“Майдан Гідності” у Вінниці відкрив Збігнєв Буяк

 

 Оберігаючи пам’ять про загиблих героїв, знаменитий польський революціонер порадив українцям не забувати: українські діти досі під прицілом.

Збігнев Буяк Винница.info: Мальований Майдан у Вінниці відкрив легенда польської "Солідарності" Збігнев Буяк

– Ті ж самі лозунги, бажання свободи і визнання людської гідності, воєнний стан, до сотні поранених – головна революція мого життя дуже схожа із українською. Хоча польську «Солідарність» від українського Майдану розділяють 30 років. Та люди в усьому світі і в усі часи бажають одного – свободи й справедливості. І за них варто відчайдушно боротися! Що ще польський радикал може сказати?! Слава нації! – звернувся до вінничан Збігнев Буяк, почувши у відповідь хорове: «Смерть ворогам!».

До Вінниці 59-річний відомий польський політичний діяч приїхав, аби разом із колегами з Інформаційного центру “Майдан Моніторинг”  презентувати мандруючу виставку «Майдан гідності», яку ще й сьогодні вінничани можуть побачити у музеї Михайла Коцюбинського.

На відкритті експозиції багаторічний підпільник Збігнев Буяк відкрито ділився із гостями своїми поглядами на сучасні буремні події в Україні, адже був їх безпосереднім учасником. Зокрема, брав участь у першому Всеукраїнському форумі Євромайданів, після чого колишнє керівництво СБУ заборонило йому в’їзд в Україну, поновивши лише після зміни влади.

– Дві картини цієї виставки для мене найголовніші – це ті, де зображені діти. Бо вони досі плачуть і досі під прицілом, – зазначив поляк.Винница.info: Мальований Майдан у Вінниці відкрив легенда польської "Солідарності" Збігнев Буяк

 

Микола Кафтан “Наш Майдан” (полотно, олійні фарби)

 Винница.info: Мальований Майдан у Вінниці відкрив легенда польської "Солідарності" Збігнев Буяк

Василь Нецко “Приціл” (полотно, олійні фарби)

Окрім Збігнева Буяка згадати Майдан із вінничанами приїхало чимало інших цікавих гостей.

– Привіт вам з бандерівського Харкова! Слава Україні! – привіталася голова правління інформаційного центру «Майдан Моніторинг» Наталя Зубар. – Коли ми взимку на народному форумі Євромайданів стояли на чолі колони в Одесі із надписом «Харків», місцеві бабці нам кричали: «Убирайтесь! Вы – бандеровский Харьков!» – от назва і закріпилася (сміється). Тим паче, величезна подія у нас сталася нещодавно: два дні над міськрадою у Харкові висів червоно-чорний прапор. Хоча, звісно, «бандерівцям» у Харкові живеться не просто. Тому ми підтримуємо цю виставку, аби жертви усіх патріотів не зосталися неоціненними. Щоб цинічні і черстві душею люди не дали забути, забалакати, зманіпулювати нашим минулим. Адже вже сьогодні можна почути страшні речі про те, що Майдан нібито був протистоянням олігархів, у якому просто використали людей. Для нас це неповага до героїв Майдану. І, на щастя, є картини, які навіки будуть засвідчувати зовсім інше – щире єднання народу.

 Винница.info: Мальований Майдан у Вінниці відкрив легенда польської "Солідарності" Збігнев Буяк

Голова правління інформаційного центру «Майдан Моніторинг» Наталя Зубар

Кілька десятків картин, присвячених народженню гідності у серцях людей під час зимових подій на Майдані, вже побачили жителі Тернополя, Бережан, Чорткова і Теребовлі. Після Вінниці виставка помандрує на південь і схід України радувати жителів Одеси, Дніпропетровська, Харкова, Кривого Рогу та інших міст.

– Плануємо презентувати виставку і за кордоном. Вже є домовленості із Польщею та Німеччиною, – розповідає координатор виставки Володимир Ханас. – Нас дуже тішить, що у кожному місті до нас долучаються зі своїми роботами нові художники, а цікаві ідеї висловлюють чисельні громадські діячі. Наша виставка, як і у свій час Майдан, подає неймовірний приклад самоорганізації. Зокрема, лише за кілька годин у Вінниці нам вдалося вирішити кілька волонтерських питань, пов’язаних із допомогою нашим військовим у зоні АТО.

 Винница.info: Мальований Майдан у Вінниці відкрив легенда польської "Солідарності" Збігнев Буяк

Координатор виставки Володимир Ханас

Картини західноукраїнських художників організатори об’єднали під назвою «Майдан гідності», аби підкреслити питання збереження історичної спадщини, критичного мислення, творчості, збереження артефактів для нащадків. Вже скоро за роботами художників буде створено каталог, у який також увійдуть дитячі картини Майдану, що були зібрані у Бережанах.

