МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Майже інструкція для добровольців під ДВК на 21.11

11/11/2004 | catko
Для тих, хто хоче допомогти в ніч виборів на своїй дільниці – кілька рекомендацій від офіційного спостерігача, який вже має досвід 1 туру в Києві.

1. НЕ РОЗРАХОВУЙТЕ що дільниця видасть результат підрахунку в 10 чи 11 годині вечора. (А то Юля колись ляпнула "до 11 нема результатів - значить фальсифікації" і деякі люди дільниці кинулись штурмувати). Реально дільниця підписує протоколи в проміжку з 1-00 до 4-00 години, і це є якраз свідченням правильного підрахунку, бо все кілька разів перераховується, всі цифри звіряються і процедура чітко витримується. Закон написаний так, що раніше встигнути при кількості виборців більше тисячі практично можливо, тільки коли на все начхати і заготовані результати показати.
2. НЕ ЛОМІТЬСЯ на дільницю без потреби навіть якщо маєте повноваження. Спочатку виясніть що там робиться, а то цілком спокійну і робочу обстановку всередині ви можете спровокувати на нікому не потрібний конфлікт і хаос. А де конфлікт, там і порушення, і фальсифікації. Якщо серед вас є люди з посвідченнями журналістів, спостерігачів, міліціонерів, депутатів – в явно конфліктній ситуації можете спробувати втрутитись у ситуацію, прорвавшись на дільницю. Але ми МУСИМО знати хто ви і що ви вже прориваєтесь, бо інакше будемо відбиватись від вас як від бандюка, вибачайте вже. А знаючи про вас і очікуючи від вас допомоги, навпаки, допоможемо зайти всередину.
3. Обов’язково ВСТАНОВІТЬ ЗВЯЗОК з кимось всередині - спостерігачем, журналістом (але не з членом двк - їм не до того). Це можна зробити через штаб - там мають всі контакти людей всередині. Можна зайти на дільницю за пів години до восьмої під виглядом виборця і встановити контакт – але це при умові, що ви точно знаєте до кого підходити (хоча б прізвище) а ми знаємо, хто ви. Повірте - нам в приміщенні хочеться знати що робиться надворі не менше, ніж вам - що всередині. Ми хочемо знати чи не збираються нас штурмувати, хочемо знати, що протримаємось до приїзду мобільної групи у випадку проблем, нарешті хочемо знати що ми не самі. А ви напевне хочете знати чи ми там ще живі, як йде підрахунок і чи пускати до нас того дядька з ксивою який приперся в 2 ночі і ломиться на дільницю.
4. Пам’ятайте – серед нас на дільниці є ВІДПОВІДАЛЬНИЙ, який підтримує контакти з зовнішнім світом і координує роботу спостерігачів. Тому визначіть серед себе такого ж відповідального і хай тільки він буде для вас джерелом інформації з середини, а для нас (відповідно для штабу) інформацією ззовні. (А то в 1 турі в штаб почали дзвонити і кричати – дільницю № штурмують, на дільниці № фальсифікації… Мобільні групи як дурні мотались по місту а виклики виявились фальшивими). Майте на увазі, в штабі є людина, яка відповідає за десяток своїх дільниць (округ). Всі координаційні моменти в першу чергу треба здійснювати ТІЛЬКИ через неї. Тому, якщо ви серйозно хочете допомогти під дільницею в ніч виборів, виясніть заздалегідь прізвище/телефон цієї людини. Для цього треба знати № дільниці і її адресу, № ТВК і звернутись в районний штаб (звертатись так, щоб у вас не запідозрили провокатора . Відповідальній за округ людині необхідно чітко пояснити що ви можете/хочете зробити (без "але" і "якщо" на реакцію штабу і не очікуючи від штабу технічної/фінансової реалізації ваших ідей – так вже склалось, нажаль).

Про ключові моменти, які бажано не прогавити.

Ключовий момент №1 - від 20-00, коли закривається дільниця до 21-00, коли видно що “процес підрахунку вже пішов” . Після 20-00 зайти на дільницю майже не можливо, при чому ми самі в першу чергу ініціюємо такий порядок – вийти можна всім, зайти назад нікому. Але це тільки при умові, що всередині нас достатня кількість, конфліктів і порушень нема і взагалі ситуація спокійна. Якщо ж нас починають виставляти за двері, ховати від нас бюлетні, бити відеокамери – ми викликаємо мобільну групу, в яку входять депутати, довірені особи і ще хто зна хто. Час приїзду групи від 10 до 45 хвилин. За цей час янучари теж викликають свою “важку артилерію” – міліцію, депутатів, бандитів. Так от, якщо вас є достатня кількість під дільницею, то ви можете спробувати не пустити їхніх і забезпечити прохід нашим. Важливо щоб наші зайшли раніше за них на 10-20 хвилин, цього як правило достатньо.

