Вшанування холодноярських козаків і гайдамаків різних епох v.10.04.2013

Прес-реліз № 683-10

Оновлена версія.

10 квітня 2013 р.

 20 – 21 квітня 2013 р. в Холодному Яру відбудуться вшанування борців за волю України різних епох – Гетьмана України Богдана Хмельницького, керівника гайдамацького повстання 1768 року Максима Залізняка та отамана полку гайдамаків Холодного Яру Василя Чучупака. Гостей прийматимуть Медведівка, Івківці, Мельники та хутір Буда

День перший 

Свято розпочнеться о 12.00 в Медведівці біля пам’ятника Максимові Залізняку піснею кобзаря, виступом сільського голови Медведівки Олександра Дісканта та президента Історичного клубу “Холодний Яр” Романа Коваля (збір та реєстрація спортивних команд сіл Холодноярщини о 8.15).

О 9.15 – початок спортивних змагань дітей та юнацтва: фінальний матч футбольного турніру ім. Василя Чучупака, теніс, крос, змагання з гирьового спорту на кубок Максима Залізняка, перетягування канату юнацьких та дівочих команд.

Порадує показовим виступом Братство козацького бойового звичаю “Спас” із Києво-Могилянської академії. Спасівці продемонструють бойову техніку “Спас”, роботу зі зброєю, виконають складні технічні елементи. Про гарт їхнього тіла засвідчить ходіння по склу, перебивання палиць об тіло. Спасівці проведуть майстер-класи для учасників свята: боротьба навхрест (давня забава, в якій загартовуються козаки. І ти випробуй свою силу та спритність. “Покажи, що міцно тримаєшся на рідній землі”); нічні шали (це чудовий козацький змаг для розвитку інтуїтивних здібностей. “Заплющ очі та розплющ третє, подолай ворога своєю інтуїцією”); списи (ти зможеш поєднати точність і силу, щоб подолати супротивника. “Будь кращим в бою!”; литаври (їхній звук збирав військо до бою та піднімав його дух. “Доведи, що і ти зможеш зібрати військо до бою!”); батіг (він довгий, гнучкий та підступний. “Перевір себе чи ти його здолаєш”); стрільба з лука (меткої козацької стріли боявся навіть Люцифер! “Ти маєш лише три стріли довести свою влучність!”); бої на шаблях (“Береженого Бог береже, а козака – шабля!”).

О 12.00 в Медведівці розпочнеться марш козацьких одностроїв та вишиванок, який завершиться покладанням квітів до пам’ятника Максимові Залізняку.

Після маршу козацьких одностроїв та вишиванок – мандрівка в родинне село Максима Залізняка Івківці та покладання квітів до його пам’ятника (скульптор Іван Макарович Гончар), а також підняття на гору Семидубова, де за однією з версій поховано Гетьмана України Богдана Хмельницького. На горі Семидубовій буде висаджено сім дубів – на пам’ять про великого гетьмана, його старшин та козацтво.

Відбудеться екскурсія до старовинного млина в с. Івківці (побудований у 1907 р.).

Ті, хто залишиться в Медведівці, зможуть послухати концерт української пісні (12.30 – 13.45).

13.45 – 14.35. Обід (можна лишитися на обід на горі Семидубовій, або за столиками біля млина в Івківцях, або пообідати в Медведівці, де відбудеться конкурс на найсмачніший куліш та нагорода переможців).

Пообідньої пори кожний зможе взяти участь у конкурсах на найкращу вишиванку, найдовший козацький чуб, найдовшу дівочу косу та здобути нагороду з рук письменника Василя Шкляра.

О 15.45 козацька гармата сповістить про початок показових виступів Братства козацького бойового звичаю “Спас”, козацької школи бойового мистецтва “Хорс” із Нікополя та інших козацьких шкіл. Прогримить на всю Медведівку козацький бій – лава на лаву. В цьому змаганні зможуть взяти участь всі фізично міцні чоловіки. “Нездоланний той народ, що б’ється, граючись!”

Здавна в Україні всі люди, “від старого до малого”, могли долучитися до спільного свята, праці чи боротьби. Тож і на святі в Медведівці кожен козак та козачка зможуть проявити свою вправність, кмітливість, силу й обізнаність, беручи разом з іншими участь у козацьких змагах-забавах і марші козацьких одностроїв та вишиванок. Доброзичливе журі складатиметься з відомих людей та активних учасників свята. Нагороди будуть пізнавальні, корисні та цікаві.

