27-го грудня 2011 року виповнилося б 90 років д-рові Модестові Ріпецькому, колишньому лікареві Української Повстанської Армії (УПА) й активному членові Організації Українських Націоналістів, заслуженому редакторові «Літопису УПА».
Д-р Модест Ріпецький (псевдо – УПА «Горислав»), який відійшов у Вічність 28 червня 2004 року, в Чикаго (США), був — активним учасником визвольних змагань в лавах бійців Української Повстанської Армії, був лікар Лемківського куреня УПА, надрайоновим провідником Служби Безпеки ОУН на Українських землях надрайону «Бескид», а пізніше – членом Середовища УГВР, головою Об’єднання колишніх вояків УПА США і Канади, довголітнім головою Видавничого комітету «Літопис УПА», членом Редакційної ради відділу джерел історії національно-визвольної боротьби ХХ-го століття при Інституті української археографії джерелознавства ім.М.Грушевського НАН України, Головою Ради ТзОВ «Літопис УПА» у Львові, Головою Правління Благодійного Фонду «Літопис УПА» у Львові ім. Володимира Макара, дійсним членом Українського Лікарського Товариства Північної Америки (УЛТПА)….
…Але головне, – св.пам. друг «Горислав» був правдивим українським патріотом, водночас лікарем-гуманістом і хоробрим вояком, який тримав міцно у своїх руках і скальпеля, і фонендоскопа, і визвольного кріса…
Народився Модест Ріпецький 27-го грудня 1921 року в м. Львові, Україна, в родині знаного львівського судді Теодозія Ріпецького та Кароліни (з дому Фріц). У родині Ріпецьких було ще три доньки та син, найстарша Ольга — доктор філологічних наук і професор на Кафедрі Германістики Державного Університету ім.Івана Франка у Львові, Марія — лікар-педіатр, Тереса — фармацевт, наймолодший Роман — кандидат біологічних наук і старший працівник Інституту Екології в Національній Академії Наук у Львові.
Навчання Модест Ріпецький розпочав у Рідній Школі імені Тараса Шевченка, а середню освіту здобув у філії Української Академічної Гімназії у Львові. В 1940 році розпочав свої медичні студії у Медичному Інституті у Львові, яке перервав у 1944 році через воєнні дії, вступив, під псевдом «Горислав», у ряди УПА, а згодом за браком дипломованих лікарів, мусив взяти на себе функції лікаря у Лемківському Курені УПА.
В 1944-1945 роках св.пам. Модест Ріпецький виконував функцію лікаря в курені УПА під командою В.Мізерного («Рена») (курінь зформувався літом 1944 року на кордоні східної Лемківщини та західної Бойківщини). «Горислав» також входив до штабу куреня, як курінний лікар. Йому вдалося нав’язати зв’язки з військовиками, які пізніше стали командирами УПА, як от – Василь Шишканинець («Бір»), «Лесь», «Євген», «Веселий», пізніше «Горислав» став одним із організаторів вишкільного табору у Буковому Берді, отримав значну кількість медичних інструментів для Головного Військового Штабу УПА від Генсекретаря Закордонних Справ Української Головної Визвольної Ради Миколи Лебедя-«Рубана-Ярополка», коли той перебував у селі Команча поблизу словацького кордону наприкінці 1944 року. Друг «Горислав» був учасником бойових дій відділу УПА коло села Лавочне, містечка Перегінське, під Сторонною на Самбірщині, у Струбовиськах на Лемківщині та ін., короткочасно був у складі сотні В.Щигельського («Бурлаки»). Відтоді до вересня 1947 року Модест Ріпецький допомагав Українському Червоному Хресту («Служба Здоров’я») лікувати поранених та хворих українських вояків на Лемківщині. У жовтні 1947 року він перейшов з рейдуючим відділом УПА через Австрію (м.Ландек) до Західної Німеччини.