Ключовий момент №2 – встановлення результатів і занесення їх в протокол. В цей момент починається цейтнот – ми мусимо повідомити результати в штаб, встигнути оформити свої копії протоколів, прослідкувати чи правильно вони все пишуть, розписатись на пачках з бюлетнями, ще там щось. В цей момент дуже часто голови і секретарі, яких не влаштовує оголошений результат можуть почати викидати різні фокуси із зникненням оригіналів протоколів, печаток або й самих себе. Члени ДВК можуть пачками покидати засідання, не підписавши протокол. На дільницю можуть зайти люди, і винести все, що пораховано. Ми всередині практично завадити цьому не можемо ніяк, бо крім нас тут є ще 2-5 ментів, які в першу чергу дадуть нам по голові, якщо ми спробуємо розпустити руки. Але ви назовні можете не випустити (не впустити) з (до) дільниці нікого, принаймні до приїзду тої ж мобільної групи з депутатами. Головна умова – чітка координація із спостерігачами всередині і штабом.

Ключовий момент №3 – транспортування протоколів і бюлетнів у ТВК, замучених спостерігачів до штабу і т.п. В 1 турі по Києву ексцесів з транспортуванням здається не було, в інших регіонах основна проблема – заїзд в ТВК через АП. Але 1 тур зовсім не показник для 2 туру – ні бандюків, ні спецназівців до дому поки що не відпустили. Фізично ви можете допомогти в цьому питанні, але тільки коли маєте власний транспорт. Тут вже все залежить від вас, вашого бажання і можливостей. Найбільш неприємно було, коли люди, які чесно відвоювали з 7 ранку неділі до 4 ранку понеділка, до дому добирались пішки через все місто, бо штабна машина хапнула в неї протокол і поїхала далі…

Ключові моменти потрібно обов’язково контролювати, в проміжках можна грітись, гуляти, розважатись (на алкогольні напої табу категоричне!), спати. Група “бійців” із зв’язком для контролю під дільницею і знання механізму, як за 5-10 хв зібрати більшість активістів на “поле бою” забезпечить баланс між витраченими зусиллями і одержаним результатом.

Про друзів

МІЛІЦІЯ – в 1 турі була або нейтральна, або за нас. Коли її просили щось зробити для виконання закону, вона робила. Поки їх не посилати без потреби на три букви - вони нормальні люди, такі як ми і діти їх ходять в ті самі школи. Пам’ятайте, що вони мріють про те, щоб був мир на їх дільниці та на всій землі, начальство їх не взуло і про пляшечку пива коли цей день нарешті закінчиться. Тому в ситуації, коли всередині спокійно а на дворі бардак – вони швидше всього спробують той бардак припинити (коли навпаки, то думаю навряд чи, а шкода). А якщо вони, перебуваючи разом з нами всередині, бачать, що ми повністю контролюємо ситуацію надворі – тоді вони наші союзники і втручатись без потреби не будуть. (Перевірено в 1 турі, але може це був виняток?)

МІЖНАРОДНІ СПОСТЕРІГАЧІ – чим їх більше, тим краще. Чим більше інформації на них вилити –тим краще. Чим більше дати їм засунути свого носа куди завгодно – тим краще. Переважно давлять авторитетом і туманністю повноважень. В них свої, невідомі нам простим смертним, канали і механізми і толк з них саме під час виборів тільки один – всі на ДВК в шоці, починають з ними у-сю-сюкати і бояться щось не теє зробити. Реальний толк з них буде потім, через кілька тижнів після виборів, коли виявиться що жодна крапля інформації, злитої їм, нікуди не пропала. Ну і в присутності міжнародних спостерігачів з неукраїнським паспортом в кишені ніхто вас бити по голові гумовими палицями не буде.

ЖУРНАЛІСТИ. Заставляють багатьох себе вести обережно, але в більшості практика роздавання журналістських посвідчень на вибори всім підряд призвела до того, що реально допомогти зупинити безпрєдєл можуть тільки представники загальновідомих ЗМІ. Суттєву реакцію викликає здебільшого камера/мікрофон а не журналіст як людина.

---
Якщо хтось поправить, добавить чи викине дурню з цього тексту - не ображусь


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".