МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Технології громадянської дії: голос активіста у світ через GPRS

10/08/2005 | Skapirus
Події в Україні осені 2004 року в черговий раз наочно показали, що будь-які порушення Прав людини та Закону можуть бути припинені, якщо про них заявити на весь світ наприклад через Інтернет. Однак, на заваді в глибинці України часто-густо стоїть неможливість доступу до нього через дротові системи телефонного зв’язку або нерозвиненість місцевих провайдерів Інтернет.

Вихід з ситуації приніс бурхливий розвиток мобільного зв’язку, яким охоплена майже вся населена територія України. В останні роки крім звичайного голосового зв’язку та SMS мобільні оператори також почали надавати доступ до Інтернет через GPRS (General Packet Radio Service) – технологія швидкісної пакетної передачі даних по вільних радіоканалах в мережі GSM. До найголовнішої переваги користування Мобiльним GPRS-Iнтернетом слід віднести те, що без розриву GPRS-з’єднання можна здійснювати дзвінки та відправляти SMS-повідомлення. Оплата за сеанс GPRS-з’єднання не залежить від його тривалості, а швидкість передачі даних може сягати 107.2 кбіт/сек.

Про старт доступу до Інтернет через GPRS-з’єднання для широкого кола користувачів Майдан писав ( http://maidan.org.ua/static/news/1068897091.html ) ще в далекому 2003 році, але, на жаль, вона майже не використовувалась під час подій Помаранчевої революції. Значною мірою це пов’язане з необізнаністю активістів щодо технічних подробиць. На власному досвіді спробую проілюструвати, що доступ до Інтернету в польових умовах – це просто. І відносно недорого.

Для початку дам відповідь на питання щодо обладнання потрібного Вам для повноцінного доступу в Інтернет з руїн колгоспу “40 років без врожаю”. Очевидно, що це комп’ютер та мобільний телефон. Крапка. Якщо комп’ютер або телефон не мають інфрачервоного (ІЧ) порту, то потрібен кабель, який з’єднає телефон з COM або USB-портом комп’ютера. Краще мати кабель для COM-порта, який є на будь-яких комп’ютерах, від стародавніх до найновіших. Кабель можна придбати на радіоринку (в Києві завітайте на Караваєві Дачі), де умільці з розкладок мобільних телефонів зроблять Вам все, що забажаєте.

Для повної мобільності та можливості працювати якийсь час без електропостачання мною був придбаний б/у ноутбук з процесором Celeron-700 за $380. Для підключення зовнішніх пристроїв він має COM, USB та інфрачервоний порти (всі по одному), обсяг вінчестера складає близько 12 ГБайт. Звичайно ж, якщо Ви вже маєте комп’ютер типу старенької “четвірки” (486-й процесор) або “пенька” (Pentium) і не збираєтеся подорожувати, то можна скористатися і ними, Інтернет з можливістю повноцінно працювати з текстами вони цілком забезпечать.

Наявний у Вас мобільний телефон має підтримувати GPRS. Якщо Ви не маєте такого телефона, то настійливо раджу Вам придбати на радіоринку телефон марки Siemens ME45 ( http://www.siemens-club.ru/phcat.php?action=showmodelpage&IDmodel=1 ). Хоч їх і зняли з виробництва, і Вам доведеться купувати б/у техніку, але Ви про це не пожалкуєте. За відгуками користувачів цей телефон від Siemens є найбільш вдалим продуктом. Волого- та ударозахищість, вібродзвінок, в Інтернеті є безліч програм від умільців для поліпшення функцій, апарат підтримує GPRS та має інфрачервоний порт передачі даних. На радіоринку “Караваєві Дачі” в Києві він є практично на кожній розкладці, але при покупці вимагайте гарантій від продавця. Мій телефон згаданої марки влітку 2005 р. обійшовся у 350 грн, хоча можна було придбати і трохи розукомплектований виріб за 300 грн., що не позначилося б на його функціональності.

Тепер будемо вважати, що у Вас все є для мобільного Інтернету. Подальший виклад налаштувань буде вестися для згаданого вище ноутбука з операційною системою Windows XP в парі з телефоном Siemens ME45. В телефон вставлена prepaid-картка SIM-SIM від компанії UMC, про що я напишу детальніше нижче.