Упродовж дня діти, юнаки та юначки зможуть безкоштовно проїхатися на конях Медведівкою на возах і верхи (відповідальний Олександр “Каскадер”).

У вечірній програмі – презентація книжки Романа Коваля “Чорний Ворон: п’ять біографій”. Демонстрація фільму Валерія Тетерятника про Визвольну боротьбу в Холодному Яру “Вони боролись до загину” та прем’єра фільму Романа Коваля “Стеком і шаблею” (оператор і режисер обох фільмів – Володимир Бондаренко). Зустріч із творцями фільмів.

Від 10.00 до 18.00 в Медведівці можна буде ознайомитися з продукцією книжкових видавництв на книжковому ярмарку “Гайдамацький край”, під час якого відбудуться виступи та автограф-сесії Василя Шкляра, Романа Коваля та інших письменників (відповідальний Володимир Дядик, 067-47-25-822).

О 19.00 розпочнеться концерт лідера гурту “Тінь Сонця” Сергія Василюка, бардів Гриця Лук’яненка, Володимира Самайди, Нелі Франчук, Василя Панченка, Володимира Гонського та інших видатних українських співаків. Вестиме концерт Сергій Василюк.

Завершить день Вогнедарове вогнище в Медведівці (кобзарський супровід Тараса Силенка).

Здавна в Україні люди, “від старого до малого”, могли долучитися до спільного свята, праці чи боротьби. Тож і в Медведівці кожен козак та козачка зможуть проявити свою вправність, кмітливість, силу й обізнаність, беручи разом з іншими участь у козацьких змагах-забавах і марші козацьких одностроїв та вишиванок.

20 квітня Всеукраїнська молодіжна громадська організація “Батьківщина молода” проводитиме військово-патріотичну гру “Холодний Яр”, в якій візьмуть участь близько сотні учасників з більшості областей України. Завданням команди є захоплення штабу противника або “ліквідація” (шляхом зривання наплічної пов’язки) умовних ворогів. Передбачено навчання основних елементів гри, прийомів рукопашного бою, орієнтації на місцевості, ознайомлення з історією краю, спілкування з письменником Романом Ковалем та керівником філії “Холодний Яр” Національного історико-культурного заповіднику “Чигирин” Богданом Легоняком.

У Холодному Яру в рамках вшанувань героїв минулого проводитиме таборування й організація “Сокіл” та ВО “Свобода”  (18 – 21 квітня).

У вшануванні холодноярських козаків і гайдамаків різних епох візьмуть участь Харківська обласна громадська організація козацтва та офіцерів запасу “Наша Воля”, Крайове товариство “Вінницький козацький полк імені Івана Богуна”, Українське вільне козацтво діаспори, Чорноморське гайдамацьке з’єднання, МГО “Білоцерківська Січ”, Окремий Прилуцький козацький полк ім. Петра Сагайдачного, Сумська північно-східна козацька січ, Шевченківський районний у м. Києві осередок МГО “Українське козацтво”, Прикарпатська Січ Українського козацтва, Чуднівське районне козацьке товариство ім. Северина Наливайка, МГО “Реєстрове українське народне козацтво”, Всеукраїнська громадська організація “Велике козацьке коло”, Хмельницький окремий козацький курінь ім. І. Нечая Українського козацтва, Адамівський осередок козацтва (Задністрової Січі), ГО “Козацьке стрілецьке братство”, Смілянський курінь Українського козацтва, Запорізький кіш “Молодої Січі”, Миколаївська обласна громадська організація “Бузьке козацьке військо” (ці організації об’єднані в Раду козацьких отаманів України).

У святкових урочистостях візьмуть також участь члени Козацького благодійного фонду “Меморіал Івана Дмитровича Сірка”, а саме: РГО “Інгульська паланка Війська Запорозького низового”, РГО “Кодацька паланка Війська Запорозького низового”, РГО “Протовчанська паланка Війська Запорозького низового”, ГО “Кременчуцький полк Українського козацтва”, ГО “Мелітопольський курінь імені Дмитра Донцова Українського козацтва”, ГО “Дніпропетровська січ Військо Запорозьке”, ГО “Жовтоводський курінь “Дніпропетровська січ” Військо Запорозьке, ГО “Бугогардівська паланка Чорноліського полку ім. козака Мамая Українського козацтва”, Козацьке товариство “Затопська січ”, Козацьке товариство “Козацька варта Батьківщина”, Спортивно-молодіжна організація “Полк ім. Богдана Хмельницького”.

