Для України Вільнюс-2013 не повинен стати Бухарестом-2008 – британський аналітик

Від “Майдану”: для дискусії:

************

3AA8278B-C4D1-4503-99CC-9DFD454EF6EF_w268Королівський інститут з міжнародних справ (Chatham House) оприлюднив програмну доповідь із порадами Європейському союзові щодо відносин із Україною.

Автор доповіді Джеймс Шерр належить до тих західних аналітиків, які вважають, що президент Віктор Янукович та його уряд не поділяють європейських цінностей, і висловлює думку, що ЄС не повинен поспішати з підписанням угоди про асоціацію та про зону вільної торгівлі з Україною.

Тема листопадового саміту у Вільнюсі учасників програми «Східне партнерство» та доля угод із Україною – одна з найбільш інтригуючих для європейських політиків та оглядачів, які стежать за політикою Європейського союзу та справами на пострадянському просторі.

За лічені місяці до події в ЄС немає чіткої відповіді на запитання, чи підписувати угоди, бо президент Янукович та його уряд дали чимало підстав для тих, хто стверджує, що Брюссель має сказати «НІ».

Ув’язнення Юлії Тимошенко стало лише одним, але найяскравішим приводом для опонентів. Джеймс Шерр – один із найавторитетніших британських фахівців із українських справ. У своїй програмній доповіді щодо України він жодного разу не згадав імені Юлії Тимошенко, але його критика української влади нищівна.

Він називає українську державну систему «хижацькою», «знепрофесійненою», і пише, що в Україні відбулося «обезправлення підприємництва і таланту».

В одному з виступів у Chatham House аналітик узагальнював проблеми пострадянських країн так: «Бракує політичних еліт, які з одного боку розуміли б європейські цінності, але з іншого боку також розуміли, як працює сила, і як працюють інституції, політика. Їм доводиться розбудовувати інституції з нуля. Їм бракує того, на розбудову чого (у Європі) пішли сторіччя: принципів незалежності, нейтральності, професіоналізму, усього того, що є основою адміністративної культури у нас… Зокрема тому ті країни перебувають під постійним тиском не лише з боку Росії, але й з боку ЄС. Це можна бачити з усіх дискусій та політичної боротьби довкола угод про асоціацію в Україні та Молдові».

Слабкість українських проєвропейських сил

Джеймс Шерр є одим із активних учасників європейської дискусії про розвиток відносин з Україною. Стосовно можливого підписання угоди про асоціацію з Україною він стоїть на досить особливій позиції.

Підтримуючи зближення України з Європою, Джеймс Шерр закликає не підписувати у листопаді угоди про асоціацію, допоки сама Україна не буде до цього готова, стверджуючи, що «надання статусу асоціації може бути більш шкідливим (для європейських перспектив України), ніж відмова».

Джеймс Шерр вже певний час наполягає, що принципи, на яких зараз побудовані політика і бізнес в Україні, є кардинально відмінними від європейських.

«Досі в політичних реаліях Києва не видно серйозних зусиль, спрямованих на зміну цих правил, реформування цих установ, трансформування цієї системи. Люди натомість роблять найгіршу помилку, сподіваючись, що сам лише факт підтримки процесу євроінтеграції зробить усі ті зміни автоматично», – каже Джеймс Шерр і застерігає, що автоматичних змін не буде, та наголошує, що Вільнюс не повинен стати схожим на «Бухарестський саміт 2008 року, коли в НАТО дали Грузії та Україні обіцянки, яких не могли виконати».

На думку британського фахівця, президент Янукович не буде виконувати зобов’язання про реформування України, бо такі кроки загрожують структурі влади, яку він вибудував для себе.

Але і проєвропейські, і євроатлантичні сили в Україні, вважає Джеймс Шерр, надто слабкі.

Підписання угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі, на думку аналітика, не лише не допоможе поширенню європейських цінностей в Україні, а може навпаки загальмувати і дискредитувати їх, чому зокрема буде активно сприяти Росія, влада якої вбачає загрозу у можливих успіхах України як європейської держави.

У Європі є чимало аналітиків, які не погодилися би з усіма висновками Джеймса Шерра. Дискусії довкола цивілізаційного вибору України не вщухають.

Європейські політики прислухаються до них, щоб виробити сою позицію до саміту у Вільнюсі.

Богдан Цюпин, Радіо Свобода

282A18FD-0A05-41E9-A336-72568DDC59C0_w640_r1_s_cx0_cy14_cw0