МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Обговорення Правил Новинарів Майдану

01/07/2005 | Пані
Вихід майдану на кількісно та якісно нові позиції змушує нас розкрити деякі страшні таємниці внутрішнього функціонування та виставити тут на обгворення поточні правила, з якими погоджуються новинарі Майдану перед тим, як отримують повноваження.

Від імені адмінгрупи ми закликаємо всіх взяти участь у обговоренні поправок та доповнень до правил. А також обговорити та виробити механізми "народного контролю" за новинами, із тим, щоби читачі могли самі слідкувати за дотриманням стилю новин Майдану та кваліфіковано критикувати новинарів.

Відповіді

  • 2005.01.07 | Пані

    Правила Новинарів

    для початку, вступ: у ваших новинах, розмовляйте з людьми на людській мові. Що це означає? Це означає не говорити з ними совковим новоязом кучманоїдів, не говорити з ними зарозумілою мовою партійних заяв або "придбай-мене" мовою рекламних повідомлень. Будь ласка - розмовляйте з людьми людським голосом.


    свою діяльніть сайт "Майдан" засновує на такому переконанні: демократія (влада народу!) можлива тоді і тільки тоді, коли добре поінформовані громадяни можуть об"єднуватись у групи для захисту своїх прав та свобод та для впливу на владу, що забуває своє місце і роль у суспільстві. Тому першочерговими для нас є новини щодо таких тем: про свободу інформації ("добре поінформовані"), про вміння об"єднуватись (самоорганізація, координація між людьми, солідарність) та про ганебні дії влади, і про спротив діям влади, в першу чергу громадянський спротив.

    ми намагаємось послідовно захищати права і свободи, що наведені тут: "Європейська конвенція прав людини". Разом з рядом відпрацьованих на Майдані принципів (ПринципиМайдану ) - це є базою нашого світогляду. Ще одне - погоджуючись ставити новини на сайті, ви таким чином підтверджуєте що у нас спільні погляди - саме тому новини повинні їм відповідати.

    Інші рекомендації:

    Якщо існують декілька варіантів пояснення, у ваших коментарях по можливости наводьте їх всі, або щонайменьш наводьте самий простіший. приклад буде потім.

    Робоча мова Майдану - українська, але можна ставити новини російською, англійською, білоруською та польською мовою, якщо вони термінові й немає часу перекладати. Неприпустимо ображати інші мови і нації. Всі новини, які стосуються протистояння укр. і . рос. мов, мають розміщуватися у форумі ``Мова''.

    Загальне правило: Шановні новинарі! Спершу нам треба перемогти систему, а вже потім вирішувати власні мовні/конфесійні/ідеологічні питання. ``Майдан створено для консолідації українців, а не їхнього роз'єднання! Наприклад, всі новини, які стосуються протистояння або розвитку традиційних християнських конфесій (МП, КП, автокефали, уніати) або нетрадиційних конфесій, повинні розміщуватися на форумі `Релігія''. Єдиним типом новин на релігійну тематику, які вітаються в загальній стрічці "Майдану", є повідомлення про утиски права громадян на вільне виявлення їхніх релігійних переконань.

    Якщо присутня фактологічна інформація (напр. хто проголосував, хто такий, якісь числа ) - краще витратити зайвих 15 хв. і найти в інтернеті всю необхідну інформацію

    Будь ласка - в коментарях ніколи не впадайте в "істерику", завжди сміх і спокійна впевненість краще ніж похапливість та злість

    Не забувайте - сміх є одним з самих ефективних засобів проти системи. Сміх - це страшна зброя.

    Вітається нестандартний, андеграундний підхід в подачі новин
  • 2005.01.07 | Пані

    Питання Стилю Новин

    1. перше і можливо головне - стилю одного не буде, занадто різні люди

    2. це не зовсім/не завжди новини, тому що ми часто додаємо якісь свої коментарі в тексті ( якщо це наш текст - то не виділяємо їх навмисне, якщо це чужий текст - обов"язково додаємо "М-І" щоб було зрозуміло що це наш коментар.)

