Українській Вікіпедії – 8 років!

м. Київ 30 січня 2012 р.

30 січня 2012 року виповнюється 8 років з того часу як була створена перша стаття в україномовному розділі Вікіпедії (http://www.wikipedia.org/).
Перша зареєстрована спроба створення статті українській Вікіпедії датується 26 січня 2004 року. Тоді анонімний користувач написав одненьке слово – «Географя» (орфографія автора збережена). А вже за кілька днів, 30 січня була була створена перша цілком змістовна стаття в українській Вікіпедії – «Атом». Цю статтю започаткував незареєстрований користувач з Японії. За місяць з’явилась перша інформація на українських форумах.

Пізніше, 4 квітня 2004 року було офіційно активовано український мовний розділ Вікіпедії. На той час у ньому було вже 1000 статей. До кінця того року кількість статей в українській Вікіпедії перевищила 10 тисяч.

В далекому 2004 році мало хто міг уявити, що через 8 років українська Вікіпедія не тільки перевершить за розмірами усі відомі україномовні енциклопедії, але й стане одним з найпопулярніших україномовних інтернет-ресурсів.

Надалі україномовний розділ Вікіпедії нарощував темпи свого зростання: за 4 роки було написано стотисячну статтю. У квітні 2010 року – двухсоттисячну, а у липні минулого року – трьохсоттисячну статтю.

На сьогодні українська Вікіпедія – є найбільшою енциклопедією українською мовою, яка коли-небудь існувала. В ній нараховуються більше 360 тисяч статей. Приміром, у найбільшій паперовій енциклопедії українською мовою – в Українській Радянській енциклопедії було лише близько 50 тис. статей.

Українська Вікіпедія наразі займає 14-те місце за кількістю статей серед 282-х мовних розділів Вікіпедії. В ній нараховується більше 1900 зареєстрованих користувачів, які протягом останнього місяця здійснили принаймні одне редагування, а за всю історію її редагувало більше 20 тисяч користувачів. За темпами зростання популярності вона є другою Вікіпедією у світі після китайської. Серед останніх досягнень української Вікіпедії варто виокремити черговий рекорд з відвідання за всю її історію: у грудні 2011 року було переглянуто 49,2 млн. сторінок.

З метою поляризації української Вікіпедії 2009 року була створена громадська організація «Вікімедіа Україна», яка за останній рік реалізувала ряд проектів, серед яких можна назвати проведення 4-х вікіекспедицій, 2-х конкурсів на написання статей з певної тематики та проведення ряду віківишколів у вишах Києва та Львова. Так, під час вікіекспедицій українські вікіпедисти відвідали близько 100 поселень України та Молдови, зробили близько 1,5 тис. фотографій та пізніше покращили близько 100 статей. Протягом 2-х конкурсів було створено чи доповнено близько 700 статей. А проведення віківишколів дало змогу залучити нових користувачів до української Вікіпедії. У вересні 2011 року було проведено першу вікіконференцію українських вікіпедистів.

За 8 років українська Вікіпедія перетворилась на спільноту однодумців, які невтомно працюють над її наповненням та покращенням. Українські вікіпедисти мають можливість перекладати статті з інших мовних розділів про осіб, події чи об’єкти, інформація про які нерідко недоступна в українських бібліотеках. З іншого боку, наші вікіпедисти пишуть про Україну і українських діячів в інших мовних розділах Вікіпедії, зокрема англійському та польському, поширюючи знання про Україну на весь світ.

Працюючи на волонтерських засадах, вони формують україномовний енциклопедичний продукт, створюють вільні знання і таким чином ділом приносять користь українському суспільству, поповнюючи духовну скарбницю українського народу.

Довідка.
Вікіпедія – багатомовна он-лайн енциклопедія, яка була створена 15 січня 2001 року Джиммі Велзом. Основний принцип Вікіпедії полягає у тому, що кожна людина, яка має доступ до інтернету, може її редагувати. При цьому редактори Вікіпедії працюють на волонтерських засадах, у свій вільний створюючи вільні знання. Наразі вона є найбільшою он-лайн енциклопедією у світі: створено більше 20 млн. статей 282 мовами світу, якими дописують до Вікіпедії. Вікіпедія та ряд інших вікі-проектів підтримуються неприбутковою американською організацією «Фонд Вікімедіа». В Україні регіональним представництвом «Фонду Вікімедіа» є громадська організація «Вікімедіа Україна» (http://ua.wikimedia.org/), яка замається популяризацією Вікіпедії в Україні та сприянням поширенню вільних знань.

Прес-служба ГО «Вікімедіа Україна»

Über Ярослав Сватко 331 Artikel
Журналіст. Керував газетою «Шлях перемоги», яку ще у 1954 році заснував Степан Бандера. У 1995 році створив видавництво «Галицька видавнича спілка», яким керує донині. Написав кілька науково-популярних книжок на історичну тематику.