Генпрокуратура вважає, що масових проявів расизму в Україні немає. Правозахисники наводять інші факти

Генеральний прокурор України заявив, що злочинів на грунті расизму в Україні майже немає. “Прояви такі були в Україні, ці кримінальні справи порушувалися, вони розкриті, справи скеровані до суду, але я кажу, що це поодинокі факти”, – повідомив генеральний прокурор Віктор Пшонка.

В свою чергу Європейська комісія проти расизму та нетерпимості (ЄКРН) в своїй доповіді відзначає що “масштаби проблеми є замаскованими, оскільки існує тенденція кваліфікувати злочини на ґрунті расової ненависті як хуліганство”.

За словами Ірини Федорович, співкоординатора проекту “Без кордонів”: “Ще в 2009 році була озвучена домовленість між МВС та ГПУ про те що вони зобовязуються вести спільну статистику по злочинах на грунті ненависті. Проте, з того часу, жодного разу ця статистика не була опублікована. Тобто злочини фіксуються як ті, які були вчинені на грунті расової ненависті, лише після вироку суду. Саме тому у нас така офіційна статистика. Неофіційно можна назвати значно більшу кількість випадків”.

Дослідження, проведені правозахисниками, демонструє наступну статистику злочинів, скоєних на грунті ненависті

2006 рік – 3 вироки

2007-  2 вироки

2008 – 6 вироків

Частина цих вироків винесена через вбивства, коли не відкривати кримінальну справу просто не можливо. Якщо ж потерпілий залишається в живих після нападу расистів, він, зазвичай, боїться звернутися до міліції, через недовіру до правоохоронних органів та судової системи. Це ще одна причина того, що офіційна статистика демонструє порівняно невелику кількість злочинів на грунті расової ненависті.

Слід зазначити, що в червні 2011 року спікер Верховної Ради В. Литвин публічно заявив про необхідність створення центрального державного реєстру злочинів на ґрунті ненависті, який би був публічним та відкритим, щоб «громадянське суспільство могло давати оцінку цим злочинам».

Досі не відомо, хто саме із центральних органів влади повинен був би відповідати за такий реєстр та чи розпочато його створення, – однак на думку проекту «Без Кордонів», така ініціатива були би вкрай корисною, якби влада її реалізувала. Це, принаймні, створило би базу для статистичного обліку злочинів на ґрунті ненависті, яка на сьогодні відсутня у державі.

УГСПЛ