Народним депутатам України, членам
Міжфракційної групи «Єврооптимісти»
Олексію Рябчину,
Дмитру Добродомову,
Альоні Шкрум,
Владиславу Голубу,
Сергію Лещенко,
Оксані Юринець,
Світлані Залищук
ГО «Товариство Олекси Тихого» звертається до вас з пропозиціями щодо вшанування 90-ліття нашого земляка, дисидента, співзасновника Української гельсінської групи, учителя Олексія Івановича Тихого.
Олекса Тихий – це символ українського Донбасу. На сьогодні його праці, статті є ключем до розуміння і розв’язання конфлікту, який палає на наших землях. Тому вшанування його постаті може послужити важелем примирення суспільства на Донеччині.
Ми пропонуємо:
- 2017 рік об’явити в Україні «Роком Олекси Тихого»
- Перевидати книжки Тихого і про Тихого: двотомник Олекси Тихого «Думки про рідний Донецький край…» (виданий Дон ОДА у 2012 році, та так і не розісланий по школам і бібліотекам області), «На перехресті думок» (упорядник Людмила Огнєва), Олекса Тихий: «Словник мовних покручів Донбасу» (упорядник ГО «Товариство Олекси Тихого»). Виконавець перевидання Донецька Обласна Державна Адміністрація).
- Перевидати книгу Олекси Тихого «Мова. Народ». (Видавництво «Смолоскип», Київ, вул. Межигірська, 21).
- Випустити поштову марку, присвячену Олексі Тихому.
- Випустити монету з зображенням Олекси Тихого.
- Провести наукову конференцію, присвячену життю та діяльності Олекси Тихого в Києві. (ГО «Товариство Олекси Тихого» разом з Дон ОДА та низкою громадських організацій України).
- Затвердити Міністерством Освіти науково-патріотичний захід «Олексині Читання», який вже 9-й рік проводить «Товариство Олекси Тихого» на Донеччині, як всеукраїнський в трьох напрямках: художньо-мистецький, науковий – серед школярів і студентської молоді.
- Перейменувати вулиці в містах Донеччини: Костянтинівці, Дружківці, Краматорську, Слов’янську, по яким проходить головна траса на Харків, – на проспект Олекси Тихого (це вул. Леніна в Костянтинівці, вул Октябрьская в Олексієво-Дружківці, вул. Московская в Дружківці, вулиці Орджонікідзе й Танкистів в Краматорську, вулиці. Ленінградська і Сучасна в Слов’янську). Ці міста майже не відділені одне від одного і складають одну агломерацію. Результатом цього перейменування буде суцільний транс-донбаський проспект Олекси Тихого, життя якого було тісно пов’язане з цими містами.
- Школі №14 в Олексієво-Дружківці, яку закінчував наш герой, а потім і викладав в ній, присвоїти ім’я «Школа Олекси Тихого».
- Провести велопробіг на день 25-ліття нашої Незалежності по Проспекту Олекси Тихого.
- Встановити меморіальні дошки на будівлях в тих містах України, де бував Олекса Тихий (Львів, Івано-Франківськ, Коломия, Київ, Чернігів, інших).
- Встановити пам’ятник Олексі Тихому в місті Дружківка Донецької області.
- Відкрити музей дисидентського руху на Донеччині в місті Дружківка, де відбувався резонансний суд над засновниками Української Гельсінської групи Миколою Руденком і Олексою Тихим влітку 1977 року.
- Видати книжку з новими матеріалами і спогадами про Олексу Тихого (як доповнення до двотомника).
- Встановити стипендії імені Олекси Тихого для кращих студентів-переселенців гуманітарних факультетів ВУЗів України.
- Назвати вулиці і площі в містах України іменем О. Тихого.
- Зробити ремонт родинній хаті Тихих в селі Їжівка Костянтинівського району Донецької області.
- З нагоди 90-ї річниці з дня народження Олекси Тихого зробити серії передач на телебаченні та радіо, а також статей в друкованих СМІ і соцмережах.
Передбачити достатнє фінансування на всі ці заходи…
Голова ГО «Товариство Олекси Тихого» Євген Шаповалов