    3. якщо присутня фактологічна інформація (напр. хто проголосував, хто такий, якісь числа ) - краще витратити зайвих 15 хв. і найти в інтернеті всю необхідну інформацію

    4. будь ласка - в коментарях ніколи не впадайте в "істерику", завжди сміх і спокійна впевненість краще ніж похапливість, злість, і т.д.
    ІМХО, немає нічого страшніше для системи, ніж класний стьоб - їх розриває лише від того одного факту. що їх не сприймають серйозно (а як можна серйозно сприймати клоунів? ;) )

    5. вітається нестандартний, андеграундний підхід в подачі новин (для мене наприклад, "майдан" - це в першу чергу андеграундний проект).
    один з засобів, інтенсивне використання мереживної (інформ-технологічної) англомовної термінології (чудове джерело "словник хакера" Еріка Раймондса ). Час від часу використання англомовної традиції "нік в середині" , тобто Святослав "Хочубутиякнерон" Піскун, Сергій "Big Mouth" Васильєв, DJ Баганець етс, цитати з текстів відомих авторів, англо- та україномовні-.

    6. Зважаючи на час і навички, необхідно постійно старатися подавати новини найвищого гатунку - так, нібито ми працюємо на Ройтерз і подаємо інформацію для сотень мільйонів читачів; так нібито він якості наших новин залежить світ. Кожне повідомлення має бути перевірене кілька разів на орфографічні (наприклад, за допомогою можливості перевірки правопису в Word), стилістичні і технічні помилки. Новинарі мають постійно дбати про своє навчання як спеціалістів з преси.

    7. Уникайте вживання займенника "я" при подачі новини, навіть якщо Ви були безпосереднім учасником події. В такому випадку варто переходити до третьої особи та писати "кореспондент Майдан-Інформу запитав", "кореспондент Майдан-Інформу звернувся" тощо.
  • 2005.01.07 | Пані

    Поради Професійоналів

    Панове та панночки, дослухайтеся до порад старого (помірно ) екс-газетяра, оглядача та редакторо-коректора.

    1. Ніколи не завадить перечитати написаний текст новини після його завершення:
    а) перевірити на помилки,
    б) відчути вади стилистики.

    2. Якщо ставите текст від якогось дописанта з пошти, чи повідомлення з хворуму, повиправляйте помилки. Стиль залиште, а помилки теє... Бо ремарка "орфографію та стилистику збережено" тут не проходить, бо йдеться про НАШИХ людей, котрих не тре підставляти та примушувати червоніти. Інша справа, коли ставимо текст від якогось гівнюка. Написати, що всьо у первинному вигляді, "збережено" - свята, Богоугодна справа.

    3. Розбивайте текст, особливо великий за розміром, на частини. Абзаци та пробіли після завершення думки чи тези - хвайні речі. Полегшує читання і сприйняття. Тобто краще хавається споживачем, разом з напханими вами туди меседжами та мислебацилами.

    4. Коли ви не впевнені, як пишеться те чи інше слово (ну буває таке, що глючить, чи загострюється хронічна амнезія), замініть його на схоже за сенсом.

    5. Кожне слово може бути використане проти нас підарасами. Одна справа, коли ми яко приватні особи, пишемо х-ню на хворумі. Інша справа, коли під х-нею красується "Майдан-Інформ". Некошерно. Це як гра в шахи, коли робиш хід, то думаєш принаймні трохи наперед, чи не зможе супротивник використати його проти тебе. Унеможливлюйте протилежне чи подвійне тлумачення.

    6. Гумор - зброя масового ураження гівнюків. Не вереск з лайкою, а іронія та сарказм - найкращий дрючок для відп..дження ворога словом.

    7. Обережно з пафосом. Це тільки гомеопатичне.

    8. Все геніяльне є простим. Гарний текст - простий текст.

