МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Польові дослідження з української соціології.

03/12/2002 | Serhiy Hrysch
Як непрофесіонал у політичних науках, я зробив невеличку таблицю кореляцій показників підтримки партій, першу у довгостроковому періоді (за жовтень 2001 – лютий 2002 рр., опитування Фонду Демократичні Ініціативи), а другу короткотермінову (опитування за лютий, березень 2002 р, Центр Разускова). Велиини виборок, стандартні помилки і інші статистичні показники є на сайтах цих організацій. Розглянемо кореляцій підтримки НУ і БЮТі з підтримкою інших партій.

НУ.

Дані Разумкова за лютий березень

Multivariate
Correlations
NU
NU 1.0000
KPU 0.8254
SDPUO 0.6971
PZU -0.3068
ZHINKY -1.0000
ZAJEDU 0.7969
VITRO 0.4449
BUTI 0.7718
SPU 0.7525
others -0.7662
PROTY -0.8601
VAZHKO -0.9568

Дані Фонду Демократичні Ініціативи за жовтень до лютого.
Multivariate
Correlations
NU
NU 1.0000
KPU -0.9966
SDPUO 0.9613
PZU -0.9253
ZHINKY -0.9503
ZAJEDU -1.0000
VITRO 0.9942
BUTI -0.4867
SPU 0.6811
DSOJUZ 0.7341
JABLUKO -0.8624
JEDNIST -0.5212
PROTY 0.9631
VAZHKO 0.5087

Як це інтерпретувати?

Коефініенти кореляції (далі, кореляція) коливаються у проміжку (-1; 1). Кореляція говорить про силу взаємної залежності підтримки однієї партії від підтримки іншої, коли підтримки всіх інших партій фіксовані. У той же час, ми не можемо робити висновок про причиино – наслідкові зв”язки (типу “підвищення підтримки Партії 1 СПРИЧИНИЛО підвищення рейтингу Партії 2”. Якщо кореляція –1, то збільшення підтримки Партії 1 супроводжується ЗМЕНШЕННЯМ підтримки Пратії 2. Якщо кореляція 0, то підтримки обох партій не пов”язане між собою.

Довготемінові кореляції. Оскільки кореляції НУ з Заєду, КПУ, Яблуко, Жінки, і ПЗУ є –1 або майже –1, можна сказати про протилежний “електорат” НУ і цих партій. Тобто, боротьба очевидна. У той же час, “чим більше голосують за НУ, тим більше голосують за Вітренко і СПУ, і навпаки”, тобто за НУ голосують люди невдоволені теперішнім становищем. Цікаво, що НУ корелює з СДПУо позитивно (майже 1). Моя теорія у тому, що за НУ також голосують люди “конструктивні”, лояльні до влади, такі самі, які голосують за СДПУо. Також, кореляція між НУ і тих хто голосує проти всіх (група “Проти”) є 0.96, тобто, збільшення рейтингу НУ супроводжується зьільшенням групи Проти і невизначених, і навпаки. З БЮТі негатина кореляція (-0.49), що означає, “збільшення підтримки НУ супроводжується зменшенням підтримки БЮТі, і навпаки, при фіксованій підтримці всіх інших партій”.

Короткотерчінові кореляції. Майже всі позитивні, окрім Жінки і ПЗУ. Примітно, що ті, хто Проти і тим, кому Важко (група “Важко”) визначитись, негативно корелюють з НУ. Тобто, тиск адмінресурса не дуже добре працює, і невизначені і Проти всіх МОЖУТЬ бути ресурсом для НУ, хоча навіть більша частина їх буде голосувати за КПУ. З БЮТі позитивна кореляція (0.77)

БЮТі.

Дані Разумкова за лютий березень

Multivariate
Correlations

BUTI
NU 0.7718
KPU 0.9960
SDPUO 0.0822
PZU 0.3684
ZHINKY -0.7751
ZAJEDU 0.2310
VITRO -0.2261
BUTI 1.0000
SPU 0.9996
others -0.1828
PROTY -0.9882
VAZHKO -0.5536

Дані Фонду Демократичні Ініціативи за жовтень до лютого.
Multivariate
Correlations
BUTI
NU -0.4867
KPU 0.5569
SDPUO -0.7086
PZU 0.1192
ZHINKY 0.7345
ZAJEDU 0.4848
VITRO -0.3899
BUTI 1.0000
SPU 0.3081
DSOJUZ 0.2358
JABLUKO 0.8619
JEDNIST -0.4919
PROTY -0.7038
VAZHKO -0.9997


Довготермінові кореляції.

