МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

"Простой вопрос, а ставит вас в тупик"

06/05/2004 | Правник
"Прастой вапрос, а ставіт вас в тупік".

Правила гри:
Як громадянин України, ви маєте гарантоване Конституцією України та Законами України "Про інформацію" та "Про звернення громадян" право спрямовувати до державних органів та окремих посадовців запити про надання письмової інформації та зверненнями (заявами, скаргами тощо).
Як наймані (на гроші, сплачені вами у якості податків) працівники, гвинтики державного механізму, котрий має функціонувати саме для реалізації ваших прав і свобод, вони, відповідно, мають юридичні обов'язки відповідати на ваші запити, письмово реагувати на ваші звернення (деякі правові норми дивіться у додатку 1).
Відтак, реалізуючи вищезазначене право, ви надсилаєте до вподобаного вами держоргану або бюрократа:
а) запит щодо надання письмової інформації (зразок можливого оформлення такого запиту див. у додатку 2)
або
б) заяву чи скаргу (див.додаток 3).

При цьому ви можете вимагати як надання інформації, потрібної особисто вам чи суспільно важливої, або ж просто поцікавитися, наприклад, складом автопарку якоїсь держустанови чи спитати міністра фінансів Азарова про правові підстави, що нібито дозволяють йому, отримуючи (за офіційною легендою) зарплату із сплачених вами податків, ігнорувати мовне законодавство та рішення Конституційного суду. Або поцікавитися в Адміністрації Президента, на підставі якого такого законодавчого акту вона взагалі існує (на порушення Конституції). Або вимагати у керівництва Нацради з питань телебачення забезпечити маркування програми "Проте" позначкою "для перегляду тільки особами після 21 року у нічний час", бо ж діти лякаються Вусатого та Голомозого. Або просто нахилити якогось місцевого начальника ЖЕКу. Тобто діапазон можливого: все, що вас реально цікавить + все, що підкаже вам громадянська фантазія.
Список адрес деяких держ.органів див.у додатку 4.


Мета гри є практично-виховною:
1. Отримання корисної інформації, реалізація ваших прав;
2. Виховання у бюрократів самосвідомості вторинного щодо громадянина гвинтика, особи хронічно зобов'язаної, "обслуговуючого персоналу";
3. Додаткове навантаження "кучмогвинтиків", особливо у контексті майбутньої виборчої кампанії.

Рекомендація направляти копії таких запитів (заяв) на адресу Уповноваженого з прав людини (Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини Карпачовій Н.І. 01008, м.Київ, вул Інститутська, 21/8) та якогось з опозиційних депутатів чи громадських приймален (список деяких електронних та поштових адрес див. у додатку 5). Таким чином ви дасте депутатові зайву нагоду подовбати якийсь державний орган чи посадовця.

Відповіді

  • 2004.06.05 | Правник

    Додаток намбер 1

    ЩОДО ЗАПИТІВ ПРО НАДАННЯ ІНФОРМАЦІЇ:
    Конституція України,
    частина друга ст.34:
    "Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір".
    ст.40:
    "Усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обгрунтовану відповідь у встановлений законом строк".

