МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Реформа судоустрою

06/08/2005 | DevRand

Лінки по проекту
  1. Головна сторінка проекту: SudReforma

  2. короткий план змін, вер. 1 - термінові зміни

  3. [ Загальний опис майданівських розробок] по реформі судоустрою, 2002 рік, зараз актуальні як ніколи - це форум, просимо до обговорень! Якщо вважаєте що незручно в тій гілці - переставте повідомлення в головний форум, і починайте!
    1. концепція реформи, [вар 2]

    2. концепція реформи, [вар 1]

  4. [РОЗПОРЯДЖЕННЯ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ] "Про Комісію з питань реформування судової системи України" (26.05.2005), [Коментар "Майдану"]

Координатор розробок: DevRand, mailto:devrand@maidanua.org





Кожна людина повинна мати можливість захистити свої права. Мало людей з цим не погодяться. Теоретично - існує багато механізмів, як це зробити. За умови непрацюючого правосуддя, в тій ситуації що склалася зараз в Україні, одним з головних механізмів є "мітингова демократія" - акції протесту.



Але - це дуже "енерговитратний" механізм, і до нього варто вдаватися лише за крайньої необхідності. Саме тому людство в свій час придумало закони і суди - для того щоб можна було вирішувати конфлікти у встановлених рамках та за допомогою визначених процедур.



Розвинуті країни характеризуються, в першу чергу, добре працюючою системою судоустрою, судовою гілкою влади, що незалежна від інших двох - законодавчої та виконавчої. Від роботи цієї гілки залежить, чи будуть конфлікти вирішуватись ефективно та справедливо, чи однакові для всіх громадян правила гри, чи рівні всі перед законом. Якщо ж система судоустрою працює погано, якщо судді залежні та беруть хабарі - щоб ти не робив, але в суспільстві буде зростати рівень невдоволення, який зрештою може призвести до вибуху.






Головною проблемою для нашої країни, для вирішення цього питання, є не відсутність кадрів або недостатня кількість фінансування. Головною проблемою є те, що світогляд, що базується на верховенстві права, є чужим для нашої культури та ментальності. Чужим, не в останню чергу через недостатнє поширення знань та інформації з цієї галузі. Чужим, тому, що небагато людей навіть з спеціалізованою освітою чітко уявляють собі, до чого потрібно прагнути, які кроки потрібно виконати щоби досягти змін та запровадити працюючу систему судоустрою. І ще меньше людей про це говорять.





Мета цього проекту - донести до якнайбільшої кількості людей ідеї того, як реформувати судоустрій, щоби у нас з"явилась працююча незалежна судова гілка влади, Насправді, хоч загалом це непросте питання, але його можна сформулювати так, щоб було зрозуміло всім бажаючим.



Цей проект є продовженням роботи, що велась відвідувачами сайту ще в 2002 році, коли були розроблені кроки для реформування системи судоустрою з прицілом на майбутнє - коли буде змінено режим Кучми. Добре розуміючи важливість цього питання, ми включаємо його в план дій.





Найближчим часом, комісія створена за указом президента, почне надавати перші пропозиції щодо реформи судоустрою. Ми пропонуємо кожному з вас уважно співставляти те, що ви почуєте від комісії, з тим, що буде написано тут.



Тому що не виключено, що реформу будуть намагатися саботувати та валити. Це цілком природньо - виконавча влада зараз має контроль над судами, і їй невигідно його позбуватися. Наш інтерес - незалежність судів. Їх інтерес - збереження статусу кво. Тому кожна їх пропозиція повинна бути ретельно розібрана та прокритикована, з поясненням як потрібно робити насправді. Чим більше людей буде знати, що саме потрібно зробити - тим більше людей долучиться до цієї роботи.



Чим більше людей буде знати, що саме потрібно зробити - тим меньше шансів в черговий раз "заговорити" справжню реформу у тих представників влади, хто насправді не хоче її робити, кого влаштовують поточні керовані суди, але хто змушений імітувати цю діяльність під тиском.



Чим більше людей буде знати, що саме потрібно зробити - тим сильнішими будуть вимоги та тиск знизу-вверх, для проведення справжньої реформи судоустрою.



Як завжди, наша війна - це боротьба за розуміння та інформацію.



Слідкуйте за новими матеріалами проекту в статтях, оголошеннями про поточні завдання в "прямій дії", та інформаційними повідомленнями в новинах сайту.



Назва всіх таких матеріалів буде починатись з слова "Судоустрій:"




Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".