«У в’язницях повинні сидіти бандити, а не їхні жертви!»

Таким було одне з ключових повідомлень акції, проведеної 2 червня біля Луганського слідчого ізолятора.

 

40 представників нігерійської громади і близько десятка громадських активістів з Луганська та Києва прийшли під стіни СІЗО, щоб привітати з днем ​​народження Олаолу Сункамі Фемі – студента з Нігерії, який вже 7 місяців перебуває під вартою за звинуваченням у злочині, якого він не скоював.

 

Проведенню акції намагався перешкодити начальник слідчого ізолятора Ярослав Мазанов, який, з’явившись в оточенні чергового офіцера і двох осіб у цивільному (які відмовилися представитись), зажадав від присутніх припинити фото- і відеозйомку ізалишити територію, прилеглу до ізолятора. Не зумівши обґрунтувати законність своїх вимог, він викликав наряд патрульної служби. Однак, співробітники міліції виявили гідну витримку і повагу до закону і не стали перешкоджати проведенню заходу.

 

Учасники акції передали в ізолятор подарунки – продукти та предмети першої необхідності – і, розгорнувши плакати «З днем ​​народження, Олаолу!» і «В тюрмах повинні сидіти бандити, а не їхні жертви!», символічно проспівали поздоровлення заарештованому. За словами одного з представників нігерійської громади, таким чином вони ще раз висловили свою солідарність і підтримку Олаолу. Звинувачення викликає настільки серйозні питання, і рясніє такою кількістю нестиковок і нісенітниць, що й нігерійські студенти, й луганські правозахисники впевнені: Олаолу Фемі невинний, звинувачення проти нього сфабриковані, а утримання його під вартою є непропорційною мірою.

 

Нагадаємо: в листопаді минулого року Олаолу Фемі і його знайомий в під’їзді, де їхні друзі – також студенти з Нігерії – орендували квартиру, зазнали нападу групи нетверезих молодих людей, які, за словами студентів з Африки, спочатку заважали їм пройти і ображали, а потім почали бити, поваливши обох нігерійців на підлогу. Захищаючись, Олаолу завдав кілька ударів нападникам шийкою розбитої пляшки.

 

Однак, в обвинувальному висновку ситуація представлена ​​холоднокровною і жорстокою різаниною, вчиненою іноземним студентом, який раптово прийшов у лють, щодо беззахисних місцевих жителів. За твердженням звинувачення, Олаолу, підкоряючись приступу раптової люті, першим напав на групу молодих людей, маючи намір позбавити їх життя, для чого використовував спеціально приготоване знаряддя вбивства – розбиту пляшку. Протягом декількох хвилин він шматував чотирьох молодих людей, які навіть не намагались чинити опір, після чого, «визнавши злочинний задум виконаним», втік з місця злочину.

 

Незважаючи на характер нанесених поранень – різані рани, які спричинили легкі тілесні ушкодження – студент був негайно взятий під варту.

 

На думку правозахисників, під час слідства було допущено ряд серйозних процесуальних порушень – незважаючи на те, що Олаолу не володіє ні російською, ні українською мовами, слідчі дії проводилися за відсутності кваліфікованого перекладача, а деякі з них намагалися провести і без адвоката. Понад півроку підозрюваний не мав можливості ознайомитися з матеріалами справи.

 

У справі дуже багато дивних моментів, які наводять на роздуми. Слідчих не дивує ні сам факт нападу нігерійця на групу молодих людей, ні вибір «знаряддя вбивства», ні характер нанесених ушкоджень, які навряд міг завдати не просто нападник, а людина, яка мала намір навмисно вбити людей. Сама кількість «потерпілих» у ході слідства дивним чином зменшилася з 6 до 4х. Слідство схильне на слово вірити свідченням чотирьох «постраждалих» і зовсім не бере до уваги свідчення самого нігерійського студента. Слідство навіть не змогло знайти водія таксі, який привіз до під’їзду нігерійських студентів і був свідком початку інциденту. Обвинувачення не ставить під сумніви твердження «постраждалих» про те, що вони після півночі були абсолютно тверезі та просто спілкувалися, і не звертає уваги на те, що, за наявними відомостями, як мінімум один з них перебуває на обліку як наркозалежний. Зрештою, в матеріалах справи з’явилася інформація про використання Олаолу вогнепальної зброї: «нападник» дістав «невстановлений пристрій» і вистрілив у ногу хлопцю, що вже лежав на землі, хоча проникаючого поранення у «потерпілого» не виявили. Прокурорам не здалося дивним, що свій напад студент почав саме з розбитої пляшки, а не зі стрільби з нібито наявного у нього пістолета.

 

Ми вважаємо обвинувачувальний висновок цинічною насмішкою над принципами, на яких повинна будуватися робота органів слідства, і сподіваємося, що посадові особи, які допустили процесуальні порушення і підтасування матеріалів кримінальної справи, понесуть справедливе покарання. Ми закликаємо громадськість як в межах, так і за межами країни – не послабляти увагу до даного процесу, і реагувати на будь-які спроби неправового впливу на хід судового розгляду.

 

Фото з акції дивіться за цим посиланням

http://postup.lg.ua/gallery/z-dnem-narodzhennya-olaolu-akciya-pid-sizo

 

Прес-служба Правозахисного центру «Поступ»