Скликатиме козацтво тулумбас Чорних запорожців.

Осавульську службу впродовж двох днів координує Братство козацького бойового звичаю “Спас” із Києво-Могилянської академії.

 

День другий 

21 квітня 2013 р., у неділю, в Холодному Яру відбудуться традиційні вшанування Головного отамана Холодного Яру Василя Чучупака, козаків та старшин полку гайдамаків Холодного Яру.

О 10.00 в центрі села Мельники, біля пам’ятників холодноярцям та Юрію Горлісові-Горському, розпочнеться меморіальний мітинг за участю депутатів Верховної Ради України та лідерів українських партій. Від імені учасників мітингу буде відправлено процесію молоді та козацтва на кладовище села Мельники для покладання квітів на могилу Головного отамана Холодного Яру та на братську могилу холодноярських козаків-повстанців. Священик Української православної церкви Київського патріархату панотець Василь Циріль проведе заупокійні літії в пам’ять Василя Чучупака та холодноярських козаків Петра Токовенка, Прохора Деркача, Руденка і Гаврилка “Полтавця”, закатованих більшовиками.

О 13.00 на хуторі Буда, на символічній могилі останнього кошового Війська Запорозького Петра Калнишевського панотець Василь Цириль проведе заупокійну літію та урочистий молебень за Україну.

Тут же, біля храму Праведного Петра Багатостраждального (Калнишевського), панотець Василь Циріль проведе освячення козацької зброї.

Поминальна трапеза – 13.45 – 14.30.

14.30 – 16.30 – концерт за участю видатних митців, які виконають пісні Визвольної боротьби.

Заходи в Холодному Яру планує висвітлювати 1-й канал Латвійського телебачення.

Від’їзд делегацій о 17.00. 

Співорганізаторами меморіальних заходів у Холодному Яру можуть уважатися об’єднання, партії, товариства, організації, підприємства та фізичні особи, які здійснять благодійні внески на організацію урочистостей.

Назви організацій та прізвища благодійників і суми пожертв будуть оприлюднені в газеті “Незборима нація” та в Інтернеті.

Станом на 10 квітня 2013 р. співорганізаторами цьогорічних вшанувань у Холодному Яру виступили Історичний клуб “Холодний Яр” (Роман Коваль), Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”, Братство козацького бойового звичаю “Спас” при Києво-Могилянській академії (Вадим Васильчук, відповідальний за осавульську службу, 063-841-44-60), Рух (голова Василь Куйбіда), Вінницький козацький полк ім. Івана Богуна (отаман Володимир Воловодюк), Канівське козацтво (відповідальний Олександр “Каскадер” (063-650-53-58), музейно-етнографічний комплекс “Дикий хутір” (директор Леся Островська, 067-442-79-64), Вільне козацтво Холодного Яру (отаман Олег Островський), онучка повстанця Поліна Охріменко з Київщини, яка пожертвувала на організацію свята в Холодному Яру 3000 грн., син повстанця Олександр Ромащенко із с. Цвітна (дід Карбала), який офірував 500 грн. на вшанування борців за волю України, онук повстанця Михайло Горловий, Олег Карпенко та Сергій Бондаренко, кожний з яких пожертвував по 1000 грн.; Володимир Титарів та Анатолій Дідук, які дали датки відповідно по 200 грн. та 150 грн.

Запрошуємо долучатися й до організації вшанувань в Холодному Яру!

Інформаційними спонсорами заходів у Холодному Яру є газети “Незборима нація” (Київ), “Козацький край” (Черкаси), “Шлях перемоги” (Київ) та “Україна козацька” (Донецьк).

Історичний клуб “Холодний Яр”

Довідки 098-00-26-994 (Петро), 066-270-20-98 і 067-845-60-64 (Максим),

066-709-83-16 (Владислав), 063-841-44-60 (Вадим Васильчук, відповідальний за зв’язок з козацькими організаціями),  096-439-77-42 (Богдан Легоняк, уповноважений за проведення спортивних змагань у с. Медведівці).

 

На вшануваннях героїв у Холодному Яру

На вшануваннях героїв у Холодному Яру