Презентація монографії доктора історичних наук Тараса Гончарука «П.Калнишевський і Хаджибей (Одеса)» .
Місце і час проведення презентації: Український дім (вулиця Катерининська, 77), о 13:00 в понеділок 5 вересня 2011 року.
Організатори: Відділ історії Козацтва на Півдні України
Науково-дослідного інституту історії козацтва Інституту історії Національної академії наук України; Чорноморське Гайдамацьке з’єднання; Громадська ініціатива «Оновлення країни».
Петро Калнишевський – останній кошовий отаман Запорозького козацтва – унікальна постать української історії. Довгожитель (помер в 113 років), страстотерпець (останні 25 років життя провів у кам’яному
«мішку» в Соловецькому монастирі), понад десятиліття керівник
запорозького козацтва, дипломат та реформатор (змінив структуру економіки Запорожжя, підтримуючи зимівчанське фермерське господарство), він у 1770 році очолив успішний військовий похід козаків до турецького міста Хаджибей.
Його ім’я незаслужено забуте в історії міста Одеси.
Тарас Гончарук по крупицях зібрав усі історичні відомості про зв’язок Петра Калнишевського із нашим містом. В унікальному виданні вперше описані події історії Одеси (Хаджибея) у 1770 році. Книжка є подарунком одеситам з нагоди Дня Міста.
Два козаки в одностроях та кобзар під час презентації влаштують
цікавий перформанс.
Довідка:
Петро Іванович Калнишевський (~1690-1691—†12 листопада 1803) —
останній кошовий отаман Запорозької Січі у 1762 та 1765—1775 роках.
Православний святий (вшановується як Петро Багатостраждальний). За доблесть у російсько-турецькій війні 1768 — 1774 років Військо Запорозьке дістало подяку від цариці. Під його керівництвом у 1770 році запорозькі козаки взяли штурмом місто Хаджибей (Одесу). Кошовий отаман став кавалером найвищого ордену Російської імперії — Андрія Первозванного, йому було присвоєно військовий чин генерал-лейтенанта.
«24 липня 1770 року після підходу під фортецю Аджибей з нашої артилерії пальбу на неї проізведено і форштадт цієї фортеці взято, а в кам’яниці турки в такому випадку закрилися, і 14 чоловік їх вбито, а 1 живим узято. А діявших при приступі на фортецю артилерії турок, з мілких рушниць запорозькими козаками убито 5 чоловік, скільки ж поранено цього числа невідомо, але багато. Запорозьких же козаків вбито 10 чоловік, в тому числі отамана Шапарця, а поранено 27…»
Відстоював права Запоріжжя, задля чого неодноразово їздив з
депутаціями до Петербурга. Намагався посилити свою владу і обмежував права старшин та козацької ради. Дбав про поширення хліборобства та торгівлі у запорозьких степах, тим самим перешкоджаючи планам Росії щодо колонізації причорноморських степів та посилення російської присутності в Україні.
Калнишевського було заарештовано в червні 1775 року і довічно
заслано до Соловецького монастиря, де й помер на 113 році життя 12
листопада 1803 року.
Пам’ять праведного Петра Багатостраждального — 14(1) жовтня, в
день Покрови Пресвятої Богородиці, покровительки козацтва.
3 березня 2008 року Одеська міська рада оголосила конкурс на на
кращий проект монументу П. Калнишевському. Переможцем оголошено проект скульпторів П.Дроздовського, М.Обезюка та архітектора А.Гайдамаки. Кошовий зображений верхи, зі списом та козацьким стягом.