    Закон України "Про інформацію":
    Стаття 5.
    "Основними принципами інформаційних відносин є:
    -гарантованість права на інформацію;
    -відкритість, доступність інформації та свобода її обміну;
    -об'єктивність, вірогідність інформації;
    -повнота і точність інформації;
    -законність одержання, використання, поширення та зберігання інформації".
    Стаття 9, частина перша.
    "Всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій".
    Стаття 32.
    "Під інформаційним запитом (надалі - запитом) щодо доступу до офіційних документів у цьому Законі розуміється звернення з вимогою про надання можливості ознайомлення з офіційними документами. Запит може бути індивідуальним або колективним. Він подається у письмовій формі.
    Громадянин має право звернутися до державних органів і вимагати надання будь-якого офіційного документу, незалежно від того, стосується цей документ його особисто чи ні, крім випадків обмеження доступу, передбачених цим Законом.
    Під запитом щодо надання письмової або усної інформації у цьому Законі розуміється звернення з вимогою надати письмову або усну інформацію про діяльність органів законодавчої, виконавчої та судової влади України, їх посадових осіб з окремих питань.
    Громадяни України, державні органи, організації і об'єднання громадян (надалі - запитувачі) подають запит відповідному органу законодавчої, виконавчої та судової влади, його посадовим особам.
    У запиті повинно бути зазначено прізвище, ім'я та по батькові запитувача, документ, письмова або усна інформація, що його цікавить, та адреса, за якою він бажає одержати відповідь.
    Органи законодавчої, виконавчої та судової влади України, їх посадові особи зобов'язані надавати інформацію, що стосується їх діяльності, письмово, усно, по телефону чи використовуючи публічні виступи своїх посадових осіб".
    Стаття 33.
    "Термін вивчення запиту на предмет можливості його задоволення не повинен перевищувати десяти календарних днів.
    Протягом вказаного терміну державна установа письмово доводить до відома запитувача, що його запит буде задоволено або що запитуваний документ не підлягає наданню для ознайомлення.
    Задоволення запиту здійснюється протягом місяця, якщо інше не передбачено законом.
    Аналогічний термін розгляду встановлюється і щодо запиту про надання письмової інформації".
    Стаття 34.
    "Відмова в задоволенні запиту доводиться до відома запитувача у письмовій формі з роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
    У відмові має бути зазначено:
    1) посадову особу державної установи, яка відмовляє у задоволенні запиту;
    2) дату відмови;
    3) мотивовану підставу відмови.
    Відстрочка задоволення запиту допускається в разі, якщо запитуваний документ не може бути надано для ознайомлення у місячний термін. Повідомлення про відстрочку доводиться до відома запитувача у письмовій формі з роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
    У повідомленні про відстрочку має бути зазначено:
    1) посадову особу державної установи, яка відмовляє у задоволенні запиту у визначений місячний термін;
    2) дату надсилання або видачі повідомлення про відстрочку;
    3) причини, з яких запитуваний документ не може бути видано у встановлений цим Законом термін;
    4) термін, у який буде задоволено запит.
    Відмова та відстрочка задоволення запиту щодо надання письмової інформації здійснюються в аналогічному порядку".

    ЩОДО ЗВЕРНЕНЬ (ЗАЯВ, СКАРГ):
    І. Конституція України, ст.40:
    "Усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення...до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обргунтовану відповідь у встановлений законом строк".

    ІІ. Закон України "Про звернення громадян" від 02.10.1996
    Стаття 1.
    "Громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення".
    Стаття 3.
    Звернення це:
    а) Пропозиція (зауваження) - звернення..., де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб..., а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
    б) Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки...Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
    в) Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями, рішеннями держ.органів, органів місцевого самоврядування, підприємств.....
    Стаття 5.
    "У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. ...
    Звернення може бути подано як окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне).
    Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати".
    Стаття 10.
    "...Не допускається з'ясування даних про особу громадянина, які не стосуються звернення. На прохання громадянина, висловлене в усній формі або зазначене в тексті звернення, не підлягає розголошенню його прізвище, місце проживання та роботи. Ця заборона не поширюється на випадки повідомлення інформації, що міститься у зверненні, особам, які мають відношення до вирішення справи".
    Стаття 20.
    "Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження....Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо...загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів".
  • 2004.06.05 | Правник

    Додаток намбер 2

    (назва держ.органу та/чи конкретна посадова особа)

    _________________________________________
    (адреса держ.органу)


    Громадянина України
    ________________________________________*
    (ПІБ)


    Копії: Народному депутату________________________
    _________________________________________
    (ПІБ та адреса депутата чи приймальні)


    Уповноваженому Верховної Ради України
    з прав людини
    Карпачовій Н.І.
    01008, м.Київ, вул Інститутська, 21/8



    "____" ____________ 2004 р.


    Запит щодо надання письмової інформації

    На підставі статей 34 та 40 Конституції України, статей 5, 9, 32, 33 Закону України "Про інформацію" №2657-ХІІ від 02.10.92, з метою належного забезпечення моїх прав як громадянина України**, прошу Вас надати письмову інформацію щодо____ __________________________________________________
    Відповідно до ст.32 Закону України "Про інформацію" відповідь прошу надіслати за адресою:________________________________________________.
    > (адреса або самого громадянина, або будь-яка прийнятна для нього адреса, або (рекомендовано!) адреса народного депутата).

    З повагою
    (опціонально :) )

    ________________________
    (підпис)

    *.Прим. Ніхто не заважає вказати тут щось штибу Х.Х.Болт.
    ** Прим. Тут можлива (бажана конкретизація - яких прав, прав на що саме).
  • 2004.06.05 | Правник

    Додаток намбер 3

    _______________________________________
    (назва держ.органу та/чи конкретна посадова особа)

    _________________________________________
    (адреса держ.органу)


    Громадянина України
    ________________________________________
    (ПІБ)


    Копії: Народному депутату________________________
    _________________________________________
    (ПІБ та адреса депутата чи приймальні)


    Уповноваженому Верховної Ради України
    з прав людини
    Карпачовій Н.І.
    01008, м.Київ, вул Інститутська, 21/8



    "____" ____________ 2004 р.


