6 вересня 2011 р. відбулася робоча зустріч представників Солом’янської районної у м. Києві держадміністрації з представниками громадських організацій та ініціатив. Громадськість представили члени Спілки вільних журналістів «Природа над усе», Національного екологічного центру України та ОСН «Батиєва гора». Темою зустрічі стали пропозиції до проекту Стратегії розвитку Києва до 2025 року, подані громадськістю у серпні до Солом’янської РДА та КМДА.
Чиновники РДА повідомили, що на найближчі сесії Київради буде винесене питання про відміну сумновідомих землевідведень на території Соломʼянського парку: по вул. Волгоградській, 18 (ТОВ «Ріалтінвест»), 18А (ТОВ «Інтерлекс»), Соломʼянській 17, 17А (у межах лікарні № 4). Проти усіх зазначених рішень Київради, деякі з яких супроводжувалися фальсифікованими громадськими слуханнями, вже 6 років борються природоохоронці та місцеві мешканці.
Також представники РДА попрохали підтримки з боку громадськості: давно назріло питання про реконструкцію Соломʼянського ландшафтного парку. Одночасно з 2004 р. громадськість вимагає створення на його території обʼєкта ПЗФ, тобто надання Солом’янському ландшафтному парку (Кучминому Яру) та урочищу Протасів Яр (території т. зв. Батового курганного некрополя) статусу історико-культурного заповідника державного значення. Після цього можна здійснити реконструкцію цього лісового садово-паркового ландшафту за зразком Ботанічного саду ім. Фоміна.
У 2006 р. на замовлення районної адміністрації було розроблено проект реконструкції парку, однак мешканці не схвалили його, оскільки він давав можливість для земельних зловживань та варварської забудови парку. Тоді були проведені громадські слухання, які не схвалили проект реконструкції.
Нині РДА планує оновити проект, але для цього в бюджет району на 2012 рік потрібно закласти кошти на таке оновлення. У січні 2012 р. стане відомо, чи закладено до районного бюджету кошти на оновлення проекту.
РДА пропонує спершу розробити проект реконструкції, а потім розпочати спільно з ГУ екології м. Києва процедуру створення обʼєкта ПЗФ: подання наукового обґрунтування, розробку проекту, винесення на громадські слухання та на сесію Київради.
Представники РДА також повідомили, що передали пропозиції трьох організацій до проекту Стратегії розвитку Києва до 2025 року на розгляд голови КМДА Олександра Попова. «Вони дали нам зрозуміти, що зараз склався сприятливий політичний клімат для того, щоб наші пропозиції були враховані, а варварська роздача зелених зон Київрадою була призупинена. Завданням громадськості на найближчі півроку є контроль розробки оновленого проекту реконструкції Соломʼянського паку, аби з його допомогою Київрада не протягнула нові варварські забудови в парку, та боротьба за скасування рішень часів Омельченка й Черновецького по Протасовому яру», – говорить Олег Андрос.
Для контактів: Олег Андрос 097 502 75 51.
Довідка.
Протасів Яр та Солом’янський ландшафтний парк містять унікальну флору і фауну, яка частково охороняються Бернською конвенцією. Також дана територія є автентичним природним ландшафтом Києва й підпадає під дію норм Європейської ландшафтної конвенції (підписана від імені України 17 червня 2004 року в м. Страсбурзі (Франція) та ратифікована Законом України 7 вересня 2005 року № 2831-ІV). Крім того, ця територія містить унікальні археологічні та історичні пам’ятки, ще не досліджені в цілому.
Чинним Генеральним планом розвитку м. Києва до 2020 року (від 2002 р.) передбачене повне збереження території Протасового яру. Натомість шляхом махінацій у прийнятій 19.07.2005 р. Програмі розвитку зеленої зони м. Києва територія Протасового яру була урізана на 19 га відносно Генплану, тобто обрана частина парку формально втратила статус зеленої зони. Дані дії порушують чинний Генеральний план розвитку міста Києва, згідно з яким на території Протасового Яру передбачене створення парку районного значення. Окрім того, у Солом’янському районі показник забезпеченості зеленими насадженнями складає близько 8 кв. м на одного жителя і є найнижчим по місту.
Проти забудови Соломʼянського парку, що неминуче призведе до знищення його унікальної екосистеми та посилення зсувів (парк розташований у зсувонебезпечній зоні), спрямовані масові протести мешканців. Це, зокрема, тисячі підписів під зверненнями до міської влади (вх. КМДА № КО-759 від 17.01.2006 і № 16793 від 24.05.2006), рішення зборів жителів за місцем проживання від 10.02.2007 та від 27.03.2008.
СВЖ «Природа над усе», НЕЦУ та ОСН «Батиєва гора» у серпні 2011 р. попросили КМДА та РДА відновити межі Солом’янського ландшафтного парку, визначені Генпланом м. Києва на період до 2020 р. (на час його затвердження рішенням Київської міськради від 28.03.2002 № 370/1804, площею 36,7 га), за виключенням ділянок, уже зайнятих будівництвом; врахувати, що порушенням чинного Генплану є зведення тридцятиповерхового будинку на території входу до парку (вул. Соломʼянська 15а).