    9. Воно, звичайно, корисно почитати ПравилаДляНовинарів і щось там ще подібне. Але "справжнє знання то твоє знання". Дуже хвайна вправа для розвитку "відчуття тексту" - при написанні оного тексту ставити себе на місце читача. Чи цікаво мені, читачеві?

    10. Якщо ви не встигнете власноруч поставити класну новину і хтось вас випередить - не трагедія. Грошей за кол-во знаків чи сенсації нам поки що невідомі гаспиди не сплачують. Натомість повідомлення, поспіхом наклацане лівою нижньою кінцівкою - то є пляма на репутації Майдану.

    11. Аксіома - найкраще запам'ятовується і "доходить" перша фраза та остання.

    12. Всьо, написане тут, може виявитися помилкою, як слушно застерігав тов.Бах. Але навряд чи
    ---

    Новина повинна бути не надто довгою, бажано лаконічною. Написання довгих текстів у стрічці новин допускається лише як виняток. Довгий текст це вже не новина - це місце де читач повинен "відкопати" новину, тобто виконати за нас нашу роботу. Для довгих текстів є розділ "Статті" або Вільний форум.

    Назва новини і її анонс ( текст який висвічується у стрічці після назви) повинні привертати увагу і одночасно дозволяти вловити суть або хоча б частину суті всього тексту новини. Бажано щоб після анонсу хотілося перчитати всю новину.

    Класичний формат новини - що, хто, де ,коли, за яких обставин. У все це, при певному навику можна вписати і власні оцінки, гумор, і навіть коментарі, не розтягаючи надто тексту.
    Такого чи подібного формату дотримуються найуспішніші і найчитабельніші інформаційні агентсва.

    Бажано максимально розжувати інформацію,подати її чітко і контрастно - читач буде вдячний за те що його не змушуватимуть розгадувати зміст довгих фраз і таке подібне.

    Звичайно можуть бути і інші формати, якщо вони жваві, легко читаються і цікаві. Однак найбільші шанси попасти у стрічки новин радіо, газет та телебачення мають новини , написані в "класичному" стилі. Процедура заповнення розділів "Новини" в електронних та друкованих засобах масової інформації нагадує конвейєр - все що відрізняється від стандарту "типової" новини просто відкидається як незрозуміле, нечитабельне (довгі тексти), непридатне до друку - новини типу "Ну ніфіга собі!!!"

    Перед відправленням тексту намагайтеся перечитати його на предмет помилок. Помилки краще видно в режимі "переглянути", тоді є можливість зразу підправити текст. Якщо Ви його вже відправили, і побачили помилку після цього - обовязково виправте її в режимі "редагувати". Кожен новиняр має можливість редагувати ті новини , які він сам поставив. Однак не забувайте що при будь якому редагуванні новина піднімається на верх першої сторінки.

    Аби мати хороший грамотний текст рекомендую текст новини спочатку набирати у Ворді, в якому інстальовано програму "Рута", або іншу , яка дозволяє перевіряти і навіть автоматично виправляти помилки українського тексту. Повірте що це дуже покращує і прискорює роботу, дозволяє уникати русизмів і такого подібного. Потім готовий текст слід виділити правою кнопкою миші , чи командою Ctrl A, а потім натиснувши ліву кнопку миші вибрати команду "копировать", "copy" чи якою там мовою написано, скопіювати це у вікно, в якому пишеться текст новин "Майдану".
  • 2005.01.07 | Пані

    Правила Додання Статей

    В Статті ставити без питань будь який конструктив. Ви читаєте статтю в пошті, на форумі, на іншому сайті, питаєте себе, чи це конструктив і в разі однозначної відовіді "так" - ставте спокійно. Навіть якщо він підписаний Х.Х.Болт.

    В іншому випадку ви питаєте себе, чи відомий вам автор, чи ви певні, що це стаття саме цього автора, чи є в вас довіра до автора. Якщо все це є - ставте.