    Заява (чи скарга)

    На підставі статті 40 Конституції України, Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.96"., з метою реалізації моїх прав як громадянина України*, прошу Вас (вимагаю, повідомляю.... тощо)____ __________________________________________________
    Прошу письмово повідомити про результати розгляду заяви (скарги) та прийняте рішення у порядку та у строки, зазначені у Законі України "Про звернення громадян".


    З повагою
    (опціональноJ)

    ________________________
    (підпис)

    > * Прим. Тут можлива (бажана конкретизація - яких прав, прав на що саме).
    > Чому це більш просунутий варіант? Тому що реалізуючи свої права за запитом про надання письмової інформації, ви просто вимагаєте від владця (бюрократа) щось повідомити. Спрямовуючи ж звернення, ви вимагаєте щось змінити.
    > І ще. На відміну від запиту про надання інформації, тут (див.ст.5) маєте зазначити не "адресу, на яку бажаєте отримати відповідь" (наприклад - народного депутата), а власне "місце проживання", що можете враховувати коли приймаєте рішення щодо характеру та змісту документа.
    > Враховуючи, що обов'язковість саме письмової відповіді законом встановлено лише щодо заяв та скарг (ст.19) доцільніше саме це і направляти.
  • 2004.06.05 | Правник

    Додаток намбер 4

    Деякі адреси:

    Президент України: 01220, м. Київ-220, вул. Банкова
    або приймальня Адміністрації Президента - 01220, м.Київ, вул.Шовковична, 12 (тел. 2915071 та 2262077)

    Кабінет Міністрів України: 01008, Київ, вул.М.Грушевського, 12/2. Тел. 2931663

    Державна податкова адміністрація України - 04655, МСП, Київ-54, Львівська площа,8. Телефони: (044) 2125159, 2124520, факс 2120841. Ел.пошта: gromada@sta.gov.ua
    Податкові служби в областях: http://www.sta.gov.ua/atlas/index.html

    Центральна виборча комісія: 01196, Київ, пл.Лесі Українки, 1

    Конституційний суд України: 01033, Україна, м.Київ, вул. Жилянська, 14

    Служба безпеки України (приймальня): м.Київ, вул. Володимирська, 35

    Верховний суд України: 01024, Україна, м. Київ, вул. П. Орлика, 4

    Вищий господарський суд України: 01011, м.Київ, вул.Копиленка, 6. Тел.5360555. Факс.5361818

    Національний банк України: 01601, Київ, вул. Інститутська 9
    Тел.факс (38 044) 253-01-80, факс (38 044) 230-20-33, 253-77-50

    Нацрада з питань телебачення і радіомовлення: 01025, м.Київ, вул. Десятинна, 14. Тел/факс 228-74-11
    Міністерство юстиції України: 01001, м.Київ, вул.Городеського, 13. Тел 2283723, е-майл: themis@minjust.gov.ua

    Міністерство фінансів України: 01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2, т. 253-92-20, т. 253-69-45, maisner@minfin.gov.ua, tsaryuk@minfin.gov.ua

    Міністерство оборони України: м.Київ, вул.Грушевського 30/1, тел: 2530471, 2530319, е-мейл: priymalna_mou@mil.gov.ua, hiv@pressmou.kiev.ua

    Міністерство закордонних справ України: 01018, м.Київ, Михайлівська площа, 1. Тел 2381777. Факс.2122212. Е-мейл. zsmfa@mfa.gov.ua

    Міністерство внутрішніх справ України: 01024, м.Київ, вул.Академіка Богомольця, 10. Телефон:2560333, факс.2561633.
    Адреси Управлінь МВС у областях: http://mvsinfo.gov.ua/contacts/regions.html
    Департамент ДАІ МВС України: 04171, м.Київ-71, вул.Лук'янівська, 62. Тел. 2123660

    Міністерство транспорту України: 01135, м.Київ-135, пр.Перемоги, 14. Тел.2681663, 2682202.

