Від екології сім’ї до екології довкілля

«Екологія довкілля визначається екологією сім’ї та людської особистості, в основі яких лежить автентична християнська віра, духовність та моральність», – таким було основне екологічне послання науково-практичної конференції «БОГ – РОДИНА – УКРАЇНА», яка відбулась 15 червня на базі Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, в м. Івано-Франківську.

Активну участь у роботі конференції взяло Бюро УГКЦ з питань екології. Його керівник, д-р Володимир Шеремета, виголосив доповідь на тему: «Від екології сім’ї до екології довкілля». Насамперед, доповідач пояснив, що під поняттям «екологія сім’ї», у богословсько-етичному сенсі, першочергово розуміємо два ключових елементи: «Сім’ю – як малу чи домашню Церкву, яка є клітиною організму Христової Церкви, і у своїй суті визначається метою та ключовими завданнями Христової Церкви; а також саме життя сім’ї в Ісусі Христі, ключовими індикаторами якого є здійснення у повсякденному житті божих та моральних чеснот».

Як мала Церква сім’я бере участь у потрійному уряді Ісуса Христа: Пророка, Священика і Царя, уряді, який її члени отримують через святу тайну Хрещення. Кожна із цих складових має свій автентичний богословсько-екологічний вимір. Беручи участь у пророчому уряді Христа, сім’я покликана поширювати Правду про Бога Творця та Спасителя, а також про співвідповідальність всіх людей за Боже створіння – природу. Сім’я, як мала Церква, має гідність і владу Найвищого священика – Христа і є покликана бути спільнотою постійного діалогу з Богом, зростати у святості, освячувати своє соціальне та природне середовище. Беручи участь у царському уряді Христа сім’я реалізується як спільнота служіння ближньому та піклування про благо всього створеного Богом світу.

В особливий спосіб керівник Бюро УГКЦ з питань екології наголосив на значенні сім’ї як першої та основної школи божих та моральних чеснот, кожна з яких має свій автентичний екологічний вимір і значення, які були проаналізовані в рамках доповіді.

Підсумовуючи, п. Шеремета акцентував на тому, що сім’я покликана бути спільнотою співпричастя осіб, відбитком та образом співпричастя Отця і Сина у Святім Дусі, суттєвим виміром якого є здійснення екологічного покликання – по-Божому ставитись до всієї природи. Сім’я покликана брати участь у здійсненні місії Церкви, невід’ємною складовою якої є піклування про все створіння. «Виконуючи це високе божественне покликання сім’я стає рушійною силою для позитивних суспільних перемін та збереження створеного Богом світу», – констатував на завершення очільник екологічного бюро УГКЦ.

В ролі організаторів конференції виступили Івано-Франківська Архієпархія УГКЦ, Івано-Франківська Теологічна Академія УГКЦ, головне управління у справах сім’ї, молоді та спорту Івано-Франківської ОДА, Івано-Франківська ОО ВУТ «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника та Івано-Франківський національний медичний університет.

Інформаційна служба Бюро УГКЦ з питань екології