Гепатит в Україні: хворі довго чекати не зможуть

В багатьох містах України у неділю, 28 липня, відзначили Всесвітній день боротьби з гепатитами. Самі хворі говорять про “День обіцянок”, адже життєво необхідне лікування отримують не всі.

В Україні понад мільйон інфікованих вірусним Гепатитом С. Такі дані наводить Міжнародний альянсу з ВІЛ/СНІД. Більшість з хворих не знають про свій діагноз, адже у вісімдесяти відсотків пацієнтів гострий період минає без помітних симптомів. Правозахисниця Юлія Дорохова хворіє на Гепатит С. У неділю вона взяла участь у київській акції до Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами: “Скажу просто – хочу жити і допомагати всім, в кого ця проблема. Не опускайте руки, вимагайте свого!”.

Під час акцій по всій країні хворі на Гепатит С та небайдужі громадські активісти нарікали на те, що зустрічають цей день без профільної державної програми та коштів на закупівлю ліків. Як розповіла DW представниця Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні Ганна Довбах, більшість українців не мають можливості лікуватись від Гепатиту С, адже курс коштує від шістдесяти до ста тридцяти тисяч гривень, не враховуючи діагностичні заходи і побічні дії препаратів.

Інший хворий на Гепатит С Антон Басенко каже, що знає про свій діагноз вже п’ять років, й весь час шукає кошти. Тоді як з вуст чиновників йдеться про “якусь віртуальну держпрограму та виділені кошти з бюджету”, лікування для українських сімей є недоступним, нарікає Антон. Каже, що готовий навіть продати нирку, аби вилікувати печінку.

Акція в Києві до Всесвітнього дня боротьби з гепатитами Акція в Києві до Всесвітнього дня боротьби з гепатитами

У неділю, крім збирання підписів під відкритим зверненням до президента щодо необхідності ухвалення держпрограми, усім охочим пропонували пройти безкоштовний швидкий тест на гепатит С. Як розповіла DW координаторка кампанії “Вимагаємо лікування!” Людмила Майстат, очікують, що люди зрозуміють – проблема вірусного Гепатиту С стосується всіх.

Хронічний брак коштів

Організатори акцій очікують також, що відповідальні особи держави – уряд, Міністерство охорони здоров’я та й президент зрозуміють, що доручення боротись з вірусними гепатитами, фактично, не виконують.

Як каже Людмила Майстат, зараз пропонують виділити лише 34 мільйони гривень, що за підрахунками експертів Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні – вдесятеро менше від потреб. Майстат наголошує – у нинішньому проекті програми занижена потреба в лікуванні на Гепатит С, вилучені групи ризику, відсутня статистика, не передбачені механізми для зниження вартості лікування: “Це означає, що чиновники зацікавлені у закупівлі лікування за високими цінами. І держава не зацікавлена вести переговори з фармкомпаніями щодо зниження ціни на високовартісне лікування”, – каже вона.