У своїй статті до 80-річчя д-ра М.Ріпецького знаний дослідник українського зарубіжжя, вчений-енциклопедист Павло Пундій писав, що свою «…експериментальну докторську працю «Вплив органічних гідролізатів на толеранцію рентгенівських променів у щурів» захистив у 1956 р. в Університеті ім.Людвіка-Максиміліяна у Мюнхені (magna cum laude). Висліди його докторської праці були поміщені в окремій статті журналу «Manchener Medizinishe Wochenshrift», 1956 р.,ч. 38. Д-р Модест Ріпецький залишився дальше працювати асистентом в університетській клініці горла-носа-вуха та рівночасно продовжував свою науково-дослідницьку працю…». Прибувши в 1957 році до Америки, він не мав змоги продовжувати експериментальних досліджень, бо мусів сконцентруватися над фаховим медичним перешколенням, яке потрібне, щоб стати практикуючим лікарем у ЗСА. Свій ротаційний «інтерншіп» закінчив у «St.John Hospital» у Йонкерсі, Нью-Йорк, а резидентуру внутрішньої медицини провів у «Phelps Memorial Hospital», North Tarrytown N.Y., іспити «Foreign Medical Graduates (ECFG)» здав у 1960 році та після іспитів у стейті Іллінойс 1961 року перебрався до м. Чікаґо, де два роки лікарем в «Emerency Room», а відтак перейшов у приватну практику як загальний лікар і був у «South Shore Hospital Chicago….». Незабаром, після закінчення курсів «Illinois Academy of Family Practice», він працював сімейним лікарем. У 1979 році, перейшовши спеціяльні іспити, дістав сертифікат «Diplomate F.P.». Д-р Модест Ріпецький належав до кількох американських медичних товариств та був активним членом Українського Лікарського Товариства (УЛТПА) у Чікаґо, Ілл.
«…У 1998 р. св..пам. Модест відійшов на заслужену емеритуру. Весь час лікарської практики, – згадував пізніше його колега П.Пундій, – він дбайливо опікувався своїми пацієнтами, які любили та шанували його, зверталися вони до нього не тільки з медичними проблемами, але також з особистими порадами, довірочними та сімейними…».
Родинне життя лікаря та вояка УПА св.пам Модеста Ріпецького започаткувалося 12-го червня 1949 року присягою своїй дружині Марійці Боднаренко («Оксані») у таборовій церкві в Міттенвальді в Німеччині. Дружина Модеста Марійка Боднаренко родом з історичного містечка Печеніжин на Гуцульщині. В час наближення німецько-большевицького фронту опинилася в підпіллі на Перемищині під псевдом «Оксана», вона виконувала обов’язки медсестри Українського Червоного Хреста (УЧХ) і була зв’язковою УПА. В серпні 1948 р., пройшовши територію Польщі та Чехословаччини, дісталася через пробольшевицьку «залізну завісу» до Баварії.
Поряд з лікарською практикою, участю в американських і українських професійних організаціях, д-р М. Ріпецький відзначився також як щедрий фундатор на добродійні цілі. До останніх днів він працював над історією Визвольних змагань, зокрема, над темою про лікарів та медичний персонал на службі в УПА, залучивши до співпраці дружину Марію та синів Андрія та Юрія. Його ґрунтовні та об’єктивні спогади з часів повстанської боротьби були надруковані у виданнях «Український самостійник» у Німеччині, журналі «Вісті комбатанта» та в «Лікарському Альманасі» (США, Канада). Від 1973 року доктор Ріпецький співпрацював у видавництві «Літопису УПА», редагував 23 та 32 томи п.н. «Медична опіка в УПА», разом з дружиною Марією, яка відійшла у Вічність у 2007 році, був фундатором 23 тому літопису УПА.
Аретій Кравець, член Українського Лікарського Товариства (УЛТ) у Львові та НТШ писав у «Віснику НТШ» (ч.32, 2004), що коли «…змінилася політична ситуація і відкрилися кордони, ми змогли познайомитися і спілкуватися з «Людиною з легенди». Нас познайомив у автобусі, який віз львівську делегацію до Івано-Франківська травневого ранку 1991 року на Перший Європейський Конгрес Українських Лікарських Товариств, проф. Олександр Кіцера. Наступного року ми знову зустрілися, цього разу як делегати IV Світового Конгресу Українських Лікарських Товариств у Харкові, тут д-р М. Ріпецький зробив доповідь «Український Червоний Хрест». Подальші зустрічі відбувалися у Львові в родинному домі, чи осідку УЛТ у Львові, що по вул.Кармелюка,3, та й в далекому Чикаго, де проживала сім’я Ріпецьких. Ми переконувалися, що праця з архівами ведеться на високому науковому рівні, забезпечує максимальну достовірність публікацій. Остання наша зустріч відбулася десь два роки тому в редакції «Літопису УПА» у Львові: обговорювалися подальші плани пошукової та видавничої праці….».
