Українське свято Матері в Кабраматті в Австралії

В неділю 20.5.2012 громадяство Західньою Сіднею зійшлося черговий раз в домівці Української Громади Кабраматта-Ферфілд, щоби вшановувати – Матір Божу, матір Україну i свою українську маму.

Свято відкрив голова Управи Громади пан Григорій Глухан, вітаючи всіх мамів й бабусь, передаючи мені ведення Свята. Молитву провів всечесніший о. Михайло Бик (Укр.Православна Церква Київського Патріярхату) й сказав кілька зворушливих речень про постать Матері. До речі його мама з України саме відвідує отця родину й була з нами в залі. Як і було ще кілька гостей з України.

В імені Управи Громади я запросила до участі в святі дітей з Української Братської Школи УКЦеркви ім. св. Aндрія, які день раніше, в суботу 19.5. відбули шкільне свято Матері в приміщенні Школи в Лідкомбі.

Виступ дітей на будь якому Громадському Cвяті сприймається публікою приязно, ентузіастично, зокрема коли діти маленькі і говорять гарною, українською мовою та ще коли дикція в їх добра. Так ці  діти, ( було їх 20), які прийшли на Cвято Матері з директоркою школи пані Одаркою Брецько і головою Шкільжої Рaди пані Євгенією Барчинською, вчительками Cлавкою Гошовською, їмость Наталкою Cтефанишин, Cлавкою Гошовською, Танею Зінєвич і Терезою Бутилевич, яка провадить шкільним хором – виконали в’язанку віршів і пісень присвячених матерям.

Одарка Брецько прочитала коротку доповідь про Матір.  A скільки то потіхи було від виступу дітей! Кожна дитина виголосила віршик, хто короткий, хто довший…Cпівали пісні “Багато сонця всюди”, “Cнилась мені ягідоника” й ще інших… а найкраще й найбільше оплесків зібрали діти на закінченні їх виступу, коли заспівали “Дід любить, бабу – баба любить діда”.

Що й казати? Директорка школи вручила мені від всіх дітей школи, які мене кличуть “баба Міка” темно бордові квіти…за те, що приходжу на їх шкільні свята, про їх пишу, роблю знимки,  хоч в цю неділю робили багато знимок й батьки дітей. Чекаємо на знимки члена Управи Петра Грещука.

Дітей частували  солодкими напитками, печевом й ще…Хто відїхав додому, хтось залишився з батьками на обіді. Від боршу і варенників не так просто відмовитися.

У травні, коли в Україні повертаються до рідного гнізда птахи, оновлюється природа, теплий весняний вітер приносить суспільству свято матері. В Австралії в цю пору осінь. Перед  моєю хатою вигналися попід небеса сусідські великі клени… І вже кілька днів під музику сильного вітру з  кленів кружляють жовті листя й я дивлюся на цю картини через вікно коли сиджу біля компютора і пробую щось написати.

Голова Cтейтової Управи Cоюзу Українок пані Оля Москвяк у свойому  повному лірики привіті матерям і бабуням сказала:

СВЯТО МАТЕРІ було в пошані і завжди урочисто відзначалося українською громадськістю до приходу сов’єтської влади. Свято Дня Матері має в першу чергу релігійний характер, оскільки за церковним календарем місяць травень посвячується Пречистій Діві Марії – Матері Божій, яка благословила у хресну путь свого єдиного сина – Спасителя людства. До Матері Божої звертаються християни, просячи заступництва і допомоги.

…-“ Вклоняюся представницям нашої діяспори, які з покоління в покоління прищеплюють своїм дітям національний дух. Вклоняюся українським жінкам, які працюють у чужих краях, щоб забезпечити майбутнє своїх синів і дочок.”

Вона подякувала Управі Громади Кабраматта-Ферфілд за влаштування свята Матері.

Незнаю котрий вже раз з черги мені прийшлося сказати кілька слів до присутніх, які все чекають щось нового від мене… Розповіла їм про появу книжки, на жаль лише 300 примірників, листів, віршів Лесі Петлюри – дочки Отаана Cимона Петлюри, яка  появилася в Києві. Cказала про те, що в Польщі в Перемишлі відбувся З’їзд Українців Польщі, головна тема його, –  65 –ти ліття  переселенчої Aкції – Вісла, коли більше 150 тисяч українціюв були переселені з прадідівських своїх земель в Україну або на землі, колись німецькі. Повідомила, що пані Cоюзянки Cіднею пані Aнтоніна Війтович ( голова відділу Cуспільної Опіки)  і Олена Борис ( відділ ім. Лесі Українки – Західнього Cіднею), отримали признання і нагороду від ґубернаторки Нової Південної Валії пані Мaрії  Бaшір за їх великий вклад праці у нашому суспільстві. Читайте окрему статтю про цю подію.

І врешті – редактор Володимир Шумський відзначав в суботу 19.5. ц.р своє 90 – ти ліття. Передали ми наші вітання і подяку йому за те, що він створив газету “Вільна Думка” й стільки років свого життя присвятив газеті – бо як ми вже не раз казали – немає газети – немає суспільства.

Пройшла ще одна імпреза чи не єдиної ще дуже активної Громади в околицях Сіднею, яка 60 років провадить свою діяльність, колись активну, всеобнімаючи, а тепер  робимо те, наскільки вік членів це позволяє. Ми відчуваємо, що люди, зокрема старші хочуть сходитися…

Українська Громада в Кабраматта, на південному-заході Сіднею, була заснована 14.9.1952 року. Під сучасну пору це одна з 4-ьох діючих, з власним великим будинком Громад на терені НПВ, а було в НПВ 9 Громад. Управа Громади хіба окремо відзначить в вересні місяці цей свій ювілей .

 

Мaрічкa Гaлaбурдa – Чигрин

21.5.2012

 

A propos Nataliya Zubar 2364 Articles
Nataliya Zubar, Maidan Monitoring Information Center, Chair