Під час приїзду міністрів закордонних справ України та Росії до Чернівців, міліція посилено охороняла цілий район, не підпускаючи до своїх домівок людей, а до університету, в якому відбувалась зустріч, ні журналістів, ні нардепів. Поведінка правоохоронців викликала масове обурення та море коментарів як у Інтернет ЗМІ та блогах, так і в коментарях до них.
13 грудня мало би запам’ятатися чернівчанам не тільки початком Маланки, а й визначною подією: не кожного дня до нашого маленького містечка приїзджають міністр закордонних справ України Леонід Кожара та міністр закордонних справ Російської Федерації Сергій Лавров. У Чернівецькому національному університеті відбулося сьоме засідання Підкомітету з міжнародного співробітництва Українсько-Російської міждержавної комісії, де говорили про створення належних умов для розвитку українсько-російської співпраці у всіх сферах. Значна увага була приділена міжнародній проблематиці, зміцненню регіональної безпеки, взаємодії двох країн в рамках міжнародних організацій, у тому числі в контексті головування України в ОБСЄ у 2013 році.
Та близько за півгодини до зустрічі за кілька сот метрів до навчального закладу з’явилися міліцінери та “люди в чорному”, котрі не давали проходу ані журналістам, ані депутатам обласної ради, ба навіть жителям сусідніх будинків, які виходили в магазин чи поверталися до своїх помешкань. Кореспондент газети “Час” Василь Виноградов каже, що на кожному куті стояло по десять чоловік.
І щоб добратися до корпусу, доводилось обходити вуличками та лазити через паркани.
Міліція також намагалася усунути пікетувальників однієї з партій. І в цей час зачепила одного із журналістів, посунувши його до натовпу.
На пояснення, що той журналіст, правоохоронці не відреагували.
Про перешкоджання виконнаню профсійних обов’язків заявив і шеф-редактор газети ЧАС Петро Кобевко. Про те, що його побили міліціонери, він заявив журналісту інформаційного порталу buknews.com.ua. За його словами, правоохоронці ще й намагалися скрутити народного депутата Руслана Зелика. Проте повідомити своє прізвище і підставу такої своєї поведінки міліціонери відмовились.
Начальник Чернівецького обласного управління міліції Олександр Демидов прокоментував УНН ситуацію так:
“Рішенням суду було заборонено проводити акції у зв’язку з візитом до Чернівецької області делегації міністрів закордонних справ України та Російської Федерації 13 – 14 січня. Однак, незважаючи на заборону суду, ряд політичних сил, зокрема і ВО “Свобода” здійснили спробу перекрити рух кортежу міністрів закордонних справ, коли ті рухались до Чернівецького Національного університету. Міліція стосовно мітингувальників не здійснювала заходів фізичного впливу, не застосовувалися і спецзасоби.”.
І хоча цей захід дійсно підпадає під дію Закону Украіни “Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб”, і, відповідно до нього, “місце проведення зустрічі та маршрути слідування є режимними об’єктами, та охороняються Управлінням державної охорони”, чи не могли це доступно пояснити правоохоронці населенню та журналістам?
Вікторія Яшан
Фото Ігор Константинюк