12 квітня в Харкові в П’ятихатках згадували і молилися за польських офіцерів та українців, закатованих совєцьким режимом в кінці 1930-х і 1940 році. Близько 4 тис. польських військовополонених були розстріляні тут в ході операції, яка ввійшла в історію під назвою “Катинський злочин”. Крім польських громадян тут було поховано близько 5 тис. (за іншими даними – 9 тис.) українців, росіян та представників інших національностей.
Пом”янути закатованих співвітчизників прибув Генеральний консул Польщі Станіслав Лукасик.
Епископи УПЦ КП та Римо-католицької церкви відслужили мобелень та месу за всіма закатованими.
Генеральний консул Республіки Польща, Станіслав Лукасик: “Це місце трагічної загибелі наших співвітчизників: військових, поліцейських, держслужбовців. Чому пам’ять про цю трагедію так важлива для нас? Тут лежить біля 4 тис. наших співвітчизників. Всі катинські жертви це близько 21 тис. осіб. Під час війни в цих людей забрали життя, але після війни в них забрали щось більше. В них забрали право пам’яті про них”.
Олександр Зінченко: “За ніч мали вбивати 25о-350 осіб. Що це означає? Під час страти проливається близько одного літра крові. Це означає, що кожну ніч, в ці короткі квітневі і травневі ночі, проливалося 250-350 літрів крові. Це страшна жертва. Це був забутий злочин, що 50 років замовчувався Радянським Союзом. В серпні 1991 р. відкрилися копалини правди. Комуністичний режим впав. Злочин і правда поняття несумісні”.
Польсько-український меморіал пам’яті жертв тоталітаризму