Принагідно згадати, що подружжя українських патріотів Ріпецьких – д-р Модест та його подруга життя й боротьби пані Марія, обдарувала нашу велику українську родину двома синами-патріотами – Андрієм і Юрком, якими вони можуть пишатися, оскільки навіть самі біографії яких є також досить вимовними.
Старший з синів родини Ріпецьких д-р Андрій є лікарем-психіатром, асистент-професором психіатрії Раш медичного коледжу в Чикаґо (США), народився 16 жовтня 1950 року в Західній Німеччині (Мюнхен). У 1968 року він закінчив середню школу Святого Ігнатія в Чикаґо та Школу українознавства, а передмедичні студії відбув у Нортвестернському університеті, 1972 року одержав ступінь бакалавра психології і мистецтва, медичні студії закінчив там же і 1976 року одержав диплом доктора медицини. Згодом пан Андрій відбув трирічну спеціалізацію з психіатрії при Юта університеті в Солт Лейк-Ситі, а у 1979-81 рр. відбув резидентуру з геріятричної психіатрії в Іллінойському психіатричному інституті і в Раш медичному коледжі в Чикаґо. Від 1983 року він працював клінічним керівником геріятрично-психіатричного відділення Джонстон Р.Бовман центру та як ординатор і асистент-професор психіатричного відділення при Раш медичному коледжі в Чикаґо. Д-р Андрій Ріпецький належить до УЛТПА, член його Головної управи в Чикаґо, як також кількох американських медичних товариств. Д-р Андрій опублікував кілька наукових праць, виступав з доповідями, одружений (1977) з Рутою Панчук, маґістром музики, в родині є дві дочки: Майя (1986 р.н.) і Зоя (1992 р.н.). Подружжя Андрія та Рути Ріпецьких підтримує пожертвами Український науковий інститут при Гарварді, Український музей у Нью-Йорку та Пласт.
Молодший син св.пам. д-ра Модеста та пані Марії Ріпецьких – Юрій-Теодозій, лікар-радіолог у штаті Вісконсін (США), – народився 18 квітня 1958 року у США (м.Йонкерс, штат Нью-Йорк), середню освіту здобув у Торнрідж Гайскул в Долтоні (штат Іллінойс), Чотири роки передмедичних студій закінчив зі ступенем бакалавра в Нортвестернському університеті, далі були медичні студії — в Southern Illinois University School of Medicine у 1985 році та однорічний «ротаційний інтерншип» у шпиталі Френсіса, після чого був пан Юрій-Теодозій був прийнятий на чотирирічну резидентуру з рентґенології, яку закінчив у 1990 року. Згодом він розпочав дворічний спеціалізаційний вишкіл з нейрорентґенології в університеті Техас Сан-Антоніо, після закінчення дворічного фелловшипу працював у шпиталі Святого Йосифа в штаті Іллінойс, а від вересня 1993 р.— у приватній рентгенологічній групі нейрорентґенологом при шпиталі Лютера, що співпрацює з клінікою в Рочестері (штат Міннесота). 1974 року доктор Ю.-Т.Ріпецький закінчив Школу українознавства при катедрі Святого Миколая, весь час брав активну участь у Пласті та церковному товаристві молоді, був активним учасником Українського студентського клюбу в Нортвестернському університеті, належав до шкільного оркестру, тенісної дружини, брав участь у змаганнях Карпатського лещатарського клюбу. Наразі доктор Юрій-Теодозій – член УЛТПА в Чикаго, одружений з Наталією Коленською, виховують сина Андріяна-Романа (1994 р.н.).
….Лікар і вояк УПА Модест Ріпецький, щирий український патріот, продовжує своє життя у своїх нащадках та у світлій пам’яті про свою діяльність у душі й серцях патріотів з материкової України та країн поселення.
Мені видається, що найбільше до Життя і Чину св.пам. д-ра Модеста Ріпецького-«Горислава» підходять слова:
«…Безсмертні йдуть —
Не знаючи загину.
Йдуть Лицарі ідеї —
За Україну!…”
Слава Україні! Слава її Герою!
Олександр Панченко