Олександр Піддубний: Інформування з полів. Оперативно і ефективно

Під час різноманітних масових акцій та резонансних подій ключову роль відіграє оперативне інформування про те, що відбувається. В час інтернету те безлічі безкоштовних сервісів, що пов’язані із соціальними мережами, будь-хто маючи мобільний телефон з підключенням до інтернету може стати ефективним репортером з місця події. Нижче огляд інструментів, що стануть в нагоді журналістам чи активістам.

Відео

Більшість знає, що файлами відео можна ділитися через канали YouTube. Для цього треба бути зареєстрованим у сервісах Google. Власники айфонів можуть скористатися сервісомCapture для зйомок та відносно швидкого завантажування відео. Перевага програми – можливість редагувати відео «на ходу» і моментально поширити його своїми акаунтами в Google+, Facebook чи Twitter. Важлива опція – можливість вставляти відео за допомогою embed-кодів на різноманітні вебсторінки.

Якщо є бажання вести відеотрансляцію на живо, як це зробив один з активістів Євромайдану, тут допоможе сервіс LiveStream. Тут передбачені додатки не лише для айфонів, але для мобільної операційної системи Android. Створити акаунт в сервісі потокового відео можна за допомогою акаунту у Facebook. В такому разі відео трансляція автоматично з’являтиметься на ФБ-сторінці. В технічних рекомендаціях LiveStream зазначено, що трансляцію можна вести в умовах підключення смартфону до мережі 3G. Проте в Україні вона практично не поширена, і в масі українці змушені користуватися незрівняно повільнішим з’єднанням EDGE. Виручити тут може порада згаданого громадського відеокастера мати при собі модем, що дозволить встановити локальну та мобільну мережу Wi-Fi – і вуаля!

Твіттер

Twitter теж не стоїть осторонь. За допомогою TwitCam теж можна вести трансляцію наживо з комп’ютера чи ноутбука. Додаток  TwitCasting Live дозволяє вести відео або аудіо трансляцію за допомогою мобільного. Сервіс працює на IOS та Андроїдах. За умови гіршого зв’язку, можна обирати якість сигналу, що відсилається. Щоправда в останньому випадку це умовно «жива» трансляція, бо відео спочатку йде на сервер і лише потім оприлюднюється.

TwitCasting

TwitCasting

Сам сервіс мікроблогінгу не потребує презентації. Більшості користувачів відомо, що об’єднуючи тему під хештегом # (наприклад, #Євромайдан), вся інформація буде згрупована і зручна для навігації. Для роботи у полі такий інструмент має ще одну перевагу – якщо журналіст побачить значуще повідомлення, то для перевірки інформації або отримання коментаря, він може конкретно твітити автору поста, і просити, наприклад, його номер мобільного, відтак працювати далі відповідно до завдань.

Твітер має свої цікаві інструменти, що значно розширюють можливості сервісу. Пе-перше, навіть не маючи акаунту в Твітері, можна відшуковувати основні події у TwitterSearch за ключовими словами, іменами, містами, датою і под. Також варто спробувати сервісTwazzup. Він подібний до попереднього, але крім того показує популярні зовнішні лінки, що стосуються теми (це видно на зліпку екрана внизу), а також новини, фото і багато іншого.

twazzup

Інший інструмент, що стосується Твіттера – Twellow. Це «жовті сторінки» сервісу мікроблогінгу, де можна знаходити користувачів за ключовими словами, їхніми уподобаннями тощо. Увійти до нього можна за допомогою Твіттер- або Фейсбук-акаунта.

Інфа з екрану компа

З різних причин не всі  люди можуть бути присутніми на масових акціях, але перебуваючи за комп’ютерами вони можуть стати важливими операторами або навіть онлайн-координаторами перебігу подій, позаяк бачать ширшу перспективу того, що відбувається. Тому, навіть сидячи вдома, вони насправді працюють «в полі». Крім того, що такі люди можуть генерувати, збирати та розподіляти інформаційні потоки, вони також можуть творити комбіновані матеріали.

Одним з цікавих знарядь для створення нових матеріалів є сервіс Screenr. Він дозволяє знімати вибрану користувачем ділянку робочого стола комп’ютера. Застосування цього сервісу може бути різноманітне:

В Скрінкаст можна увійти за допомогою будь-якого акаунту найбільших соціальних мереж   та пошукових сервісів: ФБ, Твітера, Гугла, Яху… Максимальний час запису одного відео файлу – 5 хвилин, а також подальша можливість ділитися відео вcіма соцмережами та embed-кодами виставляти на сайти.

Можливо, хтось нарікатиме, що описані сервіси забезпечують невисоку якість “картинки”. Але задля оперативності навіть такий гігант як CNN надає перевагу відео та знімкам з мобільників.

A propos Nataliya Zubar 2364 Articles
Nataliya Zubar, Maidan Monitoring Information Center, Chair