    Якщо автор невідомий, і особливо якщо стаття має викривальний характер, але вам хочеться її поставити - без вагань ставите на форум на обговорення.

    Статті - це не новини. Поспішати не треба. Краще задіяти колективний разум, ніж ризикувати.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.01.07 | Сергій Кабуд

      Ось це правильно- більше статтей!!

      сайту не вистачає контенту а в нас на форумі стіки людей!
    • 2005.01.07 | 123

      Оце правильно - менше статей

      Не знаю, як з цього тексту п. Кабуд зробив протилежний висновок :)

      > Статті - це не новини. Поспішати не треба. Краще задіяти колективний разум, ніж ризикувати.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2005.01.07 | Пані

        Я теж не знаю.

        Кількість статей повинна бути осяжною для читача. Із тим. щоби людина, яка не проводить весь свій час на сайті мала змогу їх читати.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2005.01.07 | 123

          Кількість статей під час революції була просто фантастичною

          Пані пише:
          > Кількість статей повинна бути осяжною для читача. Із тим. щоби людина, яка не проводить весь свій час на сайті мала змогу їх читати.

          Абсолютно згоден.
        • 2005.01.07 | S@nya

          Не сказав би, що у нас багато статей

          Окрім того кожна людина з тих 10-15 статей, що за день з"являються на сайті (я беру по максимуму, бо іноді значно менше) зацікавиться добре якщо 2-ма трьома статтями - тобто люди не читають все підряд.

          Можна казати про проблеми з якістю. Як на мене, проблем з кількістю статей нема.
  • 2005.01.07 | Пані

    Participative Journalism

    Це частка моєї свіжої дискусії з Отаром стосовно новинарів Майдану, яка є важливою для теми.

    ---
    Майдан - не ЗМІ. А що ж тоді таке Майдан-Інформ? (-)
    ---
    Народні новини, народня думка, громадські репортажі

    Гресрутс репортінг, тощо. ЗМІ мають чітко окреслені в законах рамки, в які ми не потрапляємо і фактично, і формально.

    До речі за результатами виборів є рішення Верховного Суду про те, що сайт (йшлоя про сайт Юща) не є ЗМІ. Треба знайти номер, текст, записати і посилатися впредь завжди.
    ---

    > Гресрутс репортінг, тощо. ЗМІ мають чітко окреслені в законах рамки, в які ми не потрапляємо і фактично, і формально.


    Я запитую не про офіційний статус, а про те, чим фактично є Майдан-Інформ. Чим новинар Майдану відрізняється від новинаря газети "Вісті Водолажчини", крім того, що не отримує грошей за свою роботу? Тобто, чим новинар Майдану - не журналіст?
    Крім того, коли я говорив про журналістську етику, я мав на увазі етику пана Мауглі - журналіста за фахом.


    > До речі за результатами виборів є рішення Верховного Суду про те, що сайт (йшлоя про сайт Юща) не є ЗМІ. Треба знайти номер, текст, записати і посилатися впредь завжди.


    Що сайт не є ЗМІ, це ми і раніше знали, слава Аллаху, що то так, а то би український Інтернет дуже би постраждав під час виборчої кампанії.

    ---

    > > Гресрутс репортінг, тощо. ЗМІ мають чітко окреслені в законах рамки, в які ми не потрапляємо і фактично, і формально.

    >

    > Я запитую не про офіційний статус, а про те, чим фактично є Майдан-Інформ. Чим новинар Майдану відрізняється від новинаря газети "Вісті Водолажчини", крім того, що не отримує грошей за свою роботу? Тобто, чим новинар Майдану - не журналіст?


    Тут можна поставити питання про те, що таке журналіст взагалі. Чи є редактор чи укладач, наприклад, журналістом? Чи журналіст це тільки той, хто пише оригінальні власні тексти - репортажі, статті, аналітику?

    Фактично в нас частина новинарів є редакторами, тобто укладачами чужих репортажів.

