку виборців, винос бюлетенів за межі дільниці, видача бюлетенів за не дозволеними документами, підкуп міжнародного спостерігача та ін. Найбільше порушень було зафіксовано у 222 окрузі в місті Києві, 95 окрузі в місті Ірпіні та 90 окрузі в Білій Церкві.

Загалом, не дивлячись на те, що молодь діаспори у такій кількості спостерігала за виборами в Україні вперше, діяльність місії спостереження відбувалась на високому рівні. Молоді люди показали високий рівень обізнаності та підготовки. Світовий Конгрес Українців нагородив організаторів проекту Івана Крулька та Олексія Захарченка грамотами СКУ «За значну допомогу в підтримці Міжнародної місії Світового Конгресу Українців зі спостереження за виборами, яка здійснювала моніторинг парламентських виборів в Україні 28 жовтня 2012 року».

Оргкомітет проекту
«Молодь діаспори за чесні вибори в Україні»