– А у Вінниці нашу колекцію доповнив своїми роботами вінницький художник Ігор Зозуля. Цьому ми всі дуже радіємо, адже так кожен митець вливає свою неповторну частинку душі і серця, – ділиться авторка кількох робіт Марія Ділай. – Дуже сподіваюся, що особисті переживання художників, вилиті на полотні, не дадуть забути революцію, яка перевернула всесвіт і наші свідомості.

Саме прозрінню, яке настало під час Майдану, присвятив одну зі своїх робіт 31-річний художник із Тернополя Олег Семців. Росію він зобразив у вигляді матрьошки, що почала тріщати по швах, і з неї вилетіли душі українців.

– Багато моїх друзів із Києва кажуть, що їм зараз ніби очі відкрилися після стількох років життя у вигаданій реальності, що нагадує кіношну «Матрицю». Мене це дещо дивує. Бо особисто я завжди розумів, що Росія ніколи нам «братньою» не була, – зізнається Олег Семців. – Змалечку я пам’ятаю розповіді про те, як Україна кормила Росію. Дід, який працював водієм молокозаводу, весь час обурювався, що молоко і масло, призначені для Росії, псувалися, але їх ні в якому разі не віддавали українцям, які зі світанку займали черги, аби придбати продукти. Коли ж після школи я працював на тернопільському фарфоровому заводі, за свої замовлення Росія ніколи не розраховувалася. Через це зарплатню ми отримували посудом, який ще потім на вихідних треба було продавати на базарі.

Винница.info: Мальований Майдан у Вінниці відкрив легенда польської "Солідарності" Збігнев Буяк

 

На відкриття виставки у Вінницю прибули автори картин (зліва-направо): Олег Семців, Ігор Зозуля, Марія Ділай та Ольга Якубовська

Звільненням з імперського полону називає Майдан мистецтвознавець із Києва Тетяна Кохановська, яка вважає нинішню війну абсолютно закономірним процесом теперішнього часу.

– Зараз відбувається не тільки фактичне, але й ментальне звільнення від Росії. За 40 років мого життя більш складних суспільних перетворень у нас не було, – говорить Тетяна Кохановська. – Як на мене, саме мистецькі рефлексії можуть допомогти українському суспільству вийти з цих випробувань більш зрілим, мудрим, розумним. Адже мистецтво є тим одним з найпотужніших механізмів усвідомлення реальності, яке може говорити там, де не здатен осягнути розум, де безсилі наші емоції.

Картини, представлені на виставці «Майдан гідності» репрезентують Майдан у всіх його проявах. Тож глядачі зізнаються: ніби заново опиняються серед тих подій.

– Коли ми розвішували картини, зіткнулися з проблемою, як гармонійно розмістити їх по кольору і вираженню, адже всі дуже різні, – говорить директор Вінницького музею М. Коцюбинського Федір Панчук. – Є багато символічних, осуджуючих деспотизм. А в усіх без винятку головний герой – це Майдан, на який можна дивитися по-різному. Фотографи фіксують події, політики дивляться, як на зміну влади, а художники – мало того, що фіксують події, ще й вкладають філософський смисл.

Винница.info: Мальований Майдан у Вінниці відкрив легенда польської "Солідарності" Збігнев Буяк

 

Директор Вінницького музею М. Коцюбинського Федір Панчук

– У цій виставці чудово передано дух Майдану, – додає вінницький художник Олександр Никитюк. – Незважаючи на те, що деякі роботи носять абстрактну форму, а натюрморти нібито випадають із контексту, своєю теплою енергією вони чудово зігрівають виставку. Такі вливання органічно розбавляють саму напруженість теми Майдану, показуючи перспективу, заради якої стояв народ. Адже Майдан стояв не заради Майдану і протистоянь. Майдан стояв не «проти», а – «за». «За» світле майбутнє України, її розвиток і європейське майбутнє, яке повинно показати нові перспективи і обрії для кожного з нас.

Виставка «Майдан гідності» у Вінницькому літературно-меморіальному музеї Михайла Коцюбинського (вул. Бевза, 15) відкрита для вас до 20 серпня з 10.00 до 17.00. Вихідний день – середа.

Винница.info: Мальований Майдан у Вінниці відкрив легенда польської "Солідарності" Збігнев Буяк

 

Керівник міської організації Правого сектору Вінниччини Наталя Пульникова на відкритті експозиції читала вірші

Винница.info: Мальований Майдан у Вінниці відкрив легенда польської "Солідарності" Збігнев Буяк

 

Мистецтвознавець із Києва Тетяна Кохановська

 

 Винница.info: Мальований Майдан у Вінниці відкрив легенда польської "Солідарності" Збігнев Буяк

 

  

Олег Шупляк “Борітеся, поборете” (полотно, олійні фарби)

 

 Більше фотографій з відкриття виставки у фоторепортажі Валентини Кирильчук, ВИННИЦА.info