Процес перейменування скверів, бульварів, вулиць, провулків, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів чи інших об’єктів топоніміки населених пунктів згідно Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки” формально завершився. Але лише формально. Насправді, ще залишились деякі назви, які в процесі декомунізації викликали палкі суперечки і не скрізь були перейменовані органами місцевої влади чи головами ОДА. Однією з найбільш суперечливих назв є назва “Героїв Сталінграду”. Бо з однієї сторони вона пов’язана з героїчним опором нацистам під час Другої світової війни, а з іншої – з Сталіним (Джугашвілі), якого Київський апеляційний суд своєю постановою від 13 січня 2010 року визнав винним в організації Голодомору. Дивно, але офіційне роз’яснення Українського інституту національної пам’яті з цього приводу з’явилося лише 05 серпня 2016 року у вигляді відповіді на запит Полтавського товариства “ПРОСВІТА”. В ньому чітко сказано: “Відповідно до пп. «є» п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» топоніми на честь героїв Сталінграду підлягають обов’язковому перейменуванню…”
Добре, що таке роз’яснення з’явилося, але погано, що так пізно. Наразі в Дніпрі вулицю Героїв Сталінграду перейменували на проспект Богдана Хмельницького, в Миколаєві та Кременчуці на Героїв України. В той же час в Києві, Харкові, Севастополі, Полтаві, Лисичанську та Олександрії назву вулиці чи проспекту Героїв Сталінграду залишили.
Тепер постає питання: якщо місцеві органи влади не візьмуть до уваги офіційне роз’яснення Українського інституту національної пам’яті і не перейменують вулиці чи проспекти Героїв Сталінграду в своїх населених пунктах, то який механізм, крім громадського тиску, наразі можна застосувати для виконання Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”. Адже терміни повноважень голів обласних адміністрацій та Кабінету міністрів з цього питання закінчились.
Ігор Кіянчук, ІЦ “Майдан Моніторинг”
Долбоебы! Улица в Днепре названа не в честь Сталина, большевиков или нацболов, а в честь героев, сложивших головы при обороне города от немецких захватчиков. Среди бойцов были и украинцы и граждане других национальностей, проживавших на территории Украины.
Поверніть стару назву. Вул. Байрона
Поверніть стару назву. Вул. Байрона
чем им Преферанс не угодил ;)
чем им Преферанс не угодил ;)
чем им Преферанс не угодил ;)
чем им Преферанс не угодил ;)
чем им Преферанс не угодил ;)
чем им Преферанс не угодил ;)