Заклик Бюро УГКЦ з питань екології до відмови від «святкової піротехніки»

pirotehnikaДорогі у Христі!

Незабаром Новий рік і Різдво, святкуючи які з року в рік збільшується використання феєрверків, салютів, петард та інших піротехнічних засобів. Здебільшого використання різних піротехнічних забавок пов’язане із бажанням створити чи підсилити особливий святковий настрій. На жаль, при цьому мало хто задумується над широким спектром негативних наслідків, загроз та ризиків піротехнічного «допінгу» свята.

Опіки рук, пошкодження очей, включно із втратою зору та травми слухового апарату – це тільки найбільш очевидні наслідки для здоров’я. Під загрозою опиняються не лише безпосередні винуватці, які активують піротехнічний засіб, але часто й випадкові перехожі, а також діти, яким може згодом потрапити в руки піротехнічний заряд, що попередньо не спрацював і потребує спеціальної утилізації.

В зоні ризику знаходяться передусім молодь та діти, однак, святкова піротехніка приховує в собі смертельну небезпеку для широкого загалу, оскільки в повітря вивільняються понад 100 хімічних речовин та сполук шкідливих для здоров’я, серед яких важкі метали, діоксини, бензол, толуол тощо. Такі хімічні «коктейлі» здатні не лише провокувати підвищення рівня алергічних реакцій чи загострення астми, але й сприяти розвитку онкологічних захворювань. На жаль, трапляються випадки, коли використання піротехнічних забавок призводить до каліцтва та втрати життя.

Святкова піротехніка може стати причиною пожежі, що веде не тільки до втрати майна, але також загрожує здоров’ю та життю людей. Варто застановитися і над економічним аспектом проблеми. Піротехнічні засоби, зокрема феєрверки – це надто дороге задоволення для особистого і сімейного бюджету пересічного українця. В масштабах країни – це сотні мільйонів гривень, які не просто вилітають у повітря, але у вигляді сотень тонн отруйних речовин випадають на наші голови і забруднюють навколишній світ. Це не просто «гроші на вітер» – марно витрачені кошти, але й де-факто витрати на несвідому диверсійну діяльність по відношенню до нашого соціального та природного довкілля.

Кожен піротехнічний засіб має свій антиекологічний еквівалент. З одного боку для його виготовлення використовуються цінні природні ресурси та енергія, і вже при цьому завдається шкода довкіллю, з іншого, при його активації у повітря вивільняється «коктейль» хімічних елементів, що призводить до додаткового негативного впливу на довколишній світ та його забруднення.

Попри те, коли в нашій країні лунають залпи градів і проливається людська кров, вибухи петард, салютів та святкових феєрверків є, як мінімум, недоречними. Зважаючи на це численні міські ради заборонили використання святкових піротехнічних засобів до закінчення АТО.

З огляду на зазначене вище апелюємо до здорового глузду, почуття патріотизму, любові до природи та християнської відповідальності і закликаємо відмовитись від піротехнічного допінгу свята. Не купуймо піротехнічні забавки! Відмовмося від екологічних диверсій! Не наражаймо на небезпеку власне життя та здоров’я, а також і наших ближніх! Не плекаймо і не поширюймо небезпечні та антиекологічні звичаї!

Увага! Просимо душпастирів зачитати цей заклик в неділю, 28 грудня, або ж на інший прикладний спосіб донести до вірян інформацію про загрози «святкової піротехніки».

Д-р Володимир Шеремета

Керівник Бюро УГКЦ з питань екології

Київ – Івано-Франківськ, 23.12.2014