Далі буду вести викладення по пунктам.
1. Активуйте GPRS-послуги, для чого відповідно до інструкцій оператора повідомте йому про це. Для абонентів UMC треба надіслати безкоштовне порожнє SMS-повідомлення на номер 1040001;
2. Активуйте в меню телефону опції GPRS та за необхідності інфрачервоний порт. Приєднайте телефон до комп’ютера за допомогою придбаного Вами кабелю до COM або USB порту, або розташуйте телефон на відстані кількох сантиметрів навпроти інфрачервоного порту (див. тут: http://alliance.maidanua.org/files/images/MobiComp.jpg ).
3. Встановіть на комп’ютер драйвер модему телефону. Драйвер можна знайти в Інтернеті. Перевірте працездатність модему. У додаткових параметрах модему вкажіть рядок iнiцiалiзацiї у відповідності до вимог оператора. Параметри для UMC:
AT+CGDCONT=1,"IP","www.umc.ua" (для Windows 9х-XP), +CGDCONT=1,"IP","www.umc.ua" (для Windows CE та PALM OS) або AT+CGDCONT=1,"IP","www.umc.ua" (для Linux).
4. Створіть на комп’ютері нове Dial-Up з'єднання у відповідності з вимогами оператора. Як модем оберіть модем Вашого телефону. Для UMC потрібні наступні параметри для користування послугою:
Ім'я користувача (Login) залишити незаповненим (empty)
Пароль (Password) залишити незаповненим (empty)
Номер дозвону (Phone number) *99***1#,
IP-адреса (IP address) отримати автоматично (received automatically)
Адреса DNS(DNS address) отримати автоматично (received automatically)
Дайте відповідну назву новому Dial-Up з'єднанню, наприклад: GPRS та натисніть Finish.
5. В браузері зробіть відповідні налаштування, вказавши як шлях до Інтернету створене Вами Dial-Up-з'єднання. Детальніші інструкції читайте на веб-сайті Вашого оператора. Для абонентів UMC додатково перечитайте наступну сторінку: http://umc.ua/ukr/gprs.php та пов’язані з нею лінки.
6. Активуйте Dial-Up з'єднання та насолоджуйтесь доступом до Інтернету! Після розриву з"єднання та припинення користування Інтернетом деактивуйте в телефоні ІЧ-порт та GPRS.
7. Для повторного доступу до Інтернету треба повторити пп.2 та 6.

Декілька слів про ціни. Як бачите, разові витрати для придбання обладнання складають близько $450 ($380 за ноутбук та $70 за телефон). Чому я зупинився на компанії UMC? По-перше, UMC має найбільшу площу покриття в Україні ( http://umc.ua/ukr/covering_uk.php ), тому під час поїздок я матиму доступ до Інтернету майже будь-де. По-друге, з 1 вересня цього року UMC на постійній основі надає нічний GPRS-Інтернет ( http://umc.ua/ukr/news.php?news_id=1111 ) по низькій ціні 1.20 грн./МБайт (з ПДВ та пенсійним фондом) для контрактних та SIM-SIM користувачів. Вдень (8:00…24:00) ціна на послугу складає близько 5 грн./МБайт.

Звичайно ж, Ви можете користуватися поки що безкоштовним інтернетом від МОБІ, але мала порівняно з UMC ( http://umc.ua/ukr/covering_uk.php ) площа покриття МОБІ ( http://www.mobi-gsm.com.ua/mobi/index.php?option=content&task=view&id=122&Itemid=101 ) не йде йому на користь. До того ж на UMC я маю досить високу швидкість доступу, при закачуванні файлів швидкість доходить до 7-8 кбайт/с. У випадку МОБІ через перевантаженість каналів вона на порядок нижче і за свідченням користувачів десь відповідає модему на 2400-4800 біт/сек.

У Вас може виникнути питання щодо того наскільки витратним може бути користування Інтернетом. Наведу приклади на своєму досвіді. Для того, щоб встановити повідомлення на Майдан напр. в Народні Новини обсягом в 1 сторінку (це 2-3 тис. знаків), Ви навряд чи витратите більше 100 кб трафіку, які включають реєстрацію, завантаження форми повідомлення, одноразовий попередній перегляд та власне команду надсилання на Майдан. Якщо ж Ви хочете розмістити фотографію, то краще її зменшити до компактного розміру 640х480 пікселів, де достатньо добре видні подробиці. Завантаження такого файла (в *.jpg форматі він скоріш за все буде 50-70 кб) в інтернет обійдеться Вам десь в 100 кб трафіку. От і рахуйте. Навіть при ціні в 5 грн/Мб інформації Ваше термінове повідомлення, яке може прочитати весь світ, обійдеться Вам близько 1-2 грн. А що вже говорити про нічний Інтернет! До речі, при користуванні будь-яким інтернетом для зменшення витрат трафіка у раджу у Вашому Інтернет-експлорері вимкнути показ рисунків та елементів ActiveX, бо Вам потрібен текст для читання, а не всілякі графічні прибамбаси, які Ви й так при бажанні можете викликати відповідним натисканням миші.

Висловлюю подяку Devrand’у та Адвокат...’у за ідеї, висловлені при реалізації цього проекту


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".