Харківська облрада замість національного парку вирішила створити вугільний кар’єр

На Харківщині на місці однієї з найцінніших природних територій дозволили видобувати буре вугілля. 21 червня цього року Харківська обласна рада прийняла щодо цього Рішення “Про розгляд клопотання Державної служби геології та надр України щодо продажу на аукціоні спеціального дозволу на користування надрами”, яким, фактично, дала “зелене світло” розробці Новодмитрівського родовища бурого вугілля.

Це родовище знаходиться в Барвенківському районі – де, на відміну від більшості інших районів степової зони України, збереглися значні площі цілинних степів. 9 видів тварин і 6 видів рослин з даної території занесені до Червоного списку Європейського союзу, 36 – до Червоної книги України, ще 9 видів тварин і 3 види рослин – до Червоного списку Харківської області. Місця перебування цих видів, без сумніву, видобуванням вугілля будуть знищені.

Тому 12 червня Національний екоцентр України звернувся до Голови Харківської обласної ради із зверненням “Щодо неприпустимості видобутку бурого вугілля на природних територіях Барвенківського району Харківської області” (https://maidan.org.ua/2012/06/barvenkivschyna-natsionalnyj-park-zamist-karjeriv). Ним природоохоронці просили обласну раду не погоджувати проект по видобутку бурого вугілля на природних територіях поблизу села Нова Дмитрівка, а задля їх збереження та розвитку, ініціювати створення тут об’єкту природно-заповідного фонду України.

Але це звернення обласна рада проігнорувала.

“Степів в Україні лишилося близько 4% від їх природної площі – каже заступник Голови Національного екоцентру України Олексій Василюк, – але і ці крихти продовжують зникати – в першу чергу, внаслідок розорювання і заліснення. А тепер – ще й через видобуток корисних копалин. З такою тенденцією ми остаточно загубимо український степ як такий”.

Антон Влащенко, завідуючий Міжвідомчою науково-дослідною лабораторією «Вивчення біологічного різноманіття та розвитку заповідної справи»: “Барвенківський степ – це найбільші ковилові масиви Харківщини. Інші масиви людиною вже знищені, в цьому і полягає їх унікальність.

Я мав консультації із фахівцями галузі видобутку та використання вугілля, та, на їх погляд, запропонований проект є дуже сумнівним. По-перше, саме буре вугілля не може бути використане як паливо без додаткової обробки. По-друге, переробка вугілля на газ є дуже коштовною, та такі технології навряд чи доступні в Україні взагалі. Тобто, фактично, розробка цього родовища не призведе до збільшення енергетичної незалежності нашої країни, а унікальні природні ландшафти будуть знищені назавжди. Тому збереження цих ділянок степу у природному вигляді та використання їх у традиційний спосіб (тваринництво) та розвиток зеленого туризму – це і є першочерговим національним пріоритетом держави.

Фахівці нашої лабораторії с 2008 року проводять дослідження на території Барвенківського степу і в даний час готують клопотання щодо створення тут об’єкту ПЗФ (регіонального або національного парку), яке невдовзі буде передано до Державного управління охорони навколишнього природного середовища”.

Див. також «Дані попереднього екологічного обстеження степових біотопів в околицях с. Нова Дмитрівка Барвенківського району»: (http://pryroda.in.ua/step/dani-poperednoho-ekolohichnoho-obstezhennya-stepovyh-biotopiv-v-okolytsyah-s-nova-dmytrivka-barvenkivskoho-rayonu/).

Контакти:
Олексій Василюк
097 1000 473
vasyliuk@gmail.com