До 450-річчя з дня народження «День» підготував особливий «Маршрут №1»: по-британськи стриманий, по-українськи душевний і по-україно-британськи аристократичний.
Шанувальники класичного та сучасного мистецтва, театрали й романтики з усього світу цього року святкують подію грандіозного масштабу – 450-ліття від дня народження видатного англійського поета й драматурга Вільяма Шекспіра. «День» з цієї нагоди підготував особливий глянцевий додаток «Маршрут №1»: по-британськи стриманий, по-українськи душевний і по-україно-британськи аристократичний.
Як відомо урочисті події до 450-ліття Шекспіра стартували по світу 23 квітня – дня, який офіційно прийнято вважати днем народження генія епохи Відродження. Кажемо «прийнято вважати», бо попри всесвітню славу англійського драматурга і поета, знаємо ми про нього досить мало. Навіть точний день народження Шекспіра не відомий. Лише з церковних записів відомо, що хрестили новонародженого Вільяма 26 квітня 1654 року. Оскільки за тодішньою традицією дитина мала бути похрещена упродовж трьох днів після народження, то дослідники сходяться на думці, що днем народження можна вважати 23 квітня. За іронією долі цей день є також датою смерті Вільяма Шекспіра (1616 рік) у віці 52 років. Ми не знаємо достеменно про його приватне життя чи уподобання. Фахівці вважають навіть, що більшість творів Шекспіра втрачені, бо тексти п’єс, наприклад, за його життя друком не виходили.
Доступний нам образ Шекспіра-людини на добру половину складається з переказів, легенд, міфів. Протягом століть учені просівали цю руду. Як наслідок, на «долоні» шекспірознавства залишилась пригорща незаперечних фактів. Проте вони розрізнені, часом суперечливі і біографічні прогалини мимоволі заповнюють припущеннями, гіпотезами. Та це лише додає таємничої привабливості постаті англійського барда, робить його особливо близьким для кожного, хто цікавиться ним і його творчістю. Адже кожен з нас, читаючи Його, може пізнати «свого Шекспіра». У традиційній для Маршрут №1 колонці «Порада друга» ми запитали у послів різних країн про «їх Шекспіра»: хто він? Почитайте, порівняйте, а ну, можливо, у Вас з котримось із дипломатів — один Вільям на двох?!
«У світі багато митців було, є і буде. Та одиниці залишаються в пам’яті століть, континентів, народів. Шекспір один з тих небагатьох, чиї цитати вже стали частиною нашого життя. І він завжди є актуальним. Одна з найвідоміших його фраз – «Весь світ театр, а люди в нім —актори». І він сам така особистість, яка породжує багато питань: Чи був Шекспір Шекспіром? Чи був Шекспір взагалі? Шекспір як митець несподіваний, а такі, або відштовхують, або надзвичайно манять. Так от Шекспір манить!», – розповідає в коментарі «Дню» про «свого» Шекспіра директор Національного культурно-мистецького та музейного комплексу «Мистецький Арсенал» (МА) Наталя Заболотна. За її словами Шекспір є надзвичайно запитуваний сьогодні в Україні. Мовляв, це дуже помітно з проявленого інтересу до проекту, який реалізовує МА до річниці з Дня народження видатного британського поета і драматурга. «Ми, зокрема, зовсім не очікували, що на «Ніч містерій» в рамках проекту «The Show within the show» прийде близько десяти тисяч людей. У нас був реальний шок», — розповідає Заболотна.
Та дивуватись такому запиту насправді нема чого. Адже ми — українці, як пише у своїй традиційні колонці до Маршруту №1 Лариса Івшина, сьогодні живемо «у часи справжніх «шекспірівських пристрастей». «Ми вибралися з «болотистого» стану і, фактично, на гамлетівське питання: бути чи не бути? Відповіли: бути! Але залишається безліч інших вічних запитань: про любов і зраду, вірність і підступність… І на них відповідати все життя. Шекспір є символом Відродження. А чи не так можна назвати і наші часи?…», – запитує Лариса Івшина.
Віртуальна екскурсія до купелі британської драматургії – міста народження Шекспіра – Стратфорд-на-Ейвоні; поради від адепта британської естетики Тимура Масаутова як в місті носити броги й чіноси; традиції британського чаювання; найцікавіші факти про великого барда; цитати відомих людей про Шекспіра; смачна карта, кулінарний гід та афіша «шекспірівського літа» в Києві… Все це і багато чого ще Ви знайдете, придбавши новий випуск Маршрут №1 «Мій Шекспір» з 30 травня в кіосках продажу преси, або ж зробивши замовлення у on–line–магазині «Дня»: www.day.kiev.ua.
Славяно-язычные люди не приспособлены для понимания английского. Как все же интегрироваться в Европу? Оказывается Москва при СССР специально делала плохие учебные программы. По ним и сейчас учат. http://goo.gl/BV7Dtj