13-го жовтня 2016 р., в Ужгороді розповіли про роботу форуму на тему взаємодії поліції та громади, який пройшов днями в місті.
Форум відбувся у співпраці Громадського конвенту, Празького інституту безпекових досліджень, Центром стратегічного партнерства, УжНУ, Управління патрульної поліції Ужгорода та Мукачева і за підтримки уряду Чехії.
Як відзначив Петр Пойман (Празький інститут безпекових досліджень): “Наші проекти у цілому не пропонують грошей, але я не думаю, що Україні потрібні гроші, потрібна підтримка реформ у цілому. Ми готові поділитися досвідом і хорошим, і поганим, аби українці не повторювали наших помилок на цьому шляху. Звісно, повністю копіювати досвід інших країн – неправильно, треба використати його в контексті українських реалій. Зокрема, це досвід співпраці між неурядовими організаціями та поліцією. Багато волонтерів так хотіли їхати працювати в Україну, що готові були самі оплачувати свою поїздку. Крім того, важливо пояснювати та розповідати в Європі, що саме зараз відбувається в Україні, оскільки далеко не всі це розуміють. Україна зараз – це те місце, де твориться історія“.
Соня Свободова, інспектор поліції Чеської Республіки подарувала очільнику патрульної поліції Ужгорода та Мукачева Юрію Марценишину головний убір поліцейських Чехії, а Петр Пойман – державний прапор.
Як відзначила Соня Свободова, вона має за плечами понад сто превентивних проектів, які були б не можливими без підтримки громадянського суспільства. Щодо українських патрульних, то її становлення – це процес, але вони вже вражають своїм ентузіазмом та мотивацією. Також Соня Свободова розповіла, що свого часу у Чехії після оновлення поліції, також була велика проблема з кадрами, тож було прийняте рішення, проводити навчання поліцейських за скороченою програмою: 6 місяців проти року, як раніше.
Очільник патрульної поліції Ужгорода та Мукачева Юрій Марценишин: “Це наш перший міжнародний досвід співпраці з колегами. На жаль, у тих чи інших напрямках роботи ми відстаємо від чеських колег на 5, а то і 10 років роботи. Але це той орієнтир до якого ми маємо рухатися. Я дуже дякую колегам, за співпрацю, цей досвід для нас є неоцінимим“.
Маркета Гронкова – “Ла Страда” (Чехія) “Проблема торгівлі людьми, зважаючи на те, що це один з найважчих злочинів проти людини, не може вирішуватися тільки в рамках громадського сектору, чи одної країни. Тому важлива співпраця в цьому питанні на міжнародному рівні. І також є надзвичайно важливо, аби громадські організації співпрацювали з поліцією на всіх рівнях і навпаки. Це надзвичайно великий шанс для нової поліції, що вона може почати вирішувати цю глобальну проблему. Я вірю, що кожен такий проект і співпраця допоможе нам перемогти це явище“.
Павло Гомонай, Громадський конвент, відзначив, що реформа поліції є найбільш видимою в країні, але вона неможлива без реформи судової системи. В цьому контексті Павло Гомонай навів приклад затримання судді Ротмістренка за кермування автівкою у нетверезому стані та подальший розгляд його позову до поліції суддею Амаровичем, який є фігурантом резонансного ДТП з летальним наслідком. Не знаю, чим закінчиться реформа на даному етапі, але вірю, що нові патрульні поліцейські, які працюють на наших вулицях, рано чи пізно стануть основою нової реформованої поліції.