Влада Севастополя облаштовує вояків Росії

Севастопольська міська державна адміністрація виділяє на облаштування селища Кача два мільйони гривень. За повідомленням місцевих мас-медій, кошти підуть на ремонт теплопостачальних мереж, які торік севастопольська влада прийняла на свій баланс від Чорноморського флоту Росії. У селищі живуть переважно військовослужбовці і працівники російської авіаційної частини і Кача, фактично, залишається військовим гарнізоном.

Два мільйони гривень виділені саме з міського бюджету Севастополя, але це будуть, найвірогідніше, кошти, що надійшли туди з держбюджету України. Гроші для Качі підуть на ремонт тепломагістралей і на підключення до них нової газової котельні, що була збудована на кошти російського військового відомства. Її взяли на баланс Севастопольської міськради торік. Як виявилося, і котельня, і мережі, що обслуговувалися підприємством «Славянка», яке набуло скандальної слави в Росії, перебувають у стані, що вимагає значних капіталовкладень і зусиль фахівців, щоб їх довести до ладу.

Минулого року Київ виділив Севастополю субвенцію для компенсації втрат через перебування на його території Чорноморського флоту Росії 117 мільйонів гривень, Москва виділила на розвиток соціально-економічної сфери міста ще 42 мільйони гривень. Правда, майже 38 із них до Севастополя дійшли лише у лютому цього року.

За словами керівника аналітичного центру «Номос» Сергія Кулика, ремонт системи теплопостачання в Качі увійшов до цьогорічної Програми соціально-економічного розвитку Севастополя, зокрема, до спеціального переліку об’єктів комунальної власності, що узгоджується з командуванням Чорноморського флоту Росії. Як правило, це об’єкти, раніше передані російськими військовими на баланс міста. Це дозволяє флоту позбавитися «непрофільних активів» і перекласти затрати на їхнє утримання і розвиток на міський бюджет, куди надходять спеціальні кошти з Москви – 40 мільйонів гривень, і Києва – приблизно утричі більше.

Хто профінансує соціальні потреби українських військових моряків у Севастополі?

На нинішній рік до Держбюджету України на субвенції Севастополю, окрім згаданих 117 мільйонів компенсації за Чорноморський флот, закладені ще близько 800 мільйонів гривень. Втім, там немає адресного спрямування на соціальні об’єкти українських ВМС, а їхній командувач, на відміну від свого російського колеги, не має впливу на розподіл цих коштів.

Засновник порталу «Українське життя в Севастополі», координатор Громадського комітету «Український Севастополь» Микола Владзімірський зауважує, що з 2010 року міська державна адміністрація подвоїла свої зусилля з облаштування Чорноморського флоту Росії, російських військовослужбовців і членів їхніх родин у Севастополі.

За його даними, міська влада вже віддала під компактну забудову для військовослужбовців і пенсіонерів Чорноморського флоту Російської Федерації мікрорайон бухти Козачої, там уже ведеться будівництво. І торік, як повідомив «Вісник державних закупівель», управління капітального будівництва Севастопольської міськдержадміністрації за результатами тендеру уклало угоду на будівництво для родин російських моряків дитсадка в бухті Козачій вартістю 25 мільйонів гривень.

«Московський квартал» планують побудувати й у престижному місці на узбережжі Стрілецької бухти – принципове рішення севастопольської влади про виділення там землі уже є. За останні 10-15 років для військовослужбовців Чорноморського флоту Росії були збудовані близько сотні «московських» будинків у мікрорайонах на проспектах генерала Острякова та Октябрської революції, а також у престижних районах центру міста. Місцева влада землю там виділила безкоштовно, – каже Микола Владзімірський.

Разом з тим, він вважає «неприпустимо низькою» увагу і міськради, і держадміністрації до проблем українських військових та членів їхніх родин. Микола Владзімірський як приклад «недержавного підходу» наводить відмову міськради виділяти землю для спорудження житла для військовослужбовців ВМС України, торішнє скандальне закриття україномовної школи №7 і багаторічне зволікання із завершенням будівництва тепер вже єдиної в Севастополі україномовної школи-колегіуму. Цього року на колегіум у севастопольському бюджеті кошти знову не передбачені.

Володимир Притула
26.03.2013