    Державні обласні адміністрації:
    http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/officialcategory?cat_id=31432

    Інші адреси можна знайти, наприклад, тут:
    http://www.president.gov.ua/links/
    або тут:
    http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=167459&cat_id=31424
    та тут:
    http://www.whoiswho.com.ua/index.php3?pag=2&t=akv&id0akv=3
  • 2004.06.05 | Правник

    Додаток намбер останній

    Блок "Наша Україна" (і громадська приймальня Ющенка): м.Київ, вул.Прорізна, 9, приміщення 20. Тел. 2290548, факс.2391690, мило prorizna-9@list.ru

    Віктор Ющенко:
    Victor.Yuschenko@rada.gov.ua
    viktor@yuschenko.com.ua

    Борис Тарасюк Borys.Tarasiuk@rada.gov.ua
    Тарас Чорновіл Taras.Chornovil@rada.gov.ua
    Юлія Тимошенко Yuliya.Timoshenko@rada.gov.ua
    Анатолій Матвієнко Anatoliy.Matvienko@rada.gov.ua
    Олександр Турчинов Olexander.Turchynov@rada.gov.ua
    Валентина Семенюк Valentyna.Semeniuk@rada.gov.ua
    Олександр Мороз Oleksandr.Moroz@rada.gov.ua
    Михайло Волинець Mykhailo.Volynets@rada.gov.ua
    Сергій Головатий Serhiy.Holovatyi@rada.gov.ua
    Мустафа Джемілев Mustafa.Dzhemiliev@rada.gov.ua
    Юрій Єхануров Yuriy.Yekhanurov@rada.gov.ua
    Євген Жовтяк Yevhen.Zhovtiak@rada.gov.ua
    Іван Заєць Ivan.Zayets@rada.gov.ua
    Юрій Кармазін Yuriy.Karmazin@rada.kiev.ua
    Ярослав Кендзьор Yaroslav.Kendzior@rada.gov.ua
    Вячеслав Кириленко Viacheslav.Kyrylenko@rada.gov.ua
    Михайло Косів Mykhailo.Kosiv@rada.gov.ua
    Юрій Костенко Yuriy.Kostenko@rada.gov.ua
    Левко Лук'яненко Levko.Lukianenko@rada.gov.ua
    Юрій Луценко Yuriy.Lutsenko@rada.gov.ua
    Григорій Омельченко Hryhorii.Omelchenko@rada.gov.ua
    Юрій Павленко Yuriy.Pavlenko@rada.gov.ua
    Іван Плющ Ivan.Plusch@rada.gov.ua
    Володимир Стретович Volodymir.Stretovych@rada.gov.ua
    Сергій Терьохін Serhiy.Teriokhin@rada.gov.ua
    Микола Томенко Mykola.Tomenko@rada.gov.ua
    Степан Хмара Stepan.Khmara@rada.gov.ua
    Василь Червоній Vasyl.Chervoniy@rada.gov.ua
    Рефат Чубаров Refat.Chubarov@rada.gov.ua
    Андрій Шкіль Andriy.Shkil@rada.gov.ua
    Володимир Яворівський Volodymyr.Yavorivskyi@rada.gov.ua

    Ви можете також направляти копії Ваших звернень та запитів на адресу Верховної Ради (Київ, Грушевського,5) на ім'я відповідного депутата.
  • 2004.06.11 | Ярослав

    приклад вдалої кампанії (проти комерційної структури)

    http://xobbit.newmail.ru/
    Заклик до дії - або як козаки "Бізнес" перемагали ;-) -- Я -- 2004-06-09 14:30:36
    Як надруковано у №20 (591), 17 МАЯ 2004 года Бізнесом:
    “Русскоязычное население противится вытеснению русского языка”

    “Українська мова повинна залишатися єдиною державною мовою, якщо ми хочемо добра собi i власним дiтям, якщо хочемо зберегти Україну як державу, яка тiльки починає спинатися на ноги. Звiдси випливає, що її (мову) повиннi знати всi громадяни України. I цю необхiднiсть слiд не тiльки декларувати, а й забезпечувати.
    Росiйська та деякi iншi мови можуть бути запровадженi як офiцiйнi в окремих регiонах. Так, наприклад, у Криму крiм державної української мови можуть бути офiцiйними росiйська i кримсько-татарська. В Закарпаттi — угорська. У Чернiвецькiй областi — молдавська (румунська). В Донбасi, Харковi — росiйська. Тобто потрiбен не тоталiтарний пiдхiд, а мовна диференцiацiя (ви тiльки уявiть собi введення росiйської як другої державної мови у Львовi!..). Всi, i в першу чергу державнi службовцi, повиннi знати як державну, так i офiцiйнi мови.”