БЮТі позитивно корелює з Жінками, КПУ і Заєду. Щодо цього теорії в мене немає, і нічого страшного. Просто позитивно корелює. Зменшення ж Проти і Важко супроводжується збільшенням підтримки БЮТі, і навпаки. Теорія може бути, “Збільшення невдоволення людей існуючим режимом і збільшення політичних знань людей супроводжується більшою підтримкою БЮТі, і навпаки”.

Короткотермінові кореляції.

КПУ і СПУ корелює дуже позитивно, коефіціент майже 1. БЮТі корелює з НУ у коефіціент 0.77. Тобто, у лютому – березні 2002 р., коли більше голосували б за НУ, то більше голосували б також за БЮТі, і навпаки. Підтримка Заєду і СДПУо майже не пов”язана з підтримкою БЮТі, але є негативна кореляція з Жінками. Як і у довготерміновій перспективі, зменшення Важко і Проти супроводжується збільшенняс підтримки БЮТі, і навпаки.

Висновки:
1) на виборах багато невизначених (Важко) і тих, хто проти всіх, можуть проголосувати за НУ і БЮТі (а за комуністів ще більше – це ясно, якщо подивитися на кореляції підтримки КПУ з підтримкою інших партій).
2) Старання зменшити підтримки Заєду, Жінки, ПЗУ, можуть призвести до збільшення підтримки НУ і БЮТі, але комуністи від цього виграють також.
3) За НУ можуть проголосувати такі самі виборці, що і за СДПУо.
4) Оскільки у довготерміновій перспективі НУ і БЮТі негативно корелюють, то збільшення голосів за НУ може супроводжуватися меншим числом за БЮТі (тобто, БЮТі може не пройти, наприклад, якщо потенційні виборці БЮТі переключаться на НУ).

Відповіді

  • 2002.03.12 | Косарик

    Цікава наука соціологія

    У своїй різноманітній кар'єрі мені кілька років доводилося займатися і соціологічними дослідженнями. Матеріал, наведений паном Сергієм, дуже цікавий (тим більше, що на сайтах самих організацій я того не знайшов - якщо помиляюся, підкажіть де шукати).

    Наскільки я розумію, розрахунок коефіцієнтів кореляції можливий, якщо в питанні можна було (і треба було) дати кілька відповідей (напр., вкажіть три партії, до яких ви найкраще ставитеся), або де є сортування партій в порядку переваги.

    Мені здається, що використання термінології типу "короткотермінові кореляції" проти "довготермінових кореляцій" не має сенсу. Дуже важко - навіть за наявности відповідної освіти, зрозуміти, чому кореляція НУ з КПУ в одному опитуванні -0.99, а в іншому +0.82.

    Тут дві версії найбільш імовірні:
    1) Похибка коефіцієнту кореляції надто велика. Одновимірна вибірка з похибкою 3% повинна мати 300-400 кваліфікованих респондентів. У випадку необхідности розрахувати коефіцієнти кореляції, необхідний мінімум зростає на кілька порядків. По-перше, велика частина виборців ще не визначилися, і тому з погляду кореляції є "порожньою породою". По-друге, лише дві-три партії мають достатню частку поля. Скажімо, якщо НУ має рівень підтримки 25%, тоді для розрахунка кореляції проти більшого суперника потрібна вибірка як мінімум 4 * 400 = 1600. Реалістично, якщо вибірка була десь 3000, тоді можна обговорювати кореляцію КПУ проти НУ і навпаки. Все решта - це соціологічне сміття.

    2) НУ не має чіткого бренду, і ставлення людей до НУ різко міняється навіть на протязі короткого періоду (хто такі виборці КПУ ми добре знаємо, і їхні уподобання навряд чи коливаються). Ця версія мені теж здається такою, що заслуговує на увагу, особливо через специфічний характер самого Ющенка.

    Але питання про кореляцію КПУ проти НУ (-0.99 та +0.82) залишається відкритим. У мене немає підстав вважати, що хтось із двох підробив, або "підправив" результати опитування. Центр Разумкова займається цією справою вже 10 років, і заробив неабиякий авторитет. Багато чого залежить від того, як саме було сформульовано питання.

    Моє особисте переконання - кореляція НУ та КПУ повинна бути негативною. Неможливо пояснити, як вони можуть мати позитивну кореляцію.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.03.13 | Serhiy Hrysch

      НУ і КПУ

      В двух словах, яка у вас пане Косарик теорія щодо позитивної кореляції КПУ і НУ? Я вважаю, що кораляція має бути близькою 0. Бо ті, хто не голосуватимуть за НУ, не підуть же голосувати за НУ, так? І ті, хто не голосуватимуть за КПУ скоріше підтримають СПУ, але ж не НУ. Вважаю, що різні кореляції для різних періодів дуже класні. Чому? Такі перепади можуть бути пов"язані з "підвищенням опозиційності" НУ за останній місяць.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.03.13 | Косарик

        Ніщо не замінює чіткої громадянської позиції

        Serhiy Hrysch писав(ла):
        > В двух словах, яка у вас пане Косарик теорія щодо позитивної кореляції КПУ і НУ?