    Насправді, це питання важливе, бо через жахливий стан вітчизняних ЗМІ всі рамки журналістської професії виявилися розмитими.

    > Крім того, коли я говорив про журналістську етику, я мав на увазі етику пана Мауглі - журналіста за фахом.


    Я думаю, що в поточних умовах питання, в чому саме полягає журналістська етика, є безмежним. Якщо це потрібно, то давайте спробуємо обгворити це і прояснити, що різні люди вважають етичним для журналіста.

    Стосовно цього конкретного журналіста, то я не бачу проблеми взагалі. Він пише щось на форумі, а не виставляє це в новини, чи в статті. Він сам чітко розрізняє рамки жанру для себе. Бо розмова на форумі за жанровою специфікою то є еквівалент публічного трьопу, скажімо на Майдані реальному чи в якомусь клубі, тобто адресована обмеженому колу читачів, а новина чи стаття, то є продукт, що є теоретично адресований всім, хто вміє читати.

    Саме тому треба дуже виважено підходити до передруків форумних дискусій.

    Коли це є обмін думками про події чи явища, факт яких є загальновідомим чи підтвердженим - це припустимо.

    Коли ж в плині форумних балачок переповідаються новини, тобто події чи явища, факт яких не є загальновідомим чи підтвердженим, то до подання цього в новини, і особливо, в статті треба ставитися дуже і дуже обережно.

    Найкраще проконсультуватися з іншими новинарями до того, як ставити.

    ---
    > Тут можна поставити питання про те, що таке журналіст взагалі. Чи є редактор чи укладач, наприклад, журналістом? Чи журналіст це тільки той, хто пише оригінальні власні тексти - репортажі, статті, аналітику?


    Безперечно, добір фактів (таких, що відповідають інформаційній політиці і спрямуванню Майдан-Інформу)є важливим, але також є важливим і їх трактування (наприклад, можна написати "йобаний сцикун Путін засцав і дав українцям жити 90 днів без реєстрації, ось мудак", а можна - "Президент России облагодетельствовад украинцев"... Стиль майданівських новинарів часто-густо буває тенденційним, і ця тенденційність закладена вже в рекомендаціях, із якими пропонується ознайомитись перед отриманням новинарських повноважень. Ця тенденційність не є поганою, адже сайт за своїм спрямуванням є антикучмістським, звідси й антикучмістське трактування подій. Але, оформивши повідомлення УНІАН чи "Української правди" (а то й "задонбасс.орг" - дуже корисне джерело, до речі у потрібному йому ключі, новинар Майдану виконує ті самі функції, що й журналіст інформаційного відділу будь-якої газети (радіо, ТБ).


    > Насправді, це питання важливе, бо через жахливий стан вітчизняних ЗМІ всі рамки журналістської професії виявилися розмитими.


    Майданівцям невигідно вважати себе журналістами і слухатись настанов журналістської етики, бо вона вимагає бути безстороннім, а боротись і водночас бути безстороннім не можна.

    > Я думаю, що в поточних умовах питання, в чому саме полягає журналістська етика, є безмежним. Якщо це потрібно, то давайте спробуємо обгворити це і прояснити, що різні люди вважають етичним для журналіста.


    Та ні, принципи журналістської етики приблизно однакові в усіх більш-менш професійних виданнях (телеканалах, радіостанціях, новинних сайтах) світу. Різниться тільки рівень відповідальності у їх виконанні.

    >

    > Саме тому треба дуже виважено підходити до передруків форумних дискусій.


    У мене таких проблем нема - я взагалі дуже обережно підходжу до того, що ставлю в статті (бо почуваюся новачком), тому можу пишатись, що наразі ще нічого з того, що я поставив, не видаляли

    ---

    > Майданівцям невигідно вважати себе журналістами і слухатись настанов журналістської етики, бо вона вимагає бути безстороннім, а боротись і водночас бути безстороннім не можна.