    Володимир Кобзар
    ...
    ОТ РЕДАКЦИИ:
    Если и вести речь о “легализации” русского языка, правильнее было бы говорить о придании ему статуса официального. В этом мы согласны с Владимиром Кобзарем.
    http://www.business.ua/i591/a20946

    А якою була початкова позиція редакції? Процитую:

    ...Характерно, что очередное наступление на русский язык началось аккурат после окончания Года России в Украине...
    Украина — не Россия. Тут Кучма совершенно прав. Однако и США — не Англия, но английский язык там запретить не додумались. На значительной части территории нашей страны русский язык — единственное средство общения...
    Наконец, чисто прагматические соображения. Украина стремится к экономической интеграции с Россией. Нет сомнений в том, что брутальное вытеснение русского языка не улучшит отношений между двумя странами...
    Одна наша сотрудница недавно пережила эмоциональный шок. Ее сыну в школе дали задание выучить стихотворение, начинавшееся строками:
    “Я пам’ятаю мить чудову,
    Коли менi з’явилась ти,
    Як привид, сповнений любов’ю...”
    Отримати повне враження від цієї "реакційної статті" можна за урл:
    http://www.business.ua/i587/a20884/
    Мене особисто, як людину, що звикла вважати Бізнес за серйозне та впливове видання було не просто неприємно, а ще й як розлютило - невже за більш ніж 10 років у нашій країні ще можна собі дозволити поливать брудом власну державу та ще й так необосновно? Тоді я й написав до редакції листа:
    avtora! автору - требую принести извинения за редакционную статью от 19 АПРЕЛЯ 2004 red stattya
    From: xobbit <xobbit@newmail.ru>
    Date: Thu, 22 Apr 2004 10:37:53 +0300

    Уважаемые предстаители ЗАО "Холдинговая компания "Блиц-Информ"!

    Я являюсь давним почитателем Ваших изданий, в том числе и подписчиком некоторых из них (Бизнес - для себя,
    Натали - для - для семьи), однако одна статья заставила меня задуматься, а тем ли людям я платил
    заработанные деньги?
    Прочита редакционную статью от 19 АПРЕЛЯ 2004 - ее можно найти в Интернет:
    http://www.business.ua/i587/a20884/
    я ужаснулся: такое серьезное издание, как "газета украинской буржуазии", позволяет себе печатать на первых
    страницах, да еще в качестве анонимной (по-видимому, поддерживаемой всем составом редакции) статьи
    откровенную ложь (цитирую: "В стране, больше половины населения которой говорит на русском языке", "Над нашими детьми чиновники ставят жестокие эксперименты.")
    (по этому поводу приведу данные статистики:
    "Абсолютна більшість українців на сьогодні (84%) вільно володіє як рідною, так і російською мовою, а серед росіян тільки 30.8% вільно володіє українською". - Журнал "Людина і політика", № 1(19), січень-лютий 2002
    р., с.28.
    У свою чергу журнал посилається на статистичний збірник "Освіта та культура на Україні", К., 1999, с.6.
    http://mova.org.ua/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=7)
    Более того, статья соержит прямые призывы к вашей аудитории и указания к действию "Надо думать, за правдой в суд пойдут не только телевизионщики, которым переход на государственный язык cущественно “посадит” рейтинги. Рекламистам, особенно работающим в восточных и южных областях...", и попытку указывать органам государственной власти: "Неграмотное решение органа, надзирающего за эфиром, противоречит не только международным актам о языках, к которым присоединилась наша страна, но и самой украинской Конституции."
    Памятуя о прискорбной судьбе, постигшей газету "Сельские вести", за меньшие высказывания, а также с истренним желанием помочь Вам разобраться в сложившейся ситуации, а также, как читатель и гражданин Украины требую:
    1) Указать источники, из которых были взяти вышеуказанные утверждения
    2) В случае отсутствия таковых - поместить опровержения
    3) Принести извиниения лично мне, и другим Вашим читателям, национальную гордость которых оскорблает клеветническая статья
    4) Открыть имя автора (авторов) для всеобщей информации.

    --
    С уважением,
    Ярослав Успенский,
    ИТ-менеджер
    Рекламно-издательское агентство
    ООО "Эксодус-лтд"

    Это же сообщение я поместил на несколько форумов, в том числе - и, собственно - Бизнеса, где обнаружились еще несколько людей, оскорбленных статьей, также находившихся в поисках правды.
    После дискуссии, длившейся более месяца, с несколькими сотнями сообщений и тысячами просмотров посетителями сайта, родились интересные мысли (некоторые из них вы сможете найти в укаанной выше публикации газеты), а что особенно приятно - гозета сформулировала свою позицию четко и без истерии. Фактически, произошло то, что в западных изданиях делают уполомоченые сотрудники - извинения не обязательно предполагают низкопоклонство, но - цивилизованность. Хочу сказать, что наше общество, к счастью, может отойти от хамских традиций "совка", но этого не случится самостоятельно - если человак рассчитывает на уважение, ему приходится это заслужить!

    ОТОЖ - що ми можемо зробити? Все - в наших силах!


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".