        Для того, щоб КПУ і НУ мали позитивну кореляцію потрібні дві речі (або хоча б одна з них):
        1) Ті, хто обирає КПУ, обирає також і НУ (і навпаки) - що мені вдає фантастикою. Ставлення КПУ до НУ різко негативне, ставлення НУ до КПУ - трохи більш лояльне, але теж негативне.
        2) Ті, хто не обирає КПУ, також не обирає і НУ (і навпаки) - це більш імовірна річ. Особливо з огляду на велику масу креолів, які хилитаються посередині, як г**** в ополонці. Для них КПУ є представником старих імперських ідей, водночас націоналістична спрямованість блоку Ющенка (принаймні так сприймається, і так іде пропаганда з Росії), не дозволяє їм обирати НУ.

        >Я вважаю, що кораляція має бути близькою 0.

        Якби НУ і КПУ поділили поле приблизно порівну, тоді можна було б чекати -1. Але насправді маємо три частини, і це, як бачимо, може або призводити до коливань від -1 до +1 (в залежности від формулювання питання), або ж знову таки звести все до нуля.

        >Бо ті, хто не голосуватимуть за НУ, не підуть же голосувати за НУ, так? І ті, хто не голосуватимуть за КПУ скоріше підтримають СПУ, але ж не НУ.

        Дивіться вище. Як мені здається, велика середня маса якраз так і поводитиметься - не буде голосувати ані за НУ, ані за КПУ.

        >Вважаю, що різні кореляції для різних періодів дуже класні. Чому? Такі перепади можуть бути пов"язані з "підвищенням опозиційності" НУ за останній місяць.

        Може бути, може бути... Я все ж вважаю, що короткочасний виграш, який не відбивається в мізках людей чіткою печаткою бренду, не може бути основою для тривалої переваги. Блок Ющенка надто різнорізний, та й створений досить недавно.

        Те, що Ви називаєте "підвищенням опозиційности", є лише елементом Піару. Тобто хтось із радників підказав: хочете більше голосів - давайте більше критики. І все це робиться устами Ющенка, бо як я вже казав, його блок настільки різнорідний, що сподіватися на гармонійний спів було б годі (згадайте виступ Вол.Щербаня).

        Ці здобутки так само легко втратити, як і здобути. Щоб перевага стала довготривалою, потрібна єдність у поглядах, чітка позиція, і головне - постійність поглядів і позиції на протязі певного тривалого часу (десь із півроку мінімум).
      • 2002.03.21 | Мартинюк

        Кореляція в різний період.

        рекомендую згадати відомі з технічних наук терміни лінійність і нелінійність.

        В початковий період виборів, коли основна маса виборців ще не визначилася , часто підвищення агітаційної активності одних стимулює подібне підвищення активності опонентів. В результаті і ті і ті з одиниковою швидкістю "поглинають" кожен свій електорат.

        А вже коли основні політичні угрупування охоплють своїх безперчних прихильників, тоді починається полювання за пороміжними прошарками і нгавіть електоратом суперників. Ось тоді починаються абсолютно нові тенденції..
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2002.03.22 | Serhiy Hrysch

          Re: Кореляція в різний період.

          Ні, ну ми не можемо включити агітацію як чинник, бо тоді треба буде включати сотні подій, і немає "коефіціента агітації". Тобто, у такій моделі агітація включена у фактор "популярність". Фактично, і немає різниці, бо агітуй неагітуй, головне результат.

          А ще є аутокорелятивний фактор часові серії, я подивився, він вильний майже у всіх партій. Але там помилка тоді була б страшна, бо тільки маємо 5 періодів. А ще хто знає як вибірка робилась, і наскільки відповіді чутливі до запитань... Але я думаю, що по основним паріям висновки робити можна, і вони цікаві.
      • 2002.03.23 | Пані

        Дуже цікаве дослідження, дякую!

        Теж цікаво було б якщо б ви зробили аналіз і після виборів, а тоді вже порівняти.

        Про позитивну кореляцію між НУ та КПУ. Я не здивована і пояснюю це таким чином. Велика частина електорату НУ це люди схильні до патерналізму. В особі Ющенка з"явився такий "патер" і голосують вони саме за нього, а не за інших персоналій чи програму блоку. На патерналістські настрої грає також і головний козир блоку Ющенка про виплату пенсій та зарплат.

        Збільшення патерналістських настроїв в суспільстві за рахунок одного блоку призводить до збільшення патерналістських настроїв взагалі і в наслідок цього - голосів за інший блок із подібним вектором.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".