    От тому ми і не є класичними журналістами тут на Майдані. Англійською з"явився термін participative journalism, тобто коли репортажі пишуть не безсторонні спостерігачі, а учасники подій, які не можуть бути бесторонніми за визначенням.

    > Та ні, принципи журналістської етики приблизно однакові в усіх більш-менш професійних виданнях (телеканалах, радіостанціях, новинних сайтах) світу. Різниться тільки рівень відповідальності у їх виконанні.


    Я маю на увазі фактичне дотримання принципів, а не декларації. Бо навіть в солідних закордонних виданнях є проблеми, і якби їх не було, то не з"явилася би потреба в grassroots reporting or participative journalism.
  • 2005.01.07 | 123

    Повноваження на "ставити"/"витирати" статті/новини

    Власне, з чого й почалося обговорення цієї теми. Ось лінк де, очевидно, ця дискусія започаткувалась. http://www2.maidan.org.ua/n/free/1105029810
    В тій гілці я та Пані почали обговорювати те, що тут продовжується.

    З одного боку -- чим більше новинарів, тим більше новин. Це добре.

    Приблизно так само -- зі статтями.

    Але той факт, що сайт не приватний, означає, що в ідеалі всі новини мають бути такими, що кожен новинар про кожну новину, щр з*являється на першій сторінці, може сказати: "це я написав і поставив, і правильно зробив". Аналогічно і зі статтями, тільки ще серйозніше.

    Це правило працює ідеально, коли повноваження ставити статті і новини має одна людина. Із збільшенням кількості вповноважених (що начебто є добре, див. вище, а часто просто необхідно) це правило розповзається. Маємо в результаті -- хтось ставить туфту в новини і статті, інші це не витирають, щоб не скривдити того, хто поставив, а також тому, що вважають, що в того, хто поставив, стільки ж прав мати це поставленим, скільки в цього іншого прав це витерти.

    Як результат - перша сторінка стає просто неякісною, що я спостерігав під час революції, коли "старі" вповноважені були надто зайняті в реалі, а "нові" були чи то не навчені, чи то непридатні до такої роботи.

    Що робити? Я бачу кілька варіантів. Перший - оставити як є. Можливо, не найгірший варіант. Принаймні, після революції все стабілізувалось. Хоча дискусія на форумі виявила кількох "вповноважених" (Мауглі, пані Монтян), які просто заявили про цензуру з боку інших "вповноважених", які просто витирають їхні новини/статті. Тобто в той час, як інтелегентні вповноважені не наважуються витирати невдалі новини/статті своїх колег з наведених вище міркувань, ці колеги-автори невдалих новин/статей не засмучуються і труть все що їм не подобається. Мабуть, тому в них і новини/статті такі виходять...

    Інший варіант -- привнести колегіальність у процес виставляння новин/статей. Можна рейтингувати -- як запроновано тут http://www2.maidan.org.ua/n/free/1105042025:
    "

    Тобто якщо сайт не приватний - це не значить, що кожен вповноважений може ставити на нього так, начебто сайт його власний (приватний), а інші вповноважені на це не впливають. Це абсурдний підхід - саме через те, що сайт не приватний.

    Можна якось рейтингувати статті/новини. Наприклад, ставиться та, що бере Х голосів "за" (від вповноважених), і не ставиться та, що збере У голосів "проти" (ветування). Як раз це (а не потакання кожному окремому впоноваженому) буде відображати неприватність сайту. Щоб не було проблем з оперативністю через нестачу кворуму вповноважених Х можна взяти дуже малим -- все одно краще ніж одноголосне прийняття рішення, яке потім неможна скасувати (через те, що сайт "не приватний").
    "

    Аналогічно до того, як рейтингується дописи на форумі. Тобто вповноважені рейтингуватимуть один одного, і на сайті з*являтимуться тільки новини/статті, схвалені певною кількістю осіб і не заветовані певною іншою кількістю осіб.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".