Центр дослідження суспільства
Протести, перемоги та репресії в Україні
Тижневий огляд 10 – 16 грудня 2011 р.
З 10 по 16 грудня моніторинг Центру дослідження суспільства зафіксував збільшення кількості протестів із одночасним збільшенням кількості репресивних дій. Якщо за позаминулий тиждень в Україні відбулося 40 протестів, то минулого тижня – вже 72. Ці протести зустріли негативну реакцію у 24 випадках, тобто кожен третій протест зазнавав тієї чи іншої форми репресії. Це – найвищий показник репресій за останні три місяці.
13 грудня в Києві під будівлею Апеляційного суду м. Києва відбувся мітинг опозиційних партій на підтримку Юлії Тимошенко. Коли активісти спробували встановити сцену, між ними та співробітниками «Беркуту» сталася сутичка. Наступного дня сутичка відбулася, коли прихильники Тимошенко намагалися порватися до будівлі суду.
10 грудня в Києві представники «Коаліції учасників помаранчевої революції» (КУПР), «Чорного комітету» та «Братства» намагалися встановити намет на платформі станції метро «Майдан Незалежності». Вони висловлювали незгоду з фальсифікаціями виборів у Росії та обмеженням права на мирні збори в Україні. Між учасниками акції та міліцією сталася сутичка, у результаті якої одного з активістів було затримано.
12 грудня Жовтневий районний суд Запоріжжя виніс вирок активістам «Тризубу», які рік тому знесли голову пам’ятника Сталіну. Вони отримали від 2 до 3 років умовно, їх також зобов’язали виплатити КПУ близько 10 тис. грн. Під судом зібралися прихильники КПУ та «Свободи», хоча суд заборонив «Свободі» проводити пікетування. Між ідеологічними опонентами сталася бійка, її учасників було затримано.
Окрім цих ситуативних репресій проти ідеологічних та політичних протестів, минулого тижня влада спрямовувала систематичні репресії проти соціально-економічних протестів. Протести чорнобильців та афганців досягли свого піку в другій половині листопада та протягом першої декади грудня, однак зараз виступи пільговиків пішли на спад. Часткові поступки та репресії з боку держави стирають із протестної карти наметові містечка в Донецьку, Києві, Харкові, Львові та інших містах. Голодування закінчуються і вже ніхто наче й не заважає місцевій владі встановлювати новорічні ялинки. Саме цю традицію так часто люблять використовувати для виправдання судових заборон та застосування силових методів проти невдоволених громадян.
11 грудня о 7:30 вечора в Донецьку чорнобильці офіційно оголосили про припинення протесту. Працівники комунальних служб міста та міліція силою демонтували останній намет, який залишився від найбільшого і найтривалішого наметового містечка чорнобильців. На момент демонтажу в наметі знаходилося кілька людей, які відмовлялися його покинути. Однак правоохоронці проігнорували цей факт, як і те, що в наметі була офіційно зареєстрована приймальня народного депутата України. Наступного дня на місці епіцентру протесту чорнобильців під будівлею Пенсійного фонду у Донецьку комунальні служби міста посадили… ялинки.
Тим часом у Львові, де наметове містечко продовжувало стояти до 15 грудня, чорнобильці скаржилися на тиск і залякування з боку правоохоронних органів та невідомих осіб. Останні ходили по домівках активістів і погрожували, що позбавлять їх групи за інвалідністю. Також біля самого табору протестувальників побільшало представників міліції.
14 грудня в Харкові міліція розігнала мітинг чорнобильців, які прийшли під обладміністрацію з нагоди Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. При цьому постанову суду про заборону акції вручили протестувальникам за дві хвилини до її початку.
Цього ж дня в Києві між організаторами акції чорнобильців під Кабінетом міністрів та працівниками спецпідрозділу «Беркут» відбулися сутички. Ситуація на акції загострилася після того, як протестуючі спробували встановити сцену з апаратурою. Це не сподобалося правоохоронцям, які вирішили конфіскувати майно активістів. Зав’язалася бійка.
15 грудня в Донецьку міліція завадила представникам народного депутата встановити намет для прийому чорнобильців. Свої дії правоохоронці обґрунтовували забороною міськвиконкому на встановлення будь-яких наметів.
16 грудня в Харкові міліція у власній квартирі затримала голову Харківського міського комітету ветеранів Чорнобиля Володимира Проскуріна. Приводом стала якась справа щодо підробки документів. Зранку того дня Володимир мав виїхати до Києва і взяти участь у виборах голови Всеукраїнської організації «Союз Чорнобиль Україна».
Того ж дня в Києві затримали ще одного лідера харківських чорнобильців – Петра Прокопенка. Затримання відбулося прямо на конференції організації «Союз Чорнобиль Україна». Обидва харківські активісти прямували на захід для того, щоб, в тому числі, висловити недовіру і вимагати відставки теперішнього голови Всеукраїнської організації чорнобильців.
Репресії державного апарату щодо чорнобильців за останній тиждень не можна охарактеризувати іншими словами як тиск і наступ. Складається враження, що після припинення масових і тривалих виступів держава вирішила добити невдоволених громадян, показати свою сферу впливу, «поставити їх на місце». Щоб у майбутньому вони, та ті, хто схоче слідувати їх прикладу – вийти на вулиці і захищати свої права – двічі подумали, перш ніж втілювати свій задум у життя. На щастя, чорнобильці подають і інший приклад – як за допомогою протесту змусити уряд піти на поступки.
Показники щодо кількості протестів та репресій можуть незначною мірою змінюватися, оскільки про деякі події ЗМІ повідомляють із запізненням. Щодо джерел інформації про згадані події просимо звертатися за контактами нижче. При розрахунку кількості протестів не враховувалася їхня тривалість.
Центр дослідження суспільства (ЦДС) – незалежний некомерційний науково-дослідний центр дослідження соціальних проблем і колективних протестів. З вересня 2009 року ЦДС фіксує усі протестні події, позитивні та негативні реакції на них влади або інших об’єктів протесту в Україні на основі регулярного моніторингу більше 150 національних, обласних та активістських засобів масової інформації.