Чемпіонат “Євро-2012” може перетворитися на сором для української влади, вважає керівник “Freedom House” Дейвід Креймер.
В інтерв’ю “Голосу Америки” він зазначив, що “бути господарем чемпіонату Європи з футболу повинно було бути моментом гордості для України”.
“Натомість ми бачимо, що люди задаються запитанням: чому чемпіонат проводять в Україні, коли в країні є політичні в’язні, звучать повідомлення про расизм? У цій ситуації Євро-2012 має потенціал перетворитись на сором для влади в Україні“, – заявив Креймер.
Президенту “Freedom House” здається, що нинішнє керівництво не здатне і не хоче вирішувати наявні проблеми, не поважає базові свободи громадян.
“Ми бачимо нездатність і небажання уряду України вирішувати проблеми з вибірковим переслідуванням”, – заявив він.
“Ми порушували це питання під час візиту в Україну на найвищому рівні. Я сподівався, що вихід з ситуації буде знайдено. Але Генеральна прокуратура України відкриває нові справи проти Тимошенко, останні – за звинуваченням у причетності до вбивства Щербаня”, – зазначив Креймер.
“Я не кажу, що Тимошенко повинна мати імунітет, але те, як вони проводять розслідування, я б сказав переслідування її, Луценка та інших, не викликає жодної довіри. Якщо немає підстав, вони не повинні тримати цих людей у тюрмі, і таки сподіваюсь, що вони знайдуть шлях звільнити їх рано чи пізно”, – заявив він.
Водночас, Креймер відзначив, що попри “намагання уряду придушити активність громадянського суспільства”, українське громадянське суспільство набирає сили.
“Після останнього візиту в Україну я відчув, що активність суспільства зростає. Громадянське суспільство у 2011-му було у депресії, розчароване і не бачило альтернатив, але тепер, здається, вони перетворюють це розчарування на мобілізацію. Громадянське суспільство вийшло з пасивної стадії, і це надзвичайно позитивний розвиток”, – сказав він.
За словами Креймера, цей розвиток надзвичайно важливий на фоні активізації громадського руху у Росії.
“Те, що відбувається в Україні – надзвичайно важливо для Росії і навпаки. В обох країнах діють режими, які не поважають базові свободи, які переслідують опозицію, які саджають за ґрати лідерів опозиції. У цьому сенсі ми бачимо багато спільного, але я сподіваюсь, Україна не впаде до рівня Росії”, – сказав керівник “Freedom House”.
“У нашому аналізі Україна визнається як “частково вільна”, але ситуація погіршується. Росію ми визнаємо “не вільною” країною. Але я не хочу, щоб Україна впала до рівня Росії, а хотів би, щоб Росія піднялась до рівня України, і обидві країни почали рухатись у позитивному напрямку”, – додав він.