У Національному екологічному центрі України занепокоєні станом конструкцій на ЧАЕС. Тим часом, після обвалу даху машинного залу французькі фірми евакуювали своїх працівників з Чорнобиля.
Французькі конструкторські компанії Vinci та Bouygues, які беруть участь у спорудженні нового саркофагу, евакуювали з Чорнобиля 80 своїх працівників, повідомило в середу, 13 лютого, інформаційне агентство AFP. Перед тим на Чорнобильській АЕС обвалилися понад півтисячі квадратних метрів даху машинного залу блоку №4.
Як заявили у розмові з Deutsche Welle в Національному екологічному центрі України, цей інцидент свідчить про “катастрофічну ситуацію”, що склалася на станції. “Взагалі конструкції мали б витримувати навіть землетруси, а не падати під вагою снігу”, – зауважив експерт Національного екоцентру Артур Денисенко. Він застерігає, що якби впали конструкції об’єкту “Укриття”, то наслідки могли б бути зовсім іншими.
У Державній інспекції ядерного регулювання України – структурі, яка відповідає за забезпечення ядерної та радіаційної безпеки, – на запит DW уточнили, що сталося часткове пошкодження стінових панелей та частини легкої покрівлі машинного залу біля об‘єкту “Укриття”. Площа руйнування – близько 600 квадратних метрів. Покрівля була споруджена вже після зведення саркофагу.
Помічник голови Держатомрегулювання Тарас Козулько каже, що змін радіаційної обстановки на промисловому майданчику ЧАЕС та в зоні відчуження немає. Радіаційний фон біля пошкоджених будівельних конструкцій не змінився. Водночас у Держатомрегулювання визнають, що “трапилась аномальна подія”, однак ЧАЕС тепер має провести розслідування інциденту.
Артур Денисенко звертає увагу, що металеві конструкції саркофагу теж в аварійному стані. “Під загрозою падіння була навіть вентиляційна труба. Держава хоче розвивати атомну енергетику, але не хоче вирішувати проблем, які та породжує, і ЧАЕС – одна з них. Це може призвести до катастрофічних наслідків”, – застерігає еколог. Він піддав критиці і те, що торік станції за борги навіть вимикали електроенергію.
Представник екоцентру звернув увагу на таку символічну подію: за день до аварії в Славутичі відбулись громадські слухання про виведення енергоблоків ЧАЕС 1-3 з експлуатації. “Згідно з планом, станцію виводитимуть з експлуатації щонайраніше до 2064 року”, – сказав Денисенко. Він нарікає, що держава не зацікавлена в якнайшвидшому вирішенні проблем Чорнобиля.